Aké potraviny nedávate svojim deťom?

iivkaa1
25. jan 2013

ahojte maminy, chcem sa opytat,ktore potraviny,sladkosti,jogurty nedavate svojim detom,lebo obsahuju Ecka alebo ine skodlive latky...zacala som sa o to viac zaujimat a na obaloch uz vacsinou niesu oznacene ako napr.E210 ale rozpisane slovne a ja v tom mam zmatok...neviem co sa pod nazvom skryva.... davate im brumika,pudingy,a tak podobne? dakujem pekne za rady a odpovede.

xlucia
25. jan 2013

@iivkaa1 to je dlhy zoznam. opytaj sa konkretnejsie. ale inak brumika mame len ked je fakt niekede na vylete total nudza. puding robim doma klasicky, jogurty vyhradne slovenske, aj to nie vsetky

iivkaa1
autor
25. jan 2013

@xlucia mozes mi napisat co zo sladkeho mu nedavas...a arasidove chrumky?

alka221
25. jan 2013

@iivkaa1 to je tazko, dnes je uz vsade chemia..to by si polku veci nemohla jest..

iivkaa1
autor
25. jan 2013

@alka221 ano ja viem...len aspon trosku to obmedzit...ty davas malemu papat vsetko?

iwesska
25. jan 2013

Vyvarovala by som sa hlavne vsetkych farebnych cukrikov, farebnch malinoviek typu Jupik a croasantov v ktorych je najviac skodlivych ecok. Zakladne pravidlo - cim menej zloziek potravina obsahuje, tym lepsie...Ja som za to radsej kupit raz za cas nejaku zdravu sladkost z BIO obchodu, ako davat dietatu pravidelne brumikov, napolitanky atd.

blacklady
25. jan 2013

ja davam kvalitny biely jogurt (napr. hollandia) s domacim dzemom, prip. ovocim, presnidavkou..., spaldove a pod. keksiky , (dostat v predajni zdravej vyzivy alebo v DM), celozrnne piskoty, ale tie len obcas, lebo obsahuju cukor, kukuricne (kukuricno pohankove, amarantove...) chrumky, chystam sa spravit domaci termix, obcas doma upeceny kolacik (napr. spaldovy a pod.) a ak by som malemu dala sladkost, tak urcite nejaku kvalitnu cokoladu miesto keksikov (obsahuju stuzene tuky...), takisto mu robim rozne kase (spaldova, z ovsenych, pohankovych, prosovych vlociek, kukuricna...) Odporucam knizku navod na prezitie pre bejby od. Dr. Bukovskeho, su to dve knizky vratane kucharskej (Hned to bude, anjelik)

desszi
25. jan 2013

Je tazke najst vyrobok bez ecok, takze pokial chces pre synceka to naj, snaz sa vacsinu veci pripravovat doma. Neverim niecomu, co je zarucene (podla infa na obale) bez konzervacnych latok a vydrzi to na pultoch 6 mesiacov. Namiesto brumika bublanina alebo domaca piskota, namiesto gumenych cukrikov susene ovocie, namiesto cukrikov paleny cukor, namiesto jogurtu z obchodu doma pripraveny jogurt.... 😉 a ked uz kupit, tak ja zvyknem kupovat v DM alnatura vyrobky 🙂

jankagun
25. jan 2013

najlepšia je domáca piškóta 🙂 .my nedávame napr.ani sušené ovocie-lebo všetko sa suší a kandizuje za pomoci síry! teda ak to nie je sušené v domácej sušičke,vtedy je to OK. a keď keksík,tak výnimočne HIPP musli-detsky keksik,a ten chuti aj mne :D

k_a_j_k_a
25. jan 2013

@iivkaa1 su dobre, zle a neutralne Ecka. Ja sa v tom moc nevyznam, ale MM ich ma dokonca v telefone a v obchode je schopny to studovat. Vseobecne sa snazime kupovat veci s co najmenej Eckami. Dokonca, aj potraviny, co uz mame doma dlhsie alebo sme dostali, tak kontrolujeme a minule sme aj dva velke 2l dzusy vyliali, lebo obsahovali Ecka nevhodne pre deti. Ja nerozlisujem potraviny pre deti a pre nas, mozno ked tak nejaku tu horcicu, chren (aj ten domaci), ale pre vsetkych sa snazime kupovat kvalitne potraviny.
U nas nejde o to, co nekupujeme, ale o to, co kupujeme 🙂 brumika od nas dostanu max. na Mikulasa, lebo si to vypytali, ale inak nie, skor im kupim horalku alebo kvalitnu cokoladu. Jogurty kupujem len take, co obsahuju mlieko, smotanu a jogurtovu kulturu, ostatne zlozky tam nemaju co robit. Napr. Activiu alebo ine riedke jogurty u nas nejdu. Dzusy sme prestali tiez pit, max. kupujeme stavu lisovanu za studena (u nas je obchod so slovenskym ovocim, hlavne jablkami a maju aj vlastne dzusy), alebo odstavujeme. Jezisko doniesol tento rok lisovac, tak mavame to. Aj tak pijeme hlavne obycajnu vodu.
Urcite nekupujem bujony, vegetu, polotovary (sackove polievky, nugetky a pod.) detom to ani nechuti, iked su deti naucene jest vsetko (v skolke nepochopitelny fakt pre ucitelky 🙂 )
Inak, ja som milovala lentilky, ale po tom, co som zistila ako a z coho sa robi ten farebny leskly chrumkavy obal na ne, tak som ich prestala jest uplne 😀

blacklady
25. jan 2013

@jankagun susene ovocie sa da kupit aj v bio kvalite nesirene ;)

jankagun
25. jan 2013

@blacklady hmm možno dá,ale tak bio niekedy ani nie je bio.mam obchodík so susenym ovocim a orieškami a zatial som mala ozaj ze bio produkty len z nemecka (co boli naozaj bez siry,ale aj veľa stáli,ani sa to potom nepredávalo) ale ak vies odporucit nejaku znacku ozaj dobreho bio suseneho ovocia tu na SR,tak šup sem s nou 🙂 dakujem

blacklady
25. jan 2013

@jankagun ved jasne, treba vyberat a ta cena zodpoveda kvalite... ja som zatial kupila len susene brusnice... na pohlad je to ovocie ine...tmavsie, kupovala som v obchode so zdravou vyzivou, inak maju aj v dm rozne susene ovocie v bio kvalite, a DM je nemecke, takze myslim, ze ta kvalita je tam zarucena (vo vseobecnosti sa odporuca nakupovat bio potraviny z nemecka, ja nakupujem prevazne v DM alnatura napr.)

jankagun
25. jan 2013

@blacklady ano ano,su tmavsie,aj napr.marhule alebo mango su uplne tmave a nie take syto oranzove ako ked su sirene...no skusim pozriet teda do DM,viem ze je to nemecka spolocnost/firma,ale nikdy som nestudovala co maju na tom ovoci napisane na obale.este raz dakujem

blacklady
26. jan 2013

@jankagun ja som tam zatial ovocie nekupovala, ale vsimla som si ho. Vela tam nakupujem inych bio potravin zn. alnatura: vlocky, spald. muku, krupicu, pseno, cervenu sosovicu...presnidavky (babylove), ale aj v predajni so zdravou vyzivou casto nakupujem, da sa aj cez internet.

kvetinka211
26. jan 2013

@iivkaa1 toto je super stranka ... ono totiz nie vsetky ecka su skodlive: http://www.emulgatory.cz/
Tuto najdes aj zlozenie konkretnych potravin - vacsinou maju v cechach podobne ako u nas.

Ja zatial davam dost obmedzeny okruh veci .. ale uz ked dostane napr. u babicky nieco tak nestudujem podrobne zlozenie, skor take veci ktore jedava pravidelne sa snazim vyberat tie zdravsie
A tiez chieb, to je katastrofa ... v obchodoch samy penam plny chemie ... takze sa snazim hladat taky ktory ma len to co tam ma byt a rozky obycajne, nie tie co dopekaju v obchodoch. Plus v dmku nakupujem dost vela veci.

cacika
26. jan 2013

@k_a_j_k_a a z coho sa teda robi ten farebny obal na lentilky?? lebo syn ich miluje, tak ma to zaujima...

titkovamiriam
26. jan 2013

neviem takto napisat že čo konkretne ale nekupujem turecke,polske potraviny-vobec nie sladkosti z tychto zemí,uplne tabu su u nas vsetky druhy gumennych cukrikov.u nas napriklad orionove lentilky jedia,orion,figari,sedita a podobne maju kvalitne cukrovinky,maslo jedine maslo,žiadne margaríny,jogurt si robim doma a ked kupujem tak zvolensky,rajo,mlieko mliekomatove ak ine tak cerstve nie krabicove trvanlive,susene ovocie nekupujem vobec a na bio potraviny ako potravinar neverím biznys je bisnys a ked si to nekupim priamo nazbierane na farme alebo u vyrobcu,to si uz radsej kupim to nebio co je osetrene proti plesniam.....

blacklady
26. jan 2013

@kvetinka211 ja som prave z tohto dovodu zacala piect chleba doma... vyjde ma lacnejsie a viem, co v nom mam, peciem vacsinou celozrnny.

k_a_j_k_a
26. jan 2013

@cacika z chrobacikov, peria a kosti. Vlastne vsetko, co ma taku skrupinku a je leskle, tak ma podobne zlozenie 🙂 bolo to v jednom z dokumentov Jamieho Olivera a ukazoval tam aj z coho sa vyrabaju kuracie nugetky 🙂

denisenko
26. jan 2013

NO, ja nie som až tak zaťažená na zdravú a neškodlivú stravu , ale niečo predsa len: už máme školáčika...Brumíka pýtal hned, ako rozumel reklame....aj dostal...potom som usúdila, že aj ked zdravá strava mi nič nehovorí, nebudem kupovať svojmu dieťaťu našlahané sladké cesto plné bubliniek..... 😝 😝 😝 sladké vody nepije sám od seba, raz za čas džúsik, ale to fakt len príležitostne a čo určite nekupujem, sú detské šunky, detské páročky a podobné potraviny, s názvom "detské"....pokial viem, obsahujú viac solí a dochucovadiel ako pre dospelákov....a ešte nič z kuraciny...žiadne polotovary...malý dostal 2 letá po sebe z toho Campylobaktera a skončil v nemocke.....Jogurty smotanové, len sa vždy presvedčím, že v zložení je aj smotana, nielen že "smotanový jogurt....obsahuje: mlieko, dochucujúca zložka...a podobne....""""

marionmarion
27. jan 2013

Nas maly ma iba rok, cize som vela veci do jedlanicka este nezaradovala...ale urcite mu neplanujem dat rafinovany cukor v ziadnej podobe, cize ziadne keksiky, brumiky, cokoladky a dzusiky. Sladke ma rad, no cukor sa da prijat aj zo suseneho ovocia ( but doma suseneho, alebo nesireneho v bio kvalite ) a z medu. takisto ma rad surove ovocie a stavy. Muku, hlavne bielu nedavame tiez a ak niekedy budeme, jedine celozrnnu. Nic co obsahuje akekolvek farbiva, konzervanty, sladidla, stabilizatory, susene pridavky ako srvatka a podobne. Snazime sa jedla pripravovat z prirodnych surovin doma, tak aspon mam prehlad co maly do seba dava. Jogurty a mlieko ine bez materske sme zatial neskusali, ale nic z toho neplanujem kupovat v obchode...staci si pozriet zlozenie a je mi z toho zle. mlieko uznavam z mliekomatu alebo do farmarov, nie ten pastreizovany preriedeny s prepacenim shit...
Maly je od zaciatku vedeny k zdravej strave, davame hodne ovocia a zeleniny, pohanku, pseno, ovsene vlocky, ryzu, quinou, sosovicu, cicer, pomelete semicka ktore obsahuju vela osoznych latok, hlavne mineraly, bielkoviny a zdrave tuky, klicky, cerstvo lisovane stavy, mandlove mlieko. A stale sa kojime...

tulina77
27. jan 2013

@marionmarion teda obdivujem tvoju snahu a vytrvalost, aj vela dospelych by sa takto stravovalo.. prosim Ta a ako to budes riesit ked maly pojde do kolektivu a dostane hromadnu, teda beznu nezdravu stravu a pitie? minule som citala ze v nejakej skolke dali detom dokonca caj ochuteny umelym sladidlom... a co na zakladnej skole a tak dalej, potom dieta proste prejde na nezdravu stravu postupne?

mamainprogress
27. jan 2013

Podobne ako marionmarion, sa cela rodina snazime stravovat prirodne, bez bielej muky, bielej ryze, bez kravskeho mlieka. Z Tesca beriem len zakladne veci ziadne umeliny, kremiky, pudingy, ci sladkosti. Jeme vela cerstvej zeleniny, strukoviny, celozrnne chleby, tortilly, privarky, maso 1x tyzdenne z domaceho chovu. Kilo cukru nam vydrzi aj 3 mesiace, podla poctu navstev ktore sladia kavu🙂 sladime melasou, javorovym sirupom, agave. Ked maly zacne chodit do skolky tak to neriesim co bude jest na obed, pretoze viem ze co zjeme doma je zdrave. A to je hlavne.

beruska.zuzanka
27. jan 2013

@tulina77 to je super otázka, aj mňa by to zaujímalo, ako to riešiť, keď dieťa nastúpi do predškolského zariadenia, školy a tak ďalej...

mamainprogress
27. jan 2013

Podla mna zaklad je nenaucit deti na pribinacika, milacika, danette a podobne lahodky, robit ich zdrave verzie doma, nenaucit ich na kazdodenne maso lebo detom sa na maso lahko zvyka, na kecup pomaly s kazdym jedlom a nevyprazat. No a sladkosti samozrejme, niekedy sa neda hlavne navstevy a tak, ale zaklad je neprehanat a uz vobec nie kazdy den nieco sladke.

mamainprogress
27. jan 2013

@beruska.zuzanka jedlo detom do skolky mozes nosit aj vlastne- dohoda s ucitelkami. Robia tak rodicia celiatikov, alergikov... Ale zasa ak je dieta zdrave netreba to prehanat, zasa v skolke nevaria sajrajt ako v nejakej kasarni.

sofia2008
27. jan 2013

ja malej nedavam nic sladke typu - pribinak, brumik, cokoladu a podobne..ked nieco sladke, tak domaci kolac, ktory peciem zo spaldovej muky s domacimi jablkami, na chlebik domaci lekvar, nedavame ani tycinky slane, nevyprazame, nepecieme maso, vacsinou mame potraviny z nasej zahradky..dcerka sa tak nenaucila na sladke, v pohode mi zje surovu mrkvu..varim vela zeleniny, hlavne papame mrkvu a brokolicu, vela strukovin, 5x do tyzdna maso, domace jogurty..bude mat 2,5 roka a bola len raz chora..klop klop 🙂 🙂 🙂

evabb35
27. jan 2013

@iivkaa1 Vôbec nekupujem všetko čo obsahuje glutaman sodný, všetko čo obsahuje umelé sladidlá, nekupujem stužené tuky, nekupujem polotovary,mäsové výrobky, z mliečnych výrobkov kupujem len jogurt aj to len slovenský selčiansky, bryndzu, maslo, tvaroh, syr neúdený, nekupujem keksíky, lízatka, cukríky, trvanlivé pečivo./tie croasanty a pod./..keď už tak čokoládu od slovenského výrobcu...nevaríme vyprážané jedlá, varíme jednoduché jedlá, do ktorých ide málo surovín.

pralinkaaa
27. jan 2013

čo poviete na Kinder mliečny rez? malá ho stále vyžaduje p

marionmarion
28. jan 2013

@tulina77 mozem si predsa vybrat skolku aj skolu dietatu slobodne a urcite ho nedam do takej o ktorej viem, ze dava detom umele sladidla a podobne veci...ako tu pise maminprogress, detom sa jedlo da nosit aj z domu po dohode s ucitelkami...dalsia vec je co urobim ak moje dieta si zacne to nezdrave jedlo pytat, lebo ho jedia vsetci ostatni...nuz budem satavt na tom aby som mu odmalicka vysvetlila, preco my take jedlo nejeme a ako mu moze uskodit. samozrejme mu pojdeme prikladom, lebo keby sme sa dopma ladovali klobaskami, tazko by to pochopilo...kazdopadne nezakazovat nic bez vysvetlenia a odovodnenia. A ak nieco nezdrave naozaj strasne bude chciet a bude na tom trvat, nech ochutna, za kazdu cenu ho obmedzovat nebudem...ale ak je clovek na zdravej strave v tej nezdravej citi vsetku chcemiu a nechuti mu to. to je vlastna skusenost...tak dufam, ze aj moje dieta ostane vo vacsine na tom zdravom...