Čo papá dieťatko od 9 mesiaca?

juranka
15. dec 2011

Ahojte maminky, mna by zaujimali vase nazory na to od kedy papa dietatko stravu dospelich, teda jasne ze nie korenistu a solenu. Prisla som prave od nasej pediatricky a ta mi vravi, ze nasa mala ma jest uz vsetko co my. Vravela, ze palcinky s dzemom, strukoviny, tvrdy syr, paradajkovu polievku...no vlastne vsetko. Len sa bojim toho kravskeho mlieka...ved som niekde citala,ze kravske mlieko sa da pouzivat do varenia od 1 roku. A do palaciniek ide aj cele vajce, cize aj bielok a ten sa tiez predsa este v tomto veku 9 mes. nesmie, ci? Tak som teraz z toho pomylena 😒

ikke
15. dec 2011

no uplne vsetko ako vy asi az od osemnastich rokov 😀 pivo, vino a tak...
ale vacsinu toho, co jete vy, sa vacsinou odporuca od 1. roku, presne preto, ako pises-mlieko, cele vajcia, po 1. roku mozes zacat aj trochu solit. ale aj potom je par veci, ktore sa odporucaju trebars az od 3 rokov (napr. huby) inak pokial nie je dieta alergicke alebo nemate v rodine celkovo nabeh na alergie, az na tie palacinky myslim, ze tie ostatne zmienene veci uz moze 😉

abbie
15. dec 2011

Mne to pride trosku silna kava, ze vsetko pre 9 mesacne babo ... keby mal tak 11 nepoviem 😖
Ja osobne by som este na stravu dospelakov pockala 2 mesiace na vasom mieste ...

radlinka
15. dec 2011

Ja by som sa riadila podla seba, pripadne nieco porovnala, ak by som si nebola ista. Nasa pediatricka je skvela, presne poradi, co mam zaviest ale aj tak, ked si myslim, ze je to nad moj ramec, tak to necham na trosku neskor. 😉
Nemame sa kde ponahlat a dieta do 1.roku aj tak vsetko skusa a ochutnava a ma cas sa napchavat dospelackym jedlom. Vsetko s mierou. 🙂

Zltok ano, bielok po 1. roku, ryby sladkovodne po 1.roku, morske az hodne neskor, tak ako paradajky by som este riadne odlozila, ...mlieko (kravske) by som do 1.roka ani nedavala, vlastne osobne by som ho nedavala ani do 2.roku.
Ja mlieko az tak velmi nemusim, milujem mliecne vyrobky, tak naco to s mliekom prehanat ?
Osobne si myslim, ze je to na tebe, ci ponechas UM/MM a zavedies kravske mlieko o hodne neskor. Pamatam sa, ze my ako decka sme do 2 rokov pili sunar, lebo ja som mlieko nemusela do cias skolskych, takze tak. Hlavne vynechaj alergeny, ktore nemusite.

Urob tak, ako ti rozum a srdce kaze, mate kludne cas, nie sa kam ponahlat, ak si neni ista, tak si pozri nejaku tu stranku, pripadne sa porad aj inde.

jasminet
15. dec 2011

jasne - krupica od 3 mesiacov, svieckova od 6 a od 9 madarsky gulas s knedlou 😀

ale nie, strukoviny moze uz urcite, tvrdy kvalitny syr by som dala tiez, takmer vsetku zeleninu, jogurty smotanove tucne, pecivo, chlebik, maslo obycajne. aj tu svieckovu, upravenu som malej varila - bez zeleru od cca 10m a isla sa za tym utlct.
rozne druhy masa - peceny kralik, jahnacie na rozne sposoby, pstruh...

hori
15. dec 2011

ja mam dcerku jeden a pol rocnu a so stravou dospelych mam teda doteraz riadny problem... dobre, palacinky s dzemom, francuzske zemiaky, sunkafleky a pod... ale kde je ta zelenina, na ktoru boli este nedavno bohate prikrmy??? alebo to ma nahradit ten pretlak v rajcinovej polievke? tak mi poradte...

anibas
15. dec 2011

skúste prispôsobiť váš jedálny lístok dieťaťu 😉 soliť minimum, žiadne korenie, chudé mäská, veľa zeleniny, strukoviny, cereálne pečivo a pod.

seminkads
15. dec 2011

moja mala ma 10,5 mesiaca, teraz pomaly prechadzame na vacsie kusky, papa pecivo, paradajkovu polievku, masko, jogurty. V pecive, piskotach je cele vajce, do varenia v malych mnozstvach mozes mlieko pouzivat od uk. 10mes., alebo daj biely jogurt. v 9mesiacoch sa este nemas kam ponahlat, ja davam malej z nasho jedla len ak varim zel.polievky, puding...ale vzdy dopredu viem ze z toho bude jest aj ona, cize solim a korenim(co sa da)az na tanieri, pripadne odoberiem a dovarim. My sme boli v poradni dnes-mala vraj uz moze aj hov.masko,ryby...cize POMALY prejst na stravu dospelych-ale najdolezitejsie je, aby bolo dieta na to pripravene

lucia.kl
15. dec 2011

tiež si myslím, že je dobré riadiť sa sebou a svojimi pocitmi, ty si najlepšie poznáš svoje dieťa... ja som začala KM na varenie používať tak cca v 10 mesiacoch a od jedného roka už dostávali aj to čo sme jedli my, samozrejme menej solené a nekorenené....
tu je tabulka čo by sa malo kedy pridávať...
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/lucia.kl/alb...

usiko
15. dec 2011

no ako fakt, ja nemozem z doktorky, co povie,ze devatmesacne dieta moze palacinky s dzemom......alebo lucinu, bambino a podobne,....mala by dostudovat.....

luciferkax
17. dec 2011

čože?? palacinky? Tie som začala dávať až okolo tretieho roku... Teraz mám druhé dieťa, o týžden bude mať 10 mesiacov a varím mu stále zvlášť masko, zeleninu... ked máme niečo "zdravšie",t ak mu to dám, ale určite nie palacinky... Čo sa týka kravského mlieka, to už párkrát ochutnal (rresp. mal ho v jedle), myslím, že vpolievke ho je ovela menej,akokeby ho vypillll.. čiže neuškodí

zuzikkaa
18. dec 2011

@luciferkax a coze je na palacinkach zle??? isto by som necakala do 3rokov!!! ved to nieje ziadna otrava 😅 😅 😅
dotycna pise ze jej dieta ma 1,5r...a taky drobec zje max 1kus cize neumre 😉

@hori no celkovo asi v zeleninovych polievkach,,ale ved kazde jedlo ma nejake vitaminy a nutricne hodnoty ktore stacia a v tej zelenine ide o to ze je pre dieta lahko stravitelna,,zrejme preto sa nou zacina 😉

mis_ka
18. dec 2011

@hori a co ti brani mat na zeleninu bohatu stravu nadalej? sunkofleky a palacinky predpokladam nemate kazdy den... existuje mnozstvo vybornych zeleninovych jedal, ktore chutia malym aj velkym

kiwi82
18. dec 2011

Naša má 16 mesiacov a asi od jedného roka máme niektoré jedlá spoločné ale zväčša jej stále ešte pripravujem jedlo zvlášť. podľa mna od jedného roka, 9 mesiacov je skoro. lebo až od jedného roka sme začali soliť. ved aj teraz sa snažím tak naprírodno variť, masko trošku orestujem na masielku a potom podusím a tak. malá toho veľa nezje, teraz máme dosť trápenia s jedením, každé jedlo je boj. ale idú jej stoličky tak hádam to časom prejde. 9 mesačné bábo už môže napríklad jogurty papať.

gemini2
18. dec 2011

moji chlapci uz mali 9mes. a uz jedli aj prazenicu na masle, krabickove mlieko piju od pol roka ale nasu stravu im este nedavam. varim polievocky, zeleninku s mesom a podusim, ziasdne zaprazky iom do roka nadam. piskoty, banam, krupica, vyziva, kase, chlebik alebo rozok s troskou praveho masla....maju uz cez 9kg.

aliza
18. dec 2011

ja tiez nechapem, to ako ked lekarka povie, ze dajte 9 mesacnemu langose, tak mu ich date? ved treba rozmyslat 😠, na kieho frasa ches davat tak malemu babu palacinky s dzemom? aku to ma vyzivovu hodnotu? potom sa tu mnozia temy o tom, ako deti nechcu nic jest, sa nedivim, ked dostavaju taketo hluposti. Ja stale malemu varim zvlast, kazdy den ma zeleninu, na pare, ale sem tam ochutna aj z nasho, pomalicky. Mlieko davam varit akurat do spenatu raz za cas a sem tam krupicova kasa, bez cukru a kakaa, samozrejme. Takze skusame mlieko, zatial iba varene a myslim sme zacali tiez az okolo roka, plus minus dake tyzdne.

nibiru
18. dec 2011

v 9m. som zacala pomaličky pridavat do varenia aj malej krav. mlieko vzdy som jej varila zvlast alebo ak sme mali nijake mäso,zeleninu,ryžu,zemiak varila som spolocne pred dochutenim som jej odobrala zlvlast do hrnca a nase dochutila ak sme mali neico co by bolo koreniste,pikantne urobila som jej jedlo zvlast teraz ma 16m. a papa normalne to co mame mi kazdy den musi bit polievka je jedno aka samozrejme menej solim,korenim.u nas chleba nehrozi s ničim skusala som už vsetko syry,maslo,natierky,sunku,salam zje ho max. ak ho namaca do kečupu to iste s rohlikom no ten zje este suchy alebo s parkom.zekleninku miluje hlavne paradajky:o) to ma asi po otcovi ten je schopny zjest kilo rajcin a flasu kecupu na obed.

briketa
24. dec 2011

Ja mam devatmesacneho syna.
Rano je ovsenu kasu (vlocky uvarene vo vode) a krabicku cerstvych malin. To je jeho ritual.
Na desiatu ma obycajny biely kysly jogurt,
obed kombinacie zeleniny, ovocia a nejakeho ryzoveho vyrobku - cestoviny, placky.
olovrant ovocie
vecera zelenina a ryba, pripadne kuraci vyvar a zelenina.
Stale kojim na poziadanie.
Okrem toho iba vodu.
Nic nedochucujem.
Ja som zastanca jednoduchej a cerstvej stravy. Prikrmujem ho od ukonceneho siedmeho mesiaca.

ducci
26. dec 2011

pocula so ze po roku moze dieta vsetko, ale tiez by som jej ani po roku nedavala palacinky s dzemom 🙂... podla mna cim neskor sa zoznami so sladkostai tym lepsie 🙂) a v skolke sa snimi urcite zoznami...mame 9 mesiacov a zatial vsetko ovocie okrem citrusov papame, zeleninku skoro vsetku, maso telacie hovadzie kuracie, morcacie, a kasu, ryzu a cestovinky...