7 mesačné dieťa odmieta fľašku, ale príkrmy papá

spinavabota
22. jan 2021

Ahojte! Píšem sem prvýkrát a dúfam, že mi niekto bude vedieť poradiť. Mám 7-mesačnú dcéru, od 6 mesiacov som jej začala dávať príkrmy a spolu s príkrmami aj ponúkať vodu alebo čaj v poháriku. Zhruba v tom istom čase som zistila, že som tehotná a malej zrejme prestalo stačiť materské mlieko, lebo plakala aj po kŕmení a začala nepokojnejšie spávať.

Príkrmy papala aj papá veľmi pekne - čo jej ponúknem, to zje. Pohárik však skôr ohrýza, vodu často vypľúva a keď jej dávam piť po lyžičkách je úspech, keď zje zopár lyžičiek.

Podľa detskej lekárky nie je problém, že nechce piť (vraj sa to stáva a keď nechce, zrejme to znamená, že nepotrebuje a dehydrovaná nie je). Avšak odporúčala mi začať dcéru dokrmovať umelým mliekom z fľaše (aj kvôli tehotenstvu, aj kvôli tomu, že malá nerastie a nepriberá).

Nie som odporca umelého mlieka, dokonca som sa aj celkom tešila, lebo dojčenie naozaj bolo miestami dosť mučenie. :/

Problém však je, že dcéra fľasku úplne odmieta, umelé mlieko odmieta tiež a teda premýšľam, ako ju dostatočne nakŕmiť. Vraj u detí do 1 roka majú byť príkrmy doplnkom k mlieku, ale moja dcéra to už teraz má naopak...

Máte niektorá podobnú skúsenosť?
Ako dcéru naučiť piť vodu a umelé mlieko? Či už z fľašky, alebo z pohárika?
Mám sa ju silou-mocou snažiť naučiť na umelé mlieko?
Alebo ju radšej mám kŕmiť materským mliekom čo to dá a pokúsiť sa viac mlieka zakomponovať do jedla - mliečna kaša, jogurt?

Ďakujem za rady!

PS: Prosím, nepíšte mi o laktačných poradkyniach, to u mňa neprichádza do úvahy... Ďakujem!

luccija
22. jan 2021

@spinavabota preco nepribera, ked pises, ze prikrmy papa rada a vela?
Ja by som ju na umele nedala nie som proti UM , ale asi by som to nahradila jogurtami, syrom, mliecne kase...a davala by som zatial svoje mlieko.Ved vyskusaj rozne znacky mozno jej zachuti nejake zalezi ako si ty rozhodnuta a ci je velke jej neprospievanie
Vela deti si nevie zvyknut na flasku skus sosacik Avent ...tekutiny nahrad polievkami, ovocim.A len skusat rozne flasky ten system sania je uplne iny ako prsnik.

ivangeline
22. jan 2021

Môjmu trvalo mesiac, pokým chcel fľašu. Presne v 7m sme skúšali občasné a keď bolo fakt malo mlieka v prsníku, sval dychtiť po fľaši. 🤣 To už mal 8m. Btw, až okolo 20t tehotenstva sa netvorí mlieko a začína sa kolostrum. Tak som čítala a tak aj bolo, cca od 16t skoro nič a po 20 už len kolostrum. Veľa krát po fľaši chcel ešte prsko. My sa dojčilui už len na uspatie. S malou to mám také isté, keď všetko pekne papala, tak cca od 7m má prsník len k spánku.

luciannka83
22. jan 2021

Davaj jej jogurty, syry a mliecne vyrobky miesto mlieka. Klasickr umele mlieko pit nemusi. Do prikrmov pridavaj kvalitny olej aby sa zvysila ich energeticka hodnota. Na vecer napr. Kasu s lyzickou. Ono sa da aj bez mlieka. Mozno jej skus flasu na slamku, alebo so sosakom, ale o aj normalny pohar. 🙂

mogaa
22. jan 2021

Pokiaľ dieťa jedáva dostatok pestrej vyváženej stravy, UM netreba.....Ono problém môže byť len v tom že prečo nepriberá, zrejme zje málo.....

spinavabota
autor
22. jan 2021

Ďakujem všetkým za odpovede, trochu ste ma upokojili, že aj iní s " nepijúcimi" deťmi majú skúsenosti a že tento problém postupne vyriešili. 🙂 Idem sa teda obrniť trpezlivosťou a poskúšam viaceré mlieka, fľašky a cumle / sosáčiky - snáď sa dcére niečo z toho začne pozdávať. A teda ak nie, budem musieť nenápadne pridávať mlieko a tekutiny do príkrmov...

Čo sa množstva príkrmov týka, chyba bude možno v tom, že som porovnávala množstvá, ktoré malá zje oproti tabuľke, ktorá vychádza z toho, že má dieťa dostatok mlieka - a preto sa mi zdalo, že je dosť, aj keď to nemusí byť tak úplne pravda. A dcéra je dosť aktívna, takže veľa energie minie na lezenie po byte...

Každopádne o 2 týždne ideme opäť na kontrolu, tak uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať. 🙂

katrin21
22. jan 2021

Mozno nejde o flasu ale o iny typ dudlika,pripadne aj mlieka.. treba skusit viac druhov, co zachuti.... french lait je chutovo fajn napriklad

adriannasvk
22. jan 2021

Vies co,svagrina maleho odstavila ked mal 4 mesiace a od vtedy fungoval iba na prikrmoch a je z neho uz velky zdravy chlapcek😉moj mladsi tiez nechcel velmi UM,takze jedol hlavne prikrmy a ked vypil pred spanim 50 ml mlieka tak to bol zazrak. Nahrad mu mliecko prikrmom a netrap sa😉

andreatytler
23. jan 2021

@spinavabota Nech ju z tej flase krmi muz alebo tvoja mama/svokra... proste niekto iny ako ty, lebo od teba dieta ocakava prsnik a ked dostane flasu tak sa jej to nepaci. Po par dnoch ked sa to rozbehne, mozes skusit aj ty.
Ja by som skusala s tym umelym mlieckom, hlavne kedze nepribera. Predsa len do toho roka ma byt mliecko zaklad stravy.
A ak nebude pit mliecko, urcite musi pit vodu... ved v tych prikrmoch zase tej vody az tak vela nie je. Nas nechcel pit skoro ziadnu vodu niekolko mesiacov ale mlieka mal vela a tak som sa nebala dehydratacie. Sleduj ci nema tmavy moc a ci dost cika.
Skusaj aj striekackou... my mame najvacsi uspech s touto flasou. Voda z nej netecie aj ked sa otoci.

manjka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
spinavabota
autor
8. apr 2021

Približne 3 mesiace po tom ako som napísala otázku, napíšem aj, ako to u nás dopadlo - možno táto diskusia ešte niekomu poslúži.

Po mesiaci pokusov (keď mala 8 mesiacov) prvýkrát vypila aj cca 30ml umelého mlieka (z fľašky ani z pohára s náustkom dodnes nepije - tečie jej to pomaly). Dovtedy sme jej mlieko dávali iba v mliečnych kašách.

Keď mala 9 mesiacov, lekárka vyjadrila znepokojenie, že stále málo priberá, tak sme zvýšili dávky umelého mlieka na 2 poháre denne - napodiv, zrazu vedela vypiť aj celú odporúčanú dávku... O mesiac neskôr sa lekárka čudovala, ako mohla za mesiac kilo pribrať (ale teda to sme ju fakt kŕmili veľa a všetkým možným...)

Z mojich skúseností teda vyplýva, že pokiaľ dieťa mladšie ako rok nepije materské mlieko, je dobré sa snažiť naučiť ho piť mlieko umelé, aj keď to môže trvať dosť dlho (u nás mesiac- mesiac a pol kým začala mliečko normálne piť).

Príkrmy (hoci aj mliečne kaše) nestačia (možno aj preto, že ešte dieťa nevie tuhú stravu tak dobre stráviť) navyše, niekedy za z dieťaťa papajúceho bez problémov môže o mesiac zrazu stať dieťa prieberčivé...