Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo môže papať 6 mesačné dieťa?

1977
25. nov 2015

Co moze papat 6mesacne dieta?

1977
autor
25. nov 2015

🙂

zuzmag
25. nov 2015

Podla toho ci je kojene alebo na UM?

1977
autor
25. nov 2015

je na umelom mlieku

pribinak
25. nov 2015

zeleninku (zemiak, cuketa, mrkva, spenatik, ruzicky karfiolu a brokolice, tekvicu, ...) ryzu, masko, zltok, polievocky s cestovinkou

1977
autor
25. nov 2015

@pribinak aku cestovinku?

seahorse27
25. nov 2015

@1977 bezvajecnu

pribinak
25. nov 2015

@1977 idealne bezvajecne cestoviny

zuzmag
25. nov 2015

aj ovocie ako su jablka hrusky,broskyne,banan....

1977
autor
25. nov 2015

@zuzmag jablko som mu uvarila a nechcel ho

pribinak
25. nov 2015

@1977 mne by varene jablcko tiez nechutilo, ja som ho len postruhala a tak davala

sardinka335
25. nov 2015

@1977 ved uz maš dve deti, to si uz všetko zabudla? 🙂
Varene jablko by teda neviem komu chutilo. Ostatne uz pekne napisala @pribinak.

esperia
25. nov 2015

necakaj ze hned bude jest a bude mu vsetko chutit a na 1. krat. Staci ak ti spapa aj 1/8 z cajovej ližičky 3x denne aj pocas 2-3 tyzdnov. postupne mu pridavaj, nukaj a pojde to. Dobre je zacat aj ryzovou kašou, ma dobru konzistenciu a vobec ju nemusis davat na noc, kludne aj na obed. Nukat, nukat. Moj maly sa velmi pomaly učil papat, na vsetko sa tvaril kyslo, asi mesiac jedol len pučený zemiak, ostatné len tak olizol. Pomaly postupne so šlo. Lepšie je všetko mixovať najprv na konzistenciu detskej výživy . Každe dieta je ine nelakaj sa ze niektore uz 1/2 rocne je kadeco, trva to podla mna dlho kym sa dieta nauci papat. A ovocie moj maly dlho nechcel, nukala som, zjedol lyžičku a ked zistil co to je uz viac nechcel, vyziva je tak trochu kyslasta. A teraz ma 1 rok a 2 mesiace a spapa uplne celu. Deti su individualne. Hlavne nukaj normalne nase slovenske zeleniny a ovocie, zaklad je zemiak a mäsko. Spočiatku (aj do roka aj dlhšie mixuj). Moj maly najprv jedol z mojho prsta. A fakt to neslo ako podla knižky - ze 1 dojčenie nahradit prikrmom, tak to absolutne dlho trvalo, mozno až ked mal 9 mesiacov, aj tak som mu za tym davala dopit mliečko. Deti spociatku až tak vela nezjedia ... Ale urcite je to individualne, ale su to podla mna vynimky. Neradim davat extremy - zeler, petrzlen.... mozu robit alergie.

esperia
25. nov 2015

joj ved mas 2 deti a ja tu mudrujem a mam len jedno ... sorry 😉

esperia
25. nov 2015

a samozrejme davat najprv aaspon 3 dni 1 druh (napr. pučený zemiak nemastený) a potom pridat další druh (napr. varenu mrkvu, ) a toto spolu davat aspon 2 tyzdne - dieta si zvykne aj jeho zaludok na tuhsiu stravu, potom pridat masko aspon 3 dni po sebe a v dalsom prikrme napr. vyhodit mrkvu a urobit kombinaciu masko zemiak karfiol na 3-4 dni - hoci len cajovu lyžičku z toho zje ... hmm a ani nevies ako a už má 7 mesiacov. a postupne pridavat, aby si telo zvykalo a nevznikli alergie. Netreba sa ponahlad. A v case vecere dat napr. otrošinku chleba aby skusilo lepok.

esperia
25. nov 2015

nepovažujem za spravne ked tu mamicky s 1/2 rocnym dietatom pisu že už zjedlo 20 druhov ovocia a zeleniny, postup postupneho navykania nemohli časovo dodržať.

sardinka335
25. nov 2015

@esperia lebo ,,furt,, strašia ze musi dieťa ochutnat veci v tom imunologickom okne koli alergiám...no vyznaj sa v tom. Moja mala zatial zemiak a mrkvu v 5 mes. ale ja som aj leniva ,,špiniť,, hrnce....tak zavadzam všetko tak nejako pomaly...pri prvom dieťati som dala jogurt s vianočkou pomaly v 4 mes pred cca 10 rokmi ...a teraz sa nikde nehrniem... 😀 😀

katka1981
25. nov 2015

@sardinka335, kto vie ako to je. Ci to ozaj pomohlo davat alergeny v tom okne ukaze horizont dalsich 20 rokov. Napr. lepok, ja som ho dala dcerke ked mala mozno 9-10 mes. Teraz dopporucuju ovela skor a supho mame celiakiu. Ktovie kedy lepok ochutnala prvykrat svokra, ta ma celiakiu tiez. Hm...

sardinka335
25. nov 2015

@katka1981 no a to sa čudujem zakladatelke ze ,,nevie,,. 🙂 🙂
Kamoška mi povedala - jej svokra je pedina ze uz aj kojene deti sa maju začať prikrmovať od uk. 4 mes...koli tým alergiám, my nie sme alergici tak snad sa nas to az tak netyka. Len teraz v zime ta zelenina ked to vidim jak je to ,,vyhnane,, tak sa mi to ani nechce malej davat... 🙂

pribinak
25. nov 2015

ja celkom tejto strategii okolo imunologickeho okna nerozumiem, to mam teda davat 5-6 mes dietatu aj mandosku ci pomaranc, aby som odtestovala ci ma alergiu na citrusy? detto bielok a kakao ci ryby?
ak ma mat dieta alergiu, tak je to genetika, takze ...

sardinka335
25. nov 2015

@pribinak akoze ja viem ze toto je uz v stravovani prekonane ale pred 10 rokmi mi moja pedina povedala ze mozem dať synovi od ukončeneho 4. mes. plnotučny biely jogurt .....potom som postupne davala zeleninu ako mrkva, zemiak atd...plus najčastejšie jablka, banan...čokoladu som určite nedavala ani ryby az po roku, citrusy ani neviem kedy..

esperia
25. nov 2015

drzte sa radej odporucani, imunologicke okno ma svoj vyznam a citrusy s tym nemaju nic spolocne. co sa tyka celiakie - su 4 typy a pre vznik niektorych plati ze predispoziciou je neskore zavadzanie lepku, uz sa to zistilo, netreba cakat. v nasej krajine citrusy nerastu a v podstate by nemali ani byt sucastou nasej prirodzenej stravy. nemame na to genyw

esperia
25. nov 2015

imunologicke okno znamena ze v tom case nastavaju velke zmeny v imunitnom systeme a organizmus pocas tohto obdobia je velmi tolerantny k novym podnetom - aj potencionalnym alergenom. ak sa bunky v tomto obdobi stretnu s niecim novym, zapamataju si to ze sa s tym stretli a aj to ze na to nereagovali ako na nieco skodlive. Ak sa s tym stretnu znovu, budu si pamatat - aha toto pozname a nereagovali sme na to ako na skodlivinu, nevznikol ziadny druh zapalovej odpovede - cize ani alergicka reakci. Budeme sa teda s tym dalej kamaratit.

katka1981
26. nov 2015

@sardinka335, na tom nie je nic zle ze sa opytala, lebo tie tabulky sa kazde 3 roky alebo kazdych 5 rokov menia. Jeden vyskum povie jedno, druhy zas ine. Napr. sampinony, su studie kde sa pise aky je to tazky karcinogen, ako nikotin a inde zas ze maju protirakovinovy ucinok. Toto je sice mimo prikrmov, ale ajtak je z toho clovek velakrat jelen.

sardinka335
26. nov 2015

@katka1981 uprimne...zaklad ako začať krmiť dieťa si pamätám a mam 100 chutí sa vyprdnuť na cele tabulky a odporučania a robiť to tak ako som to to robila pred x rokmi...2 deti mam klop klop zdrave, nemame alergie, ekzemy chory su tak nanajvyš sople.
Byť v dnešnej dobe prvorodička tak si hodim mašlu - lebo tolko toho čo ,,je spravne,, - ale samozrejme nie pre kazdeho je to spravne tak to zdepta nejednu zenu, mam zial kamošku čo uplne na nervy ze musela mať cisarsky a nemala ten slavny bonding a neviem čo, celu matersku ked na to prišla reč si to len vyčitala a trapila sa tým. Detské časopisy tiež nekupujem a nečitam lebo tolko ,,kydov,, na jednom mieste sa vidi akurat tak v novom čase... 🙂

janickacrazy
26. nov 2015

@pribinak mne mama vravela, že nám dávala už od 6.týždňov jablčkovú a mrkvovú šťavu, lebo vtedy sa to tak robilo a nemáme žiadne alergie, zato ja som išla podľa tabuliek všetko dodržiavala a moji synovia majú obaja alergiu na mlieko, tak neviem, čo je teda správne a to už radšej ani nespomínam moju babku, ktorá sestrine 4mesačné dieťa nažgala štipľavým gulášom 😀

ikissedagirl
26. nov 2015

dnes s hrozou spominame ako zavadzali prikrmy nase mamy/babky a mozno tak isto budu nase deti spominat na nase pokusy o prikrmy 🙂 univerzalny navod nenajdes, su rozne pristupy. ja som sa inspirovala napriklad tu:
http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat...

katka1981
26. nov 2015

@janickacrazy, len to jablcko co si jedla ty ako babo, nebolo plne chemie. Ono je to velmi tazke fakt, asi kto sa ako rozhodne. Napr. nasa pedina vravela, ze prevho syna krmila presne tabulkovo a stale ho bolievalo brusko, druhemu davala ako jej napadlo, a nikdy ziadny problem nemal.

janickacrazy
26. nov 2015

@katka1981 no veru, ja mám tiež pocit, že tie mamičky, čo na tabuľky kašlú a dajú deckám piate cez deviate, tak ich decká nemajú žiadne alergie a my, čo sa snažíme o zdravú stravu, vždy dačo chytíme, aby sme to nemali také jednoduché 😀

katka1981
26. nov 2015

@janickacrazy, no keby som si nespomenula na kamosku, dam ti za pravdu, lebo ja ukazkova tabulkova mamicka som mala rovnaky nazor ako ty. Ale ver, ze nie je to tak. Mam kamosku, kt. srala na tabulky. Ked sme sa stretli v Poluse, moje zdravo sa stravujuce dieta malo so sebou nakrajane ovocie, kukuricne chrumky bez soli a vodu. Jej o 5 mesiacov mladsia dcera jedla nejaky fishmac z fastfoodu, bezne vyjedala slane chipsy, arasidy, udene, vyprazane jedla, parky, .... co moja dcera do dnesneho dna ani len neskusila. Vtedy mala moja asi 2,5 roka, jej 2 roky. 2 roky na to jej dcere diagnostikovala celiakiu, tak som dala testnut aj nasu, a to iste. A k tomu pribudla jej dcere aj HIT asi 2 roky po drzani bezlepkovej diety. Jej drzanie bezlepkovej diety, je z mojho pohladu povrchne a zdaleka nie take ake by malo byt. Ale to neznamena, ze preto ta mala chytuila aj HIT. Poznam pani, co drzi roky bezlepkovu stravu ozaj pocitvo a tiez teraz schytala HIT a HIT ma aj kopec inych ludi co poznam, nemali predtym ziadne problemy. Tiez mam kamosku, co bola striktne tabulkova mama a dokonca nedavala detom vobec kravske mlieko do 3 rokov ani smotanu, nic. 6 rocnej dcerke diagnostikovali HIT a jej o 3 roky mladsiemu bratovi tiez ale slabsiu formu. Povedz mi teraz, o com to je?

sardinka335
26. nov 2015

Zijeme v dobe ,,chemie,, a tej sa vyhnut 100% neda. Na nejaku si deti proste ,,musia,, zvyknut - v skleniku sa ich držať neda. Ak mam moznost tak kupim aj ,,bio,, alebo zdravšiu alternativu, ale ak by som sa mala stravovať tak ako tu niektore spominaju - myslím celkovo na koniku tak naše vydavky na stravu sa budu pohybovať v zaujimavých číslach. Jogurt 1ks 2 eura, sme 5 ti...tvaroh detto...chleba 500gr. 3 eura. to pre nás nie je ani na večeru. - ceny na svet bedničiek.sk..a tak by sa dalo pokračovať a čo som Rotchildova manželka?? Aj ked netrieme nudzu ale je to dosť pre 5 člennu rodinu takto sa stravovať - neda sa to ,,z fleku,, len takto jesť. Jeme ,,všetko,, obmedzila som detom sladke lebo my ako rodina to radi prehaname - palacinka s nutelou (original ziadne nahrady) tak to mozem aj denne,(samozrejme denne to nemam lebo urobiť palacinky sa mi nechce) zdrave nahrady ma len rozčulia - nema to taku chuť nech si hovori kto chce čo chce, ale tak a skor davam ovocie,jablčka, hrozno ale uz hystericky neriešim kazde susto - proste zijem. Ked mam chut tak si dam - nepijem, nefajčím a furt si len od huby odtrhať budem lebo je to teraz moda 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli