Čo dať na raňajky 6 mesačnému dieťaťu?

happymum
27. nov 2011

Ahoj, mam 6 mesacnu dcerku a problem mame s ranajkami. Odmieta mliecko a ani kasicky (urcene jej veku) nechce. S cim mozme zacat den? Nie som si ista ci detska vyziva je vhodna na prazdny zaludok. Mamicky, aky mate nazor na pribinacik, alebo biely nesladeny jogurt? Dakujem 🙂

ikke
27. nov 2011

@happymum
pribinacik je TVAROH a ten sa dava az po 1. roku
jogurt sa tiez dava az neskor, od nejakeho 8.-9. mesiaca, teda ak sa zas za posledny rok nemenilo zavadzanie jedal 😅
neviem si predstavit, preco by ovocna vyziva nemala byt vhodna na prazdny zaludok...? ja by som z tebou vymenovanych moznosti dala prave tu vyzivu 😉 pripadne aj cerstve ovocie s trochou kasicky (akoby baby-muesli), alebo aj kusok chleba/rozku uz myslim moze...

alabama0011
27. nov 2011

@happymum Skusala si jej spravit domacu kasu s ovocim? A zvysok dna jej mliecko nevadi?

renatka100
27. nov 2011

Ja som dávala do 10 mesiaca výživu - Hipp alebo jabĺčko s mrkvou. Teraz od 10. mesiaca dávam biely jogurt a polovičnú dávku výživy. Kašu dávam na večeru. Pribináčik, Kosťáčikovia, Pingui a pod. všetko samá umelina, umelá želatina, osladené, nič pre deti. Netreba ich na to zvykať.

anjelicek26
27. nov 2011

@happymum

Pribinacik - ak ho teda chces davat - po roku, je to tvaroh. Jogurt od 8 mesiacov.

No ak neje ranajky, daj jej az desiatu. Asi nie je hladna. Nikde nie je pisane, ze po zobudeni musi dieta okamzite nieco "zut" 😕 Moj tiez vstava o pol osmej a ranajkuje o desiatej. Ranne mlieko mal naposledy o siestej. Hladny medzitym nie je.

bambinkaa
27. nov 2011

@happymum ahoj, pribinacik nesmie do roka, lebo tam je tvaroh. Jogurt a chleba/piskoty uz poradili aj mne, ale bojim sa este davat, je skoro este. Aj moja mala odmieta rano mlieko, tak ju skusam obalamutit. Zatial uz 2 dni zabral puding z 90 ml mlieka (gustin - neobsahuje ziadne umeliny, je to cisto kukuricne zahustovadlo) ale davam iba 1 malu lyzicku a stvrt lyzicky cukru. Aj ked viem, ze cukor by som nemala, ale iba 4-5 dni a potom to zje aj bez toho. Len ona je taka hakliva, ze si najskor musi zvyknut a potom uz je dobre 🙂 Inak mame NEmliecnu kasu bananovu od uk. 4. mesiacov, z tej tam pridavam tiez 1 malu lyzicku. Chcela by som aby mala aj rano mlieko koli vitaminom, ale kasu by tiez samotnu nezjedla. Je to blby pocit stale vylievat to mlieko... viem ake to je, ked Ti este aj banan alebo zeleninu vypluje, lebo si tam primiesala 30 ml mlieka 🤐 My konkretne spejeme k tomu, ze bude chciet uz len 1x mlieko - vecer. Aj ked to nadiktujem do nej 3x denne (rano puding, ku veceru mlieko a neskoro vecer kasa), nie je tomu rada. Odkedy ochutnala ovocie a zeleninu, mlieko uz nie je dost dobre 😒 Zatvori silno pusu a nic nezmozem. Ale keby si videla, ako sa tesi, ked prichadza lyzicka 😀 normalne si nahlas pohmmmmmkava a straaaasne to lubi 😀 Mozno by aj u Vas stalo za to rano vyskusat puding lyzickou, ked kase nechce. Mozno aj ona prisla na to, ze su aj chutnejsie jedla 😀 😀

happymum
autor
27. nov 2011

@bambinkaa ahoj, u nas je to presne tak ako pises. niekedy som to riesila este tak, ze rano chodila opat spinkat asi po hodine a pol a vtedy som jej dala mliecko na spani. teraz odmieta aj to, jednoducho bud zatvori pusu alebo ked sa mi podari jej dat flasu tak vsetko vypusta z pusinky von. velmi pekne dakujem za typ, vyskusam to... 🙂

evka4
27. nov 2011

@happymum ahoj, ak ti inokedy vypije mlieko bez problemov, tak podla mna nie je rano hladna, to, ze doteraz bola rano hladna, sa mohlo velmi lahko zmenit, deti su dost nevyspytatelne v tomto 🙂 moja dcera je vecer o pol 8, potom rano okolo 5 vypije 100ml mlieka, zobudi sa okolo siedmej, pol osmej a tiez nie je hladna. a to uz ma 14 mesiacov...ranajkuje az okolo 9.

happymum
autor
27. nov 2011

@anjelicek26 ahoj, keby tak moja pila ranne mliecko okolo 6.00hod tak vobec nestresujem. naposledy vsak pije v noci medzi 2.00 a 3.00 hodinou. no a potom do nej neviem nic mliecne dostat ☹

happymum
autor
27. nov 2011

@evka4 ahoj, prave som pisala, ze mala pije v noci, no fakt najneskor okolo 3.00 hod a potom niekedy je aj 9.00 - 10.00 a nic okrem vody ci caju nechce. je to normalne? fakt nie je hladna?

happymum
autor
27. nov 2011

inac, zienky, nerozumiem podla coho sa deli to co dieta moze a co nie. este aj literatura je rozdielna a ja... pri prvom dietati som z toho na nervy... urcite nechcem malej uskodit. napr. v brozurke Happy baby book/ poradca pre mladych rodicov, co bola pribalena v zakladnom balicku (tusim na porodnici) sa pise: " Uz od piateho mesiaca mozete vasmu babatku davat jest jogurty, ale nie tvaroh. vsetky vsak pisete ze priblizne od 8.mes. tak ja neviem. pravda je, ze ja som malej uz dala activiu bielu a len tak camkala 🙂 viem, ze jej ale nebudem davat jogurt kazdy den...preto som vdacna za kazdy typ 🙂

anjelicek26
27. nov 2011

@happymum - ono co krajina, to iny jedalnicek... v primorskych krajinach su napr. citrusy medzi prvymi prikrmami... inde zas ryby... ono je to vsade odlisne a deti ziju. Ono si treba odsledovat na dietati, co mu robi dobre a co nie, co zvladne a co nie.

Len mliecne vyrobky, tam treba opatrne. Je tam vela zivocisnych bielkovin, ktore zatazuju pecen, oblicky a nezrely traviaci system. Z dlhodobeho hladiska ich to moze poskodzovat. Musia na to aj tie organy dozriet, aby to vedeli stravit.

Aktivia - oni sami na ich stranke pisu, ze je vhodna pre deti od 3!! ROKOV. Ono tie zive kultury su skvela vec, ale kedze dietatko travi tak, ze co spapa, o par hodin prejde travenim - nemaju ani sancu zaucinkovat pozitivne - a uz su vylucene. Hadam to dava zmysel 😉

Deticky vedia, kedy su hladne. Napit sa napije, papanie odmieta, tak asi fakt nie je hladna. Pribera pekne? Mozno jej chyba zelezo, deticky potom nemaju apetit. Ale podla mna - si to reguluje proste sama, kolko potrebuje 😉

evka4
28. nov 2011

@happymum ahoj, ona vie najlepsie, kedy je hladna. ja viem, ze sa ti zda dlhy ten interval, ked neje, ale asi jej to momentalne tak vyhovuje. ak do nej rano nejako nieco natlacis, tak zasa dalsie jedlo bude problem, lebo nebude hladna... viem z vlastnej skusenosti 🙂 v istych veciach treba pocuvat babatko a nie vlastny rozum 🙂 ved si to zober, ani my dospeli nejeme kazdy den rovnako a rovnake mnozstva pocas dna.
co sa tyka tych prikrmov, presne ako pisala @anjelicek26. co kraj, to iny mrav.
ja som sa riadila tymto:
najskor masovo zeleninove prikrmy, raz tyzdenne zltok miesto masa, postupne som k masu a zelenine pridala aj prilohu /zemiaky, ryzu, cestoviny, kuskus.../.
po 6. mesiaci som pridala ovocie, piskoty, nesolene pohankove/ryzove/kukuricne chrumky, chlebik, na ktory som casom dala maslo, syr, sunku, lucinu, pripadne som skusala aj sladke tukove pecivo /vianocka, lupacka/, ale to preto, lebo nasa nechcela do roka nic poriadne jest...
po 8. mesiaci som pridala strukoviny (vyborna je cervena sosovica, je uvarena za 10 minut a je bez supky) plus smotanovy jogurt, nie activiu, lebo ta sa zevraj moze az po 3. roku zivota.
a po roku som jej zacala pomalicky davat nasu stravu, pripadne ak sme mali navarene nieco nevhodne, tak extra prikrm pre malu, ale jemne osoleny.
tvoja mala ma pol roka, tak za chvilku uz bude mat pestry jedalnicek 🙂

zajaciq
28. nov 2011

sestmesacne a ranajky??? to co zle citam na dobre rano toto ? No v siestom mesiaci prvy prikrm... tak sme dali okolo obeda prvu zeleninu varenu. o MESIAC desiatu, o DALSI mesiac veceru a dalsi mesiac olovrant. ranajky okolo roka ? a dovtedy zeby MM Na ranajky? 😕 neberte mi moje idealy takto skoro zrana ach jaj

mamabiba
28. nov 2011

@happymum pokiaľ ti pekne priberá a dr je spokojná, tak to nerieš...predpokladám, že cez deň ti je pekne. Zober si toto: Moja staršia dcéra vedela v 7-8 mesiaci byť ne 1 bebe keksíku za celý deň. Takže skúsi si porovnať tvojho papkáča s mojim a myslím, že budeš iba rada, ako ti dobre papká. 😉 Doteraz ju musím do jedla "nútiť".

mamabiba
28. nov 2011

@zajaciq Po správnom pochopení, babatko je na UM a príkrmy má už od 4 mesiaca. Nie všetky môžeme plne dojčiť.

zajaciq
28. nov 2011

@mamabiba ok ale aj tak do piatich jedal ma dieta cas do roka. nikde nie je napisane, ze sa musi ci ma zacat v stvrtom mesiaci s jedlom. v roku si deti zajdu na drink a v troch na cigaretku? kam sa ponahlat? preco mu znasilnovat oblicky a traviaci system? co mu ujde? ok necham to v retorickej rovine tieto otazky. kazdy nech si chova ako sa mu zachce, mam pravo si tu zareagovat rozhorcenim, je to verejne forum (nechcem sa hadat ani si dokazovat "pravdy") .je mi z toho smutno :(

mamabiba
28. nov 2011

@zajaciq Ja nemám v povahe útočiť. Iba som sa ti snažila priblížiť situáciu. ja tiež plne dojčím. Možnože jej doteraz ráno papkala pekne mliečko, ale už ho začala odmietať, tak má maminka pocit, že je hladné a nevie, čo má robiť. práve na toto MK je, aby sa opýtala a tie maminky, ktoré vedia ako na to by jej mali poradiť.

zajaciq
28. nov 2011

@mamabiba ok. tak priblizujem.. v siestich mesiacoch som dojcila a dieta netusilo, co su to ranajky ;) a poznam aj vela maminiek co pouzivali UM a zacali s prikrmami taktiez po ukoncenom siestom mesiaci. 🙂

mamabiba
28. nov 2011

@zajaciq lenže, ako písala @happymum tak jej malá prestala to mliečko piť, tak nevie, čo teraz ďalej. Pokiaľ ťa dačo napadne, ako jej pomôcť, určite sa iba poteší.

evka4
28. nov 2011

@zajaciq ahoj, neda mi nereagovat...nikde tu nie je uvedene, ze tak male dietatko ma jest 5 prikrmov denne... ja tiez predpokladam, ze autorkine babatko je na UM, kedze riesi, ze rano nechce jest, pri detoch na UM je ta nevyhoda, ze mama hned vidi akukolvek odchylku v mnozstve vypiteho mlieka a zacne to riesit, hlavne ak je to jej prve dietatko. deti na UM mozu byt prikrmovane od ukonceneho 4. mesiaca, a ak teda spravne ratam, tak ovocie, obed plus casom ranajky su stale len tri jedla, ktore sa samozrejme nezavadzaju naraz, ale s odstupom viacerych mesiacov...ostatne tvori mlieko (ktore si mamicka moze postupne nahradit kasou alebo jogurtom).

tinki
28. nov 2011

@happymum
Tiež si myslím, že 6 mesačné dieťatko ešte nepotrebuje raňajky. Moja má 9 mesiacov. O piatej ju nakojím, potom až o ôsmej, prípadne pol deviatej. A až o desiatej máme ovocnú desiatu. Či už ovocie, alebo výživa. Ale čo sa hustého jedla týka, začínali sme v 6.mesiaci najskôr zeleninkou. Kašičky a ovocie nie sú dobré na začiatok preto, lebo majú sladšiu chuť a detičky potom odmietajú zeleninu a vôbec zeleninovo-mäsové príkrmy. Najprv naučiť dieťatko na neutrálnu chuť a keď už bezproblémovo papá, potom pridávam "sladšie" príkrmy. Nemaj obavy, ak dieťatko nechce, zrejme mu nechýba. Ešte sa opýtam, dávaš UM? A nemôže byť pre malé to mliečko ťažké? Že jej možno tá značka veľmi nereže a dlhšie trávi..

bambinkaa
28. nov 2011

@happymum kludne to moze byt aj tym, co vravi tinki, ze je mlecko tazke. My sme aj menili mliecka, ale aj tak sa nestali zazraky, ze hmmm mlieko mnam 😀 ani nahodou. Zje mliecnu kasu 150-200 ml vecer o 10 (vtedy zje vzdy najviac) a potom az rano okolo 7-8. Ale hore je od 5. Takze klud 😀 Proste musis ju obalamutit, ak chces, aby mala aj rano mlieko. Musis jej naservirovat nieco, comu neodola. Vcera som kupila kukuricnu krupicu od nestle, netreba to varit, iba primiesas do mlieka, aby bolo huste a potom lyzickou (od uk. 4. mesiaca). Vyskusaj, nasa dnes zjedla, pohmmmmkavala 😀

@zajaciq musim zareagovat, ale neber to v zlom. Pred pol rokom by som Ti dala za pravdu uplne vo vsetkom. Mas stastie, ze si tak idealne vedela kojit, ja by som tiez chcela ☹ Musim sa zastat ale aj mamiciek, ktore davaju UM a prikrmuju. Ver tomu, ze mnohe by sme najradsej nasledovali Tvoj priklad, ale neda sa. Dovody su rozne...napr. dieta narodene troska skor nema dobre vyvynuty cicací reflex a ked denno-denne po hodine a pol trapenia Ti sama laktacna poradkyna donesie flasku, tak... ☹ potom odsavania, napriek tomu hrcky v prsiach, zapaly prsnika, vselico moze byt za tym, ze nakoniec skonci miminko na UM. A nasleduju nekonecne hnacky, plac, koliky, to by si aj vydrzala, ale ked Ti dieta zatvori pusu? Mne odlahlo, ked som po tyzdni prikrmovania videla zmenu. Teraz ma 2x tuhu stravu, raz ovocie, raz zeleninku. A tlacim do nej nadalej mlieko, ktore nelubi. A strasne chcem, aby papala nadalej mlieko, ako dlho sa len bude dat. Nechcem dalej pridavat ziadne dalsie potraviny aj ked Dr. nam uz odporucil aj maso 😨 😠 bola som tiez rozhorcena. Tazko matka znasa, ked sa musi vzdat svojho presvedcenia. Velmi tazke bolo pre mna pochopit, ze nebudem dojcit 2 roky, ako som chcela a musim zacat prikrmovat - to som nechcela. Strasne by som si prijala, aby aj moje babo pilo co najdlhsie mlieko, ako Tvoje 🙂 Aj ked je to UM 😒 nie materske, lebo vsetci vieme, ze materske je to naj 🙂

kukujka
28. nov 2011

@zajaciq moje dita ide mat pol roka a cez den vobec nepije mlieko nechce ho papa vsetko ostatne len mlieko nie to chce len v noci aj ked som chcela kojit aj cez den tak to nejde tak presne ako pise @mamabiba nie vzdy sa da plne dojcit.

happymum
autor
28. nov 2011

@zajaciq dakujem ti za tvoje prispevky, samozrejme, ze mozes reagovat do verejneho fora a mrzi ma ☹ , ze ti je smutno z toho, ze niekto riesi, co dat papat 6 mesacnemu dietatu na ranajky... tiez by som rada dojcila, ale po nasom pociatocnom trapeni som nakoniec bola rada, ze pije aspon UM. prikrmovat som zacala po ukoncenom 4. mesiaci, samozrejme len v case obeda zeleninkou, neskor kasicka vecer...atd. ostatne tvorilo mliecko... teraz vsak mliecko odmieta a moj problem bol len to, ze som nevedela ako a s cim zacat den, kedze mlieko nechce. takze asi tolko, aby som to trocha objasnila

happymum
autor
28. nov 2011

zienky, dakujem...

zajaciq
29. nov 2011

@bambinkaa (* este kojim.. (vecer) a idealne to nebolo prve dva mesiace..)

freya712
31. júl 2019

@mamabiba moja mala ma 6 a pol mesiaca a reaguje na jedlo a ak jej nedam zacne vrestat.. plne kojim ale je vyvovojovo na 8 mesiacov a hyperaktivna moje mlieko jej uz nestaci aj napriek tomu ze ako 6 a pol mesacna vazi uz 10kilo. Takze ja z toho vedu nerobim a ochutnat jej dam. Ale uz papa 3x denne.