Ako ste spoznali, že treba dokrmovať?

casy30
6. jan 2009

Ahojte kočky...Ako ste spoznali, že vaše babatko treba dokrmovať? Moj malý má 5 mesiacov, celý den i noc kojím bez problémov, akurát večer som ho začala dokrmovať sunarom, lebo neviem ako to je možné, večer skrátka nemám mlieko. malý zúri, plače a keď mu dám sunar,vypije tých 90 a spokojne zaspinká...predtým mu dám ale obe prsia...neviem či robím dobre. poradte mi prosím, ak máte skúsenosť. moc dakujem.

annag
15. jan 2010

Catrine, okrem váženia 😅 , postupuješ veľmi dobre.

AK si bábetko nechce rozťahať mliečko, má na to svoj dôvod a neurobí to, ak sa náhodou reflexne spustí a ono o to nestojí, začne sa od prsníka odtŕhať. Takto sa správajú deti, ktoré sú unavené, resp. viac unavené než hladné. Postupuješ perfektne. Ponúkneš prsník, trošku si poťahá, pustí sa, nenútiš, podrieme si, naberie nové sily, upokojí sa a potom sa dobre napapá. Je to normálne a tak to má byť. To je dojčenie na požiadanie. Pije kedy chce a koľko chce. Zameraj sa na spánok a oddych - kočíkuj, nos .... čo má rada a čo ju uspáva ....

catrine
15. jan 2010

Caute baby tak moja dokyna je stara škola presne ste to uhadli, dokrmovat sa zatial nechystam. Cez den jej mliečko stači ale večer sa to snou neda vydržat, nejako sa mi nedari zvyšit tvorbu mliečka lebo už asi treti tyžden papa z obidvoch prsníkov a vždy ich vypije cele. Posledne tri dni je to snou na nevydržanie, čo robi pri kojení, pokial sa mlieko spusti ona taha lebo jej to tečie skoro same, ale potom ako ma ona tahat tak koniec jeduje sa je cela cervena aodtra sa od bradavky to predtym nikdy nerobila, je z nej maly jedoš. Poradte niečo na zvyšenie produkciu mliečka už som skušala čaje homeopatika a nič. diky

lenca30
16. jan 2010

ahojte ...chcem sa opytat, ked si odsavate mliecko po kazdom nakojeni, ako casto sterilizujete resp. vyvarate odsavacku a ako skladujete mliecko? dakujem

jaja26
18. jan 2010

ahojte,
aj ja by som Vás poprosila o radu, že ako často vyvarate odsavačku a v čom skladujete mliečko. A či si myslíte, že treba odsávať, keď maličká sa napije z jedného prsníka - stačí jej to, a z druhého prsníka na ďalšie kojenie. A ako zistím, či jej treba dať ešte z druhého prsníka? Keď sa večer napapá tak zaspinká na chvíľu na prsníku, potom sa začne pučiť, tak neviem, či jej dať aj druhý prsník. Včera večer som jej dala z oboch prsníkov a odgrckla si, ale nemohla zaspinkať, potom sa často budila a odgrckla si viackrát aj po 2 hodinách.

sophia2
25. jan 2010

Prosim "Annag" pomozte mi, mam dcerku, ktora bude mat onedlho 4 tyzdne a este stale nemame naspat svoju porodnu vahu, vazila 3240g pri prepustani z nemocnice mala 2970 a teraz ma len 3065. Strasne malo mi pribera, po kazdom papani mi place asi hodinu, doktorka hovorila, ze ma bolesti bruska, vidim ako pritahuje nozicky a rucicky, ked jej bolesti pominu okamzite zaspi, spava mi celkom dobre niekedy cez noc aj 5-6 hod. Neviem co moje sposobovat to slabe priberanie, budem musiet dokrmovat?

susik77
25. jan 2010

Ahojte, ja teraz uvazujem, ci by mala nepotrebovala dokrm...Doteraz sme boli na 25.percentile, Dr. ma v kojeni podporuje, dokrm mi zatial nedoporucovala, ale teraz v 4,5 mes. mala pribrala od 3,mesiaca 900 g (150 g tyzdne), ale vyrastla az 7 cm. Takze spadla z 25.percentilu na 0-3.percentil. Myslim, ze to bude nej. rastovy skok a dalsi mesiac tolko nevyrastie ale priberie. Ale bojim sa toho ako spadla vahove. Co si o tom myslite?Dr. to nekomentovala. Len hovorila, ze ak chcem, mozem jej uz davat vecer ryzovu kasu. Ale ja mam pocit, ze mala je spokojna , mm jej staci, neplace.Kojim zakazdym ked zacne byt nespokojna-aj po 2 hodinach.

sunea
25. jan 2010

susik, ked je babatko spokojne, tak ho nemusis dokrmovat. Kojenie po 2h je normalne.

susik77
25. jan 2010

ani mi nejde o to caste kojenie, ale to ze je len medzi 0-3.percentilom (rastovy graf vyska/vaha)

sunea
26. jan 2010

moj syn bol zase chvilu na druhej strane percentilovej krivky a je uplne v poriadku, to sa casom upravi, neboj.

susik77
26. jan 2010

ok, dufam, ze priberie, kojenie mi zatial vyhovuje, mam vela mlieka, aj mala je spokojna 🙂

annabud
25. aug 2012

anicka, annag, chcela by som ta poprosit o radu, mam dvojcatka, su to valibuci / maju skoro po 8kg/, maju sporo 5 mesiacov a este stale su plne kojeni bez prikrmovania, no vecer je uz toho mliecka menej a ja nieviem, ci ich zacat prikrmovat alebo co. Oni ked ich prilozim tak zacnu po 3 minutach plakat, myslim, ze im mliecko netecie dost rychlo a isto je ho menej, no aj s placom im to potom vydrzi tak na 3 hodiny. no a cez noc ak sa napiju o 19:00 vydrzia tak do 24:00, inak sa budia okolo 3:00. Neviem co mam robit, aby mali opat mliecka dost?? alebo im uz zacat davat prikrmy?? dakujeeem.

solvia
31. aug 2012

Milé mamičky, náš synček mal pred týždňom 5mesiacov a má 8500g, doteraz som ho plne kojila, mala som pocit, že mám mliečka dosť. Je fakt, že kojím často cez deň každé 2hodinky, no malý pije veľmi krátko maximálne 5 minút, no mliečko po jeho nakojení ešte tečie a večer sa budí tak po 3-4hodinkách . Doktorka mi povedala, že mu mám začať dávať ryžovú kašu a začať s príkrmami. Ja som ho chcela ešte aspoň mesiac výlučne kojiť, veď sa odporúča zaradiť príkrmy až po 6.mesiaci. Som z toho trochu zmetená, mám začať už teraz s príkrmami? Zaujíma ma váš názor. Ďakujem.

hradnapani
31. aug 2012

@solvia vzhladom na vahu, aku ma, by som s prikrmovanim urcite pockala. Na 5 mesiacov vazi naozaj dost...

tin007
31. aug 2012

@solvia kludne este koj, maly je zjavne spokojny, pribera pekne, mm mu uplne staci. ryzovu kasu nemusis davat, ako prve sa zvykne zacinat so zeleninou. ale o tom je tema o prvych prikrmoch. mimochodom slovo pri-krm hovori o tom, ze je to doplnok k hlavnemu "krmu", co je materske mlieko 😉

andrea88371
30. jan 2013

Ahojte baby,mam 3,5 mesacneho syna a potrebujem poradit...

andrik78
30. jan 2013

@andrea88371 čo konkrétne potrebuješ?

andrea88371
30. jan 2013

Dobry den,mam 3,5 mesacneho syna a uz nemam nervy na kojenie.Zacne mi pekne papap a z pocujem ako hlta a po troch minutach zacne vystrajat,odtahovat sa odnprsnika,plakat...Ukludnim ho cumlikom,potom sa trosku pohra a zas place,lebo je hladny,ale ked si stlacim prsnik,tak mliecko mi tecie.Nechapem preco mi tak papa.Uz som mu zacala na noc davat bebu,stiahne 180ml a zaspi,no onedlho je hore a uz v noci mu davam prsnik aj 4-krat.Mate skusenost?

andrik78
30. jan 2013

@andrea88371 Ako často kojíš cez deň?Robil to už aj pred tým?

andrea88371
30. jan 2013

Mam pocit,ze stale,ale asi tak 4-krat aj viac tym,ze sa naraz nenapapa

dai
30. jan 2013

ahojte,
my sme dlhodobo plne kojeny neprospievali - snazili sme sa 2 mesiace sa rozkojit, s malym som cvicila aj rozne reflexne cvicenia, mala som laktacnu poradkynu ale nepomohlo ( maly sa narodil bez sacieho reflexu, bol dlhsiu dobu ziveny hadickou, neskor nevladal tahat z prsa, cize v nemocnici bol sice krmeny mojim mliekom ale z flasky... aby nas pustili ako skoro mesacneho domov museli sme zvladnut vypit 40ml mlieka a robilo nam to teda znacne problemy ...potom sme asi v 6tt ked sme dosiahli vahu 3kg presli na kojenie z prsa - malemu to nerobilo sice problemy ale pil strasne malo, bol velmi spavy a nepriberal... zapojila som teda laktacnu poradkinu a rehabilitacne sestry z nemocky ale nepomohlo...) - trapili sme sa do 4mesiaca - potom som ale bola prinutena uz aj mojou pediatrickou ( velkou zastankinou kojenia ) ako aj lekarkami v poradni pre nezrele deti dokrmovat - bolo mi to velmi luto lebo som mlieka mala dost ale odsat mi zial neislo dokopy nic☹ vydrzali sme popri dokrmovani este papat z prsa aspon v noci az do 8meho mesiaca, potom uz maly prso odmietol....

po zaradeni dokrmovania malinky zacal krasne prospievat ( zlepsil sa jeho krvny obraz. svalovy tonus etc. ... )a aj priberat...

andrea88371
30. jan 2013

Mam pocit,ze stale,ale asi tak 4-krat aj viac tym,ze sa naraz nenapapa.Robi to uz asi mesiac.Predtym papal pekne,kojila som kazde tri hodiny,mala som prehlad kedy ma papat,preco place...a teraz neviem uz nic.Okolie do mna stale hucalo,ze jehladny,tak som mu zacala davat stale ked zaplakal a toto je vysledok...

andrik78
30. jan 2013

@andrea88371 Keď doteraz pekne papal môže to byť rastovým špurtom Ten je okolo 3 mesiaca pár dní potrebuje častejšie papať kým sa upravý produkcia mlieka. Alebo mu najprv tečie mličko rýchlejšie a potom pomalšie a preto sa hnevá. Keď začne vystrájať skúa ho dať odgrgnúť a potom pokračovať v papaní.Koľko hodín ti vydrží medzi kojeniami?

andrik78
30. jan 2013

@dai pekne si to zvládla 🙂 Ja som prvú kojila 2 týždne hneď pri prvom probléme som to vzdala 😖 druhú 2 mesiace nepriberala ale chudla 😖 a teraz tretiu kojím pomaly7 mesiacov bez problémov,. Zo začiatku to bolo ťažšie ale vďaka mame a kámoške sme to zvládli 🙂

andrea88371
30. jan 2013

Ale uz to trva mesiac...,dam ho odgrgnut a potom uz nechce ,ustocka mu behaju,ze chce papat,ale ked ho prilozim,tak znova vystraja.Uz sa neviem dockat kedy bude mat 6 mesiacov a zacnem mu "vyvarat"

andrik78
30. jan 2013

@andrea88371 možno, že je už najedený. Neskúšala si mu dať cumlík? My sme tiež mali podobný problém okolo 4 mesiaca. Stále som ju prikladala na prsník. Po pár dňoch mi začala po jedení grcať. Tak som stopovala čas a dávala jesť najskôr po hodine a postupne predlžovala.

andrea88371
30. jan 2013

poobede,ked spi v kociari tak asi tri hodiny aj dlhsie,niekedy sa flakame po obchodoch,tak vydrzi nepapat aj 7 hodin.Aspon,ze vtedy neplace a je poslusny.Uz ked nevieme,co s nim,tak kocik a auto a obchody to isti 🙂 .A okrem tychto vinimiek ho kojim asi kazdu hodinu...a aj tak je malo kedy spokojny.V noci uz spi pri mne,takze zakazdym ako zaplace mu dam prsnik a tak zaspime,on ani vela nenataha,ale ja potom rano si uz ani nepamatam poriadne kolkokrat sme boli hore a kolko papal 😀

andrea88371
30. jan 2013

cumlik velmi nechce,stale ho vypluje von a mi ,mu nasilu pchame...ale nepomaha.Asi tyzden uz grcka,ani sa necudujem,ked dam mu papat,potom plac a ocinko uz donho leje cajik 😖 Maly ho vypije a potom pocuvam:vidis,bol hladny...Uz si myslim,ci to nie kvoli tomu,ze nechce prsnik,ale flasu.Tri minuty taha o dusu lebo je hladny a potom zisti,ze to nie je flasA,tak vystraja,ale zas niekedy v noci papa dlhsie ako tri minuty a ked pije vecer s flase,tak bez problemov,iba ak ma dost,tak sa vrti.Nie stale vypije 180

andrik78
30. jan 2013

@andrea88371 možno máš pravdu s tou fľašou ľahšie z nej tečie a on nieje hlupučký.Keď ti vydrží tak dlho v kočiari tak hladní nebude.V noci aj ja niekedy často kojím ale tiež spí s nami takže ani nevie koľko krát. Posledné noci spíme celkom dobre. Chce to len pevné nervy a veľa trpezlivosti 🙂 uži si ho kým je taký krpec a riešiš "len" takéto problémy. Časom sa všetko zlepší.

andrea88371
30. jan 2013

nic ine mi ani neostava,len vydrzat,dakujeeem 🙂

tanicka224
26. jún 2016

Ahojte baby mamičky 🙂 vedeli by ste mi poradiť ako rozbehnúť viac tvorbu mlieka? Mám malého 4týždnového synčeka a je riadny jedák. Pri prvej kontrole u pani Dr. nám pekne pribral necelých 300g a pri druhej necelých 100g. Hneď nám kázala dokrmovať Nutrilonom :( pri ďalšej kontrole pribral 250g. Povedala že už sa dokrmovať nemáme. No len nastal u nás problém, nakojím ho (aj hodinu - hodinu a pol, zaspávam mi :( ) a po hodine je hladný a mne z prs ide už len pár kvapiek :( a takto keď t robím dokola po hodine - hodine a pol nestíhajú sa mi ani naliať a on je stále hladný :( tak vraj mám zostať pri Nutrilone kde hned scucne aj 100ml :( nechcem ho hneď takto prikrmovať. poradte mi prosím, čo robíť pre rozbehnutie väčšej tvorby mliečka. Skúsila som už aj rôzne laktačné čaje, veľa vody pijem ale zatial žiadna zmena :(
ĎAKUJEM