Ako mám naučiť malú papať polievočky?

pupko
19. aug 2010

Ahojte všetci
Mám pol ročnú dcérku, ktorú som kojila len do dvoch mesiacov. Od štyroch už papala skoro všetko aj polievočky a teraz mám problém nedá do úst nič len všetko čo je aspoň trochu sladké- pribináčik, brumík, ovocné kaše, ovocie, grísik ale polievočku nie. Keď je hladná tak len plače kým jej nedám niečo z vymenovaných maškrt. Prosím poradte mi už neviem čo mám robiť.Mesko spapá aj chlebík ale zeleninu nie a pritom s tým sme začínali a papala to výborne.

cikyta
19. aug 2010

@pupko Z vlastnej skusenosti ti môžem povedať to,že deti mávaju také obdobia,že chvílu im chutí to,chvílu ono.
(ved aj ty mávaš určite nejaké tie "chute"vždy na niečo ine...)A ešte ak sa ku tomu pridružia nejaké nepokoje z rastu zubkov,či toho,že je vonku zmena počasia-problém je na svete a dieťatko sa rýchlo zase trošku dočasne zmení.
Neraz sme aj my bojovali s tým,že ZRAZU mi nechce chlebík ☹ potom do nej nedostanem nič sladké ☹ výživu ☹ či jogurtík ☹ ..........ale všetko to po pár dnoch,či týždnoch prešlo.... 🙂
Treba len vydržať,ponukať.....atd....
Poprípade jej do jedla,ktore jej práve teraz chutí zamaskuj viac ovocia,či zeleninky 😉
Ak by to trvalo dlhšie a odmietne väčšinu ovocia,či zeleninky,tak existuju vitamínove doplnky pre deti,ktore sa podávaju takým,ktore nemaju pestrý jedalniček,lebo odmietaju papať väčšinu zdravích vecí a vit.doplnkami sa im to do organizmu doplní,aby mohli zdravo rásť a vyvíjať sa.....no čo viem,je to zväčša pre deti od 1.roku,no treba sa opýtať v lekárni a možno maju aj skôr....
Vela šťastia!!! 🙂

tweetinkapp
19. aug 2010

suhlasim s cikytou...u nas to bolo podobne, ze maly nechcel polievky a teraz ma zase polievkove obdobie a nechce ine veci. dnes som mu napriklad spravila cuketku so zemiackami, co bolo kedysi jeho naj jedlo a dnes ho uz nechcel a pytal len polievku 😅

jasminet
19. aug 2010

ak pol rocne dieta pozna pribinaciky, brumiky, krupicovu kasicku a podobne veci, tak sa necudujem, ze nechce zeleninu 😅

sue
19. aug 2010

Pupko, prosím ťa, kde si prišla na to, že polročné dieťa má jesť pribináčkov, ovocné kaše, mäso a brumíkov? Absolútne sa nečudujem, že nechce jesť polievku 😲 My sme v polroku ledva začínali so zeleninou... pribináčika nejedol doteraz, mäso v 10.mesiacoch, brumíka keď mal dva roky... prečo by mala jesť polievku keď je toľko sladkostí?

jarus1
19. aug 2010

môj názor je asi taký, že pol ročné dieťa by ešte ani nemalo jesť pribináčika a tak....ja som síce malú kojila dlho, ale od pol roka som nahradila mliečnu dávku obednú za polievky. Nehovorím, že to zo začiatku bolo fajn, ale zvykla si. Jednoducho deti treba na chuť polieočky navyknúť...a ked to zvládnu, až potom treba nahradiť dalšiu mliečnu dávku, napr. ovocím

maryanna
20. aug 2010

@pupko sa nehnevaj ale načo trepeš do polročného decka pribináčika a brumíka?? kopa ečiek a žiadna výživa....tiež sa nečudujem že nehce jesť normálne jedlo......

atrami
20. aug 2010

@pupko , jedálniček malej úplne zmeň. Polročné dieťa má mať 2-3 príkrmy za deň. Ráno mlieko, desiata- ovocie, obed mäsovo.zeleninový príkrm, vo forme polievky alebo hlavného jedla, prisposobené jeho veku- zemiaky, ryža, mäsko, ktoré 1 krát do týždňa nahradíš vareným žĺtkom, doplníš zeleninkou-podľa veku. Ololovrant- mlieko, Večera- kaša- znova podľa veku, prípadne mlieko.
Z mliečnych výrobkov vo veku 6. mesiacov, kyslomliečne výrobky- smotanový jogurt-biely, možeš pridať banány.
Ak máš nejaké otázočky napíš mi pokojne IP. Pri prvom synovi som urobila aj ja pár chýb, ale zvládli sme to 😉

mirka285
20. aug 2010

baby co ste sa hned do nej obuli?ved potrebuje poradit,nie kritizovat ☹

pancake
20. aug 2010

tak ja si myslim ze v prvom rade musis prestat davat brumiky, pribinaciky , jogurty atd... a zacni pekne so seleninou mizovanou. najskor mrkva 3 dni, potom zemiacik s mrkvou, brokolicu..... potom to mixni... atd. samozrejme bez soli a korenin!
no a potom sa to casom popravi. len uz do svojho dieta nepchaj nic take ako si pisala ak chces mat zdrave a prospievajucie dieta. 😉

katarina822
20. aug 2010

Ahoj nedavaj jej pribinacik az po roku kolo 9mes.mozes jej davat ale cisty biely jogurt neskor ochuteny ovocim.brumik je pre najmensie deti ale tak min.od roka az dvoch.skus sa zamerat na zeleninku napr.ak chce ovocie postruhaj jablcko s mrkvou uvar zeleninovu polievocku a naloz aj sebe a jedzte spolu bude vidiet ze Ty to jes bude chcet aj ona aspon u nas to fungovalo samozrejme nemusi ti to vyst na prvy druhy pokus ale treba skusat. musis zacat od zaciatku zo zeleninkou ak bude papat zeleninku pridaj s maskom/ kuracie morcacie kralicii hovadzie/ ryzu zemiaciky bezvajecne cestoviny potom mozes ovocie ovocne kasicky. chlebik rohlicek ale snaz sa napr.aj na chlebik trebars maslielko s pazitkou. alebonemusi na obed len polievocky moze aj hlavne jedlo napr.brokolicu s morcacim maskom a ryzu a takto kombinunacii je vela stale treba skusat raz odmietne 10raz odmietne ale potom spapa ako to teraz vzdas a budes davat len kasicky a sladke tak to nedopadne dobre skus pozriet tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p... precitas si dost o zaciatkoch papkania https://www.modrykonik.sk/forum/dni-s-hipp-2/zaciname-s-prikrmy-jaka-byla-prvni-lzicka-u-vas-2/ alebo http://www.nasarodina.sk/magazin/modules.php?na... je toho dost

gerci90
20. aug 2010

ja mam tiež take dievcatko mno už ma 7 rokov...polievocky sme skusali od 5 mes.kedže kojena bola tiež len 2 mes...kedže bola zyvknuta na sladky sunar..polievku nechcela ani za cely svet a to som jej tamn pridala aj cukor...revala len co oblizla cumel na flasi...ale potom som to riesila inak ked bola už ozaj hladna cca po 3 hod. od posledneho papkania tak mi zlupla 150 ml poievky...len som jej tam pridavala postupne kalerabik,mrkvicku,zemacika a kusocik maska...a naucila sa...tak tiež davam mliecne vyrobky ale len tak možno 2 krat do týždna ako termix alebo ecer krupica,,,alebo pudincek taky riedky vanilku.,...

bodka13
20. aug 2010

moji chalani sú už veľkí a každá doba prináša nové informácie 😉 ..takže starší bol od 3týždňov na sunare a s príkrmmi sme začali už od 4,5polmesiaca-doktorka nemala nič proti jogurtu,či polievke ale to bolo pred 10 rokmi...mladší syn bol kojený 15 mesiacov a s príkrmami sme začali až keď mal 8 mesiacov,lebo dovtedy odmietal aj vodu či čajík 😉
...ale teraz k téme
@pupko chce to od teba veľkú trpezlivosť..ty si tá ktorá rozhoduje,čo sa bude jesť 😉 ...dcérka má polroka a nevie ti povedať že chce brumíka či pribináčika....chápem,že sa nemôžeš pozerať na plačúce a hladné dieťa....ale jednoducho jej dávaj nejaký čas (týždeň-dva) iba mlieko a zase sa postupne vráť k príkrmom ako je postrúhané ovocie,udusená zeleninka a polievočka....presne treba dodržiavať,že polievočka je už pre ňu hlavné jedlo na obed.... a brumík môže byť ako desiata či olovrant....takže ti prajem veľa trpezlivosti a určite sa ti to podarí 😉 🙂

PS: nerozumiem prečo dávate niektoré polievku do fľaše 😕 ...dieťatko sa veľmi rýchlo naučí jesť aj z lyžičky 😉 ,no trvá to dlhšie ako vytiahnuť cez "cumeľ"

nanika
8. sep 2010

Pupko, hlavne klud a vytesni rady okolia. Treba si uvedomit, ze zavadzanie prikrmov ma byt postupne a trva do dvoch rokov veku! Takze nic sa nema nutit a uponahlat, len mozes skusat ponukat. Oliver bol na bebe a prikrmy mu velmi nesli, priznavam, ze do roka bol z drvivej vacsiny na mlieku, v priemere mohol mat tak jeden prikrm denne. Rozbehol sa asi tak v roku a pol a k mojej pokojnosti, ze uz je ako my, sa rozpapal az teraz ako 2,5 rocny. Dieta potrebuje usmernit, ale nie nutit. Pribinacik je podla mna ok, to len nas Oli ho nemoze ani citit a ani nic podobne. Vlastne som zistila, ze ked mi nieco odmieta, nieco s tym nie je s kostolnym poriadkom... Nechaj to na dietati, necpi ju sladkostami a skusaj. A hlavne sa upokoj, vsetko bude ok 🙂

zuzkat1
8. sep 2010

podla toho co uz papa by som povedala ze ma aspon rok.. si si poponahlala so vsetkym.. dietatko do roka ma byt hlavne na mlieku a popritom su prikrmy..hlavne obmedz sladke to ona vobec nepotrebuje..a baby maju pravdu prestuduj si co je vhodne pre deti v jej veku napr pribinacik to rozhodne nie je🙂 a ostatne skusaj nenut ju... este je mala... v podstate ste vo veku kedy ste mali len zacat s prikrmami a ona uz ma cely arzenal... vacsinu z toho ja mojej do roka ani nedam🙂 skusaj zeleninku aj polievocky...skus uplne huste take az kasovite ked nechce skus ine...zeleninu na ine sposoby udusit alebo povarit s maskom alebo cestovinou alebo aj ryzu jej mozes dat... je kopec veci co jej mozes dat a smie jest

jazzin
8. sep 2010

ked nekojis od 2 mesiacov tak je spravne ze si jej zacala davat prikrmy od 4 mesiacov. Tiez si myslim ze taky pribinacik nie je nic hrozne ale kedze tvoja malicka si zvykla na sladkosti a nechce nic zo zeleniny tak by som taketo maskrtky vynechala na chvilu z jedalnicka kym nezacne jest aj ostatne veci. Aj ked chvilu poplace a potrucuje ale ked bude hladna ver ze zje vsetko co jej das.Ak by chcela nieco sladsie tak radsej rozdrv banan alebo uvar jablko. Kazdy sa uci na vlastnych chybach a nemyslim si ze si tak strasne pochybila.

silvia.t
16. sep 2010

pribinaka som ja davala az od 8mesiaca 😅 skus sladku zeleninku napr.mrkvu s jablkom piskotami,a tak postupne zarad aj nenej sladke ako brokolica,karfiol,ale urcite stopmi s podavanim pribinaka,brumika a tych sladkych jedal...zo zaciatku to bude o nervy ale ked bude mala hladne tak si da 😀

janapagacova
26. sep 2010

aj moja mala ma pol roka a nakolko bola kojena len 1.mesiac (zial), tak sme zacali so zelenin.prikrmami uz od ukonceneho 4.mesiaca ... zo zaciatku to islo tazko, dostala som do nej len 1-2 lyzicky, ale postupne sme sa rozpapkali ... treba vydrzat ... a ked som pridala masko, tak to bola parada ... teda zatial jej to chuti ... skor som mala problem s ovocim, presnidavkou ... ale aj na to postupne prichadza ... kasu jej davam len vecer (aj to nie vzdy, obmienam s mlieckom)...
co sa tyka toho pribinacika ... nemyslim si, ze si urobila az taku radikalnu chybu aj ked sa vsade pise, ze s tym treba zacat az od cca 9mes. ...ale nakolko chodim s malou k detskej gastroenterologicke a tiez som sa jej na to pytala, odpovedala mi, ze ked jej raz za cas (nie kazdy den) dam trosku z toho pribinacika, nic sa jej nestane .... tak tiez rozmyslam, ze mozno jej to dam vyskusat, ale najskor chcem vyskusat biely jogurt, nech nejdeme hned na to sladke ....
nie je to lahke, viem, snazim sa ako najlepsie viem, aj ja si precitam, co sa ma v ktorom mesiaci pridavat, ale nie som velkym zastancom riadit sa vo vsetkom podla knih ... niekedy su to totalne magoriny ... ved ako nas nase mamy vychovavali, ked "mudre" knizky a internet neboli? ... a je niekomu z nas nieco?
prajem vela stastia ...