Ako naučiť 22 mesačné dieťa všetko papať?

sophia1212
8. máj 2012

Ahojte babule..mame taky problem.Nasa slečna ma 22 mesiacov a okrem mlieka, jogurtou, vyzivy,rožka s maslom a salamkou, sem tam pochlipe kuraciu polievku nechce nic papat.Ked ja by som jej chcela davat všetko no odmieta mi to.Nechce ryzu, ani zemiaky, maso zje raz za mesiac aj to musi mat chut.Proste nejedava tak ako ostatne deti.Ako ju naučit papat všetko?? neviete mi poradit?

didiana333
8. máj 2012

@sophia1212 My sme nášho učili jesť s nami...ked vidí niekoho,že niečo sa baští,tak chutí aj jemu.... 😉 a s tatom chutí uplne všetko a vždy.... 😀 ja som robila aj tak,že malému som dala jeho lyžicu a kým sa on vŕtal v jedle,tak ja som ho kŕmila....aj to nám velmi pomohlo k chuti do jedla 😉

hoogy
8. máj 2012

@sophia1212 my sme sa tiez dlho trapili a stale to nie je este celkom ono,ale uz sa to aspon priblizuje k lepsiemu. moj maly tiez neje maso, masovu polievku mi zje aj ine polievky. jednoducho som ho prestala tlacit do toho aby jedol a prestala som vymyslat ze silou mocou musim nieco najst aby zjedol. ked je hladny pride ukazem mu co mame.niekedy sa aj tri krat vrati co odide ze toto on papat nebude a nakoniec zje aspon nieco. trpezlivost, nekricat a ponukat. nech nie je jedlo jedina tema dna(lebo u nas to uz tak pomali bolo). a ja to robim tak ze uvarim take co viem ze ma rad a k tomu sa snazim nieco nove prisupnut niekedy to vyjde niekedy nie,ale jedalnicek sa nam znacne rozrasta 😉

klincek
8. máj 2012

@sophia1212 u nas velmi funguje ucenie prikladom. moje baby maju este len 8,5 mes, ale ked vidia jest nas, musia mat aj oni, aspon stipku chlebika, ale proste musia nieco zut 🙂
ked sa spolu posadite za stol a ty si nalozis a budes mnamkat, ake je to strasne dobre, nezaberie?? nebude zvedava, co to mas za dobrotu? skuste jest spolu z jedneho taniera, deti vacsinou zaujima to, co papa niekto iny..🙂

sophia1212
autor
8. máj 2012

☹ ☹ ved ja ju nechcem nutit, ale ma tak maly jedalnicek ze sa bojim ze jej strasne vela vitaminou unika a ja neviem ako ich nahradit...:(

stvura
8. máj 2012

no obrn sa trpezlivostou...moj maly ma 3.5r a stale neje vsetko...v skolke su z neho nestastny, neustale mi vravia co vsetko nezjedol...oproti tomu mladsia dcerka chrume skutocne vsetko, je to moj vecerny partak na salaty...ja to riesim tak ze mu robim ovocne napoje (rozmixujem jablko s niecim, necham duzinu, on si to pojeda lyzickou). Vzdy nieco ine nakombinujem, aj cviklu mu dam...proste nech ma vitaminov troska viacej 😉

klincek
8. máj 2012

a nepomohlo by jedlo jej trosku "vyzdobit"? napriklad natriet jej roztek pokrajany na kolieska nejakou dobrou natierkou a zo zeleniny spravit smajlikov, aby to mala pekne farebne?
nemusis mat strach, ked jej bude nieco chybat, tak si to vypyta. a pokial stale pije aj mliecko, aj z toho ma dost vitaminov.

exupery
8. máj 2012

@sophia1212 nasa tiez neje vsetko-pre nu by mohlo existovat mlieko,zemiaky a suche pecivo 😒 ovocie da do ust raz za tyzden,polievku s velkym prehovaranim a tak isto aj klasicky obed,ale vzdy sa snazim aspon nieco do nej dostat-ma na vyber bud sa poriadne naje a potom moze mlsat a papat vsetko,alebo nezje obed a nedostane nic...obcas sa zatne,tak ale plne dufam,ze vekom sa to bude lepsit...

hoogy
8. máj 2012

@sophia1212 rozumiem ti, aj ja sa toho stale bojim. a papa ti aspon ovocie a zeleninu? lebo moj drobec to strasne lubi. mozno nie je uz tolko hladna ako predtym. moj jedol do 15m vsetko co som pred neho postavila a potom bola rok totalna kriza a teraz sa to pomali zlepsuje. neboj len pomali ponukaj a ukazaj urcite sa to zlepsi aj u vas. my mu ako priklad jedenia nestacime,ale ked ma okolo seba deti tak sa len cudujeme kolko toho poje 😉

sophia1212
autor
8. máj 2012

@klincek uz som skusala všetko, ona vsetko pred tym ako spapa musi ovoniat, a ked jej to nevonia nedostanem to do nej ani za nic..a svokra namna stale nadava lebo jej nedavam poriadne jest.. a ako jej mam dat ked ona mi vsetko vypluje aj ked to nahodou nejak do nej dostanem. :(

zuzik1983
8. máj 2012

@sophia1212 tak my sme na tom podobne, od mlieka mi zje vsetko, ale co navarim, to malokedy.jedine, co neodmietne nikdy je rajcinova polievka.tiez neviem, co uz jej urobit, aby mi normalne jedla

sophia1212
autor
8. máj 2012

@hoogy noo ovocie spapa ale zo ze zeleninkou je to uz problem, tu mi nechce, najviac mrkvu v polievke aj to len tak aby postrasila zaludok..:D

sophia1212
autor
8. máj 2012

@zuzik1983 ved preto som uz zufala, kamaratkina mala rocna zje aj to co nezjem ja, ale nasa, nechce absolutne nic..:(

sophia1212
autor
8. máj 2012

@klincek noo mozem to skusit, ale jej nejde o to ako to vyzera, ona vsetko ovoniava a ked jej to nevonia koniec moze to byt aj kankalinkove a nezje... ☹

hoogy
8. máj 2012

@sophia1212 hlavne co ti poradim neries ludi naokolo lebo ja som prisla na to,ze na ako koho deti v detstve nejedli sa velmi rychlo zabuda 😉 mne sa tiez vsetci cuduju na malom ze ako a kolko je.ale to ako hrozne ich deti jedli uz zabudli. 🙂 tak to ze zje ovocie je dobre. mne sa velmi osvedcilo pockat kym maly pride ze je hladny,alebo ked mam pocit ze uz sa tka blizi jeho hodina nieco ponuknem. lebo jeho vacsinou napadne len ze mlieko chce 😀

sophia1212
autor
8. máj 2012

@hoogy vved to, mliecko a jogurty to by jedla, ale potom je stale hladna lebo to ju uz nezasiti tak ako ked bola malinka..musim pohladat na nete nejake recepty a skusit nieco lebo nemoze takto papat do nekonecna

hoogy
8. máj 2012

@sophia1212 a cestoviny ti nema rada? mne maly zje sem tam robim ich vacsinou so zeleninovymi omackami. maso sa nesnazim maskovat lebo aj tak ma vzdy prekukne.

sophia1212
autor
8. máj 2012

@hoogy ta kde, ona mi niekedy papala vyzivky zeleninkove ale uz ani toto nechce, papala aj kase strasne rada no teraz mi kasu nezje za nic.papala aj zemiaky proste vsetko..a teraz absolutne nic..

hoogy
8. máj 2012

@sophia1212 tak to ma to obdobie, ze proste jej nechuti a nepotrebuje tolko energie. moj maly to mal v 15 m a trvalo to skoro rok. pomali to prechadza. tak len vydzat a vydzat. ja som mu aj rozne veci napodporu chuti davala,donutila som doktorku nech mu zoberie krv ci neni chudokrvny......vsetko ok. a preslo to snad to pojde uz len k lepsiemu

sophia1212
autor
8. máj 2012

@hoogy snad ano..dakujeme za radu..:D

sophia1212
autor
8. máj 2012

@hoogy snad ano..dakujeme za radu..:D

klincek
8. máj 2012

@sophia1212 sikovne dievcatko-ani mne nechuti, co nevonia🙂, resp. vonia zle..male deti maju citlivejsie zmysly. a maju rady jednoduche chute, lenze tie sa im aj dost casto menia..ak papala a teraz nechce, treba len skusat, ponukat, a po case jej mozno zase zachuti to, co teraz odmieta. nezufaj, zlepsi sa to.

nice202
8. máj 2012

ani moja neje, dnes zjedla papriku z chleba, detsku sunku. na obed kukuricu asi 3 male lyzicky a teraz 2 kusky jablka. ja som uz zufala. neje chlieb - skoro ziadny. nema rada. sem tam ked ma dobry den si ho da. polievku by jedla len hraskovu s kukurickou. maso neje. ryby raz za sto rokov ochutna. zemiaky nepapa. vsetko cervene tiez nema rada. jogurty obcas zje. krv mala v poriadku. pevne dufam, ze sa jej jedenie casom upravi.

rubinka
8. máj 2012

@sophia1212 - ako dlho ti takto neje? Zubky jej nejdú? U nás to trvalo mesiac že mi nechcela skoro nič jesť, mne dcérka vtedy nejedla napríklad vôbec zeleninu ani ovocie, som sa bála že je chudokrvná alebo že nemá vitamíny ked nič neje a dala som spraviť krvý obraz a mala ho priam ukážkový tak neboj sa vitamíny tvojej malej nechýbajú ked je aj ovocie aj mliečne výrobky a pečivo. Jedine čo ti nechce je mäso a zelenina? To ju podľa mňa prejde, ja som už tiež bola zúfala ved mesiac mi dcéra bola len na slepačom vývare a suchom chlebe, plus ešte mlieko pila ale inak nič a teraz už zrazu začala znova papkať akurát ju treba pri jedle zabaviť niečim ale to sa dá prežiť.

danteska
8. máj 2012

@sophia1212 ahoj,ja ta uplne chapem ako sa citis,ja som uz na "prasky" z nejedenia mojho maleho..uz som tu pisasala do viacerych tem a riesila to az som myslela ze sa zblaznim..my sa trapime od 1.prikrmov...od 4.mesiaca som zacala prikrmovat odvtedy je to boj...neskutocny..zaaaaavidim maminam ktorym deti zjedia uplne vsetko..moj maly jedaval zle,trosinku pomohlo ked mal 2 roky a zacal jest sam a ja snim.dovtedy som ho krmila ja a papal akoby naaahodou,pri hre za pochodu.. 😒 ako mal 2 roky tak som zacala s nim jedavat-co sa tyka polievok tak to ako tak zje,aj zeleninovu,okrem kyslych mliecnych,druhe jedlo: sucha knedla,sucha ryza-akonahle v nej nieco najde tak to vyhodi,ci uz maso,mrkvu,hrasok-vsetko ide prec,cestoviny s grankom,cestoviny s vajickom,palacinky,dolky a ked ma dobru naladu tak si da zemlovku...chleba max.s maslom,ked ma dobry den 2x do mesiaca tak si da sunku.ziadna paprika,uhorka,rajcina-nic.z ovocia-jablko a troska pomaranc,jogurty len cokoladove a krupicova kasa.to je vsetko co zje...a teda mlieko vypije,aj si pyta.a nedonutim ho..aj keby 2 dni nejedol a dam mu trebars zemiaky tak to nezje..aj dnes som sa vytocila-urobila som rizoto a necchel to,dala som do misky,zobrali sme si to on,zjedol 3 lyzicky..to su uzasne nervy,stale cakam ze zacne jest ale uz moc nedufam a neverim ze to zmeni skolka,alebo skola alebo ked vyrastie..chudy nie je,ma 15kg,az sa cudujem z coho tolko kg 😀 ja som uz pokupila kadejake probiotika aby jedol,vit.B12 v sirupe,no kadeco..ale ked nechce jest tak ho nedonutim...skus malej ponukat,mozno je to u vas iba prechodne obdobie a zlepsi sa to..ale nutenim nedosiahnes nic..drzim palce..

luciferkax
8. máj 2012

u nás nefunguje, že ked jeme my, dáme ochutnať aj jemu. akonáhle zistí, že je to sladké, alebo že je to ovocie, tak sa kvaší, naťahuje ho.... môj zas zje iba jogurt, dráčik a masko so zeleninou.... akoukolvek, len nech je to troška mastné a slané :D

sante81
9. máj 2012

posadit za vrch stola, ak nedočiahne tak pod zadok vankus a nechat ju jest samu. a skusat, kopec trpezlivosti, ziadne nutenie.

zuzik1983
9. máj 2012

@sophia1212 snad je to len prechodne obdobie a spravi sa to.inak ja sa nestazujem na vahu, tu ma dobru, hadam az moc ma.len ma proste stve,ze neje maso a v podstate skoro nic varene

k_a_j_k_a
9. máj 2012

@sophia1212 ahoj. Papa sama, alebo ju este krmite? Lebo moja mladsia musi jest uz od cca vianoc sama. Krmit sa proste nenecha. My mame problem od malicka s akymkolvek ovocim okrem bananov. Od cca roka sme zaviedli, ze sa je vsetko, co ma na tanieri- jasne ze nie vo velkom mnozstve ale aspon zopar kuskov a ochutnat. Aby dostala nove chute a pod. A takisto, co ma v puse, sa nevypluva. Obcas je to drsne a su aj revy, ale inak to nejde 😖. Ma 22 mesiacov a necelych 10 kg. je strasne drobulinka a teraz v lete, ked ma kratasky a tielocko vyzera ako z koncetraku :(. Ale testy ma ok. Keby mala viacej kg, tak pouzijem metodu ako na starsiu- 15 min. pri jedle a dost. No a najnovsi problem u nas je ten, ze slecna odmieta kusat a prehltat, cize susto drzi v ustach aj 15 min. Tentoraz su v tom zuby - posledne stolicky. Trva to asi mesiac, kazdu jednu lyzicku jej musim pripominat. Proste prvych pat kuskov zje ukazkovo a potom sa blokne a nic. Pol krajicka chleba na ranajky u nas predstavuje hodinu (dnes som za jej ranajky stihla upratat a aj povysavat cely byt). som z toho na nervy. 😠

m.i.r.i
9. máj 2012

no ja mam tiez uz tento problem..nas maly bol vzdy dobry jedak..nemali sme nijake problemy, od prvych prikrmov pekne papal, aj prospieval..viacmenej jedol vsetko co sme mu dali...je zvyknuty na stolovacie maniere, nikdy sme ho do jedla nemuseli nutit, vzdy si pekne sadne na stolicku, ide sa papata, nemusime nahanat z lyzickou, nemusela som mu robit lietadielka, nejako do jedla motivovat
ale asi priblizne posledne 4-5 mesiacov do zacina byt hrozne...este na Vianoce spapal aj rybku, aj kapustnicu co som mu spravila tak pre neho bez klobas a hub..aj salatik a proste ochutnaval a papal..no ale potom nejako zacal strasne vymyslat..on teda papa rad a aj ide papat a to co ma rad zje vo velkych mnozstvach...az ma bombule za usami, aj si sam pyta..lenze jeho jedalnicek by mohol pozostavat s cistych cestovin, hovadzieho maska, cistej ryze, chleba so syrom, bananov, kysleho mlieka..susenych sliviek🙂 To je asi tak top..spapa mi aj rybu..pripadne jahody, hrozno - ovocie celkom fajn...polievku len vyvar s cestovinou alebo paradajkovu, inak nic..teda nase jedla sa stale tocia okolo toho, ze cestoviny a zas cestoviny a na to tak paradajkovu omacku maximalne..pripadne maso s ryzou..zo zeleniny nezje takmer nic, obcas do neho vtrepem paradajku..paprika, uhorka, redkvicka, mrkva, vobec, polievky rozne do neho len nasilu musim tlacit...na ranajky mame len chlieb s maslom alebo + med..pripadne syr..inak vobec nic ine...ked ideme k nasim, moja mama vyvara a on 3/4 toho nechce...tak jasne, ze mam uz reci, ze my sme tak nepreberali...zemiaky nechce na ziaden sposob..skusali sme kase, pecene, varene..ked urobim zeleninovu polievku, tak vyberie mrkvu, zemiaky, z petrzlena ci kalerabu ho az natahuje...to tiez nechcem aby sa povracal..
maso mi spapa, ale proste to mozeme len maso s ryzou alebo cestovinou, stale to iste...vyprazat nechcem ani ziadne take nezdrave veci..sladke zatial nerobim, aj ked som mu spravila palacinky raz, tak to nechcel..
v septembri ide do skolky a som zvedava, ze co tam bude..lebo vymysla strasne.
pozrie, ovonia - nechce..ja si davam pri nom salat, kopec zeleniny, aj skusam ci nechce ochutnat, nechce to ani skusit..este tak kysle uhorky...snazime sa preto varit tak, ze mu tak 2x za tyzden spravim nieco co moc nemusi...vtedy sa dotrapime s jedlom, nenutim ho ak ho vyslovene z toho napne, ale nech si zvyka na ine chute...ostatne dni mu navarim len to co viem, ze zje...
ja na toto nie som zvyknuta, lebo ja aj moj manzel jeme az na velmi male vynimky vsetko..a viem, ze aj ako dieta som vsetko jedla..lenze viem tiez aj ako to bolo dosiahnute - NECHCES, NEJES...budes jest to, co mas na tenieri alebo nebudes mat nic...a zjavne to efekt malo, lebo ja absolutne nie som prieberciva..ale u muza to malo taky efekt, ze zacal az "zrat"..jeho mama nahanala s varechou ked nechcel jest..a neodisiel od stola kym vsetko nezjedol..a vybudoval si tym sice to, ze tiez zje vsetko..ale doslova zje vsetko co nezje jeho..a cely zivot sa trapi s nadvahou...
tak si hovorim, ze nas maly nie je tucny ani chudy, je uplne ideany 14 kilovy 2 rocny chlapec, co asi vie vybrat co jeho organizmus potrebuje a proste mu nieco chuti a nieco nie..a kym mi zje ovocie, mliecne vyrobky, vlakninu, maso..- uz len popracovat na tej cerstvej zeleninke a mozno mu viac nebue treba, aj ked to bude jednotvarna strava...sama bojujem so sebou, ze ci je to len vplyvom okolia preco nas to maminky trapi, ci je to tym,ze si myslime ze detom potom nieco chyba ked tak pestro nejedia, alebo je to vlastne normalne...