Čo s 9-mesačnou, ktorá odmieta príkrmy?Je to už problém?

janulka5988
22. máj 2019

Ahojte 🙂 mam 9 mesacnu dceru, od malicka plne kojenu. Mam ale problem, ze ani teraz v 9 mesiacoch nezje viac ako par lyziciek normalneho jedla, 90% stravy tvori stale mlieko. Lekarka nas na poradni upozornila, ze ak nezacne jest tak jej bude chybat zelezo. Mate niekto podobnu skesenost ? Pripadne nejaky tipy ako to jedenie rozbehnut 🙂) dakujem za kazdy prispevok

evittam
22. máj 2019

@janulka5988 Nedat mlieko. Nasyti sa a jasne ze nechce ine.

mogaa
22. máj 2019

@janulka5988 najskôr najesť, potom mlieko. Tiež si myslím že keď bude hladná zje aj stravu....

nikusiak9
22. máj 2019

Nasa ma 12m a este stale odmieta prikrmy ale ona aj mlieko odmieta a ani vyhladovanie na cely den nepomohlo

evittam
22. máj 2019

@nikusiak9 Skus viac, nie jeden den. A btw.nechce prikrmy, nechce mlieko. Co jedáva?

nikusiak9
22. máj 2019

@evittam mlieko v spanku a chce jogurt a rozky vnutro , jedine co zje. ak zje prikrm tak mozno 60ml.

nikusiak9
22. máj 2019

@evittam aj viac dni sa skusalo, aj kopec lekarov a zatial sa na nic neprislo

evittam
22. máj 2019

@nikusiak9 Treba režim, raňajky-desiata-obed-olovrant-vecera a max.mlieko pred spaním. Ak nezje co ponukas tak dat prec a nedať nic ine. A nie v style "zje aspon nieco".😉
Nase rocne deti uz jedli to co my, uz som nevarila zvlášť max.od cca 15.mesiaca deti.

nikusiak9
22. máj 2019

@evittam ano, ma rezim a pevne casy rovnake kazdy den ked ma jest. mlieko dostava az o 10 vecer a v noci. presne takym stylom funguje ze mozno si da 60ml, mozno nic a nedostane nic ine do dalsieho jedla. ale takto nema problem vynechat obed, olovrant aj veceru

evittam
22. máj 2019

@nikusiak9 Ale prislo-mamicky nakŕmia jogurtom, piškótami, chrumkami a inymi sprostostami pocas dna-v štýle ako som uz napisala. Same si tie deti "presmradzuju". Najskôr nic iné len "cicek" dobre ze nie do roka a medzi tym len "obliznut" mrkvu a potom sa divia ze dieta nic nechce....

nikusiak9
22. máj 2019

@evittam ona ma jogurt ako olovrant, rozok na ranajky s natierkou, nedostava ho inokedy ked nechce jedlo. piskoty a chrumky a podobne veci nedostava vobec.

evittam
22. máj 2019

@nikusiak9 A chces povedať ze by vynechal aj 2-3 a viac dni? Ci si skusala len den a potom jogurtik a vnútro rozka?😀😉

nikusiak9
22. máj 2019

@evittam ano nema problem aj viac dni. bola vyhladovana aj viac dni, skoncili to ze z niecoho si dala trocha a ficala dalej zvysok dna bez jedla, dalsi den rovnaky scenar. ako vravim jogurt a vnutro rozka ma ako ranajky a olovrant. obed a veceru nedostava nic ine ako zeleninu, ci kasu ak nechce nezje a ficia dalej.

evittam
22. máj 2019

@nikusiak9 No ale zelenina ci kasa pre ročné dieťa je dost bieda nic v zlom.

nikusiak9
22. máj 2019

@evittam no je tpo uplne bezne jedlo. sak to ma vsetko to iste co dospelacke jedlo, ryza so zeleninou a masom, akurat to ma zmixovane. neviem co jedli vase deti ci palacinky v roku alebo co :D

evittam
22. máj 2019

@nikusiak9 Tak píšeš len "zelenina a kasa"....co by si z toho pochopila ty?! A ano ročne deti uz jedli aj palacinky si predstav, segedínsky gulas s knedlou, a ine. A ano dojcene.

nikusiak9
22. máj 2019

@evittam no ocakavam ze kto mal rocne dieta tak vie ze ked sa povie zeleninovy prikrm v roku tak mu je jasne aj ze tam je cestovina maso atd. Takze by som pochopila klasicke jedlo

evittam
22. máj 2019

@nikusiak9 Synovi som uz v roku nemixovala, dcerke cca do 1.5roka a to len preto lebo som nemala nervy cakat kym zje nemixovane ked zmixované "sfutrovala hned". Ale určite som nemixovala napr.slepaciu polievku a take veci-inak dcéra mala obdobie ze nejedla nic ine ako slepaciu xo hovädziu polievku-vyvar, inak bežne hocico

evittam
22. máj 2019

@nikusiak9 Očakávať mozes co len chces. Nenapísala si zeleninovy príkrm ale -este raz- "zelenina a kasa"....

diewcatqoo
22. máj 2019

Niektore deti su proste nejedlici. Moj takmer do roka a pol odmietal vsetko. Mal dni, ked zjedol za cely den ani nie 10 lyziciek jedla, niekedy ani mlieko nie.. jednoducho som do neho nedostala nic a ak nieco zjedol nasilu, vyzvracal to. On fakt zil niektore dni akoby zo vzduchu. Narodil sa 4kilovy a v roku vazil 8kg, co je bieda. Kolko som sa kvoli tomu naplakala a natrapila, co stale vsetko odmietal a zo vsetkych stran napocuvala, aka som hrozna matka, ze decku nedam jest.. kto to nezazil, nepochopi.
V roku a pol sa to zlomilo a zacal jest. Mozno pomohol aj sirup nutrolin b, ktory som kupila. Teraz ma 2,5 a stale je to s jedenim bieda, ale uz aspon nehladuje a pribral tak, ze vazi 12kg.
9 mesacne dieta ma este pravo na to, ze odmieta prikrmy.. do roka su to jednoducho "prikrmy", to znamena, ze hlavnou zlozkou by stale malo byt mlieko a dieta by si mala pomaly ucit na inu stravu. Pokial kojis, dbaj na svoj jedalnicek, aby z tvojho mlieka dostal co najpotrebnejsie pre neho. A ako radia baby, najprv nukaj jedlo, az potom mlieko a mozno sa chyti. Ak nie, nestracaj nervy a nepripustaj si k telu vycitky okolia. Este raz , su deti, pre ktore jedlo nie je prioritou a rodcia su voci tomu bezmocni. Bud trpezliva a raz sa to zlomi. Drzim palce 🙂

janulka5988
autor
22. máj 2019

@diewcatqoo dakujem 😊😊

bagre
22. máj 2019

vydržať a ponúkať naďalej ako prvé jedlo a až potom mlieko... a skús byť v pohode, hoci sa to ľahšie povie ako urobí. moje štvrté dieťa malo ešte v 7. mesiaci len mlieko. z iného ho nadrapovalo hoci som rozomlela na padrť. a často býval chorý, takže sme boli radi že nevyvrátil mlieko. a bolo múdrych povýšeneckých rečí že veď v takom veku už mal dávno jesť /akoby som bola pri štvrtom dieťati načisto sprostá/. zo začiatku som skúšala, ponúkala a bola v pohode, ale prišlo obdobie kedy ma tieto doktorské reči nalomili. a potom sa v jeden deň po neúspešnom jedení vyrevala a zakončila to nahlas tým že veď sa naučí. a naučil. dnes chodí vyjedať aj z môjho taniera. takže jasné že nemôže byť naveky len na mlieku, ale nik ten čas kedy bude papať normálne neurýchli. ty si mama a ak všetko robíš správne tak mu treba dať len čas 🙂

pras
22. máj 2019

@janulka5988 https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prik... precitaj si 🙂
Inak citala som tu na konovi viac diskusii o odmietani prikrmov. Vela vela mamiciek ma skusenost aj s rocnymi detmi, ktore spapali iba par lyziciek prikrmu a chcu jedt len mlieko, a to je jedno ci su na umelom, alebo materskom. Vzdy prisiel u nich ten cas, kedy sa rozpapali.
Co sa tyka nedostatku zeleza, skus tvojej dcerke vzdy ponuknut jedlo, ktore ma najradsej a pridaj jej tam kusok jedla, ktore obsahuje vela zeleza. Ja som napriklad malemu kupila ovsenu kasu od nestle s pridavkom zeleza, moc mu nechuti ale ked ju zmixujem s jeho oblubenym jedlom, tak to zje. A taktiez sa mi osvedcilo, ze najviac mu chuti jest ked vidi jest aj mna s muzom 🙂 A to tiez nie je velky jedak na prikrmy :D

ivik111
22. máj 2019

@janulka5988 daj este dcerke cas,mozno sa sama rozpapa,len treba skusat....samozrejme vela mamiciek bude radit nasilu odstavit od mlieka a prejst na tuhu stravu....aj u nas tak bolo a nic sa tym nevyriesilo!(vysledkom bolo hladne a uplakane dieta).syn este v 12 mesiacoch vypil viac UM ako by sa nasytil z normalnej stravy.a doteraz zobka zo vsetkeho ako vtacik,uz som to vzdala....ma 18 mesiacov a skoro 12 kilov,cize je to ok.a prisiel cas kedy sa cez den odstavil sam od mlieka,ale pred spanim a v noci este musi byt flasa😉su deticky,ktore maju(ako ja hovorim),malu spotrebu😀

pras
22. máj 2019

@janulka5988 a este, mne mama povedala, ze ja sama som do dvoch rokoch nechcela skoro nic ine jest, nez jej mlieko. Az po dvoch rokoch som zacala viac jest, ale ani to nebolo nic moc. Dokonca sa so mnou aj hanbila chodit k doktorke, ked v cakarni bolo vzdy tolko vypasenych deti a ja take tintitko :D Rozjedla som sa az okolo 6-tich rokov. A teraz je zo mna zdrava zena, ktora zje vsetko.

danula.ch
22. máj 2019

@janulka5988 aj môj najmladší bol podobný prípad, dokonca až tak, že neprospieval. Tiež som sa napocuvala reci a to som už vypiplala dvoch starších nejedakov. Každý z nich bol iný prípad, ale ten najmladší prekvapil s tým, že on chcel kúsky. Potreboval si jedlo tymi pár zubami odhryznut a pozut. Ideálne masko a zemiak, cestoviny, aj ryžu papal. Zo zeleniny ho napinalo, prvý kus mrkvy vyplul a hrášok ešte aj umlatil lyžičkou 😀. Tak som mu zeleninu mixovala na pyré a doňho som namacala mäso, alebo prílohu. Neskôr sa rozpapal, aj keď valibuk z neho nikdy asi nebude. Radšej ho už nevazim 🙂. Kupované príkrmy teda nechcel ani náhodou.
Najstaršieho sme trochu nútili, to som bola ešte hlúpa, neurob rovnakú chybu. Strednej chutili kupované Hippky, iná značka ani náhodou. Na tom ficala do 1,5 roka. Pri nich mnou uvarené jedlo nemalo šancu.
Neboj, nejak bude, len skusaj, neber to príliš vážne, nestresuj vás zbytočne, veď on sa na niečo určite chyti 😉

dorotik
22. máj 2019

@evittam Zena, si fakt dost agresivna.

petra7481
22. máj 2019

@evittam ty si nejaká.mudra najprv na ciciku? Ja mám 11 mesacnu kojim ju sem tam mala sunar ten odmieta už od 5mes. Prikrmy jedavala normálne a posledné skoro 3 mesiace vôbec neje maximálne 3/5 lyziciek ...niekedy zje niekedy vôbec

eriksonka1234
22. máj 2019

@janulka5988 my mamičky starších detí sa trošku možno aj pousmejeme. Syn nejedol 2,5 r. nič okrem troch jedál, ak sa to dá nazvať jedlom a materského mlieka. Kľudne vydržal aj týždeň, on je ale extra trieda vo všetkom. Dcéra zjedla takmer všetko. Na každé dieťa platí iné a stresovať sa tým už teraz viem, vôbec neoplatí. Syn je už teraz v puberte a zje všetko, okrem paradajkovej polievky, paradoxne to nezje ani dcéra a my ju milujeme.

evittam
23. máj 2019

@dorotik Ja vôbec nie som agresívna. Nemam byt prečo.😀
@petra7481 Toto je nieco ine. Su aj obdobia,ze dieťa je ako píšeš. A nie som "nejaka mudra". Len som napisala nazor a skusenosti. To je všetko. Nemusíš súhlasiť.😉

erickatt
23. máj 2019

@janulka5988 nasa jedla a uz ma 23 a železo jej chýba stále..