Čo robiť ak nestihnem uvariť príkrm?

zuzikmeduzik
4. máj 2009

ahojte maminy,
čo robíte, ak nestihnete uvariť príkrm pre bábo? Mám 5 mesačného synčeka a niekedy doobeda stále plače, tak sa k vareniu nedostanem a kupované príkrmy nechcem ešte dávať. Na rozmrazované je podľa mňa tiež ešte maličký. Môže papať príkrm namiesto obeda na olovrant alebo večeru? Alebo môže zostať bez príkrmu? A ako riešite, ak bábo nechce spapkať nový druh zeleniny? Má potom na obed len mliečko?
Ďakujem za Vaše rady aj Váš čas.

maca_p
15. apr 2012

@ange_de_la_morte vseobecne sa hovori o 48 hodinach do spotreby. na druhy den mas 24 a az na 3ti den mas 48, takze v tom by nemal byt problem.

po rozmrazeni sa jedlo uz nemrazi v ziadnom pripade.

ange_de_la_morte
15. apr 2012

@zelvy: souhlasím že sklenička je jakáš takáš jistota kvality, ale za sebe můžu říct že mám zahrádku a hodně si zajládám na bio kvalitě vlastí zeleniny/ ovoce, pak si myslím že větší kvalita je čerstvě navařené 🙂 takže opravdu záleží 🙂

@maca_p: máš pravdu že se říká 48 hodin, ale je to tak 2-3 dny záleží kdy navaříš a jak počítáš .... ale já osobně ani pro sebe když vařím 3. den už nejím, sice v ledničce je to nejspíše bezrpoblému ale sem tak zvyklá a myslím že je to lepší , toť můj názor 🙂

lensam
15. apr 2012

Ahojte. Ja si myslím, že pri kupovaných príkrmoch nie je ani tak problém, že by boli použité nezdravé suroviny, ale ide skôr o to, že zavádzajú napríklad soľ skôr ako by mali. Napríklad Hippka už tuším od 7. mesiaca. Ja som dovtedy vôbec nesolila a keď som malému dala tento kupovaný príkrm, tak sa mi povracal. Potom som to ochutnala aj ja a bolo to riadne slané. Inak som väčšinou varila doma. Hlavne aj z dôvodu, že som chcela postupne pridávať jednotlivé suroviny a v tých kupovaných sú väčšinou už kombinácie a len málo ich je samostatne. Ďalej ako príklad, prečo je v príkrme od 4. mesiaca "Zemiaky so špenátom a smotanou" aj mlieko a šlahačka? Nestačí takému malému zemiak a špenát? Ďalej v "Cukina so zemiakmi" pridávajú aj ryžu. A to by mama musela byť kúzelník, aby vždy po troch dňoch pridala len jednu surovinu, keď oni to skombinujú hlava-nehlava. Takže mi sme to kupovali ako núdzovku na cesty a dovolenku. Ale až potom čo sme mali všetky suroviny doma odskúšané. Takže nestačí sa pozrieť na etiketu, od ktorého mesiaca je to vhodné, je to dosť individuálne a treba poriadne čítať zloženie. Väčšinou som varila buď čerstvé, alebo zamrazovala do formičiek na ľad. A keď začal jesť väčšie množstvá, tak do avent kelímkov.

maca_p
15. apr 2012

@ange_de_la_morte dajme tomu, ze varim v pondelok tesne pred obedom, je druhy den - t.j. 24 hod. a na treti den mas 48 hod. ale väcsinou varim na dva dni a ostatne zmrazim, ked sa zadari viac, ani mne by nechutilo 3 dni jest to iste. 😝 myslim ako dietatu. osobne nemam problem, aj na treti, ci s prestavkou na 4ty den. jasne, ze podla toho co... taka ryba by smrdela uz na treti den urcite 😲 , alebo hydina. s bravcovym ani s hovädzim problem nemam. kapustnica sa da jest aj 7 dni, alebo fazulovica s udenym 😀

ange_de_la_morte
16. apr 2012

@maca_p : jasně máš pravdu, dá se to tak 🙂 ... důležitý je hlavně zdravý rozum , já osobně dělám polívku na dva dny a hlavní jídlo dělam každý den, když se to nedojí ani na večerři šupnu to do mražáku a pak má manžel když nejsem doma 🙂

hipp
16. apr 2012

Ahojte ja sa chcem spytat ze vlastne recepty ktore mam na kasicky a tak tam proste pisu ze pridat MM lenze ked ja uz nekojim tak to tam mam zarobit UM? Zda sa mi to divne,ci?

elana
16. apr 2012

@hipp proč divné...vůbec ne. V těch receptech bývá spíš psáno "obvyklé mléko miminka", "mléko, které dítě pije, na které je zvyklé" atd. (aspoň např. Annabel Karmel, která vydává skvělé kuchařky právě s příkrmy a jídly pro nejmenší děti, tak to tak mívá), takže když nemáš MM, dáš UM, hotovo dvacet 😉

hipp
16. apr 2012

@elana dikes a inak ano, prave od tejto zeny mam knizku receptov a preto sa aj pytam. Este raz dikes uz som mudrejsia a ozaj stane sa nieco ak tam to mlieko nedam? Ze ci tam musi ist no 🤐

elana
16. apr 2012

@hipp já myslím že tam být musí, aby to šlo líp do krku a bylo to energeticky hodnotnější. Jinak samozřejmě jestli to s mlíkem dělat nechceš, tak určitě převařená voda nebo nesolený vývar taky vadit nebude, zředí se to tak jako tak.