Chrumky pre 11 mesačné dieťa

mamokaa
14. máj 2015

Ahojte mam otazku od kedy by som mohla skusit podavat dcere arasidove chrumky tie klasicke komunisticke?...viem ze arasidy su alergeny ale aj tak by som rada vedela od kedy ste ich vy mamicky davali svojim detom

junova
14. máj 2015

@vera1605 Ja súhlasím s tebou, že v dnešnej dobe to veľa mamiciek prehana a deťom by najradšej dávali bio výrobky. Ja sa tiež snažím dávať deťom zdravú stravu ale občas dostanú aj maškrtu. A čo sa týka gramatiky. Buď máš na ňu cit alebo nie. Ja ju ovládam, ale matiku nemusím. Manžel nevie gramatiku, ale ovláda matiku, je Ing. Vždy sa ma pyta kde je aké i. Poradím ti, v slovesach sa píše vždy mäkké i. Sloveso opisuje nejaku cinnost, napríklad hovorili, jedli, spali, spievali, starali. Snáď som trochu pomohla.

marcah
14. máj 2015

@mamokaa ja tie chrumky milujem a deti od cca roka ich uz jedli.

vera1605
14. máj 2015

@junova ďakujem 🙂

petra7777
14. máj 2015

@vera1605 Úplne s tebou súhlasím 🙂 Moje deti už aj klobásu, aj slaninu ochutnali v 11mes....a div sa svete, sú z nich zdraví...dvojmetroví chlapi 😀

vera1605
15. máj 2015

@petra7777 No presne aj moja 🙂

mia265
15. máj 2015

@mamokaa No ja ešte len bábätko čakám,čiže neviem aká bude realita 😀 ale nemôžem pochopiť,ako stále niekto môže dávať dieťaťu nonstop piškóty,tyčinky,praclíky atď... A potom sa čudujú,že dieťa normálne veci nechce jesť. Raňajky nechce nič, šunku,maslo,zeleninu už vôbec nie... obed za behu nech len aspoň trocha niečo vloží do úst,potom je hladné,tak piškoty....

katka1981
15. máj 2015

@mamokaa, to vobec nejeme ani my kvoli soli

katka1981
15. máj 2015

@pribinak, dakujem za tip

diusik
15. máj 2015

Podla mna nejde o to,ci das chrumky v 11.mes alebo nie,ide o celkovu zivotospravu.Moj najmensi ma 14.mes a chrumky mu obcas dam,ale snazim sa aby mal kazdy den ovocie a tak... no a nedam mu cely sacok,vysypem tak za hrst a hotovo.
Ale inak,kazdy nech si spravi po svojom,podla mna.Uplne zbitocne sa tu hadat a kritizovat jedna druhu

katka1981
15. máj 2015

@vera1605, presne ako pises, pred 40. r. nerobili take ceremenie kvoli detom a vies preco? Lebo nemali tolko informacii ako dnes. Vies preco dnes menia klby. preco ludia trpia bolestami klbov? Preco maju ludia vysoky tlak, zanesene cievy, preco je tolko rakoviny hrubeho creva? Zamysli sa a precitaj si studie a pochopis. Mnohe dnes medicinsky neliecitelne choroby dokaze vyliecit surova zelenina. Asi na tej strave nieco bude, nie? A nejde len o deti, ale aj pre nas dospelych je vela mnamiek, kt. sme zvyknuti jest, len maskrta, ktora nema pre telo ziadny prinos a je to len blby zlozvyk. Okrem zbytocneho cukru, soli, pridavnych latok sa do tela nedostanu ziadne potrebne ziviny. Vsetko svinstvo sa uklada do tukov, a potom sme samy toxin a cudujme sa, ze sme stale unaveni, podrazdeni, a to len postupne sa zasobujeme svinstvom, kt. sa raz moze velmi skaredo prejavit. Ked niekto orgamentuje, ze ma 30 rocne deti a tie su zdrave a jedli kadeco, to je uplna kravina. Lebo po 50-tke to pride (velakrat aj skor) - rakovina hr. creva, vysoky tlak, vysoky cholesterol, obezita, bolesti klbov, cukrovka..... Dost, ze clovek ma uz geneticky nabeh na niektore choroby a su tam zial aj take, kt. neovplyvni, tak preco si este pridavat? Neber moj prispevok osobne voci tebe, ved snad si to precitaju aj ini. Pa.

moni244
15. máj 2015

@katka1981 ale ako som vravela, podla mna tu nejde o stravovanie v detstve, ale v dospelosti, moj otec sa pocas praci v bani stravoval pastikami a sackovymi polievkami, privodil si vredy, aj to, rano kava, cigareta, tiez robi svoje, kolko ludi a aj mamicky na materskej neranajkuju, rychlo kava a sup denne povinnosti, niekedy ani obed nie, len sa vecerou napchat, aj toto vela ovplyvnuje tie choroby, nie stravovanie pred 30-40 rokmi

tiumen
15. máj 2015

@mia265 malý jedáva takéto veci každý deň -keď sme vonku tak mu vždy kúpim nejaké pečivo do ruky a zje mi úplne všetko 😀 takže to závisí od dieťaťa 🙂

baryana
15. máj 2015

tiez nie som top zasadova, ale preco nedat miesto arasidovych kukuricne? tie, co su pre tieto deti ako stvorene? su chutne, nesolene, velke, takze babo si ich vie pekne drzat a rozpustaju sa na jazyku, hned zmäknu v puse. 🙂 tak je to lepsia varianta 🙂

mia265
15. máj 2015

@katka1981 My sme teda zvyknutí jesť zeleninu na chlebík, šaláty k hlavnému jedlu a normálne sa stravovať. Polievku,hlavné jedlo.Potom môže byť aj sladké,nezdravé.Ale to je o zvyku.Keď rodičia varia sáčkové polievky, a cestoviny s kečupom,tak je zvyknuté aj dieťa,jasné že nebude jesť zeleninu

ukulela
15. máj 2015

do roka neodporucaju solit detom vobec, pretoze este maju nezrele oblicky. mysliet si, ze dietatu budujem imunitu, rozsirujem chute a zabranim alergii, ked mu ponuknem slane mastne arasidove chrumky (ktore ja inac milujem) je scestne.

katka1981
15. máj 2015

@moni244, vies o com to je? Ake navyky naucis dieta, tak bude vacsinou aj pokracovat. Ak mu vstepis zdravy zivotny styl, tak sa ho bude drzat. Ajked bude robit male prehresky, ale zvyk je zvyk. Moj svokor bol nauceny na klobasy, a typicku slovensku stravu. Mal v takom stave cievy, ze jemu nehrozil infarkt, ale rovno smrt. Jedina cieva, kt. mu vhanala do srdca krv bola funkcna na 2 percnenta. Sedela som s kardiololgom, ukazoval nam video, aby sme ho presvedcili na zakrok. operacia dopadla super, svokor ma naozaj super kondicku, ale stravu nezmenil, lebo to ma v sebe, jedine jeho plus je, ze beha 3x denne so psom, ale stravu nezmeni nikdy v nicom, sam povedal, ze bol tak zvyknuti. Ja som tiez bola zvyknuta na stravu u nasich, ale ako som sa osamostatnila tak sme ju zmenili a poviem ti, vidim ten rozdiel o co lahsiu dietnejsiu stravu mame teraz. Pritom co pozerem, keby som jedla u nasich uz som jak slon. Zial neviem sa zbavit sladkosti, to ked dokazem, tak som spokojna. Nevravim, ze vsetci maju byt vegani a podobne, ale ludia zatvaraju oci, reci ako su vsetci zdravi je taky blud, ze az. Plne cakarne chorych su. Nejde len o to, aby sme boli mladi zdravi, ale na stre kolena. Ved vacsina dochodcov dava peniaze hlavne na lieky. A tomuto by sme sa mali snazit predist. Nie je to jednoduche. Ale co moze byt lahsie ako nedavat cistemu dietatu jedlo, kt. je len blby zlovyk, co nema ziadne plusy? O tom to je. Ked dieta nepozna tu vybornu chut klobasy, tak mu ani chybat nebude. Klobasa je len ako priklad, tych veci je viac. Ja som napr. nebola zvyknuta jedavat salasty, naucil ma ich muz. A som velmi rada, lebo viem, ze su ludia, kt. nie su ochotni zmenit chute a navyky a potom su chori. Ja mam tiez vycitky ked pozerem kopec sladkeho, ale nastastie ostatnym veciam sa hravo vyhnem. Kazdy ma nejake tie zlozvyky ale nechapem preco by som ich ucila male dieta. Naco su dobre malemu babatku slane chrumky? Ja v tom nevidim ziadny zmysel. Velmi tazko sa oduca zlym navykom.

katka1981
15. máj 2015

@mia265, strucne, jasne, vystizne... vsetko je to o zvyku. Ja by som si tiez rada dala kadejake mlsnoty, lebo som na nich vyrastla, ale niektore ma uz odradia aj vdaka vyssej cene, keby mi ich nukali zadarmo, juj, utrhla by som sa z retaze. nemam pevnu volu, zial. A zaklad je nemat to doma, a ked sme v obchode, potrebujem dolezitejsie veci a kaslem na to.

moni244
15. máj 2015

@katka1981 ja len tvrdim, ze nie vzdy pomoze dobry zaklad v detstve, raz ked si clovek postavi hlavu, tak ani navyky nemopozu. Priklad mojho otca, keby si videla, ako ho starka za to pucovala, nukala mu jedlo, aj nas, furt ranajky su zaklad, zelenina, pvpcie, ale casto sa stava, ze to.rodicia prehanaju, az to jedlo detom znechutia. U jas sa jedlo vsetko, aj sladke, aj slane, aj ovocie aj zelenina, aj klobasy, sunky a podobne a nik nie je obezny, nema nutkanie na sladke a podobne a to sme mali na desiatu furt keks

lusi24
15. máj 2015

My sme také chrunky mali v 8mesiacoch.

katka1981
15. máj 2015

Teraz trosku mimo temu, ale v podstate aj to sem patri. Niektore mamicky (nie zakladatelka, ani ziadna z vas) argumentuju tym, ze dieta najlepsie vie, co je pre neho dobre. Toto je taky nezmysel ze az. Ked to aplikuju napr. na sladkosti alebo parky. Nedavno som citala clanok, kde veganska rodinka stretli rodinu, kde malemu dietatu dali telacie parky a ich 2 rocne dievcatko tiez malo chut. Tak mu dali. Malej zachutilo a dali jej dalsie dva parky. A otec argumentoval, ze ich dieta vie najlepsie co je pre neho dobre. (inak veganska rodina). Keby toto fungovalo, ze detske telicko si ziada ozaj to, co je pre neho prospesne a neuskodi, bolo by to ozaj dokonale. Zial to tak nie je. Moja osobna skusenost.: nasa dcerka milovala domace kolace. vzdy sme ju museli krotit, lebo by dokazala zjest do prasknutia. Jej telo jedlo to, co mlsnemu jazycku chutilo, nie to, co bolo pre telo prospesne, lebo jej zistili celiakiu a prave ta muka bolo presne to, co nesmie. napriek tomu, ze mala potom brusko ako balon a bolesti, ze jej to znicilo crevo, atd., napriek tomu by to dokazala jest dalej. A ja tiez by som dokazala jest somariny od rana do vecera, lebo moj mlsny jazyk si ziada. Ale rozum hovori ine.

katka1981
15. máj 2015

@moni244, jasne, to plati o vsetkom, nielen o strave. Mozes vtlkat dietatu do hlavy aby nefajcilo, pilo vela cistej vody , malo stale zakyte krize.... ale urobi si po svojom. Naozaj to uz nemas casom ako zmenit, ovplyvnit. Ale co zje tvoje dieta kym je s tebou a davas mu to do ruky, toto dokazes. Takze to, naco mame vplyv, to by sme mali aspon robit rozumne. Clovek nikdy nevie ako sa bude stravovat a chovat dieta ked vyrastie.... Ale dat mu aspon dobry zaklad. Neznamena to, ze vdaka tomu mas zaruku, ze dieta bude zdrave, ale nemas aspon vycitky, ze si preto neurobila maximum. Ja mam takyto pohlad. Ale samozrejme nikomu ho nevnucujem, kazdy si musi robit podla seba, aby bol stastny a nie si vstepovat nazory a postoje inych ak s nimi nesuhlasi. Je to kazdeho osobna vec. Ja neodsudzujem mamicky, ked aj dietatu v kociku daju hamburger. Mne je to uplne jedno. Nie je to moje dieta. Ale mam rada taketo diskusie, clovek sa vzdy nieco nove dozvie. Ako ja dnes o tych chrumkach z Tesca, urcite ich pojdem pozriet 🙂

moni244
15. máj 2015

@katka1981 jasne, ja to beriem, len proste nemam rada, ked sa tvrdi, ze pokial to dieta nejedlo v detstve, tak bude zdrave a vsetko sa mu vyhne 😉 inac ja som vcera natrafila v bio obchode na super dzus, so slamkou, len z ovocia a nebol tam pridany ani cukor, ecka nic a fakt nebol presladeny, dalo sa tam rozoznat to ovocie, co tam bolo napisane, cize sa oplati zajst aj do obchodov so zdravou stravou

katka1981
15. máj 2015

@moni244, tak na zdravie vyplyva okrem stravy kopec dalsich veci - stres, odolnost voci stresu, zivotne prostredie, pohyb..... a vezmi si co z toho naozaj dokazeme ovplyvnit? Stravu, pohyb.. to ako je clovek odolny voci stresu, to je dane povahou, mozno trosku vychovou. Ale stravu dokazeme naozaj ovplyvnit, tak ason trosku si pomoct vieme.

moni244
15. máj 2015

@katka1981 ale fakt len trosku a fakt len na chvilu, pohyb tiez

katka1981
15. máj 2015

@moni244, stravujeme sa cely zivot, aj hybat sa mozeme cely zivot - takze sa to da ovlyvnit cely zivot. Ale jasne, za to dieta nemozes rozhodovat navzdy. Ale ci mu das zjest jablko alebo horalku, tak to dokazeme dost dlho. Aj to ci do skoly na desiatu dostane biely rozok s nitranom, maslom a papirkou (moja oblubena desiata v tych casoch), alebo mu das ovsene vlocky s ovocim, tak to mozes. Ci si v bufete kupi rumbu, chipsy alebo banan, to je uz druha vec. Ale urcite vacsinu stravy co zje, bude mat tu co mu das ty.

mircalla
15. máj 2015

Urcite to so stravou neprehanam, ani nedavam dietatu bio vyrobky, ale mastne arasidove chrumky v 11 mesiacoch, nie - ani nahodou.
Tiez nemam rada tie hlasky ze pred 40 rokmi davali toto a toto a nikomu nic nie je - staci sa pozriet na statistiku rakoviny creva ci rozne vredy u dnesnej dospelej populacie. vyrastala som za sociku a jedli sme, co me jedli aj preto, ze bol problem vobec nieco kupit..

natalym
15. máj 2015

Ja by som to veru takému malému decku nedávala. Možno tak v troch rokoch. Čím dlhšie vydrží bez takýchto blbostí, tým lepšie.
Myslím si, že deti vo výbere stravy ovplyvňujeme hlavne my rodičia.

mircalla
15. máj 2015

@pribinak napisala si presne co ja, a to som si az teraz pozrela tvoj prispevok...mam 42, jedli sme, co bolo.....a tak to aj teraz vypada

katka1981
15. máj 2015

@vera1605, prpeac mozem jednu otazku? ako dlho zijes na SK?

moni244
15. máj 2015

@katka1981 no vidis a my sme tiez mali na desiatu rozok, sunku, paradajku, jablko a horalku a nemame alergie, nemame naletove chute na sladke, zjeme aj ovocie aj zeleninu