Detské výživy. Aký je rozdiel medzi nimi?

flipinka
13. mar 2008

Ake davate babatkam vyzivky, ked nevarite? Skusali ste okrem tych drahych Hipp aj take obycajne? Napr. Ovko, Hamánek, Sunárek, Coop...
Aky je v tom rozdiel? Len ten, ze tie lacnejsie obsahuju cukor?

lusil2005
13. mar 2008

hej hej to som aj ja pocula ze mrazom sa viac vitaminov uchova

petrulla
13. mar 2008

Hmm - asi tiez malemu pripravim take mrazene mnamky. Jeden den si spravim zabijackovy 😝 😕 a potom budem mat pokoj na urcitu dobu.
Kolko vydrzi take masko pre babatko v mraznicke?
Viem, ze dlho, ale pre nas dospelakov to tak nesledujem ale pre maleho nechcem nieco zanedbat 😒

Inak som rada, ze tie kupovane vyzivky su ok (aspon podla mamiciek co sledujem, tak vacsinou maju pozitivny nazor) - lebo naozaj je to pomoc. Hlavne ked nie je cas na nejake kuchtenie 😉

stanap
13. mar 2008

petrulla aky cas moze byt zmrazene pre deti neviem, ja si robim davky asi na tyzden a mrazim ich v AVENT poharikoch

anielik
13. mar 2008

ahoj, aj my vela cestujeme..dovolenka, mesacny pobyt mimo SR, babky na opacnom konci SR

ja vzdy navarim cerstve a mrazim do avent poharikov...pomaly nam to prestava stacit tak budem musiet vymysliet na letnu dofcu nieco ine....ale to dufam ze uz pomalicky budeme papat na par vynimiek vsetko...len to neviem tak dlho odhadnut.
Ja som malemu kupene este nedala nic, ani ovocnu vyzivu...robim si ich doma sama, aj ked teraz v zime nie som velmi kreativna ☹

anielik
13. mar 2008

petrulka, ja trosku tomu nerozumiem...neutocim na teba...ale ako je to nemat cas?

ja si hodim maso varit...telacie sa vari dlhsie a zatial sa hrame, a potom si odskocim dam tam zeleninu, ktoru mam v mraziaku a je za 2 min navarene aj zvzsok...dovarim popucim , ideme sa prebalit, zatial nam to vzchladne akurat a papame....

ked niekam ideme a potrebujem viac davok tak to spravim, kym maly spi, alebo ho chvilu vartuje tato 😲 neviem ale mne to vobec nezabera tolko casu...

lusil2005
13. mar 2008

u mna tie vyzivy boli skor vecou zdravsej vyzivy ako otazkou casu. mam parny hrniec a tam len hodim, nastavim a nemusim sa starat. jedlo mam hotove a teple aj o desat minut, aj o hodinu.

susik77
14. mar 2008

ahojte, mne sa zdaju tie kupovane vyzivky lepsie ked si odsledujete zlozenie. pretoze napr. aj maso ak nie je vyslovene bio a nechovate to doma moze obsahovat vela antibiotik-davaju sa na podporu rastu 😒
a v tych kupovanych je vsetko kontrolovane a pravidelne sa robia rozbory...
inak, este mi pripada ovela viac financne narocnejsie kupovat to bio ovocie-napr. banany, ked mi mala spapa tak 1/3 bananu a v obchodoch sa predava zabalene 1kg-a cena 69 Kc 😝 vydrzi to tak 2-3 dni, lebo su uz dost zrele...a kedze jej nedavam banan 6x denne ale len 1x za tyzden-a ine dni striedam ine druhy tak by sme to museli zjest my-a tak sa to nevyplati...
tie ovocne a zeleninove prikrmy su v pohode, vydrzia preto tak dlho, ze sa sterilizuju-presne ako sterilizujete doma kompot-tiez vydrzi dlho.

jaduska
14. mar 2008

Babenky, dúfam, že som nikoho neuviedla do omylu s tým zaváraním. Samozrejme, že zaváraniny vydržia aj niekoľko rokova, ale dáva sa tam cukor alebo soľ alebo iné konzervanty. Ja som reagovala na príspevok trixi, ktorá sa chystá niekam na dovolenku a cesta trvá dlho, takže ak rozvarí čisté ovocie, dá do pohárika a zavarí, tak že jej to jeden deň určite vydrží aj v aute. TAk som to myslela. 😉

susik77
14. mar 2008

baby, tie hippky preto vydrzia tak dlho, ze sa vakuovo plnia- preto su sterilne-to sa doma neda zvladnut...

susik77
14. mar 2008

takze si myslim, ze ked niekto vari prikrmy doma a nakupuje suroviny niekde v obchode a nepouziva vlastne, kt. pestoval ekologicky, tak pre dieta to moze byt len horsie ako tie kupovane prikrmy.

susik77
14. mar 2008

baby, pisala som na hipp.cz dotaz, preco pridavaju do prikrmov sol, cukor, korenie, smotanu a mlieko. tu je odpoved:

Jedlá sůl jodizovaná obsažena v dětské výživě musí být posuzována ze dvou
pohledů. Zaprvé jsou stavební prvky soli- sodík a chlor- životně důležité
látky, které musí dítě ve výživě přijímat. Na druhou stranu však musí být
množství soli ohraničeno tak, aby citlivý dětský organismus nebyl zatížen
(zejména ledviny). Proto platí pro množství přidané soli právní předpisy.
Rovněž mezinárodními standarty je stanoven maximální obsah sodíku na 200 mg
na 100 g stravy. Co se týká výrobků Hipp, je sůl používána v kontrolovaném
množství k vylepšení chuťových vlastností pouze u produktů obsahujících
maso. Tímto způsobem se vyhneme tomu, aby výrobky byly dokořeňovány doma
nekontrolovanou dávkou soli. Dětská výživa Hipp obsahuje rozdílné množství
soli a tím i sodíku u jiných doporučených věků. Menu od ukončeného 4. měsíce
jako první příkrm obsahují nízký obsah sodíku a množství sodíku je méně než
100 mg na 100 g stravy. Menu od 8. měsíce a menu od 12. měsíce obsahují vždy
méně než 200 mg sodíku na 100 g stravy. Tato limitní hodnota zohledňuje tu
skutečnost, že organismus již v tomto věku může lépe regulovat množství soli
používané např. v domácnostech. Strava s nízkým obsahem sodíku, tedy s
obsahem pod 40 mg sodíku na 100 g výrobku, není pro zdravé děti ve věku
zavádění příkrmů nutná. Tato hodnota by byla nutná u těžce nemocných lidí a
byla by při přirozené výživě sotva dostupná. Protože i např. karotka (pro
dětskou stravu tak důležitá) obsahuje přirozeně více nežli 40 mg sodíku na
100 g.

Co se týče mléka, tak produkty obsahující mléko ho obsahují ve formě dětské
kojenecké výživy určené pro daný věk. Smetana je toto kojenecké mléko s
vyšším obsahem tuku.

Některé produkty, týká se to hlavně ovocných příkrmů je nutné doslazovat,
aby nedošlo k překyselení žaludku. Cukr je také nezbytný pro správný vývoj
mozku, takže ho potřebuje i děťátko, ale samozřejmě pouze v omezené míře.

Pepř a ostatní koření (hlavně bylinky) jsou do dětských příkrmů přidávány
pouze pro děti vyššího věku. Je to jednak s chuťových důvodů a je přidávám
ve velmi omezeném množství.

Doufám, že jsem Vám Vaše dotazy zodpověděla, v případě dalších nejasností mě
klidně kontaktujte.

prunti
14. mar 2008

ja som mojmu dala aj ovko, sunarek dokonca ochutnal aj hamé...chutili mu 🙂

lusil2005
14. mar 2008

no je to popisane fajn o tom hipp len skoda ze nedavaju na vyber. ze davaju do vsetkych masovych hipp sol. mohli by spravit aspon jeden druh uplne bez soli a dochucovadiel...

susik77
14. mar 2008

baby, ale ked si to zoberiete pragmaticky-tak je to pravda-sodik a chlor su elementarne prvky-treba ich na normalne fungovanie ludskeho organizmu...asi to bude ok, ked je to v povol.mnozstvach pre tak male deti...

jaduska
14. mar 2008

no, susik, super, že si sem také niečo dala. Ono soľ obsahuje aj jód, ktorý je veľmi dôležitý (tuším kvôli štítnej žľaze, ale nie som si istá), takže ako hovorí moja kolegyňa: "Treba jesť všetko, ale s mierou!"
Nikdy nebudeme mať 100% istotu, či to ,čo jeme my a naše deti je ozaj zdravé.

susik77
14. mar 2008

jaduska: ano, mas pravdu 😉 jod je velmi dolezity, nedostatok jodu sposobuje kretenizmus 😒

jaduska
14. mar 2008

no tak to som nevedela, fúúúha 😖

quetinka82
14. mar 2008

my papame Hippky a sme velmi spokojni 🙂 malemu chuti a nema ziadne problemy ako bolenie bruska, zapcha a pod. to je pre mna znak toho, ze je to OK.
sol, cukor - to vsetko potrebuje aj babo - v odporucanom mnozstve.

prepacte, ale studovanie kazdej flasticky mi pride blaznive 😉 jasne, ze mu nedam spapat hocico, ale vyzivky ako Hipp, Hami a pod. nemozu babatku ublizit. a ak by som si nebola ista poradim sa s lekarkou 🙂

susik77
14. mar 2008

quetinka: mam v podstate rovn. nazor-len ma zarazilo to mlieko a smotana na hippke-ale ta pani z hipp mi napisala, ze vraj je to kojen. mlieko...

petrulla
14. mar 2008

Anielik, nemat cas na kuchtenie - myslela som tym cestovanie alebo tak.
Zatial ficime na zeleninke a varime kazdy den. Ale myslim, ze celkom dobre padne vediet , ze kupovane vyzivky su ok.
A suhlasim s jaduskou , ze malym treba dat zo vsetkeho troska (tak z mierou) a to je asi najlepsia cesta 😉

lusil2005
14. mar 2008

no hej, ale mala dostava jod v mojom mliecku zatial. a tiez sol. kym kojim, netreba jej sol pridavat este aj do papania. a "BLAZNIVYM" citanim kazdej flasticky som nastastie prisla na dost veci v zlozeni, ktore by malej akurat tak sposobilo mucive svrbenie pri exeme... inac v zivote predtym som na nicom zlozenie nestudovala. a nechapala som naco to niekto robi - aj tak z toho mudra niesom. ale kedze je mala alergicka, musim to dost poctivo sledovat.

quetinka82
15. mar 2008

lusil, ak je mala alergicka to je nieco ine. 😉

mne pride blaznive, ak je dieta zdrave - bez problemov a mamicky studuju kazdu jednu flasticku. ale samozrejme, ze to neodcudzujem - kazda mamina vie najlepsie, co je pre jej dieta dobre

🙂

lusil2005
15. mar 2008

myslim ze ono je to o tom ze ked si mamicka moze vybrat vyzivu ktora obsahuje: "jablko, hrusku, pitnu vodu" alebo "jablko, hrusku, stabilizator E...., kyselina citronova atd" tak si vyberie. a to citanie zlozenia ti dava tu moznost vybrat si.

valhali
15. mar 2008

ja som doteraz malej robila iba domacu stravu, vsteko pasirovala,lebo z mixovanej ju napina,ked tam zaciti maly kusok,tak som jej nakupila aj zopar BIO vyziv. Dnes som jej dala prvy krat zeleninove BIO ,mrkvu so zemiakom,tak ju naplo,ze vsetko,co mala v zaludku vyzvracala. Nechapem,preco tak hnusne zareagovala na kupenu vyzivu.
Preferujem BIO vyzivy,lebo nebio jej viem pripravit aj doma. Preto ja som z tych,ktore pri regaly studuju aj pol hodinu 🙂

certica
15. mar 2008

tak ja sa asi pripajam "k blaznivym", ale vzdy som mala vo zvyku studovat zlozenie vyrobkov atd. a nie preto, ze prislo babo, ale davno predtym jednoducho z dovodu, ze ma to zaujima 😉 . takze mam v tejto cinnosti slusnu prax a naozaj to nezaberie vela casu a hlavne clovek ziskava aj trosku prehlad a rozhlad, cize to az za take blaznive nepovazujem 😀

shela
15. mar 2008

MAmicky prepacte ze sa vam tu vtieram.Chcem sa opytat aky mate nazor na vegetariastvo pocas tehotenstva a po narodeni babatka.. je pre vas normalne nedavat dietatku nic co pochadza zo zvierat??

martinaema
15. mar 2008

Mne to určite normálne nepripadá. Veď mäso obsahuje mimo iného živočíšne bielkoviny - t.j. základný stavebný prvok organizmu. Pre vegetariánstvo nech sa človek rozhodne sám, ked tomu rozumie a vie prečo to robí a nie pod ,,nátlakom" rodičov. 😖 Mimochodom, neviem si predstaviť, čím by si nahradila u bábatka živočíšne bielkoviny. Sójou?-alergén, Strukoviny?-neodporúčajú sa dávať , myslím že až po 10-12 mes.

martinaema
15. mar 2008

A ešte niečo - aj umelé mlieka sa vyrábajú z kravského, takže ak nekojíš, tak neviem, tiež je to výrobok živočíšneho pôvodu 😢

valhali
15. mar 2008

vegetarianom nech sa clovek stane z vlastneho presvedcenia, dieta z toho treba vynechat. Nemozes dietatu odopriet v obdobi rastu dolezite prvky,ktore inak ako zivocisnymi potravinami nedodas. Inac odmietanie zivocisnej potraviny je veganstvo. Vegetariani jedia aj vajcia, syry...nejedia akurat len maso. Sama som bola 12 rokov vegetarian, ale svojmu dietatu by som nikdy neodoprela zakladne stavebne prvky len preto,ze mne maso nechuti.
Ozaj, a ked mu davas UM, tak to tiez pochadza z kravicky. Nevadi?

lusil2005
15. mar 2008

podla mna uz pocas tehu by bolo dobre si dopriat sem tam nejako to masko...