Ako ste spoznali, že treba dokrmovať?

casy30
6. jan 2009

Ahojte kočky...Ako ste spoznali, že vaše babatko treba dokrmovať? Moj malý má 5 mesiacov, celý den i noc kojím bez problémov, akurát večer som ho začala dokrmovať sunarom, lebo neviem ako to je možné, večer skrátka nemám mlieko. malý zúri, plače a keď mu dám sunar,vypije tých 90 a spokojne zaspinká...predtým mu dám ale obe prsia...neviem či robím dobre. poradte mi prosím, ak máte skúsenosť. moc dakujem.

dididi30
24. jan 2009

baby slabe mieko neexistuje!!!

dididi30
24. jan 2009

ako pise annag, ked dietatu date flasu, tak to tecie hned , tak sa necudujte, ze vam odmieta prsnik, alebo je na nom casto, lebo z flase si vytiahne kopec,zato pri cice sa musi natrapit.....dieta ma rozum a voli lahsiu cestu, flasu, lebo z nej tecie hned a bez namahy......treba najpr rozmyslat potom konat, lebo potom je toto kojenie uz len trapenie a su deti, ktore niesu trpezlive a pride cas, ked vam prsnik uplne odmietne, tak potom bohu zial....

cristin
24. jan 2009

didi,ja som tomu tiez nechcela verit...ale ako vysvetlis,ze mlieka mam vela,mala pije len jeden prsnik pri kazdom kojeni,dva mi nikdy nevypila a nepriberala dostatocne,tak od 4. mesiaca davam kasicku.Inac ja stale kojim.

annag
24. jan 2009

cristin, záleží na tom, čo považuješ za dostatočné priberanie, prírastok na váhe nie je zďaleka najdôležitejšie kritérium prospievania dieťatka, slabé mliečko je mýtus, dávno prekonaný a vyvrátený 😉

pastuska
24. jan 2009

Ahojte, tak zas riešim podobný problém. Odkedy sme začali prikrmovať, malý nechce moje mlieko. Snažím sa odsávať o dušu, je ho čím ďalej, tým menej. Cez deň len cucká a nepije, v noci tiež. Pritom fľašu nepoužívam, dostáva zeleninu, ovocie a na večeru kašu - ak nevypije moje...ale ani z toho príliš nezje..neviem, či mu nejdú zúbky...ale cicu odmieta absolútne. Síce mi teraz skončil menzes, som myslela, že preto nechce, ale nezačal už znova piť, pred mesiacom tiež nechcel pri menzese, ale to trvalo tak tri dni. Teraz už skoro dva týždne s ním "bojujem" a nechce MM a nechce. Má 6,5 mesiaca, tak si nemyslím, že by sa len tak odstavil sám, nie je to skoro? Mám už oveľa menej mlieka, pritom som ho vždy mala na rozdávanie...poraďte mi, čo robiíť. Tekutín pijem dosť, meltu pijem, vineu...jem poriadne, kašovité jedlá teraz...ešte skúsim homeopatiká...len neviem, či sa to oplatí, keď malý to MM nechce...

annag
24. jan 2009

pastuska, nebýva to často,ale stáva sa, že bábo sa odstaví takto skoro. Pokiaľ nie je sám chorý, nemá soplík, boľavú pusinku, hrdielko, bruško či iné ochorenie, tak je možné, že už jeho "čas" na odstavenie prišiel. Boj s ním Ti nepomôže, iba ho ešte viac znechutíš. Dávaj mu prsník, keď si ho sám vezme a kedykoľvek bude chcieť, hoci len na pár ťahov. Obdobie druhého polroka je obdobím odstavovania sa dieťatka, jedno sa odstaví skôr, iné neskôr. Tak, ako máme rešpektovať požiadavky bábetka pri dojčení - jeho intervaly, tak musíme rešpektovať aj jeho želanie sa odstaviť. Odstavenie je v "hlave" bábetka, ak k domu dospel, treba sa s tým zmieriť. Mliečko si odsávaj kým sa dá, môžeš mu ho dávať do príkrmov, určite sa to oplatí, je to najlepší multivitamín, prečo mu ho nedať, ak ho máš ešte chvíľu k dispozícii. Možno si to ešte rozmyslí, každopádne naliehaním a nútením to nezmeníš, prilož si ho, len keď bude sám chcieť.

pastuska
24. jan 2009

Annag ďakujem za odpoveď, zas nasilu by som mu to nedávala, on je tvrdohlavý od malička 🙂 On mi síce sťahuje tričko a keď zbadá cicíky, tak sa smeje - ale len ich cucká a hrá sa s nimi, o pití nemôže byť reč. Odsávam ako sa len dá, uvidím, či si to nerozmyslí. Nie je mu nič, ja u lekárky som s ním bola, lebo tri dni mi v noci dosť plačkal, a on teda nie je uplakané dieťa. Ale je v poriadku, tak preto si myslím, že sa odstavuje. Mne ide o to, že to skôr ľúto mne. Som si myslela, že budem dlhšie kojiť. Hlavne, do 5. mesiaca sa nevedel odtrhnúť od cicíka 🙂 No, asi sa už nabažil. Ale máš pravdu, od malička sa riadim ja podľa neho, tak to tiež nechám na neho.

tunylyk
24. jan 2009

Ako som vás dočítala,normálne rozmýšľam,že to moje drobčo je nejaké iné 😀 celý deň je na prsníku,večer vypije UM z fľaše,po ktorom si vypýta prsník,ešte kým zaspí sa napapá a nemá s tým žiadny problém...

susanka28
25. jan 2009

ahoj cristin-dakujem za dobre rady-som rada ze niekto uz co to vie o tychto veciach-co s tyka toho UM snazim sa ho davat menejkrat ako to pise na obale/6krat za den ja len 3Krat/a to mnozstvo odmeriek dodrzujem-davam Sunar-malemu vyhovuje-nezvracia a chuti mu-v lekrni nam ho odporucili a dodali -keby maly zvrackal tak mame vyskusat nieco ine-ale mam aj novotku-vcera som malemu dala iba 2krat UM a inac MM a bol spokojni-asi mu stacilo-a aj moje mliecko muselo byt dobre-a davam mu jednotku z UM

pastuska
27. jan 2009

Annag, nakoniec po včerajšom plávaní si to rozmyslel, a papá moje mliečko o dušu. Mám ho dosť, odstriekavala som, takže sa nestratilo. Som rada, a zistila som, že mu idú zúbky, tak možno preto nechcel. Ale aj v noci cucká zasa, som ho nechala, keď mu idú zúbky, aspoň sa kľudne vyspí drobec. Ďakujem za podporu, pomohla si. 🙂

annag
27. jan 2009

pastuska, tak to je výborné 😵 😵 😵

katka72
9. feb 2009

ahoj annag mam dotaz ohladne nasej malej Adrianky
je plne kojena ma 5 mesiacov a 2 tyzdne
narodila sa s porodnou vahou 4 kg, 52 cm, prve tyzdne priberala velmi pekne 700 g, potom 500g, a zase 700g, potom 5 tyzdnov stagnovala na vahe, pribrala iba 10 g, ale narastla cca 4 cm, boli sme po tyzdni na prevazeni, za tyzden pribrala 120g /tyzdenne, a teraz na poslednej poradni 150g/3 tt. Niekde som citala ze pri plne kojenych detickach su ine tabulky podla WHO, teda ze v 5-6 mesiaci priberaju 35-50g tyzdenne. Este podotykam narastla opat 2 cm. Momentalne vazi 6100g a meria 67,5 cm. Nie je to malo nakolko sa narodila 4Kilova??
mliecka mam dostatok, inak je spokojna, kakanicku mava dost riedku ale zltu bez vyrazneho zapachu. idu nam aj zubky nie a nie sa predrat von spodne uz mame 🙂
myslis si ze by som mala zacat s prikrmom ? dr. povedala ze zatial v tom problem nevidi ze uvidime po pridani prikrmov, prosim myslis ze je to priberanie ok?
dakujem 😉

jarka007
9. feb 2009

katka nas maly nepribral mozno 2 tyzdne skoro nic 😒 . Nie vzdy je vaha dietata smerodatna. Tiez zalezi kedy a kde ho vazis. Nasi mali snapr vzdy viac na vahe doma ako u doktora. Teraz je este k tomu obdobie, kedy su aj take male deti, aj kojene, chore. Trochu sopliku, trochu zapalene hrdlo, menej papaju a hned piju menej. Nemusia priberat stabilne, podla tabliek. A vacsinou je to tak, ze ak dieta rastie, tak nepribera. Deje sa to takymi skokmi. Presne ako si napisala.
A ak je spokojna a napapana, podla mojej skusenosti vahu prikrmovanim nezvysis. A preco chces vlastne uz prikrmovat ?

annag
9. feb 2009

katka, presne tak, pre dojčené deti sú úplne iné tabuľky a pani doktora je zlatá a informovaná, je super, že nemá problém 😉 🙂 Je to trošku menej, ale nie pod úrovňou,ktorá by sa mohla ozančiť ako neprospievanie. Veľké deti niekedy priberajú menej, menší vrstovníci ich dobiehajú, v roku sú skoro rovnaké. Moja dcérka sa narodila vyše 4 kg, v 3 meiacoch mala síe 7,15 kg, ale v polroku ani nie 8 a v roku ledva 9kg, teda za trištvrte roka pribrala necelé 2 kg. Je to bežné a je to v poriadku 🙂 S príkrmom už počkaj do polroka, ešte si uži plné dojčenie🙂

zelmirka1
9. feb 2009

ahojte
mne doktorka povedala aby som zacala s prikrmami, maly ma len 4,5 mesiaca, vraj deti do pol roka len dojcene
mozu byt neskor anemicke lebo uz mamina neodovzdava dost zeleza. Co si o tom myslite, lebo ja som chcela len dojcit do pol roka.

annag
9. feb 2009

zelmirka 😕 , no áno, môže mať bábo menej železa, ale veď existuje Maltrofer a bábo dostane pár kvapiek železa v takom prípade. A to je predsa jej úloha, aby si takú vec ustriehla. Tak už som fakt všeličo počula, ale aby toto dnes niekto dával za argument, prečo začať dokrmovať už v 4,5 mesiaci, tak to teda nie 😠 . Pekne pani doktorke vysvetli, že Ti záleží na plnom dojčení ...

A teraz ako to ozaj je
- využiteľnosť železa z MM je skoro 80%. Využiteľnosť z kravského mlieka je len 10%. Veľmi nízku, tiež okolo 10% využiteľnosť majú aj ostatné potraviny. Preto nie dojčenie do pol roka, ale prechod a následný nedostatočný prívod železa môže spôsobiť anémiu v období, keď dieťatko už nepije toľko MM ale rýchlo rastie - po polroku až do dvoch rokov.

Potreba železa záleží od rýchlosti rastu dieťatka. Nedonosené deti s nízkou váhou majú preto vyššiu potrebu železa a preto im nemusí stačiť a podáva sa v kvapkách.

😉 🙂

katka72
10. feb 2009

annag a ostatne babule dakujem velmi teraz po tt ma o 90g viac tak sa vytesujem ze sme skoro na tych 100g vyhupsli, ja si myslim ze uz tie 2-3 tt pockam s prikrmami aj tak sme vydrzali moj prvy ciel - do 6 mesiacov, dalsi je aspon do roka 😉
ste zlate babule 😀

lucia1004
10. mar 2009

Annag a ostatne, ktore mi mozu pomoct, mam takyto problemik: maly mi za posledne dva tyzdne pribral len 100 g na tyzden.

Narodil sa v termine, PM: 2960 g, ma 4 mesiace a 3 tyzdne a terajsia hmotnost - 6180 g.

Prve 2,5 mesiace mi priberal ok a papal tiez pekne - kazde 2,5 h - jeden prsnik-20 min. Potom nastal zlom (asi som mala menej mliecka...) vyzadoval si striedanie prsnikov a to plati az doteraz. Kojim kazde 2,5-3 h - jeden prsnik 5 min. druhy prsnik 5 min. - potom odmieta tahat, mrnci, odgrgne si a je isty cas kludny, ale len kratko, ale citim, ze by papal viac... (za 24 h papa 7 krat) Tyzden mu (kvoli stolici) davam jablcko - 4 lyzicky denne - zjedol by isto aj viac, ale neviem, ci mu mam davat viac jablcka, od ktoreho predsa nepribera...

Co mi, prosim, radite? Zacat davat ako "dokrm" umele mliecko? alebo dat vecer kasicku? alebo skusit kojit kazde dve hodiny? alebo zacat s mrkvickou, zemiakom...?

Dakujem velmi pekne za rady, najmä od tych, ktore mali ten isty problem. S pediatrickou som sa zatial neradila.

dioliana1
10. mar 2009

skús zo svojho mlieka robiť krupicovú kašu, aspoň na noc...Ked som ja kojila a videla som že reve každé dve hodiny začala som prikrmovať francuzkym mliekom ale na lyžičku, aby chcela dalej prsnik...

chasencha
10. mar 2009

pri mojej emem som to zistila tak ze sa zacala budit v noci ..od hladu...co dovtedy nerobila tak sme zacali davat aj kasicku na dobru noc

fifinna
10. mar 2009

Lucia, ja som kojila od narodenia do piateho mesiaca kazdu 1,5 hod. Ked som sa stazovala Dr., ze maly casto papa, tak mi povedala, nech zacnem davat zeleninovy prikrm. To bolo, ked mal maly 5 mesiacov. Ak chces niecim zacat tak na obed pridaj mrkvu a zemiak. Nic ine ti neodporucam, len MM.

katkabod
10. mar 2009

Chasencha presne tak isto aj u nas a velmi to pomohlo, ta jedna kasicka vecer ani jej nedavam celu davku ako sa pise na kasi, len cca 80 ml a super zmena ale pocula som ze niektorym detom to vobec nepomoze a aj tak vstavaju po nociach kazdu hodinu a to sa neda zniest, vydrzala som cca mesiac a bola som ako muuura, lebo som tiez dufala ze je to nejake prechodne ale zrejme nie a ja tiez musim nejako fungovat pocas dna. Mimochodom zistila som ze staci tak 2-3x tyzdenne inak uz ani kasu nedavam, ale uz ked nedam treti den, zasa zle spime, takze vzdy jeden dva vecery nedam a na treti dam, takze fakt je kazde babo ine, nam vyhovuje tento zvlastny system k obojstrannje spokojnosti🙂
😀

annag
10. mar 2009

lucia, ak je hladný, tak potrebuje papať ešte viac,možno každú hodinu a pol. Pribral úžasne dobre 100g pri takom zriedkavom dojčení. Ak zvýšiš počet dojčení na 12-15 x za 24 hodín, budeš dojčiť naďalej z oboch prsníkov, tak bude po probléme. Až keď takéto intenzívne dojčenie do týždňa nezaberie, môžeš uvažovať nad príkrmom. Zatiaľ to je u Vás úplne zbytočné.

Pokús sa dojčiť z rôznych polôh, vyskúšaj furbalovú - vtedy bábo ťahá z veľmi dobre zásobených častí prsníka a prsníky počas dojčenia stláčaj, tým predĺžiš čas dojčenia - teda keď prestáva ťahať, prsník stlač na pár sekúnd, malý začne dobre piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť .... a takto na jednom prsníku pokračuj, kým bude stláčanie fungovať. Potom mu daj prsník druhý a pokračuj rovnako.

Po dojčení ho nechaj oddýchnuť, prebaš, odgni, pohraj sa s ním a o hodinku - hodinku a pol od začiatku predchádzajúceho dojčenia môžeš dojčiť znovu - vždy počkaj, kým si sám nevypýta, no určite do 2 hodín dojči a aj v noci.

lucia1004
10. mar 2009

Annag, dakujem za radu, skusim to, aj ked neviem, ci to zvladnem fyzicky, kedze som na neho uplne sama, ale pokusim sa. Znamena to, ze ak priberie pri tak castom dojceni, tak budem musiet tak casto dojcit stale?

annag
10. mar 2009

lucka, vôbec nie, častým dojčením zvýšiš množstvo mliečka. Keď sa začne tvoriť mliečka viac, tak už si aj viac vypije na jeden raz a počet dojčení sa prirodzene zníži.

u Teba vznikol problém v tom, že si malému dlhodobo ponúkala len jeden prsník, hoci malý by si možno sám vzal aj druhý. Dojčené bábo si niekedy môže vziať len jeden prsník, niekedy obidva - podľa toho, ako je hladné - takže zásada je ponúkať vždy po dôkladne vypitom prvom aj druhý prsník. Takisto intervaly - bábo si ich určí samé - počas dňa môže mať intervaly každú hodinu, potom každé 3 a v istú čas dňa -napr. v noci aj dlhšiu prestávku.

Teraz však pár dní potrebuješ prsník ponúkať, nie čakať, kým sa malý ozve, aby sme dosiahli zvýšenie tvorby mliečka. 🙂

claudinka
11. mar 2009

ahojte babuly, ja by som rada zacala prikrmovat od piatku, kedze zajtra mame polrocik.. doktorka mi ale povedala, ze sa nemam kam ponahlat a kludne mozem az dalsi mesiac.. co si o tom myslite vy? maly mi otvora ustocka, ked ja nieco papam, mliecko mu staci, je plne kojeny, ale uz ma cez osem kileciek urcite, pretaca sa jedna radost z bruska na chrbatik aj naspat, sedi s mojou oporou bez problemov, tak nevidim v tom problem, zacat papat zeleninku.. ci myslite, ze mam predsa len pockat?

fifinna
11. mar 2009

claudinka, nemusis cakat, môzete pomaly skusat aj tak sa mu do zaludku toho vela nedostane. Staci ked zacnes mrkvou a skusis mu dat dve - tri male lyzicky, viac nie. On kym sa nauci papat tak to ten mesiac potrva a potom môzete zacat na ostro. Kazda Dr. ma na to iny nazor. Len si najdi temu o prikrmovani, aby si vedela co a ako. Len tak v skratke, najskôr maleho na obed trosku nakoj, ale nie na plno, aby nebol od hladu nervozny a skus mu dat zeleninku a potom ho znova skus nakojit, ak by bol hladny, nech sa dopapa.

claudinka
11. mar 2009

fifinna dakujem za radu, to s tym obedikom si super napisala, ja by som dala hned mrkvu, takze dobre vediet, ze to mozem aj takto urobit 😉 este som sa chcela opytat, odkedy treba davat kase na veceru? a najlepsie je akymi zacat?

fifinna
11. mar 2009

claudinka, tak môj kase nechcel nikdy. Ale v obchodoch a v lekarnach je velky vyber a su oznacene aj od akeho veku su vhodne. Pokial mas pocit, ze malemu staci na noc mliecko, tak ho kasou nezatazuj. Ja ked som malemu nasilu nanutila aspon dve - tri lyzicky kase, tak sa mu zle spalo. Ked chces skusit, tak skus kasu na dobru noc. To je jedno aka znacka. Ja som malemu davala na veceru presnidavku a neskôr jogurt, kedze nechcel kase.

claudinka
11. mar 2009

fifinna ked vstava v noci aj tak kazde tri hodinky a papa, to mu staci mliecko ci nie? 😀