Aký olej do príkrmov pre bábätko?

ewanell87
29. máj 2017

Dievčatá, prosím Vás, akeé oleje ste pridávali detičkám do prvých príkrmov? Olivový, kokosový, sezamový? Obyčajný slnečnicový? Môžem použiť napr. aj oleje z orieškov (Vlaššských, arašidov, a pod.)? Možno hlúpa otázka, ale nepáči sa mi, že by som mu do papania mala liať olej na vyprážanie (slnečnicový). Ďakujem vopred za každú radu! 🙂

amyamyamy
30. máj 2017

@diankak To je velmi zvláštne. Možno odporúča mixovať s materským mliekom, kde je tiež tukova zložka. Inak to nedáva zmysel s ohľadom na nerozpustnosť niektorých vitaminov vo vode. Každý lekár musí mať túto vedomosť.

1988majka
30. máj 2017

@diankak povedal aj dovod? ak ano rada sa poucim 🙂 meni sa snad po 1r. potreba tukov v strave , vyznam nenasytenych mastnych kyselin pre nervovy a kardiovaskularny system alebo sposob vstrebavania vitaminov rozpustnych v tukoch? ale tak myslim ze v tejto diskusii sa uz povedalo dost tak kazdy si uz z toho vyberie pre seba podstatne info

zuna89
30. máj 2017

Do prikrmov sa dava par kvapiek kvalitneho oleja. Ako uz bolo povedane, vitaminy su rozpustne a vstrebatelne iba v tukoch. Cize napr. v tej mrkvicke vit. A, ak zjeme mrkvu bez tuku, tak ako vitamin do tela vosiel, vyjde aj von. Telo ho nevie spracovat.
A nie su to ziadne novoty, mam skoro 30rokov a robila to aj moja mama.

lorela
30. máj 2017

Vitamíny A, D, E K sú rozpustné iba v tukoch, preto je vhodné dávať do prvých príkrmov pár kvapiek kvalitného oleja lisovaného za studena. Nie do celkom prvučičkého príkrmu, ale zhruba po 3 týždňoch.
V ďalšom mesiaci po zelenine nasleduje mäsko, a to už sú živočíšne tuky - tie nevadia? A o ďalší mesiac, dva maslo, prepustené maslo atď.

ewanell87
autor
30. máj 2017

Ďakujem žienky 😘 Evčo dostal kvalitný avokádový olej, prestriedame ho este s kvalitným slnečnicovým a ked sa minie zase dáme iný 😊 Za chvíľku uz ideme aj na masko, tak sa tesim ako mu budem vyvarať dalsie dobroty 👌🏻☺️ Este raz vdaka za rady!

narciska1
26. nov 2017

@bienennest len kde ten olej do detskeho prikrmu kupit pre dieta, ked jediny bol v Dmku a uz aj ten vylistovali a ina nahrazka oleja tam zial bohu nie je!!:((( obehla som aj lekarne a aj zdravienku a pre kojencov tam nic nemali!

petruldo
27. nov 2017

@narciska1 stačí panenský, za studena lisovaný

bienennest
27. nov 2017

@narciska1 treba kupit kvalitnejsi olej v potravinach..taky aky pouzivas aj na varenie. Kvalitny olej spoznas jednak podla toho ze by mal byt skladovany v tmavej flaske a casto spoznas aj na cene 😊 (najlepsie ak je v bio kvalite). Do kasiciek je vhodny repkovy olej (ma vraj priaznivy vplyv na vyvoj mozgu) ale takisto dobre stravitelny je aj slnecnicovy a moja porodna asistentka odporuca tiez kokosovy olej.

lorela
27. nov 2017

@narciska1 Lebo "detsky olej" je len reklamny trik. Do detskych prikrmov sa pouzivaju kvalitne panenskej oleje za studena lisovane, ako je pisane v prispevkoch nado mnou. Najlepsie olivovy, neskor aj ostatne ako avokadovy, tekvicovy, slnecnicovy atd.
V tmavej sklenenej flasi bezne k dostaniu v takmer kazdych potravinach alebo obchodoch so zdravou vyzivou.

narciska1
28. nov 2017

@bienennest uz som si zadovazila repkovy, pocula som ze je dobry pre deticky tak som sla do zdravienky a mali!🙂) dakujem za rady dievcata!!🙂)

narciska1
28. nov 2017

a este mam jednu otazocku, kedy je najlepsie zacat pridavat ten olej do prikrmov, lebo som citala ze zo zaciatku je najlepsie len rozmixovana zelenina bez oleja, a soli a lej dat az ked bude komplet obedove menu cize rozmixovana zelenina, zemiak a masko🙂

lorela
28. nov 2017

@narciska1 Olej - par kvapiek sa pridava uz do prvych zeleninovych prikrmov, zhruba po 3 tyzdnoch od uplne pveho prikrmu.
Sol este dlho nie. Malym detickam staci naozaj v minimalnom mnozstve, ake sa nachadza bezne v potravinach (napr. chlieb, pecivo, syr atd.)

leni270a
24. jún 2022

Do príkrmov sa dávajú oleje nie možno tak kvôli tráveniu, ale kvôli vitamínom rozpustných v tukoch.

denda007
24. jún 2022

Tekvicovy, ten je taky fajny ze dieta zie aj to co mu nechuti😀

ywett007
28. aug 2022

@dominika6 tuk treba kazdemu a je rozxuek,ci je pridany trochu do prikrmu alebo tepelne upraveny