Ako začať prikrmovať?

bielavila
15. jún 2015

ahojte baby, kto mi poradi krok za krokom ako zacat prikrmovat...teda viem asi priblizne ako samozrejme, ale je tu nejaka mamicka, ktora je v rovnakej situjesn ako ja??aby som sa nejak vedela zorganizovat, mam 5 mesacne babatko, od narodenia na UM, kojene bolo iba par tyzdnov, potom uz nie, cize je 100% na UM, chcem sa teda opytat s cim zacat, kolko krat denne teda davat este mliecko a kolko krat prikrm a teda aky prikrm, ja davam zatial iba UM, ale uz som skusala detsku vyzivku od hipp a take bananove mliecko od nestle, to mu chutilo, vyzivka moc nie, neviem co by som este mohla davat, ci uz aj ovocie a zeleninku pomixovanu....alebo zatial iba tie vyzivky a tie kasovite mliecka a kolko krat do dna? bola by som moc rada za nejaky vzorovy jedalnicek aby som to neprehnala, ze mu budem davat 3 krat do dna vyzivu a podobne kiksy...potrebujem usmernit... jemine pochopil ma niekto ? 😀 budem rada za vase rady a skusenosti 🙂

acer11
15. jún 2015

no tak skús podávať divinu 😀

tana2278
15. jún 2015

Najlepsie ti poradi tvoj pediater a pri tvojich otazkach by som ti naozaj odporucila obratit sa na neho, lebo mas v tom naozaj chaos.

moni244
15. jún 2015

@bielavila tie vyzivy urcite nie, to robis obrovksu chybu,nauci sa na sladke a ine nebude chciet, ja som zacinala mrkvou, uvarit, rozmixovat, dat par lyziciek, raz za den staci, po 3 dnoch somvyskusala cuketu, po dalsich troch batat a taktk postupne viac zeleniny az potom som presla na ovocie a neksor na maso, tie kupovane sme.mali len na dlhsie cesty, radsej som robila doma, ako ju napchavat kupovanymi, ved teraz zacina sezonna zeleniny a ovocia, netreba kupovat

evka_evka
15. jún 2015

@bielavila no v prvom rade sa dava varena alebo dusena zelenina rozmixovana aleno rozpucena a nie vyzivky a kasicky. Mrkva.zemiak.brokolica atd..

bielavila
autor
15. jún 2015

@acer11 rozmyslala som aj nad svieckovu alebo knedlom veprom, ale dik za tip, idem dat rozmrazit 🙂

bielavila
autor
15. jún 2015

@tana2278 ved aj som sa pytala, ale on, ze vsak treba poguglit a zacat s vyzivkami, ale vies aki su, riychlo odbavit, kdeze by vysvetlovala kolko krat do dna a co vlastne...ja viem,ze mam v tom chaoz, lebo je to moje prve babo, aj prve v rodine aj medzi kamoskami a nema sa ani koho opytat ako to robia oni...no a ked guglim tak mam iba vacsi zmatok...jaj mamina som a neviem ☹

bielavila
autor
15. jún 2015

@moni244 takze si mu dala mrkvicku raz do dna a stale mliecko?

monciky
15. jún 2015

@bielavila
ahoj, ja mam skoro 9 mesacne dieta, tiez som mala velky chaos ale zvladla som to, zaklad bol, ze som varila, kupovane prikrmy som davala len vynimocne, keby si cokolvek potrebovala, napis mi IP- poradim...

bielavila
autor
15. jún 2015

@evka_evka tak to som nevedela, ved tie kasicky a vyzivky su od 4 mesiacikov tak som myslela, ze toto je dobre a az potom zacat davat zeleninku a neskor ovocie, masko a tak...

moni244
15. jún 2015

@bielavila jasne, v takomto veku je to len o ochutnavani a spoznavani novych chuti, ako nahrada mlieka to mala asi az v 7-8 mesiaci

bielavila
autor
15. jún 2015

@monciky tiez by som radsej varila sama, len ja som myslela, ze postup je taky, ze najprv mliecko, potom k tomu pridat vyzvku, tie kasicky, huste mliecka a az potom mixovanu zeleninku...dakujem za radu 🙂

maja031
15. jún 2015

kukni knihu od bukovskeho hned to bude anjelik, myslim ze sa da aj niekde stiahnut na nete a tam to je vysvetlene krok za krokom, mesiac po mesiaci

moni244
15. jún 2015

@bielavila to co si vygooglila? Uplne zle, mleko, zelenina, ovocie, maso, tie vyzivy su len reklamny tah

matarka
15. jún 2015

Aj ja sa planujem riadit spominanou knihou od Bukovskeho a kamaratka mi radila aj www.prikrmy.sk Na zaciatku budem davat mrkvu, potom zemiak a neskor dalsie druhy zeleniny.. ovocie o hodne neskor a kupovane vyzivy a kadejake mlieka, s ktorymi si zacala Ty, mozno nikdy🙂

monciky
15. jún 2015

@bielavila
ako @moni244 pisala, zacinas mrkvou, ja osobne varim na 2-3 dni, maly ma to iste, je to dobre na to, ze sa ukaze pripadna alergia, ovocie som davala cerstve, ale mne to maly nechcel, tak som isla do Rakuska a nakupila HIPP alebo Alete vyzivy- rozne kombinacie, to mu chuti...., zacala som obedom a desiatu som pridala asi tak po 2 tyzdnoch, ale to si kazda mamicka podla seba upravi,

liz_lemon
15. jún 2015

@bielavila sorry, ale kde zijes, na nete mas milion rad, pediater ti nedal brozurky od vymyslu sveta? ja mam doma toho kvantum
zacinas jedlom na obed, a to mrkvou, skusas po lyzickach, dokrmis UM, po cca 3 dnoch, pridas zemiak, po dalsich 3 dnoch mozes skusit dalsiu zeleninu ako brokolica (varit bez stoniek), kalerab, cukina, tekvica, batat, petrzlen, a tak pokracujes, mozes miesat rozne druhy, uvidis co bude chutit, ked zvladnes vacsinu vhodnej zeleniny, tak mozes dat maso telacie morcacie, kralik, jahna (s kuratom opatrne, ak nie je domace, tak ani by som nedala), a potom mozes skusit na desiatu ovocie, zacina sa varenym jablkom (bez supy), banan, broskyna, avokado s bananom, popritom mozes skusit na veceru kasu (bez cukru)
kupovane davat minimalne, najlepsie je jedlo varene doma

ivet1371
15. jún 2015

@bielavila neboj sa nić sa nedeje.tu sú večšinou múdre naštudovane podľa tabuliek.ja ti napišem čo bolo dobre pre moje 4 detí a teraz aj vnućku ktorá má 7 mesiacov.ja som začala od 4 mesiaca štavou s mrkvy surovej a každy deň o lyžičku viac.od jednej postupne.pi týždni varenu mrkvu všetko 3 dni potom zemiak,batat,špenat,cuketu a ovocie jablko,ringlotu,nektarinku,hrušku,banan a keď bola sezona v záhrade jahody a ostatné ovocie.vnućka v 7 mesiacov papa vývar,ryžu,sosovicu,pečivo,jogurty,kaše a kopec iného.od vtedy ako takto papa negrcka a nema problem s bruskom

ukulela
15. jún 2015

prve krikrmy - zelenina - a davat 1 krat za den. zacina sa mrkvou (zemiak/batat/.....) vzdy tri dni novy druh a potom skus dalsi, aby sivylucila alergiu. par lyziciek a potom dat normalne mlieko. prvy mesiac davaj len raz denne a postupne zvysuj mnozstvo. a pridavaj novu zeleninu /ovocie/maso. najdi si na nete tabulku ..... nedavaj sladke (bananova kasa - nie) avyhni sa aj kupenemu, ak maz moznost, uvar mu doma.
tem je tu dost, receptov na nete tiez. ja som prvy tyzden davala raz denne zeleninu. potom som druhy tyzden skusila jablko(nie cely tyzden 🙂 a pokracovala zeleninou, na stvrty tyzden som pridala maso. to bol prvy mesiac. potom som od 7ho mesiaca zacala davat dva krat denne a teraz 8 mesacny ma 3krat denne prikrm, np vzdy mu ponuknem aj mlieko. ja kojim stale, aj 6-7 krat denne. kase na noc nedavam, vydrzi mi na mlieku.
ak mas v tom chaos, porad sa s lekarkou, vyber si nejaky clanok, podla ktoreho pojdes. ale vravim, radsej var doma ako kupuj.

bielavila
autor
15. jún 2015

@ivet1371 dakujem za usmernenie...🙂

bielavila
autor
15. jún 2015

@matarka zaobstaram 🙂 dakujem

vierkac
15. jún 2015

@bielavila Ja neviem, dnes uz v porodniciach nedavaju taku ruzovu knizocku kde su vsetky potrebne rady pre dietatko do 1.roka? Ja som vo vsetkom sla podla nej a bolo to super! http://www.mamaaja.sk/redakcne-info/od-narodeni...
Tam je pekne a jednoducho popisane zavadzanie prikrmov.
Inak je kopec stranok, pozri napr. toto http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat...
Rozdiel medzi dojcenymi a nedojcenymi je akurat, ze nedojcene zacinaju po 5.mesiaci. Zacinas zeleninou, postupne biele maso, potom ovocie, obilniny... Na kupovane vyzivy podla moznosti zabudnut 😉
U nas do 10 mesiacov iba ochutnavanie (max 5 lyziciek), az potom sa rozbehol 🙂

bielavila
autor
15. jún 2015

@moni244 no kadeco pisu, tak videla som v regali pri detskym prikrmoch vyzivky a tie kase, bolo tam ze od 4 mesiacov tak som myslela..no sak lepsie sa 100 krat opytat...teraz uz viem 🙂 dakujem

bielavila
autor
15. jún 2015

@vierkac nic mi nedali ☹ a to som rodila na sukromnej klinike...

lulistek
15. jún 2015

@bielavila Ved to nie je tazke. Davaj cely den UM a jedenkrat na obed daj zeleninku, zacni s mrkvou, vyvar mrkvu v troske vody a toto daj 3 dni za sebou , potom das zemiacik, opakuj 3 dni, treba takto skusat ci nahodou nema alergiu na nieco, preto take rozpatie a takto pomaly davaj dietatku ochutnat vsetku zeleninku, po par dnoch pridas masko, ovocie. Nie kupovane, naco, ved mrkva stoji par centov a super je teraz ze vsetko rastie, mozes dat domace.

bielavila
autor
15. jún 2015

@liz_lemon zijem tam kde zijem, pytam sa aby som bola mudrejsia a urobila co najmenej chyb 🙂

bielavila
autor
15. jún 2015

@lulistek diky, pravda, mamina ma zahradku, najlepsia bio mrkvicka 🙂

vierkac
15. jún 2015

@bielavila Hm, skoda... neva. Zober si jednu z priruciek a chod podla nej. Alebo staci, ak si vytlacis tu tabulku od @monciky a ides 😎
Nie je to velka veda. Hlavne treba kupovat kvalitnu zeleninku a masko a nemas co pokazit 🙂

monciky
15. jún 2015

@bielavila
len sa toho neboj, musis len zacat..., ja som sa zo zaciatku bala, pytala som sa kamosiek, mam aj ja brozurky a knihu od Bukovskeho..., a inak zaviedla som si zosit, kde som si pisala co som dala malemu papat, kedy som zaviedla cajik a podobne...., uz to nepisem ale bolo to dobre aj kvoli tomu, aby maly nejedol to iste, lebo postupne sa nebudes orientovat v kombinaciach..., mam kupenu aj mrazenu zeleninu pre pripad, keby som nemala cerstvu, alebo som kupila cerstvu zeleninu, nakrajala po porciach, nasackovala a zamrazila a co chcem varit, len to vytiahnem a je to...

ivet1371
15. jún 2015

@bielavila kľudne mi nápis keď budeš potrebovat.neboj ja som nestudovala čo mam deťom dávať a mam 4 kràsne ,zdravé deti.choroby nepoznajú.nikdy som nemixovala len mãso.a aj dcera malej len puči vidlickou a kràsne papa.všetko je super a prospieva.

ivet1371
15. jún 2015

@bielavila a davaj Kojenecku vodu keď sú prikrmy tak treba viac dávat a teraz ked je teplo