Dávate pozor na aditíva v potravinách - Ečka?

gabii83
12. jún 2009

ahojte baby, pozerate na vyrobjoch E - ka??
ja teraz nemam na to velmi cas, ale zistila som ze v perniku co sa predava v coope su same neskodlive E - ka....

napiste aj vy ak ma niekto takuto odchylku

na tejto strane si viete vyhladat vsetky typy E - cok

dakujem za prispevky...
dufam, ze si ulahcime patranie navzajom v hladani skodlivych E - cok

http://www.sportujeme.sk/ecka-aditiva

zicon
12. jún 2009

Nie, bola by si asi prekvapená že mnohé éčka sa nachádzajú aj prirodzene prípadne vznikaú.

gabii83
autor
12. jún 2009

ano to viem, ale teraz ked je ich uz tak vela a modifikovane a ja neviem ake ..
je to trosku ine...

nie je to moja choroba, len trosku si davam pozor...ale len tak zdravo...

napr. velmi mam rada sladkosti a odkedy viem lebo som si to pozrela hze uz v spominanom perniku su len dobre E si to kupujem najcastejsie

jaron
12. jún 2009

Pozerám zloženie, nehovorím, že ma nezaujímajú aj "éčka", ale oveľa viac sledujem obsah cukru, tuku (a druhu tuku), druhu sacharidov (biela múka alebo celozrnná a pod.),...

gabii83
autor
12. jún 2009

samozrejme aj to pozerám to je zaklad a v tom sa vyzna clovek lahsie ako v tychto e - kach....

zuzanockamt
12. jún 2009

ja to nejako velmi nesledujem ... iba na dzusoch a ovocnych stavach ... ale nie nejako prehnane ... a ked budem mat babo, tiez to nebudem prehanat ... vyhnut sa tomu neda

marianka79
12. jún 2009

éčka sú aj tam kde to nepíšu prečo má potom všetko takú trvanlivost?!

jaron
12. jún 2009

Myslím, že väčšina (nie všetky, ale väčšina) potravín, kde sa používajú éčka sú problémové už aj bez tých éčok, a je skoro jedno či už sú z éčkami alebo bez nich (sladkosti, sladké nápoje nealko, údeniny, salámy, párky, rôzne slané tyčinky, keksíky a pod., niektoré mliečne výrobky - väčšinou tie sladké a farebné, zmrzliny atď.). Beztak by bolo dobré tieto potraviny obmedzovať a človek sa prirodzene vyhne i éčkam, ktoré sú pri väčšine týchto potravín už len tým menším zlom navyše.

kisska
12. jún 2009

ja som minule pocuvala nejkaeho uja z potravinarskej inspekcie (alebo tak nejak sa ta institucia vola) a hovoril, ze ziadne Ecka ani aditiva nie su skodlive, ani vo velkych mnozstvach - to sa naozaj prisne kontroluje...
Skodlivost potravin je naozaj v obsahu tuku, cukru a soli...
A zase samozrejme, ze detickam min. do dvoch rokov, treba davat potraviny pre nich urcene. Vacsina vyrobkov s oznacenim "detske" je vhodne pre deti od 3 rokov. Dovtedy sa treba orientovat na kojenecku stravu a stravu pre batolata... ale tam zase kontrolujem vhodnost potraviny (cukor, sol, cokoladu, citrusy, alergeny...) a vsetky zlozky... 😉

briketa
12. jún 2009

snazim sa ist schodnou cestou - kupujeme naozaj takmer vylucne prvotne potraviny (az na par vynimiek) a varim len cerstvo zo zakladnych surovin. jogurty robime doma v jogurtovaci, tvaroh z mlieka, maslo zo smotany. mna to bavi, takze tak.. 🙂 sladkosti pecene, aj to maju nasi najradsej kolac z cerstvych cucoriedok. nie sme na SVK a tu nastastie tie dobre slovenske sladkosti v obchodoch necihaju, tiez by som asi neodolala 😝
polotovary nekupujem, nechutia nam. ked je niekto odmalicka na domacej strave, pekne sa rozmazna 🙂

jaron
12. jún 2009

Kisska a Briketa, myslím, že ste to dobre vystihli. Až na toho pána z potravinárskej inšpekcie - ten to myslím zase strelil do druhého extrému, niektoré éčka predsa len nie sú úplne bezpečné a v hocijakom množstve, ale éčka naozaj nie sú ten zabiják číslo 1, ktorého sa treba báť.

gabii83
autor
12. jún 2009

jaron je to pravda....
len v niektorych pripadoch ako aj briketa pise sa da tomu vyhnut, doma spravene sladkosti a joghurty...
to chcem praktizovat aj ja pri mojej dcerke ale uplne sa im vyhnut neda - to mi je jasne

katuskapd
12. jún 2009

nie

reisi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilysk
22. mar 2013

Kupujem len bio potraviny a uplne som vylucila bielu muku a biely cukor .Moje deti su naucene ,ze sladkosti mozu byt tiez kvalitne a v pohode im dam aj cokoladu aj cukriky ....ale ziadne konzervanty a E-cka do seba nepchaju .

ildici12
22. mar 2013

ja sa snazim eckam co najviac vyvarovat. nekupujem absolutne ziadne technologicky spracovane vyrobky, polotovary, sladkosti, sladene napoje, vsetky potraviny v surovom stave. ja si ich uz doma viem spracovat podla svojho 😉 samozreje uplne sa to vylucit neda zo stravy, ved aj zelenina zial obahuje dusicnany, ale snazim sa to co najviac mozne redukovat. uprednostnujem bio produkty, z celozrnnej muky, bez pridaneho cukru 🙂 🙂