9 mesačný syn neotvára ústa pri jedle

ivi85
9. nov 2018

Prosím vás viete mi poradiť? Môj o týždeň 9 mesačný syn,kt je ale predčasne narodený o 3 mesiace nechce otvárať ústa pri jedle.musim vynaložiť obrovskú námahu aby som ho niečím upútala,spievam mu,robím grimasy,koľkokrát už ma ani nič nenapadá aby som mu šupla lyžičku do pusy. On má naladicku,ústa otvorené a ako sa blíži lyžička ,ústa sa zatvoria.nieje to o chuti podľa mňa lebo keď už to jedlo v puse má,prehltne.nemá problém ani s hrudkami v strave,nemixujem len pucim.my máme celkovo problém s papanim ,ani mlieko nechce dobrovoľne,väčšinou len keď spinka.zo začiatku pri prikrmoch otváral usta sám od seba,no teraz ani za svet.samozrejme cez plač nekrmim ale ,,ukecavat,, ho musím.on je aj extrémne ,,pohyblivý,, nevie papať v kľude cize jedlo je úplne všade,na mne,na gauči,na ňom,len do bruška toho moc nejde.
Akoze ono sa to ako tak dá,aj keď takmer nič nepriberá len sa bojím že si na to zvykne a nebude tie ústa otvárať dobrovoľne ani za dva roky....

mala_katie
9. nov 2018

Skúsila by som blw metódu.. dať niečo naparene do ruky,nech je sám.. u nás iba to fungovalo a ani to nie vo veľkom... Teraz má jeden a pol.. je to lepšie..

kukulienka83
9. nov 2018

ahoj... moj neznasal lyzicku... ja som ho nevedela nakrmit nicim, co sa jedlo lyzickou... takze sme papali len kusky...zelenina uvarena na kocky a do makkucka a take som mu davala do pusy a on papal a spapal vela...tak sme tak fungovali... aj ryzu som taku mlazgavu uvarila a robila mini gulicky a tak mu to vkladala do pusy.. skus...
teraz ma takmer dva a pekne sa napapa aj lyzicou...ale trvalo to veeeelmi dlho...😀

ivi85
autor
9. nov 2018

@mala_katie to práve nefunguje,ja keď mu dám akékoľvek jedlo do ruky tak to buď rozmrvi alebo si to bude pichať do čela, do oka,hodí to vedľa seba ale do pusinu si to nevie nasmerovať.on má vek korigovany len 5,5 mesiaca tak si možno nevie pospájať že je to jedlo a ze si ho má dať do pusy.ja keď mu dám piskotku,pozuzle ju ale keď ju on drží tak do pusiny sa netrafí...a keď jem pred ním tak si ma vôbec nevšíma

ivi85
autor
9. nov 2018

@kukulienka83 ešte keď mu dám ja do pusiny tak pozuzle,niečo prehltne, niečo vypluje ale to tak dva tri kúsky a uhyba hlavou....ja už som z toho total na prášky

chcemradu
9. nov 2018

@ivi85 tak mu davaj mlieko, aspon daco bude mat v brušku. Doktorka co na to? Ak ma oneskorený vývin, mozno este nepotrebuje ani tolko prežúvať. Neviem. Moj nazor je, ze treba pockat.

mogaa
9. nov 2018

Treba vydržať kým sa mu zlepší motorika a trafí si do pusinky. Potom len ponúkať - kúsok zemiačika, varenej zeleninky, chrumky....Zo začiatku ti to bude "pitvať"- rozmrví, popučí, ale to patrí k tomu...Nateraz mu skús robiť redšie kaše do flaše, kludne redšia krupička do flaše, šťavu z polievky do flaše(kludne na ten účel zväčši dudel na flaši)...Netráp sa akým spôsobom to to jedlo dieťa zje, podstatné je že to spapá...Keď je narodený predčasne tak nepozeraj na vek, ale na to či je na to vyzretý. Ono to skôr vyzerá nie že nevie papať, teda otvárať ústa, ale nechce papať....Chce to len trpezlivosť a skúšať mu dávať-strúhané jabĺčko, banán, chrumka, jogurt,polievočka...a ak nechce tak skús niečo redšie z flaše....podstatné je aby malo okrem mlieka aj inú stravu....časom sa to upraví...

ivi85
autor
9. nov 2018

@mogaa áno to ja viem že on nechce,vraj to má psychické, na fľašu a mlieko má averziu a v bdelom stave do neho nedostanem takmer žiadne mlieko,keď tak vodu.už som skúšala aj kašičku ale on proste nechce z fľašky.keby akceptoval by som neriešila ale 80% mlieka do neho dostanem v spánku,aj keď to nieje dobre ale inak by mi nevypil,skúšala som aj dlhšiu pauzu v papani,spapal potom aj tak málinko, dokonca som ho musela viac nútiť. Viem že nieje ešte vyzretý a nadávam si že som začala s prikrmami podľa rád pediatricky, nebol na to proste pripravený a myslím že tým celým sa to začalo kaziť,aj keď prvé prikrmy papal krásne,otvoril pusinku,niečo vyplul niečo spapal ale s dobrou naladickou.a potom sa to niekde pokaslalo.a ovocie keď mu dám tak to vôbec,maximálne trošku prepasovane v kasicke.napr jogurt mu chutí,vidím na ňom že je spokojný keď mu ho supnem do pusinky,tiež avokádo má rad ale dobrovoľne otvára ústa vždy tak na 5-7 lyziciek a potom musim vymýšľať všetko možné aj nemožné.okrem tabletu, mobilu atď,to som si povedala že nie.asi to chce ozaj len vydržať len je problém že skoro vôbec nepriberá,sú týždne kedy aj pochudne pár desiatok gramov....

ivi85
autor
9. nov 2018

@chcemradu doktorku sme menili aj koli tomuto,keď som za ňou začala ešte v lete chodiť že malinký prestáva papať mliečko,tak ma niekoľkokrát poslala preč že sak nieje vychudnutý a papier na gastro mi dala asi na štvrtý krát...pritom malinký papal krásne aj mliečko,pýtal si ,papal 130 ml ako polročný a teraz keď je hore doneho dostanem ledva 60 a aj to trvá pol hodku.a na gastre ma zasa odbijaju tým že nevie prehĺtať a to ho ani nevideli ako papa,pritom malý prehltne bez problémov len proste neotvori tie ústa☹

loliki
9. nov 2018

@ivi85 ako casto ho krmis? Citi vobec hlad? Ponukaj mu to, co zje. Skus mu dat probioticke kvapky, napravit travenie, mozno ste brali ATB a nieco sa narusilo v traveni. Cajik na travenie, chut do jedla.

ivi85
autor
9. nov 2018

@loliki atb nebral len po narodení v inkubátore,on práve podla mna hlad necíti, aj niekoľko hodín,krmim ho cca každé 3 hodky,niekedy častejšie keď papa len po troskách,aj probiotiká aj b komplex a nutrilon aj feniklovy aj rasový cajik....to všetko som práve skúšala,nevšimla som si žiadne zmeny...

ivi85
autor
9. nov 2018

@ivi85 nutrolin som chcela napísať,to je sirup podporujúci chuť do jedla ale u nás teda bez efektu,aj som mu skúsila mliečko piskotou ochutiť, troškou vyzivky domácej,to mi už vôbec nechcel sladké...

ivi85
autor
9. nov 2018
chcemradu
9. nov 2018

@ivi85 a ked mu budes otvárať pusu ? Nie nasilu samozrejme.

juriva
9. nov 2018

hm.mala som znamu a ta mala tento problen.skus mu v prvom rade namocit ruky do jedla...a skus ho nakrmit rukami na zaciatok a pridat lyzicku

ivi85
autor
9. nov 2018

@chcemradu hej veď ja ho rozosmievam,keď sa smeje supnem mh tam lyžičku,alebo využijem moment keď si sam dáva ruky do pusiny,pripadne
mu môžem supnut svoj prst do úst a potom lyzicku ale práve sa bojím toho že si zvykne len na takýto spôsob papania a ústa dobrovoľne otvárať nebude.len výmenou za sasoviny....

ivi85
autor
9. nov 2018

@juriva namočiť ruky do jedla? Toto som ešte nepocula, to celé.dlane či prstiky? Skúsim všetko 🙂

akab
9. nov 2018

@ivi85 nespí náhodou viac cez den,? Náš dost vela spal, nechcel papat. Mudr. ma odbijala, vsak je kojeny, ale mne asi ani tych 7 lyziciek nezjedol. Zistila mu v roku velmi malo zeleza. Po case, ked sme zacali pouzivat prírodné sirupove zelezo sa to zmenilo. Aj teraz slabsie jedaval tak som zelezo nasadila. Skuste, ked mu budu brat niekedy brat krv dat vysetrit aj hladinu zeleza a inych vitaminov.

ivi85
autor
9. nov 2018

@akab viesco áno on cez deň spinka,cvičím s nim aj vojtovku a po nej je úplne odvaleny ale spánky máva už len také 30-40 minútové,akurat cez obed potiahne viac...naposledy mal železo už ok,dávam mu narosan od justu,vy ste aké brali? Pomohlo? On ako predcasnik má krv každé 3 mesiace kontrolovanú a práve železo sa mu vďaka prírodnému sirupu zlepšilo, aj keď je pravda že ho nemal úplne optimálne.

ivi85
autor
9. nov 2018

@akab akoze mne malý keď sa mi zadarí ho ukecavat a zabávať tak zbasti do tých 80-100g ,teda občas

siska25
9. nov 2018

@ivi85 mali sme to iste s dcerou, narodena 36 tt, intubovana, na kysliku. Nepomohlo nic. Do 1,5 roka bola takmer vylucne na mlieku. Nikto mi neveril, ze nechce jest, kym si to neskusili. Nedostala som do nej ani tych 5 lyzic. Dojkonca do pol roka neotvorila usta dobrovolne ani ba flasu. Resp. jazyk dala na podnebie a nasilu sme jej tu flasu museli dat. Ak prehltla nejaky kusok nuecoho, napr. zemiak, automaticky ho vyvratila, to iste lieky. V 3 rokoch, ked isla do skolky mala 10,5 kg. Podvyzivena, rebra jej trcali. Vsetky vysetrenia negativne, bola to psychika. V podvedomi mala tie hadicky v krku. Vsetko sa zlepsili casom. Prestala som ju nutit a postupne zacala v 4 rokoch jest urcite jedla. Teraz ma 6 rokov a musime ju krotit, zjedla by aj 2,5 rozka ba veceru. Aktualne ma 24 kg😀

ivec16
9. nov 2018

asi potrebuje este cas, prajem vela trpezlivosti ale myslim si ze vy to zvladnete najlepsie sama budete vidiet ;) tu si mozete postazovat ale asi vam vela mam neporadi, na kazde dietatko nieco ine plati... ja si myslim ze ked on ma vlastne len akoby 5,5 mesiaca tak len potrebuje viac casu... drzim vam palce aby sa to zlepsovalo... niektore deticky su dobry jedaci iny nie... a moze sa to s nimi vliect dlhsie ale myslim ze kazdy ma zabudovany instinkt zivota a nieco predsa len zje aby prezil ;)

dominika7990
9. nov 2018

@ivi85 moja sa kŕmila tak isto (narodená v termíne) nechcela dobrovoľne papať max 2-3 lyžičky.bola stále len na mlieku našťastie mne aj cez deň vypila aspoň 2-3 fľašky po 200ml a keď išli zúbky tak len na studených pribinacikoch 🤦🏼‍♀️ Nie moc zdravé ale bola som šťastná že aspoň niečo je v nej. Max mlieko večer vypila. Az v roku sa rozpapala pekne sama ale aj to postupne najprv bolo jedlo všade a ona cela od neho a len troška v brusku. Postupne sa to začalo zlepšovať. Mame 22m a doteraz neznáša kŕmenie.jedine ona sama musí papať a ide jej to pekne a prospieva podľa ľudí naokolo až moc 🤣 Neskúšali ste poriadne popozerať pusinku či náhodou afty niesu alebo čo? Takéto kompletne odmietanie jedla sme my mali pri aftach a dr má odbila že ona tam nič nevidí až keď sa jej zväčšilo po týždni na centimeter a prišla som narobiť krik tak až vtedy to začala riešiť a keď riadne otvorila ústa bolo ju vidieť ale len pri pľači lebo bola na podnebí skrytá úplne vzadu za jazykom. 🤔 poprípade nerozmýšľali ste nad hospitalizáciou ak aj mliecko odmieta a neprospieva na váhe? Keď tam budete ležať myslím si že viac vyšetrení a kompletnejšie sa na neho pozrú a budú rýchlejšie riešiť daný problém, než behať od lekára k lekárovi a čakať na vyšetrenia 🤷🏼‍♀️

ivi85
autor
10. nov 2018

@dominika7990 no afty som nenašla žiadne ale pravdupovediac jemu sa dostať do pusiny je zázrak.to by som mu musela dať hlavu do zveraka...a hospitalizácia,no hej,tam nás aj dr na gastro posiela len podľa mojich informácií to tam riešia,keď dieta nechce papať sondovanim,najskôr nechajú vyhladovať a keď sa nerozje tak zasonduju....a on bol takto krmeny dva mesiace vkuse po narodení,skor verím tomu že by to len zhoršilo. Plus mám problém že v spánku sa mi mlieka naje len keď sa s nim hupem na fitlopte a pri zapnutom fene,ten zvuk ho ukludnuje.a v nemocke bez týchto vecí by mi nezjedol už ani v spánku...skúšala som ho nakŕmiť v spánku len tak v postieľke, hneď sa zobudil a bolo po papani,to sa bojím že by sa to len zhoršilo

ivi85
autor
10. nov 2018

@ivec16 áno máte asi pravdu,len viete,topiaci sa slamky chytá,ja vyskúšam snáď už hocičo,túžim len po tom aby mal z jedla pôžitok,nie traumu...

atrami
10. nov 2018

my sme mali tiež problém s jedením. Syn sa narodil v termíne, ale mal silný reflux. Často sme s pevnou stravou začínali od začiatku. 1-2 dni som len kojila a nič viac a potom od začiatku. Najviac milovali všetko zelené - brokolicu, špenát, hrášok.
Pri najstaršom som tiež mlieko dávala v spánku, potom som robila psie kusy, aby sa najedol. Najradšej mal kurča, teda stehno, tak v jednej ruke kosť a potom jedol, ale to mal 1-2 roky. Nakoniec sa rozjedol až keď sa narodil druhý syn, nebolo dosť času venovať jeho nejedeniu. Teraz má 16 rokov(teda až zajtra 😀) a má 190 cm a zje za 3.

loliki
11. nov 2018

@ivi85 pozri, netlac na pilu, je jasne, ze dieta ma problem zvyknut si na novinky, na lyzicku... Máme to v rodine. Krm z flasky, pomixuj co sa da, obcas ponukni lyzicku, obcas daj jedlo do ruky. Deti vedie byt strasne svojhlave. Pevne nervy a trpezlivost, potrebuje na to este cas. Nesnaz sa silou mocou ho krmit tak ako sa to u vacsine deti robi, tvoj je original.

ivi85
autor
12. nov 2018

@loliki no ja by som rada kŕmila z fľašky ale on fľašku odmieta.nechce z fľašky nič keď je hore a postupne začína odmietať aj v spánku. Cize je to u nás trošku zložitejšie. Za včerajší deň mi nevypil ani 0,5 l tekutín,mlieko voda dokopy a od....z lyžičky mlieko polovica skončí na oblečeni,strieacka fungovala len pár krát,vymenila som fľašu s cumlom za fľašku so sosakom,prvý týždeň super a teraz už aj z toho odmieta.pritom pri prvom náznaku že nechce som odkladala fľašku preč aby som nenutila... Cize keby mi akceptoval fľašku,prikrmy by som tak neriešila ale toto je situácia z ktorej sa akosi už neviem pohnúť.

aliaska77
1. feb 2019

My mame podobný problém s jedením, mala ma aktuálne 9 mesiacov (narodená v 34tt) a tiež mi vôbec nechce otvárať ústa, teda neotvára ich vôbec len keď ju nieco zaujme tak ich povolí a tak jej dám jedlo, ktoré je prehltne a hotovo. Jedlo mi ako tak zje, ale je to každodenný boj s tým ze ju musím niečim zaujať, čiže bud hračkami, pesničkami, inak zavrie ústa a nič. Vôbec neviem ako ju mám naučiť aby ich otvárala a pritom na iné veci ako hračky ústa otvorí len keď vidí lyžičku tak ani za svet. Tiež sme boli asi mesiac na sonde v nemocnici kým začala jesť lepšie z fľaše. Neskúšali sme zatiaľ žiaden sirup na rozpapanie. Máte niekto skúsenosť? Priberá zatiaľ pekne, len mám pocit že ako keby necítila hlad a to ju krmim aj po 4 hodinách.

aliaska77
2. feb 2019

@ivi85 môžem sa spýtať čínska to u Vás zlepšilo? Pripadne čo si vyskúšala

ivca88
Autor odpoveď zmazal
Zobraz