Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako ste naučili detičky hrýzť jedlo?

lula25
7. feb 2013

Prosím poraďte mi ako mám naučiť ročného syna hrýzť potravu? Doteraz som mu jedlo mixovala ale viem,že by už mal jedlo jesť nemixované len maximálne popučené vidličkou ale keď mu dám jedlo, ktoré nie je úplne zmixované tak ho natiahne na zvracanie a všetko vygrcká. Keď mu dám piškóty, pečivo alebo ovocie tak to si trošku odhryzne ale ale niekedy si ho potom vyberie z úst. Ako ste naučili vy vaše deti jesť nemixovanú stravu? Ďakujem za všetky skúsenosti a názory.

sisaha
7. feb 2013

@lula25 nauci sa sam...netlac na neho..

cicimotinka
7. feb 2013

Asi ťa nepoteším, ale náš má 3,5 roka a čo sa týka jedenia, robí to tiež tak... občasné záchvaty typu "daj mi len 3 zrnká ryže na lyžičku, lebo so 4 sa zadávim" a podobne pretrvávajú do dnes... niekedy na naje, ani nevie ako, a niekedy vyberá z pusy a dávi sa aj vodou... pobehali sme krčné, zubné... nikde nič, vraj je to psychické, či sa mu jedlo páči, chce jesť, atď... už to neriešim, naje sa, ok, nenaje sa, neumrie... 😀 😀 😀

tadaminka
7. feb 2013

@lula25 to sa musi sam naucit. skus mu casto davat jedlo v celku aby si zvykol odhryzavat, ako pises pecivo, ovocie atd. nevadi ze si to potom vyberie z pusy. musi sa naucit ako taketo jedlo spracovat, daj mu cas.

cerez
7. feb 2013

Ak si doteraz mixovala a hrudkovú neprijíma, skús to postupne. Umixuj a trocha nechaj hrudky. Postupne nechávaj viac a viac hrudkovitej a menej mixovanej. U nás to fungovalo takto. Mne doteraz nechcel odhrýzať z jablka. Naučila som ho práve takýmto spôsobom. Možno ti iná maminka poradí lepšie.
@lula25

saska.t
7. feb 2013

v roku je velmi skoro, to sa neda naucit, to musi prist samo ked na to dospeje, neriad sa druhymi detmi, kazde dieta ma ine tempo a tomu sa treba prisposobit, jednoducho este nedospel...

gaby21
7. feb 2013

@lula25 No takto, moj starsi, nezjedoj nic co nebolo na hladko pomixovane asi do roka, a mladsi uz teraz vo osmich mesiacoch nema problem zjest stvrtku jablcka, on prezuva ako keby mal plne usta zubov. Takze moja rada, prisposob sa potrebam svojho dietatka, ono sa to postupne vyriesi same 😉

tinka9000
7. feb 2013

Celkom sám sa nenaučí, musíš k tomu prispieť určite ty, minimálne tým, že mu budeš dávať aj hrudky. Bolo treba začať určite skôr, ale nevadí, naučí s aj teraz. My jeme nemixované asi od 7-mesiaca, postupne som pridávala hrčky, najprv začni tým, že do mixovaného pridáš len trochu, napr. za lyžičku popučenej nemixovanej stravy a postupne pridávaš, napr. niečo mäkké ako banán. TEraz nemixujem - ale sekám tým druhým nadstavcom, tak má také malé kúsky. Ja som rýchlo začala dávať aj chlebík s maslom, (asi v 8 mesiaci), malé kúsky som prstom trošku obalila maslom a rýchlo sa aj bez zúbkov naučila to papať. Namoč ovsené vločky a daj do jogurtu, sú úplne mäkké ani si to v jogurte nevšimne a už bude papať kúsky. Ďalej dávaj do ruky žužlať kôrku chleba, rožok, ovocie, pohánkové chrumky, aj tým sa naučí v ústach sa popasovať s celými kúskami, ožužle si len toľko, koľko chce. Držím palce.

tinka9000
7. feb 2013

čo myslíte tým, že sa musí sám naučiť? Veď si to predsa sám neposeká na malé kúsky miesto mixovania, mama mu musí podávať aj hrčky. Nevadí že ho trochu natiahne, treba skúšať ďalej, lebo budeš mixovať do 5-tich rokov.

mandragora22
7. feb 2013

@lula25 nijak. ja som mixovala do 1,5 roka, mala frcala hlavne na mlieku - umelom... dnes ma tri roky a este stale jej musim trhat rohliky a macat v kakauku, aby sa vobec najedla, lebo uz sice odhryzne, ale ona je po 2 malych hryzikoch "syta" a uteka od stola. takze jej natrham rozok, a popri hre ho macam a dlavim do nej ☹

lubuska22
7. feb 2013

potesim ta ja mam synceka ma 28 mes. a nechce hryst. pri kazdom jedle ho napne 😠 ale ked mu dam rozok alebo piskoty tak to vie pekne hryst je to proste len na druhe jedla vyzera to tak, ze co chce to dokaze, a tiez si hovorim ze sa to vseeetko nauci

marika6
7. feb 2013

ahoj, ja som mixovala obidvom deťom pomaly do 2,5 roka, ked som dala čo i len hrudku do jedla natiahlo ich, ale ked sa krmili sami tak normálne kusali ako rožok, malá hlavne párok, piškoty, cestoviny, to zjadli sami ale ked som ich ja krmila lyžičkou muselo byť všetko hladké

cerez
7. feb 2013

Keď som začala dávať chlebík po kúskoch, malý mi to hneď vypľúval. Potom mi jedna známa poradila, že mu kúsky chlebíka mám vkladať do úst do líčka. Že sa tak skôr dieťa chytí žuvania.

katkasav
7. feb 2013

Ja som si vždy pri jedle sadla oproti dcére a s každou lyžičkou som jej rozprávala: "A pekne hryzkáme, hryzkáme, hryzkáme ....." A ja sama som napodobňovala ako keď sa hryzie, žuje - jednoducho ten žuvací pohyb úst. Pekne na plné ústa som naprázdno prežúvala a malá to opakovala po mne. Jasné, že to nepôjde hneď, ale v zásade sme nejaký väčší problém nemali. Deti sa učia predovšetkým pozorovaním a opakovaním (ako malé opičky 🙂 ) aspoň u nás to tak funguje. Niekedy je zbytočné vysvetľovať, treba ukazovať, predvádzať. Dieťa to odpozoruje a bude opakovať.

dukokatka
7. feb 2013

papat s nim a ukazovat mu ako ma zuvat

meinkonka
7. feb 2013

uff takym velkym detom ste este mixovali stravu?? ja osobne som nikdy nemixovala, od zaciatku som malemu davala len popucene jedlo a stale viac a viac kuskov. ani prikrmy nikdy nejedaval, vsetko len dusene/varene. max. tak ovocne vyzivky. nikdy sme s tym nemali problem takze neviem poradit, ale myslim, ze ako pisu dievky, postupne pridavaj viac a viac kuskov

sendy182
7. feb 2013

@lula25 skús mu aj zatiaľ len polievočky neaké na stredne zmixovať.....uvidíš či mu to vôbec chutí......aj 3 lyžice pre začiatok stačia......kaše zje v pohode?

fleuerette
7. feb 2013

@lula25 my sme boli na tom podobne. Trochu sa to zlepsilo ale jedenie je stale nocna mora - pre mna. Skoro do 9 mesiacov len mixovane pomaly na penu a flaskou. Lyzickou ma ani nepustil do pusy. Ak som si presadila svoje naplo ho hned ako som mu ju oprela o jazyk. K jedeniu presnidavky cez flasu sme sa vracali dllllllho vzdy ked bol na obzore novy zub. Dnes ma maly 20 mesiacov, co sa mu v puse nerozpusti takmer nezje. Zuje o dusu este aj jogurt
Supem jablko, hrozno, odkrajujem korku, maso 0 bodov. Nie je vyberavy v jedle, ale proste mu to nejde. Vidim na nom ako sa snazi.... niekedy aj po 2 hodinach vylovim kusok supky, ci maska. Uz ho tolko nenapina ale doteraz si jazyckom kontroluje pokade strcim lyzicku. Ma to aj svoje vyhody, lebo od malinkata sa hra aj s tymi najmensimi predmetmi - viem, ue ich neprehltne. Lekarka nam na to davenie a kontrolovanie lyzicky povedala, ze ma pravdepodobne silnejsi davivy reflex. Ma to aj MM, ktoreho napina uz pri umyvani zubov

lula25
autor
8. feb 2013

@fleuerette
@sendy182
@meinkonka
@dukokatka
@katkasav
@cerez
@marika6
@lubuska22
@mandragora22
@tinka9000
@gaby21
@saska.t
@tadaminka
@cicimotinka
@sisaha
Ďakujem za rady aj skúsenosti. Dobrý nápad s tým ukazovaním ako má hrýzť určite skúsim lebo presne tak deti všetko opakujú. Budem ďalej skúšať mu dávať nie úplne mixovanú stravu ale s malými kúskami len musím počkať kým zase začne jesť lebo teraz pre zúbky zase pije len mlieko. Kaše zje v pohode - teda zjedol ale už dlhšiu dobu mu nechutia. Ďakujem za podporu. Vždy dobre padne vedieť, že podobné starosti trápia aj iné maminy.

tinka9000
9. feb 2013

@lula25 nie je za čo, my sa teraz tiež trápime s jedením, bola zahlienená a mala kašel, asi zo zúbkov a nechce mi skoro nič jesť a kaše už vôbec nie, hoci predtým jej chutili..tak tiež bojujeme🙂

lula25
autor
9. feb 2013

@tinka9000 no náš je tiež poriadne asi zahlienený chúda malé. ho nemôžem už niekoľko mesiacov zbaviť soplíkov a doktorkina jediná odpoveď na to je, že to má zo zúbkov:( ho chúďa malé naťahuje niekedy aj pri kojení:(

tinka9000
9. feb 2013

@lula25 jaj no vytrápia sa riadne s tými zúbkami, nech sú už čím skôr von..My sme mávali tiež soplíky trochu, ale teraz jej to začalo strašne zatekať a taký hlienový kašel mala ako tuberák, fakt, nespali sme 3 noci, odsávali takmer stále. Už je konečne lepšie tak snáď postupne začne aj jesť normálne. Držím palce nech zúbky čím skôr výjdu a soplíky netrápia.

kolinia
9. feb 2013

@lula25 a to malinky nemal skor zubky, az teraz? lebo moja mala mala prve zubky az okolo 9 mesiaca a potom dalsie az v roku, teraz ma 15 mes a ma 8 zubkov, no davala som a skusala popukane uz skor, preco by nie, trebalo skusat podla mna uz skor, no tak drzim teraz len palce, aby nerobil fory.... uz som pocula vela rad, nechaj ho, on sa nauci, no potom chodili s detmi na vojtovky a pod., myslim tym teraz dieta, kt. po roku este nemalo ani paru postavit sa a pod., ale to uz je ina tema 🙂

eveenka
9. feb 2013

@lula25 ja som malej mixovala stravu do cca 7,5 mes. potom som jej zacala davat chlebicek a ten krasne zuvala a pri tom som aj ja prezuvala aby ma videla a som jej hovorila aby to pekne pozula, potom som aj polievky zeleninove struhala na hrube sliziky a teraz uz jej odkrajujem zo zeleniny a ona krasne zuje, takze islo to tak nejak postupne. Mame 9,5 mes. Nebojsa aj on sa nauci, len musis skusat 🙂

lula25
autor
9. feb 2013

@kolinia
nasmu malemu vyšli zubky až keď mal skoro 10 mesiacov - to mu vyšiel prvý zúbok a od vtedy mu lezú rýchlosťou blesku. teraz máme 7 zúbkov a ďalšie sa tlačia. viem, že som mala skúšať nemixovanú stravu už skôr:( no teraz s tým už nič nenarobím. dnes som mu dala zemiakovú kašu a k tomu celé kúsky karfiólu tak sa s tým vyzabával a skúšal sa aj sám nakŕmiť. Tak budem sa s ním viac takto "hrať" že vždy dostane niečo nepomixované do rúčky nech sa sám naje s nami pri stole a samozrejme pred ním stále poriadne žujem nech vidí ako sa to robí🙂)

Tu začni písať odpoveď...

Odošli