Ako ste spoznali, že treba dokrmovať?

casy30
6. jan 2009

Ahojte kočky...Ako ste spoznali, že vaše babatko treba dokrmovať? Moj malý má 5 mesiacov, celý den i noc kojím bez problémov, akurát večer som ho začala dokrmovať sunarom, lebo neviem ako to je možné, večer skrátka nemám mlieko. malý zúri, plače a keď mu dám sunar,vypije tých 90 a spokojne zaspinká...predtým mu dám ale obe prsia...neviem či robím dobre. poradte mi prosím, ak máte skúsenosť. moc dakujem.

stvura
6. jan 2009

Je to take vazne, fakt musis dokrmovat?
Podla moznosti nedorkmuj, nechaj ho chvilocku zurit, lebo ak dokrmis, potom budes uz dokrmovat stale. Mi sme mali okolo tretieho mesiaca laktacnu krizu a tak som maleho dokrmila, no baby mi poradili ze to radsej nerobit. Dva dni som sa trapila, kojila skoro kazdu hodinu, no vsetko sa upravilo a teraz ficime uz v pohode, mliecka je dostatok.

elize
6. jan 2009

tiez navrhujem radsej nedokrmovat, ak nema problem s priberanim. Ja som zacala dokrmovat presne z toho isteho dovodu ako ty, tiez som vecer mala menej mlieka. No a toho dokrmovania som sa nevedela zbavit, az sme presli na UM uplne. Velmi si to vycitam. Maxik sa narodil o dva mesiace skor a tak som to pripisovala tomu, ze je slaby a jednoducho nevie viac vytiahnut, alebo ze je z JISky nauceny na flasku, ... Skus cez den kojit castejsie. Drzim palce 😉

casy30
autor
6. jan 2009

Ja kojím malého 5mesiacov, ale ani jeden den to nebolo bez problemov....viem, že moje mliečko je to najlepšie čo mu možem dať, ale už som z toho na nervy...stále sa trhá, plače, hádže, akurát cez deň to zvládam a nedám mu nič iné. večer už ale nemožem......tiež by som ho rada ešte aspoň 4 mesiace kojila.....

annag
6. jan 2009

casy, ak ho dokrmuješ na večer už dlhšie, tak to rušiť už nemá zmysel. O 4 týždne začneš prikrmovať nemliečnou stravou, začni zeleninkou a ovocím, pridaj mäso a UM zameň za mliečnu kašu. Príkrmami začne potrebovať menej mliečka, ktoré mu môžeš v pohode dodať dojčením - ak si zachováš ranné, večerné a nočné dojčenie, tak môžeš dojčiť ešte veľmi dlho. Ale zvyšovať tvorbu mliečka už v jeho veku nie je potrebné 😉 🙂

elise
6. jan 2009

ja som malého nikdy nedokrmovala počas kríz sóm viacej pila mlieka jedla jogurty. vždy som malému dávala iba z jedného prsíka až do dna a potomna dalšie kojenie z druhého prsníka. kojím doterz v pohode a ešte aj chodím do práce a mliečka mám stále dosť. ja som za to aby si nedokrmovala. s príkrmami som začala v 7 mesiaci najskôr ovocnímy šťavičkami lyžičkovaním potom zeleninovými šťavičkami a potom som zaradovala najskôr ovocie so striedaním zeleninky, až v 9 mesiaci som zaradila masko 😉

dudulla
6. jan 2009

casy, ja som tiez v tom veku obcas na noc dokrmila. A kojime sa doteraz. Ak dokrmujes, daj naustok s mensou dierkou ako potrebuje aby mu netieklo tak lahko. Tiez som sa bala ze koncime s kojenim, teraz je to v pohodke. Neboj sa, ak je treba a citis to tak, dokrm. Mozno ma tu za to odsudite, ale radsej spokojne ako uplakane babo...

zukab
6. jan 2009

ja som zacala bohuzial s UM lebo mala stracala na vahe. dost rapidne. revala cele dni od hladu a to som ju kojila takmer neustale.
akonahle som presla na UM zacala priberat, je kludnejsia, viacej spi a zivot je podstatne lahsi.
a presne ako pise dudulla, radsej spokojne a priberajuce dieta na UM ako uplakane, nespokojne a podvyzivene dieta na MM

zana0077
6. jan 2009

casy3O, ja som tiez zacinala s dokrmovanim na noc az som prestala kojit uplne.... mala sa mi zasytila, v noci, ked bola najvacsia tvorba mliecka, tak to malinka prespinkala.... pred cca troma-styroma tyzdnami zacala strajkovat pri kojeni (nechcela chytit prsnik aj ked vrestala od hladu) a dnes je len na UM...Strasne by som to chcela vratit spat, no ja to dnes uz asi nerozkojim.....bohuzial...

chymenitta33
6. jan 2009

Ja som tiež začala s UM len s tým rozdielom že ja som nemala už skoro vôbec. A tak aj zavčasu mal štavy, kedže nebol kojení, a potom postupne aj to ako to išlo s mesiačikmi, pretože už mu mliečko nestačilo☹Teraz ho má ráno a večer, lebo už papá dosť iných vecí🙂

dudula, zuzka máte pravdu ja som tiež vtedy ked mal 3 týždne musela dať Nutrilon mi to bolo luto, ale ked som videla ako pekne zaspinkal bol spokojný napapaný tak mi to už bolo jedno. hlavne že bol spokojný🙂

kisska
6. jan 2009

zukab - skus sa spojit s annag, pripadne ak mate v okoli laktacnu poradkynu, ktora ti moze prist poradit. To, ze kojis este neznamena, ze aj Sofinka papa tak, ako ma. Staci trosku zmenit techniku a mala ti bude papat tak ako ma, tebe sa zvysi tvorba mliecka tak, ako potrebujes. Verim, ze je jednoduchsie zarobit UM, ale niekedy ide noazaj len o malinku zmenu a budes moct kojit dlho a spokojne. Ved keby to nevyslo, mozes kedykolvek prejst plne na UM.
Pripadne, ak si vazne odhodlana, ze to este s kojenim chces skusit, posli mi IP, skusim ti pomoct, aj ked na dialku to bude chciet trosku viac pisania 😉 Drzim palce 😉

annag
6. jan 2009

Ja som veľký zástanca plného dojčenia do ukončeného 6 mesiaca, no treba brať do úvahy situáciu casy a reálne zhodnotiť, čo ešte je možné s dojčením urobiť. casyin malý začne 7.mesiac o 4 týždne, teraz začína 6.mesiac, ak casy dokrmuje navečer dlhšie, tak by si už tvorbu mliečka na večer rozbehla oveľa ťažšie než pred napríklad dvomi mesiacmi, určite by jej to trvalo niekoľko týždňov, stálo by ju to veľa námahy a pravdepodobne by sa jej to už vôbec ani nepodarilo, pretože je vyčerpaná. Zrejme by sa len trápila a jej malý spolu s ňou. Myslím, že nemá zmysel plakať nad rozliatym mliekom.

Je veľký rozdiel riešiť otázku dokrmovania keď má bábo pár týždňov, 3 mesiace alebo má príkrmy predo dvermi.

na okraj - prechod na tuhú stravu znamená, že dieťatku po období výhradne mliečnej stravy
- najskôr teda po ukončenom 4. mesiaci), postupne začíname ponúkať NEMLIEČNU stravu, ktorá mu doplní látky pre jeho vek už nevyhnutné - bábetko v tomto období potrebuje najmä vlákninu a železo. Vlákninu obsahuje prepasírovaná či popučená zelenina a ovocie - šťavy vlákninu skoro neobsahujú, sú príliš koncentrované a zaťažujú takému bábetku príliš tráviaci trakt a obličky, neumožňujú bábetku prežúvať jedlo. Takže začať treba uvarenou popučenou stravou nie šťavami, tie sa podávajú neskôr a riedené.

zana0077
6. jan 2009

Plne suhlasim s annag, (takze uz nerozkojim...:o( ) aj preto, ze som sa prave poucila, ze som s jablkovou stavou asi spravila blbost...:o) a najskor mam skusit zeleninku...mam otazocku, annag, nemoze zavedenie jablkovej stavy nejako suvisiet s laryngitidou? asi blbost, ale vraj LRG suvisi s travenim....som pocula....a my prave riesime zacinajucu LRG...

bubinko83
6. jan 2009

ja tiež malemu davam UM na noc a pride mi to uplne normalne v jeho veku.Horšie by to bolo skor ako piše Annag.Mliečka mam dost,ale moj Filipko je zase prefikany aked mu prestane striekat tak sa mu už nechce tahat 😠 Ale nevadi tu trošku čo vypije na noc to je nič.Mne Annag velmi pomohla s kojenim a som rada že som to vtedy nevzdala a kojila dalej vlastne až doteraz.Odsudzovat sa možu možno tie mamičky čo to vzdaju hned pri prvej laktačnej krize.Ale to je každeho osobna vec.Aj ked myslim,že materske mliečko je nenahraditelne.

geegee
6. jan 2009

casy, a keby si si cez den po dojceni vzdy este odsala MM a vecer mu dala svoje odsate?
Ja len odsavam MM, urcite aj mojou vinou sa maly nechcel poriadne napapat z prsnika a mliecka mam stale dost, aj ked tiez uz boli krizy, ale sposobene najma tym, ze som napriklad par noci zaspala a nebola odsavat. Podla mna, by si deci za den nazbierala 😉

zana0077
6. jan 2009

Ano geege, casto je chyba prave v "lenivounave" maminiek, ked niekedy z vycerpania ti je jednoduchsie spravit flasku, ved sa malinke zasyti a ja nebudem musiet vstavat kazdu hodinku na kojenie...no mne potom uz ani odsavanie neponohlo...som sa unahlila, kedze mliecko som mala, mala pekne priberala tak som odsavacku predala. Pred necelym mesiacom zacala rezolutne odmietat prsnik a ja som rucne tolko neodstriekala aby som tvorbu mliecka zvysila. A ako som uz spomenula-teraz BOHUZIAL mlieko kupujem...

annag
6. jan 2009

geegee - máš pravdu s tým odsatím, len z toho, čo už casy na MK riešila, mi vyšlo, že ona to mliečko odsať nevládze, som veľmi rada, že Ty stále vládzeš a odsávaš

a máš krásnu rodinku 🙂 🙂 🙂

annag
6. jan 2009

zana - zápaly horných dýchacích ciest môžu mať súvis s trávením - ak má bábo potravinovú alergiu alebo reflux-ak grackáva, tak môžu byť komplikáciou - príznakom týchto ochorení
- pri takom malom bábetku začni najskôr varenou zeleninou či ovocím - jablko podus a prepasíruj, až keď budeš vidieť, že reaguje dobre, tak zaraď surovú podobu, varené je ľahšie stráviteľné a je aj menšie riziko alergickej reakcie a neboj sa, pri 4 bábetku budeš dojčiť bez problémov 😀

zana0077
6. jan 2009

...som sa zlakla... malinka je vysnivany maznacik (po dvoj rocnom snazeni...manzelovom:o)), no stvorku neplanujem, i ked jeden nikdy nevie.... manzel ma sest surodencov.... 😵 a le s tym dokrmovanim ma napadlo, ci som nezacala priskoro...predsa len...este nema ani 5 mesiacov...este jej vypestujem nejake alergie...porad, prosim, uz si mi raz pomohla...

annag
6. jan 2009

zana, pokiaľ malá pekne priberá a prospieva, tak ani u dieťatka na UM nie je potrebné dávať príkrmy už po 4. mesiaci, v pohode stačí ešte aspoň mesiac počkať, za taký znak sa považuje, ak bábo vypije viac než 1 lt mliečka a dokáže už spapať aj niečo iné než len tekutinu, takže ak malá nebude vedieť požuť kašovitý príkrm, bude ho vypľúvať, bude ju napínať na vracanie - tak ešte na príkrm nie je pripravená

zana0077
6. jan 2009

Ok. dakujem za radu. dobru nocku vam prajem

bibianka
6. jan 2009

Zaujímalo by ma, aký je rozdiel medzi pasírovaním a mixovaním zeleniny. Je mixovaná pre bábätko menej hodnotná?

stvura
7. jan 2009

No bibianka, toto som nasla:
• První příkrmy se podávají ve formě hladké kaše – snažte se vyhnout mixování pokrmů, potraviny rozmačkejte či propasírujte. Mixování se kdysi doporučovalo z důvodu, aby mohl být pokrm podáván v kojenecké lahvi. V dnešní době se ovšem podávání příkrmu v lahvi vůbec nedoporučuje. Také není potřeba podávat příkrm v podobě řidší polévky, vhodnější je kašovitá konzistence.

Zana, tak skoro si zacala?
Ja idem akurat dnes do poradne, lebo moja lekarka mi uz minuly mesiac navrhovala zacat s prikrmami kvoli vahe maleho {v tretom mesiaci mal 5kg}. Ked sa na neho pozeram, je to uplne normalne dieta, nie je pretucnely, tak som odmietla zacat, je stale plne kojeny, som zvedava ci ma uz tento mesiac nebude hnat do krmenia.

macka7
7. jan 2009

Moja mala mala v tretom mesiaci 5300 a lekar tiez povedal ze ma malo a kazal davat sunar plus ktory je az od stvrteho ukonceneho mesiaca do vtedy pila bebu ale ta jej echutila vypila stale len 100ml a ten suner hned 130ml.Za tri tyzdne pribrala kilo tak som zvedava co teraz lekar povie.Inak tiez sa mi nezdala nejaka chuda normalne babo.

bzucinka
7. jan 2009

Akurat som hladala podobnu temu 🙂 ... Bambula ma 3 a pol mesiaca. Cez den papa celkom dobre. Skor kratsie a castejsie. Obcas sa pri kojeni rozculuje. Ale take ozajstne rozculenie prichadza vzdy vecer. Mam pocit akoby mi mliecko tieklo pomalsie (skusam pit teple napoje pocas kojenia a pod.), ona je unavena a nevladze tahat. Tak sa prilepi,potiahne 2-3 krat,odtiahne ..povrieska ,ukludni sa...obcas cumlom...zase sa prisaje a tak dokola..niekedy vobec..pritom vidim,ze je hladna. Tak som pred 3 dnami urobila pokus 😉 V noci som naodsavala mliecko (nie vela po castiach,lebo v noci papa).To mliecko som nechala v chlade na dalsi vecer. Ten sa samozrejme opakoval. Tak ked uz od unavy a vycerpania z vrestania a hladu nemohla spat. To odsate mliecko som jej dala. (po vrestavom par minutovom kojeni), bolo ho asi 130 ml. A "vyslopala" ho ako raketka. Asi som to uz vsetko pokazila, lebo som to urobila uz 2 dni vecer. A nechapem, ved ked si stisnem prsnik, tak mi mliecko ide.Je pravda, ze pomalsie ako pocas dna,ale ide. Pripada mi, ze ona vobec nevladze vecer (medzi 19-21) . Dost malo spinka,a trapili nas (obcas este stale) koliky a (asi uz "len"skryty) reflux. Neviem ci sa da takto fungovat,alebo mi tymto sposobom prestane papat,alebo pridem o mliecko. Mate niekto skusenosti? Da sa kojit pocas dna normalne a vecer z flase MM? Mala sa narodila s vahou 2600g..teraz ma cca. 5500g ... Bojim sa, ze nebude priberat (casto kaka 😎 )

casy30
autor
7. jan 2009

Anička, Annag......malý má 5 mesiacov,nie 6.....dokrmujem ho asi týždeň, nie viac....ale vobec mi po tom dokrmení nespí dlhšie...budí sa presne akosa zlostí, jeduje, hádže, ztak na kojenie...O pol osmej večer ho nakojím a kedže sa zlostí, jeduje a hádže, tak ho dokmim sunarom....zobudí sa o 23.00, pekne sa nakojí, potom o 4.00, tiež sa pekne nakojí a potom o 7.00.celý deň ho iba kojím....takýe, keď tak nad tým rozmýšľam, tak ho večer dokrmujem zbytočne, však?, ale gegee mi dobre poradila, vyyskúšam po každom kojení odsávať a dať mu večer z fľašky...uvidíme...nerada by som prestala kojiť....bolo by mi to ľúto aj kvoli malému aj kvoli sebe...

geegee
7. jan 2009

casy, ak nemas tak si kup odsavacku, tie obycajne manualne sa daju z druhej ruky kuypit dost zalcno. Ja som mala elektricku, ale manzelovi sa podarilo pripucit ju, tak odsavam teraz len obycajnou a ide to aj tak, len sa namakam ako svina, kedze musim odsat mliecko na cely den 😀

casy30
autor
7. jan 2009

Geegee, mam elektricku od aventu...použivala som ju jeden mesiac a potom som ju chcela predat, len som akosi zabudla..ako dobre..... 😉 ale máš moj obdiv, odsávat mliečko na celý den, to musi byt fakt makacka 😕 😕 ty budeš mať ale bicepsy 😀

annag
7. jan 2009

casy, on teraz dovŕšil l 5. mesiac podľa profilu a začal 6. (dňom narodenia začína mesiac prvý). Samozrejme že to nie je laktačná kríza, on je len večer unavený a nevládze sať. Potrebuješ mu pripraviť večer viac mliečka, aby mu tieklo ľahko. AK je to len týždeň, tak to fakt môžeš ešte napraviť - ale ideálne by bolo nedokrmovať, pretože u neho to nie je otázka hladu, ale predovšetkým nervozity. Ak dokrmovať, tak len lyžičkou, resp. fľašou so sosáčikom, nie cumľom. Cumeľ je do veľkej miery návykový, deti zvyknú neskôr okrem iného nekontrolovane piť tekutiny čo tiež nie je vôbec dobré.

Drvivá väčšina mamičiek tu na MK nie je ochotná mliečko pravidelne odsávať, čo je veľká škoda. Ak mamička mliečko odsáva, vie, že mliečka sa tvorí viac než dosť, mliečko jej zostáva na budúce príkrmy v druhom polroku a bábetko je oveľa pokojnejšie, pekne sa večer bez námahy napapá, lebo mliečko sa mu tvorí rýchlo a veľa - skrátka oveľa ľahšie zvláda podvečernú nervozitu. Na udržanie zvýšenej laktácie netreba veľa, stačí odsávať raz -dva krát do dňa. Ideálne aj večer, prsníky si zvyknú a tvoria večer veľa mliečka. Ja napr. odsávam mliečko len raz do dňa každý večer pri TV, neodsávam veľa, tak do 200 ml. Malá býva nervózna večer len občas, určite má tom svoj podiel práve odsávanie. Večer sa mliečka zvykne tvoriť o čosi menej lebo mamičky sú po celom dni unavené. Odsávaním sa napriek nervozite tvorí mliečka dosť. Únava a stres majú veľký podiel na problémoch s dojčením. Neustále prikladanie k prsníku dokáže bábetko tiež veľmi vytočiť, papá hltavo, potom ho bolí bruško.

Keby si každá mamina dala tú námahu od začiatku mliečko odsávať, tak by jej dojčenie 100% prebiehalo oveľa pokojnejšie a aj bábo by bolo menej uplakané.

V takomto veku je aj vhodnejšie začať dokrmovať zeleninou atd. a neprechádzať už zbytočne na UM a tobôž nie na fľašu. Je škoda začínať s fľašou s takým veľkým bábetkom. Každé bábetko, ktoré je schopné papať lyžičkou tuhú stravu sa dokáže naučiť piť rovno z pohárika, lyžičky. Moje deti nikdy fľašu nemali, ušetrila som si odvykanie od nej v neskoršom období. Keďže si na fľaši len chvíľku, máš čas všetko napraviť, najdôležitejšie je, že Ti nechýba ochota na zmenu. Hoci papanie večer inak než z prsíčka večer nie je ideálne, vo veku Tvojho malého to už nehrá veľkú rolu, lebo produkciu mliečka nemusíš dramaticky zvyšovať (to by sa Ti už ani nepodarilo), malý začne piť mliečka čoraz menej a cca o 3 mesiace jeho denný príjem klesne na polovicu, záleží od toho, ako bude papať príkrmy .

casy30
autor
7. jan 2009

Annag, to znamená, že mu mám radšej dávať už teraz zeleninkový príkrm? namiesto obednajšieho kojenia? A kedy síi začala dávať svojim detičkám čajík ? a ešte mi napíš prosím, ako, keď nie z fľašky....a posledná otazka, kde sa dá kúpi´t ten sosáčik...musím niečo vymyslieť, lebo nakojiť z prsa sa mi ho večer fakt nepodarí...len sa pritom vyzúri do nepríčetnosti.. ☹

ingulka
7. jan 2009

annag... ako uskladnit odsate mliecko aby vydrzalo co najdlhsie ?