Ako ste spoznali, že treba dokrmovať?

casy30
6. jan 2009

Ahojte kočky...Ako ste spoznali, že vaše babatko treba dokrmovať? Moj malý má 5 mesiacov, celý den i noc kojím bez problémov, akurát večer som ho začala dokrmovať sunarom, lebo neviem ako to je možné, večer skrátka nemám mlieko. malý zúri, plače a keď mu dám sunar,vypije tých 90 a spokojne zaspinká...predtým mu dám ale obe prsia...neviem či robím dobre. poradte mi prosím, ak máte skúsenosť. moc dakujem.

pensadorcallisto
16. jan 2009

Annag, vdaka za rady...JAsne, viem, ze on za to chudak nemoze... Tak ho nosim na rukach, rozpravam sa s nim, je fakt dobry posluchac.... 😀 😀 😀
Pribera dobre, takze naozaj to nebude neodostatkom... 😉

annag
16. jan 2009

držím palce, krásne dojčenie a veľa zdravia 🙂

annag
16. jan 2009

pensandor , ešte som zabudla dodať k tým soplíkom, je veľmi dôležité, aby mal prázdny noštek pri papaní, takže mu ho pred dojčením poodsávaj, výborný liek na na noštek je MM - viackrát mu pár kvapiek kvapni, ošetrí sliznicu a zničí vírusy či baktérie

majkuliatko
21. jan 2009

ahojte, tak ja som si kupila el.odsavacku a zacala som odsavat, aby som malu vecer dokrmila MM. lenze som zistila dost zlu vec, a to, ze za cely den sa mi podarilo odsat len 70ml, a to som kojila a odsavala skoro stale + som vypila kvantum vody, caju a vineu 😢 . dufam, ze sa mi to po par dnoch zlepsi. viete mi poradit, co mam este na podporu mlieka urobit?

annag
21. jan 2009

majkuliatko, zlepší sa to o pár dní, nemusíš robiť nič iné, iba veľa odsávať. Ale malú večer dokrmovať nemusíš, satčí ju dojčiť striedavo z obidvoch prsníkov a veľmi často. Dokrmujú sa novorodenci, čo nevedia sať. Taká veľká kočka sať vie určite veľmi dobre.Malá je v rastovom špurte ako všetky deti, či na UM alebo na MM. Odsaté mliečko si daj do mrazničky na príkrmy. Čím viac budeš odsávať, tým viac mliečka bude pre malú aj pre mrazničku. 🙂

cristin
22. jan 2009

casy,robis to vyborne,je normalne,ze vecer si unavena a nemas mliecko.Mozes vyskusat aj kasicku ,ale ked mu chuti sunar,tak pokracuj,vyborne a aspon sa aj nauci na flasku. 🙂 🙂 🙂

majkuliatko
22. jan 2009

ahoj Annag. dnes sa mi podarilo odsat uz 140ml, takze sa to zlepsuje. 🙂 dokrmovat ju chcem preto, lebo sa mi budi vecer kazde 2 hodinky a pred tym spavala velmi dobre, tak som to skusila takto. ved uvidim, kedy sa zobudi dnes 1x a kolkox.

annag
22. jan 2009

majkuliatko, ale to, že sa budí každé dve hodiny je úplne v poriadku, je v rastovom špurte a preto sa budí. Takmer všetky deti v tomto období bez ohľadu na to, či sú na MM alebo UM sú v rastovom špurte a zrazu viac papajú. Len deti na UM už jedia aj príkrmy, takže to mamičky možno ani nezbadajú. Budiť sa Ti bude tak či tak, bez ohľadu na stravu, prichádza do takého obdobia. Dôkazom je nekonečné množstvo strán v témach ako je Každé dieťa sa vie naučiť spať ... Tým, že jej dáš odsaté mliečko, tým nič nevyriešiš, lebo prsníky sa nebudú za ten čas vyprázdňovať a mliečka sa viac tvoriť nebude, naopak, môže sa ho tvoriť menej, lebo klesne hladina prolaktínu a zvýši sa hladina inhibítoru tvorby mliečka. Na tvorbu mliečka pomôže len časté dojčenie a odsávanie, no mliečkom sa nesmie hneď dávať, ale odložiť na príkrmy, či inak použiť.

lucillienka
22. jan 2009

kočky...ja mám momentálne problém , som musela na týžden prerušiť kojenie kvôli hnusným infúzkam čo mi v nemocnici dávali....malý - má 3 mesiace - za svet nechcel piť nutralen ale nemal na výber....po zhruba 5 dnoch a naučil už piť UM tak som bola rada, ale dnes keď som už mohla ponúknuť konečne malému MM, tak nejako nevedel čo s bradavkou, len ju cmúlal, nerváčil...a je pravda že aj mliečka mám veľmi málo po tom týždni čo som len odstrekovala....

myslíte že sa mi ešte vráti mliečko do pôvodného stavu ako pred tou vynútenou prestávkou ??? neviem ako to rozbehnúť, najradšej by som už malého nevracala k UM , chcela by som ho ešte do 6 mes. kojiť....ale zasa nechať ho hladovať ???

annag
22. jan 2009

lucillienka - musíš ho od fľaše radikálne odnaučiť a začať dojčiť ako po pôrode - z obidvoch prníkov a veľmi často:

napríklad - ľavý prsník 5 minút, pravý 5 minút, ľavý 5 minút, pravý 5 minút - takto dookola kým bude ochotný papať. Po každom dojčení mliečko odsávaj z obidvoch prsníkov a vždy, keď bude mať dlhšiu prestávku. Nedokrmuj po každom dojčení, ideálne vôbec, ak by to bolo nevyhnutné, tak večer a len lyžičkou či striekačkou, pohárikom, už sa nesmie s fľašou stretnúť.

začni dnes v noci, daj si ho k sebe do postele, ospalý si lepšie prsník vezme a dojči ho odušu, koľkokoľvek , len pritom striedaj prsníky, ráno pokračuj a dojči celý deň prakticky non stop, len s krátkymi prestávkami, každú hodinu od začiatku posledného dojčenia, ba aj častejšie

- po ďalšej noci by si už mala cítiť výrazný pokrok, malý je veľký, častým dojčením si mliečko vyrobí, len nesmie žiť v predstave, že po dojčení príde fľaša, mliečko sa tvorí stále, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia, malý si stále čosi vytiahne

lucillienka
23. jan 2009

Ďakujem annag.....tak som ho teraz skúsila nadojčiť, ale mala som absolútne prázdne prsia....pár kvapiek doslova a malý plakal od hladu, musela som dať trošku nutrilonu aby zaspal, teraz som ešte skúšala odsávať, ale fakt len po kvapkách mi išlo ledva ledva.....až je mi do revu z toho....cez deň ho budem už len prikladať ale to budú asi nervy keď v tých prsiach nič nie je...tú chorobu mi bol čert dlžen, aby sme sa teraz takto trápili...vrrr

annag
23. jan 2009

lucillienka, neboj sa,mliečko sa vyrobí o pár dní ho bude dosť, ešte nie je neskoro, dôležité je, že sa prisaje, hlavne ho nedokrmuj fľašou, len lyžičkou... a po dojčení odsávaj len chvíľku, kým čo to tečie.Dôležité je extrémne časté dojčenie. Počas dojčenia si prsník stláčaj - chyť si ho ako keď ideš ručne odsávať, ale oveľa vyššie, pevne prsník prstami stlač a drž pár sekúnd - tlakom na mliekovody rýchlejšie tečie mliečko, potom trošku zmeň polohu prstov a znovu stlač - takto budeš stimulovať vždy iné mliekovody. Prikladaj ho aj na kratšiu dobu - len kým saje - napr. 3 minúty jeden prsník, 3 minúty druhý a to opakuje stále dookola, kým je ochotný a nehnevá sa. Striedaj aj polohy pri dojčení, futbalová je výborná, bábetku tečie mliečko z veľmi dobre zásobenej časti prsníka. Pár dní dokrmu, ktoré dostane len občas, mu neublíži a zbavíte sa ho.

Hlavne neplač, horšie už nemôže byť, iba lepšie, s laktáciou sa dá úžasne pracovať - tak ako sa dá za pár dní znížiť na minimum, tak sa dá aj zvýšiť. Veľmi častým dojčením sa Ti zvýši opätovne hladina hormónov - prolaktínu - ten je hlavný tvorca mliečka.

margab
23. jan 2009

Ahojte.Chcela bz som vas poprosit o radu.Ako spoznam,či je moje mliečko dost silne a či onho neprichadzam?Možno sú to pre vas zvlaštne otazky,no moj chlapček,ktorý ma 10 tyždnov,včera pýtal papkat každú hodinu,večer dokonca každzch 30 minut no a v noci sme toho tiež vela nenaspali.Doteraz papal v noci 3krat,dnes to bolo 6krat.Mam obavy,či je mojho mliečka prenho dost a ci je dost silne.A ešte niečo,davam mu aj čajík-z flasky.Nerobím nahodou chybu,že je kojeny a davam mu flašu?Je to moje prve dietatko a ja naozaj neviem,koho sa opytat a poprosit o radu. Tak dufam,že mi pomožete.Dakujem.Ahojte,Maria

annag
23. jan 2009

mária, áno, robíš chybu, fľašu a čaj nedávaj, klame bábetko - zaplní bruško, ale nezasýti, ľahko z nej tečie, kazí správne prisatie sa bábetka. Klame aj prsníky, pretože namiesto mliečka z nich dávaš malému čajík, automaticky sa v nich tvorí menej mliečka.Okrem toho je v období typického rastového špurtu. Časté papanie u malého je znak, že si potrebuje viac mliečka vyrobiť. Takže naďalej ho dojči často, na požiadanie, ale efektívne. Efektívne dojčenie - striedaj pri jednom dojčení prsníky i polohy. Napr. 10 minút ľavý klasická poloha, 10 minút pravý futbalová poloha, 10 minút ľavý futbalová, 10 minút pravý klasická. 10 minút je len príklad, bude to čas, kým bábetko aktívne saje, nielen cucká, možno 5 minút, možno 15. AK bude ten čas krátky, povedzme 5 minút, tak celú sériu niekoľkokrát zopakuj - až kým si malý sám spokojne prsník nepustí, resp. ak už prsník odmeitne pre plné bruško.

vždy keď budeš mať pocit plných pŕs, odsávaj, aby sme laktáciu ešte viac podporili. Podobne ako pri dojčení striedaj prsníky, kým mliečko tečie, pri odsávaní dodrž čas 20 minút, pri dojení môže byť dlhší, aj 40 minút. 🙂

margab
23. jan 2009

Annag,dakujem pekne za rady.Určite to skúsime.Dakujem,pa-pa

majkuliatko
23. jan 2009

annag, velmi pekne dakujem za radu. ja som si tiez myslela, ze to bude tym spurtom, len dufam, ze to rychlo prejde. este by som sa chcela opytat k tomu mliecku na dokrmovanie. to ho budem davat to tych kasiciek? mozno sa pytam blbo, ale vzhladom na to, ze mame len 5 mesiacov, o prikrmoch som este moc nerozmyslala a ani som si o nich nic nehladala. dakujem este raz 🙂 .

cristin
23. jan 2009

majkuliatko,ja ti poviem moju skusenost s prikrmom....moja mala ma 6 a pol mesiaca a kedze lekarke sa dlho zdalo,ze dostatocne nepribera,teraz vazi 7 400 gr,cize podla mna mala nie je a nalme je dlha 71 cm.No ale kedze lekarka mi od 4 mesiacov radila dokrmovat UM,mala nechcela flasu ani vidiet,ale zato sa ani nestazovala,bola kludna,ale to lekarke nestacilo,tak sme vyskusali kasicku,hruskovu mliecnu mucku co sa dava do vody,ja som v Taliansku,tak neviem ako sa to vola u nas.Kasicka jej chutila,ale aby som si ulahcila to jedenie,tak som skusila dat ju do flasky,ale to nechcela,tak som tym zabila len cas a znovu pribrala za mesiac malo,len 350gr.Tak presvedcena o tom,ze sladka kasa jej nechuti,som jej zacala varit zeleninkovy vyvar -1 liter vody,2 zemiaky,2 mrkvy a 2 cukyne. z toho vezmem 180 ml vyvaru,polovicku maska kuriatka z toho teglika (ja neviem ako sa to po slovensky vola),potom vymixujem trochu zeleninky - 2 polievkove lyzice,potom 4 lyzicky ryzovo-kukuricnej mucky.Tento vyvar pekne papkameod 30.decembra,no nezje mi vsetko.....na veceru papame tu kasicku a okrem toho kojim,doobeda,poobede aj vecer a v noci,lebo nepijeme nic.A teraz pribera viac.
ospravedlnujem sa,ze som vysla z temy a dufam,ze som ti pomohla. 🙂

cristin
23. jan 2009

30.decembra chybalo 10 dni k 6 mesiacom

majkuliatko
23. jan 2009

cristin dakujem. ja som tiez zvedava, co nam teraz povie dr. mala tiez moc nepribera, tiez je skor spagetka. bud tyzden idem po 2 mesiacoch. ked som sa s nou vazila ked mala 5m, tak mala necelych 7 kg. ved uvidime. hlavne to kojenie nemozem vzdat.

lucillienka
23. jan 2009

no tak celý den sa malý ani len na sekundu neprisal....odmietal prso ako o život, takže to vzdávam a ideme na UM.....bohužial....chcela som do 6 mesiaca kojiť, ale ked to nejde tak to asi proste nejde, v prsiach už ani kvapka a keby aj bola malý sa neprisaje ani za nič už.....škoda..... ☹

dididi30
23. jan 2009

majkuliatko, no tebe sa zda ze ti mala malo pribera? 😅 ved moj syn ma 7 mesiacov a ma nieco cez 7kg, a je akurat, a od konca piateho sa plazime a uz svornozkujeme a berieme sa chodit, takze, to uz tak rychlo hore nepojde...takze mate super vahu a hlavne nestretuj, ok 😉 😀 a pekne koj dalej aj ja kojim a prikmujem od 5 mesiaca 😉 umele mliecko vobec nedavam 😉

dididi30
23. jan 2009

lucinecka, aj tak ste pekne vydrzali, nevadi aj umele mliecko je pre dietatko dobre, budes mat druhe dieta a na nom sa nabazis s kojenim, tak ako ja 😵 😉

lucillienka
23. jan 2009

dakujem didi....dosť ma to dostalo, som úplne nešťastná, plačem a viem že malému to neprospieva ma takúto mať pri sebe, ale mám pocit akoby som úplne zlyhala.....nechápem prečo odrazu nechce moje prso a mliečko...a keď som mu teraz dala Nutrilon išiel sa s ním zadrhnúť....a tak ho nechcel nazačiatku keď som potrebovala aby ho papal.....no tak snád pri druhom bábu budem mať viacej šťastia ...

annag
23. jan 2009

lucilienka, netráp sa, mala si málo informácií vopred, pri druhom bábetku si sprav vopred zásoby mliečka - odsávaj hlavne prvé týždne to ide ľahko, mliečko budeš mať zamrazené, dokrmovať sa dá aj bez fľaše , napr lyžičkou, pohárikom ..., z fľaše tečie mliečko ľahko, ten návyk je extrémne rýchly, išiel cestou ľahšieho odporu, najmä keď v prsníkoch bolo mliečka málo

annag
23. jan 2009

majkuliatko, áno MM môžeš pridať všade, do kaše, do omáčky, do ovocného pyré, do polievky - presne ako u dospelých keď pridávame mlieko či smotanu, 7 kg je krásna váha, moja dcérka mala 7,15 kg síce v 3 mesiacoch, ale v polroku len 8 a v roku 9 a nič jej nechýbalo 😉

susanka28
24. jan 2009

ahojte -mam 5mes.babo-ktory je velky hlados-kojim ho a aj dokrmujem denne 3krat sunarom-teraz vazi 4.6.neviem ci ho nahodou neprekrmujem-totizto ako nahle zaplacka tak ma prsnik pri ustach a v tom okamihu je spokojn-nasaje sa a papa-niekedy aj po kojeni si pita prsnik

cristin
24. jan 2009

susanka,nepises,ze preco prikrmujes...ci preto,ze mas malo mliecka alebo maly malo rastie.Inac prsnik mozes davat stale,najlepsie na poziadanie.UM by si mala davat az ked je po kojeni MM stale hladny.A 3 krat denne UM mliecko je dost vela na prikm.Ale rad sa s tvojou lekarkou,to je najlepsie.
Ked maly placka,nie vzdy je to hlad,ale ja som veu tiez stale davala prsnik....chvilku to trva,kym pochopime co deticky chcu.A ked papka,tak mu ho kludne daj,lebo bud je hladny alebo smadny. 🙂

cristin
24. jan 2009

lucilienka,je nam to velmi luto,ale dolezite je,ze je malicky v poriadku a spokojny!Tu v Taliansku okolo mna velmi malo mamiciek koji....a nic sa nedeje.3mesiace je super,ved ja od 4 dokrmujem.Ale este skus sa opytat lekarky ci sa to neda nejako zachranit!!!Ja poznam jednu mamicku co prestala kojit,lebo jej hovorili,ze maly je alergicky na mlieko.Nejaku dobu bol na sojovom a potom znovu zacala kojit,bol to plany poplach.Ak zozeniem cislo,zavolam jej a dam ti vediet,lebo neviem kolko maly mal a ani na aku dobu prestala kojit.Pusku

susanka28
24. jan 2009

ahoj cristin-prikrmujem lebo mam slabe mlieko-maly bol na prsniku 24 hodin v kusev a nebol napapany-ani raz sa neodstrkol od prsnika a ked som ho dala dole nesmierne plakal

cristin
24. jan 2009

susan,tak to slabe mlieko mam asi aj ja,lebo mala mi menej rastla.Inac aj ja som casto kojila,v lete aj kazdu hodinu.Myslim,ze MM sa neda prekrmit a toho umeleho ake davas mnozstvo.Davaj len take ake pisu.Adavas UM jednotku ci uz dvojku?