20 mesačná dcérka nechce jesť

5. okt 2021

Ja som už z toho na nervy. Dnes som už situáciu nezvládla a chcela som jej nasilu napchať krupicu do úst. Samozrejme skončilo to s hysterickym revom. Naučí sa to dieťa niekedy normálne jesť?!?!?!
Zje suchý chlieb, čistú ryžu, zeleninovú polievku a par druhov ovocia a zeleniny.
Ja od zajtra prestávam variť. Nemá to zmysel, skúšať nové jedla, ponúkať jej milión druhov rôznych jedál, len nech konečne niečo zje! Mäso? Ani náhodou! Žiadne jogurty, šunky, syry, omáčky, dokonca nechce ani halušky. Takže ráno si 2x odhryzne z čistého chleba, na obed zje polievku (len zeleninovú!) a do večera mozno kúsok jablka, alebo 4ks hrozna...proste bieda!!!

autor
5. okt 2021

Zje všetko čo je suché, neznesie omáčku, maslo, lekvár ani neochutna

mauduska
5. okt 2021

Ja som do dvoch rokov nejedla nič okrem 1,5 litra kravského mlieka denne, sem-tam šalátovej uhorky, vajíčka na mäkko a ryže. Tú som jedla výhradne po zrnku a ak sa mi nepáčila, tak som ho nezjedla.
Ona začne jesť, neboj sa. Ak má normálnu váhu a nie je chorľavá, tak to nerieš. 🙂

pribinak
5. okt 2021

Och, toto je strašne, to nerob. Vyrobis jej poruchu príjmu potravy.

Píšeš že nemá rada žiadne omáčky kase lekvár jogurty, to všetko je krémová konzistencia. Nevšimla si si to? Možno jej nevyhovuje že to nie su kúsky samostatného jedla?

No a čo? Tak nech je dokolecka polievku a ryžu. Ale radšej 2 jedla a kľud ako nasilu a tak ako si opísala

Inak krupicu je jedlo ktoré nemá takmer žiadnu výživovu hodnotu, je ťažká na žalúdok.

autor
5. okt 2021

Ja ju ešte kojim a bojím sa, že keď prestanem, nebude mať už ani tie živiny z toho mlieka.
@pribinak ja viem viem, to bolo zúfalstvo, nechcela som, aby jedla každý večer a ráno suchý chlieb alebo rožok. Spolu sme ju varili, miesala ju, dokonca ochutnala a povedala mňam mňam kaša.... a aj tak sa jej potom nechcela ani dotknúť.
Kopu veci nedá ani do úst, ani neochutna.
Bojím sa, že keď jej budem robiť tie isté jedla dookola, tak bude neskôr problem. Ci už v škôlke ci neskor v skole

domka222
5. okt 2021

@pribinak vieš, človek už niekedy zo zúfalstva skúsi všetko. Ja mám doma presne to isté. Vareného zje minimum. Syr, šunka, jogurt, ryža, paradajková a veľa ďalších vecí vôbec. Tiež som už z toho na nervy, keď sa snažíš uvariť, alebo hocičo iné ponúknuť a zješ to aj tak sama

ankare
5. okt 2021

Nasilu ju isto nepchaj jedlom. Len jej to tým zhnusis.
Pozri,ak je dojcena,čo je super,tak v materskom mlieku má všetky živiny, minerály, vitamíny,... Tak sa netráp. Neboj,ona sa rozpapa. Buď trpezliva.
Je obdivuhodné,že dcérku stále dojčis,len tak ďalej, je to doslova tekuté zlato.
Držím palce!

pribinak
5. okt 2021

@domka222 ale ja mam dieťa, tiež som si tým prešla, ale ja som sa nastavila tak, že nechceš nechaj tak, pôjdeme von, vybehas sa a bude ti chutiť. 4 mesiace fungoval na banánoch a mlieku. Potom mal obdobie keď jedol iba cesnakovú polievku a toast a melón
Ale nikdy nie nasilu

domka222
5. okt 2021

@pribinak ja už som to tiež takto vzdala. Nechceš, nechaj tak. Buď nechám na stole a keď chce, tak si zoberie. Alebo ponúknem neskôr

janai1
5. okt 2021

Do mňa tiež ako decko v nemocnici vkuse páchali krupicovu kašu, každý jeden krát som sa z nej dozvracala... Mam 23 a kašu nemôžem ani cítiť... Ak chceš aby ti decko zvracalo tak pchaj to do neho

oblecenie99
5. okt 2021

Ak ta to trosku utesi, mam to iste doma, s rovesníkom tvojej dcéry 🙄 tiež som z neho zúfalá, už ho odmieta kŕmiť aj moja mama a svokra, ja jediná pri nom vydržím, síce som najmenej trpezlivá, ale tak ja musím vydržať. Od včera dostáva b Complex, odporučila mi ho jeho pediatricka, vraj na zvýšenie chute, aj keď tomu veľa šance nedávam,ale skúsim. Všetko dlho prežuva, neskutočne dlho, bežne sedí v stoličke aj hodinu! alebo zbiera po tuhé jedlo na jednej strane úst, az vyzerá ako škrečok a ku koncu všetko vypluje. Zuby mu neidu, afty nemá, proste si na to teraz zvykol.. A po novom odmieta aj jedlo, ktoré je kašovite, či ovsena kaša, zemiakové pyré spol. všetko toto vypluva. Nič nerobíme od rána do večera, len riešime jedlo, po kúsku, pomaly.. Áno, ja som ta strelená mater co uteka za deckom na odrazadle a pasuje mu do úst kúsky jedla, aby aspoň vtedy jedlo. Sú uz z neho hotové aj učiteľky v jaslickach, od učiteliek, po kuchárky upratovačky sa ho podujali nakŕmiť všetci, viacmenej bez úspechu. Strašne špekuluje, vyberá, vymýšľa. Už sme hádam vyskúšali vsetko.

autor
5. okt 2021

@domka222 ďakujem za pochopenie.
@ankare áno je to super, keby si nepýtala piť celú noc, čo je evidentne, ze je hladna- lebo ona ťahá a ide jej

autor
5. okt 2021

@oblecenie99 😆 moja zlata, tak sa môžme aspoň tu na tých špekulantov vyzalovat
Mne nepomôže za nou behať, aj keď sa priznám, že aj to skusam

kimina21
5. okt 2021

Ak ju kojis,tak by som nestresovala,moj tiez takmer do 2 rokov nic nejedol,len sa dojcil.Zjedol nejake ovocie,zeleninu,ale varene malo.Postupne sa potom rozpapal😉

autor
5. okt 2021

@kimina21 keď si prestala kojiť?
Mňa totiž to kojenie strašne vyčerpáva
Niekedy je celú noc nalepena na prsníku. A pije a pije a pije.... som dolamana a nevyspata.
Ja ju chcem prestať kojiť, ale dúfala som, že až keď sa rozpapa, lebo sa naozaj bojím, že už nebude ani to mliečko ani jedlo.

Inak je to jedno úžasné dobručké dokonalé dieťa ❤❤❤❤ jediný problém ktorý s ňou mam je to jedlo😭

eternity24
5. okt 2021

Ja vás chápem, ako vás ro frustruje. No dcérku jesť neprinútite. Ak ma rada 4 druhy jedál, ponúkajte jej ich. Viem, ze chcete aby mala pestrú stravu a stoji vás to aj úsilie, ktoré je nakoniec nedocenené. Jej dajte co ma rada. Nenúťte ju. Nepomôže Vám to, aj tak nezje to, co nechce. Len si potom s odstupom casu budete este vyčítať ako ste mohli na ňu kričať atd. Teda dcérke pripravte co ma rada a nieco jej prihodte z vášho taniera.predpokladám, ze varite aj pre seba, rodinu. Kusok zemiaku, masa. Nechajte ju nech si ho sama vezme do ruky, ocucne, dobre. Možno ocucne 10x a na 11sty do toho aj zahryzne. Namočte lyžičku do jogurtu a dakte jej ju do rucky. Nezujme ju, OK. Olyzne? Výborne! A nerozculujte sa, nepomôže Vám to 😂 možno ked sa bude menej dojčiť, bude viac jesť, možno nie. Ak sa rada dojčí, skúste jej ponúknuť mlieko, moja dcéra sa tiez stale dojčí (22 mes) aj ked uz iba máličko, ale ma rada mlieko velmi. Pije na raňajky kozie. A tiez okrem toho je to s raňajkami bieda. Odkedy jej dávam kozie mlieko som spokojná, ze aspon to rano vypila

lenka2710
5. okt 2021

Moja do troch rokov jedla asi len 5 jedál, vývar, paradajkovu polievku, suché cestoviny, suchú ryžu a teda chlieb zjedla s hocicim! Mäso žiadne, má 7 a mäso doteraz nechce! Od tých troch rokov začala jest trosku lepšie, bo začala chodiť do škôlky, tak tam sa troska rozjedla, ale žiadna sláva
Jej problém bol hlavne, že ona nechcela nič nové vyskúšať, chodili sme okolo nej, nechali sme len tak na stole niečo položené, niečo čo ešte nejedla, že aspoň skusi a zachuti jej to ale vôbec, ani tuk
Teraz mam mladšieho a ten by zas zahryzol do všetkého, keď vidí, že už niečo pripravujem, rýchlo berie lyžicu a mnam mňam, mnam mňam 😂😂
Hlavne ju nenut, ja som jej tiež raz napchala jogurt do úst, celu obyvku mi ogrcala, viem ze je to otrepana fráza, ale ziadne dieťa od hladu dobrovoľne neumrie 🤷‍♀️

jjanulienka
5. okt 2021

Ja si skôr myslím, že to bude tým kojenim... je jej to pohodlnejšie možno ako jesť tuhú stravu🤷🏽‍♀️Ako často kojis cez deň?

81anina
5. okt 2021

moj bude mat za par dni 2 roky tiez kojeny a robi to iste.Ranajky a obedy sedi vzdy hodinu v stolicke kym zje.Strasne pomaly prezuva hovadzie alebo bravcove maso si zbera do lica minule tak zjedol cestovinu a maso mal v lici.Drzal to tam tak mu vravim vypluj a on vyplul gulku masa😂Ryzu mi vobec nezje ani tarhonu ani halusky.Zajtra varim spenatove co uz teraz viem ze bude jest 4 halusky hodinu ale uz neriesim tak bude o polievke tie mi nastastie zje hocijake ake mu uvarim.Ovocie nechce takmer ziadne obcas odhryzne z jablka alebo bananu tak mu davam do kase.Tiez by som ho uz odstavila ale neviem ako😨Cez den mu obmedzujem ked sa podari tak pije rano po zobudeni pred obednym a nocnym spankom.V noci sa budi ked je dobra noc tak 2x teraz mu idu posledne stolicky a ked som mu skusala v noci nedat cecok tak strasne vrieskal cumel hadzal po izbe😕

kimina21
5. okt 2021

Po 2 rokoch zacal viac papat,tak postupne.Kolkokrat tak ze chcel skusit,co my jeme.Tiez som sa kvoli tomu trapila,ale same to odznelo a zacalo sa to 2 rokoch zlepsovat.Ano,ja som ho tiez v noci dojcila,ako pises,viackrat za noc,uz ro bolo neunosne,lebo uz kolkokrat pri dojceni ani nezaspinkal,bola som z toho velmi unavena,tak som ho v noci odstavila asi ked mal 2 a stvrt roka,ze som sa mohla kludne vyspat,ale cez den este dostaval mliecko,hlavne ked siel spat.A cim sa menej dojcil,tym sa mi zda,ze viac papal.V 3 rokoch nastupil do skolky,lebo som sq vratila do prace a vyzeralo to,ze tam nebude nic papat,aspon prve dni to bola bieda a potom sa rozpapal,ze povedali,ze je najlepsi jedak😁

veronice
5. okt 2021

Nepotesim ta😁, moja bude mat 3r a tiez s tym stale bojujeme. Podotykam ze nekojim od 13m. Resp ja uz som rezignovala. Ked zje na ranajky len 3 lyzicky, zje 3, necham tak. Bud to doje popri hrani alebo potom az obed. Dvojchodovy nehrozi 😁🤦‍♀️ bud len polievku alebo masko s ryzou a podobne ale tiez nie vela. Potom nieco dzobne ked ked sa zobudi, vacsinou jablcko alebo zeleninku, no a potom veceru spolocne s tatom. Ked je velmi zle, uvarim husty vyvar, to zje vzdy vzdy. A este spagety 😁. Inak je zdrava, sikovna, dobre prospieva, vela pije, takze uz to moc neriesim. Tlacit do nej nieco nasilu tiwz to skonci hysterickym revom, to nema. Zmysel, akurat jej to viac znechutis.

No ale co nam pomaha dostat do nej aspon nieco - 2 veci. Po prve, 20m je uz dost velka aby ste skusili spolu varit 🙂 bars nech len nieco miesa alebo dava nakrajane zemiaky na plech.... Proste vyrobit to jedlo s nou. Nasu ked takto zapojim (ano, varenie vtedy trva mega dlho a vsade ostane bordel 🙈) tak jej viac chuti 🙂 A po druhe, ked uz nezje ona co ma v miske, do mojho alebo muzovho tabiera sa pusti vzdy nech tam mame nalozene cokolvek 😁. Takze sa snazime jest vzdy spolu. Ja ti tak velmi rozumiem ze si z toho na nervy.... Neviem ako u vas ale my sa s tym trapime od prvych prikrmov - zjedla vsetko ale max 20ml,ked dala 50ml tak sme otvarali sampannske... Nasa dcera nie je vyberava, zje naozaj vsetko, len tie mnozstva.... Mamicky pisu ze deti sa im rozjedli v skolke, niektore az v skole, takze vidim svetlo na konci tunela aj ked je este daleko 😁🙈🤦‍♀️
Drzim palce a hlavne pokoj. Toto chce hlavne obrovsku davku trpezlivosti... 💪💪💪🍀🍀🍀

maximilie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maximilie
5. okt 2021

Podľa mňa zacne jest až keď nebudeš kojiť.

marianarem
5. okt 2021

A ako je na tom s hmatovymi vnemami? Je jej nesympaticky lekvar, maslo...a co blato alebo plastelina, dokaze take veci zobrat do ruky, hrat sa s nimi? Niektori patologicki nejedaci maju velke averzie voci niektorym strukturam a konzistenciam a ucia sa jest najskor cez hmat, ze napriklad neucia sa jest omacku, ale magat sa v niecom nech si zvyknu na tu tekutu konzistenciu. Moj maly 22m nebol nikdy vyslovene patologicky, ale taketo averzie veru mal a dost este ma. Chlieb, pecivo, cestoviny a kadeco ine som zavadzala cez hry a s primarnym cielom, aby to vobec zobral do ruky, ani som mu to neponukala jest. Vytvarala som okolo toho zabavu a po neviem kolkych pokusoch skusil aj kustik ochutnat a postupne si navykol. Tiez som zistila, ze zje podstatne viac, ked mu pecivo nastipkam na male kusky. Ak mal hryzt sam, bolo to par hryzov. Az teraz po neviem kolkych mesiacoch si pyta vacsie kusy, ze si chce hryzt. Zlozene jedla ako rizoto, zemlovka, to zacina nieco akceptovat az teraz, donedavna proste len male kusky jednotlivych surovin, zmiesane veci su neprehladne a desive. Raz, v case ked uz mal rad cestoviny a lekvar, som sa podujala, ze mu spravim lekvarove perky, ze aka basta. A on zbadal na tanieri tie velke plnene trojuholniky, zlakol sa a rozplakal 🙂 Teraz ich uz zje, no robim mu take miniaturne. Omacky? Iba v oddelenej miske, do ktorej si moze namacat. Proste posuvame sa po malych krocikoch.

autor
5. okt 2021

@marianarem 😅 prepáč za otázku, ale inak je úplne v pohode? Lebo áno, všetko to sedí na moju. Bože chráň namočiť prst do masla!!! Pisti akoby jej išlo o život. Neznesie spinku na ruke, ani na sebe, vlastne aj na mne keď zbadá malinku spinku okamžite ma upozorni, pripadne ju vezme a vyhodí. Po zemi zbiera omrvinky a vyhadzuje ich do koša. zvládne piesok, ale trvalo jej to. Ozaj máš pravdu. Vadí jej všetko kasovite, ,,dzabacie"....
Ďakujem za všetky vzácne rady všetkým. Upokojili ste ma. Zajtra mením taktiku a dám vedieť co zabralo.

oblecenie99
5. okt 2021

@marianarem Môj sa minule rozreval, keď uvidel prívarok z červenej šošovice, normálne som mala problém dat ho do stoličky 🙈

Ináč, k tomu kojeniu, môj nebol kojeny ani 5 minút od narodenia a napriek tomu mame problém s jedením. Je ale pravda, ze konečne pije 🙏 (polku leta prehnackoval, boli sme aj na infekcnom a v tých horúčavách sme mali veľké problémy, keďže popri chorobe, horúčke a hnačkach nechcel piť, toto vlastne ani predtým, tak skončil na infuziach) no a tak sme ho museli rôznymi figlami naučiť, aby pociťoval smäd. Toto ma ináč po mne, ja by som dokázala fu govat na troch kvapkách body viac dni, nikdy nie som smädna.No tak teraz našťastie síce, ale pije a pije celý deň a celú noc, musím ho ak v noci prebalovat, a keď sa tak zamyslím, problémy s jedením sa začali odvtedy, čo poctivo pije.. Ci to nebude mať súvis, napr. ma plne brucho vodou, a už nechce jedlo, resp. nepociťuje hlad 🤔

nwnw
5. okt 2021

Takto jej vypestujes averziu na jedlo. Moje deti zeleninove polievky na 100 sposobov. Do 2 rokov s tym jedenim to bola bieda, ale prospievaju..
Moc to riesis. Ja som dala kolko chutilo alebo kolko zjedia. Zvysok mlieko do 2 rokov. Ked nebolo mlieko, tsk sa zvysila spotreba jedla 😊

oblecenie99
5. okt 2021

@marianarem A fakt máš s tými konzistenciami pravdu, on keď si zaspini jedlom ruky, hneď mi ich ukazuje aby som mu utrela, nikdy by sa nehral v jedle, žiadne džabanie a pod. nehrozí.. On sa rad hra napr. v piesku, ale po čase uteká za mnou, aby som mu utrela ruky, alebo si ich hneď utiera do nohavic 🤦‍♀️

marianarem
6. okt 2021

Je zatial uplne v pohode, sikovny, kontaktny, perfektne rozprava 🙂 Myslim, ze to ma po manzelovi, tomu dodnes vadia niektore konzistencie, ale aj rozne oblecenie a aj s fyzickym kontaktom s ludmi to ma komplikovane. Je proste taky zmyslovo velmi citlivy. A ako inac, tiez bol v detstve legendarny nejedak.
Ja mojmu davam kadeco ohmatavat, pomagat, ovoniavat, doma aj vonku. Novu potravinu davam casto ochutnat len kusok vo velkosti zrnka ryze, aby sa toho nebal. To je inac zaujimave ze miluje koreniny, asi ze su to take male neskodne kusky 🙂 Takze on si napriklad niektore veci, co mu nie su uplne sympaticke, posype bylinkami alebo inou koreninou a len tak da do ust. Aj syr goudu si takto oblubil. Videl to u nas pomaly denne, ale ani za svet ochutnat, maximalne na sekundu do ruky. Tak som mu davala na vyber, cim mu to posypem. Neviem preco ho zlakala saturejka, tak si dal malinky stvorcek posypany saturejkou do ust a uplne som videla to prekvapenie na tvari a ze "chuti ti!". Odvtedy ju ma skoro kazdy den, stale male kusky so saturejkou ale parkrat si uz vypytal aj cely pasik a cisty 🙂
Pomaha nam este aj taka knizka, Vsetko o jedle. Tam su rozne potraviny a jedla, vzdy ho bavilo pozerat tam obrazky a ked sa mu nieco velmi pacilo, tak som mu doniesla kusok ochutnat. Vselico si dal, mozno nie na prvykrat, ale dal si. Ale opat, vzdy zacinam miniaturnym kuskom, takmer omrvinkou. Teraz uz pozerame, co vsetko uz odtial mal a sam je zvedavy na veci, co este nemal.
No a neviem, ci vies po anglicky, ale je taka kniha Stories of Extreme Picky Eating od Jennifer Friedman, tam su popisane prave rozne hmatove cvicenia, ktore vedia pomoct s jedllom, aj rozne strategie, ako dojst k ochutnaniu novej potraviny.

andreatytler
7. okt 2021

Toto je bezne. Velmi vela mamiciek ma nervy z nejedakov a skoro vsetky sa po case zhodnu na tom ze to za tie nervy nestalo. Ale ked sa to deje, je velmi tazke sa nad to povzniest.
Fakt je ze nervami vobec nic nevyriesis, iba to zhorsujes. Takze skus zapracovat na tom ze vytvoris kludnejsiu atmosferu okolo jedla. Tiez som sa takto trapila. Teraz ponukam jedlo a ked nechce, ponuknem nahradu a ked nechce ani to, neje nic. Davam umele mlecko a budem davat kym mu bude chutit. Tiez chce len urcite jedla a tak ponukam dokola to iste. Nastastie zje surove ovocie a zeleninu uvarenu a rozmixovanu ako ked bol babatko. VZDY chce jest to co mam ja... niekedy je to len par kuskov ale aspon nieco. No a najepsie pomohli jasle. Tam zje uplne vsetko a velke porcie. On je velmi spolocensky a predpokladam ze ked vidi inych jest, tak sa prida. Skus aj ty pozvat deti od susedov alebo bratrancov a uvidis ci v dave nebude jest lepsie. A este tiez pomohla uciaca veza. Kedze je velmi zivy, nebavilo ho sediet v stolicke. Do tej veze si vylezie a je na stojaka. A ja tiez na stojaka ho krmim alebo jem s nim.

autor
7. okt 2021

@marianarem veľmi pekne ďakujem za tvoje skúsenosti a rady, aj moja je po mužovi. Ten tiež vymýšľa, neznesie špinu, neznáša omáčky, ...
Pravdou je, že ja som už taká.demotivovana, ze ma.ani nebaví variť. Uvarím cestoviny za 10min a tie jej dám. Viem ze zje aspoň 6. Skúsim jej nejak nenápadne ponúkať nové jedla.

@andreatytler skúsim to s tou vežou 😀
No ona keď vidí jest bratrancov, tak vyzerá, že by im zjedla aj tanier, aj ide.ochutnat, ale zasekne sa a ani za svet.

Už ste ma ukludnili. Naozaj nevyzerá, ze by jej niečo chýbalo. Aj krv mala v poriadku. Tak už len dúfať, že jej ta nezávislosť na jedle ostane celý život a nebude riešiť opačný problém ako ja 😅
Ja jedlo milujem