Horory s príkrmom 5 mesačného dieťatka. Máte podobný problém?

dada3215
23. apr 2019

Ahojte mamičky, vopred vás prosím, tie čo mi mienite hneď nakladať (cháp urážlivým spôsobom) ani nestrácajte svoj čas, nebudem na to reagovať. Zato tie maminky, ktoré majú podobné skúsenosti prosím pekne o radu ako postupovali, prípadne aj tie čo také skúsenosti nemáte, zasa prosím o názor, čo by ste robili a ako vy. Problém máme nasledovný. Máme maličké 5 mesačné dievčatko, ktoré je na UM, od ukončeného piateho mesiaca sme začali s príkrmom. Ale je to skôr trápenie ako prikrmovanie. Naša maličká je po všetkých stránkach skvelé bábo, má iba jednu malinkú "vadu". Ona totiž zostane hladná zo sekundy na sekundu. A jej hlad sa prejavuje nie že plačom ale absolútnym revom, takým až taniere v linke nadskakujú. Má to tak od mala, vlastne aj to bol jeden z dôvodov prečo nám krachlo dojčenie. Mohla som ju dojčiť aj každú hodinu, ale pokiaľ nebola ona hladná a pokiaľ mliečko netieklo takým prúdom a takým tempom ako potrebovala následoval vždy len hurónsky plač a už potom sa nevedela upokojiť. Tak sme postupne zostali na UM. Aj pri ňom to býva ešte stále niekedy "zábava" keď nevystihnem chvíľu jej hladu presne včas. Papá cca každé 3 hodiny a zlé je, že nikdy nepomáha ani dať jej papať skôr. Skúšala som to všeliako prispôsobiť. Ale kým ona nie je podľa svojho merítka hladná tak papať nechce vôbec alebo si len trochu cucne a potom príde scéna aj tak. No a teraz keď by sa mala/mohla pomaly učiť papať aj niečo iné ako len mliečko, berie to asi skôr, že sa ju snažím vyhladovať :D....Dať jej príkrm v čase keď by mala papať akože obedné mliečko nehrozí, pokusy zlyhali na totálku, rev taký až sa dusila, no a znechutiť jej jedlo hneď v začiatkoch nechcem. Pokúšam sa to robiť tak, že jej dám tak pol hodinu / hodinu príkrm pred tým ako by mala papať mliečko, no ani to veľmi nefunguje, pretože nie je hladná tak nevie čo to ja od nej vlastne chcem :D.....Máte niektorá doma takéhoto minútkového hladoša a ak áno ako ste riešili papanie? Už ozaj neviem čo skúsiť aby maličká papala s kľudom a nestrúhala pred každým jedením scénu ako keby som ju mala v pláne týždeň nechať o hlade. Za rady ďakujem.

matta308
23. apr 2019

Nemám síce minutkoveho hladosa 🙂 ale 7,5 mesačného dojceneho fesiho. A s prikrmami sa neponahlame, zje 2-3 lyžičky na obed, to je všetko. Presne ako píšeš, netreba jej to hneď v začiatku sprotivit. Ak nemá zatiaľ záujem o jedlo, tak to netreba silit, vyskúšaj, ale ak nechce alebo zje máličko, nenut a nesmut 🙂 raz papať začne. Môj starší syn sa rozpapal ako tak až okolo roka. Majú čas 😊

hettinka
23. apr 2019

@dada3215 skús jej dat polovičnú dávku mlieka a dokrmit príkrmom.

dada3215
autor
23. apr 2019

@matta308 Už som aj nad tým uvažovala veru, že možno ešte ona ani nemá záujem papať príkrm, že či by vadilo keby sa na to ešte vyprdneme =/

dada3215
autor
23. apr 2019

@hettinka toto som nevedela, či môžem aj obrátene skúsiť, lebo aj doktorka, že pol hodinku po príkrme dopapať mliekom.

lubi40
23. apr 2019

@dada3215 mala mozno nie je pripravena na tuhu stravu. prejavuje inak o jedlo zaujem? To je jeden zo znakov, ze je dieta pripravene. Ja som sice taketo sceny nezazivala, ale tiez sme si uzili. S prvym vsetko uplne idealne. Druhy syn zacal, ked mal 5 mesiacov pokukavat po jedle. kedze som ho nevedela naucit na flasku, tak som sa aj potesila. Vsetko islo uplne idealne kazdy den o 3-5 lyziciek viac. Som skoro poplafon skakala, ked mi po mesiaci zjedol 150g zeleniny. no a potom sa sekol. Nechcel ani lyzicku, nic, iba mlieko. reval, kym ho nedostal. Tak som to vzdala, tyzden mu davala iba mlieko a potom sa to zacalo cele od zaciatku. po lyzickach. Trvalo dalsi mesiac, kym sa dostal na 100g.
Teraz ma vyse roka a je vsetko, ale ma svoje obdobie. Niekedy mu dam chlieb a zje cely krajec, inakody mi 2 tyzdne z neho ani neodhryzne. Skratka, ma svoj nazor;).
Podla mna, este pockaj aj mesiac, potom skus znovu a uvidis, ci sa jej bude chciet, alebo nie...

hettinka
23. apr 2019

@dada3215 myslím, že do polroka sa nič nedeje, ak príjem nezje. Naša to tiež len tak oblízala, do roka nezjedla z príkrmov veľa, občas niečo zachutilo a zjedla, ale zvycajne to bol boj. Ona nám nič nejedla poriadne.

demonka5
23. apr 2019

Ja by som skusalaa tak ako ti radia skusit teosku mliecka a potom prikrm najprv papa len par lyziciek,kolko zje tolko zje,netreba to silit,ja sm prikrm stale vymixovala a pridala dojcensku vodu aby to bolo hladke a spapala to po tyzdni sama otvarala usta co sa tyka mlieka tiez bola taka rev rev rev pokial ho nedostala aj teraz ked presvihnem cas jedenia dostane mlieko nie prikrm lebo ho nezje

kittykat22
23. apr 2019

Ja si myslím, že na to ideš blbo. Máš veľké očakávania. Dieťa sa začína prikrmovať v 4 - 6 mesiaci. Takže si niekde na začiatku doporučeného termínu, a tvoje mimčo možno o jedlo ešte nemá záujem. Druhá vec je, že mlieko je hlavný zdroj jedla a "príkrm" je blbé pomenovanie. Je to skôr ochutnávka. Dieťa do kaše ponorí 2x jazyk a čau. Niektorým deťom trvá aj 2-4 mesiace kým sa dostanu cez fázu nechcem mlieko, chcem jedlo. Ešte si musíš uvedomiť ze taký cuketový príkrm je plochá náhrada sladkého mlieka. Druhé mínus je, že mlieko tečie a k príkrmu treba aj niečo robiť, na čo deti často reagujú urazene 😀 Ja byť tebou skúsim príkrm medzi mliekom. Opatrne, skúšaj - hlavne s kľudom. Moje dieťa vrieskalo ako tur a príkrm to bol boj 🙄 Dnes má 7 a mám na to živé spomienky 😀😀 ale dnes už problém žiadny nemáme 😎 samozrejme

amieima
23. apr 2019

@dada3215 ahoj,moja dcéra bola tiež na UM a vyžadovala ho takmer na minútu presne. Veľa som sa stresovala s tým,ako,kedy a s čím začať príkrmovat. Nás pediater bol názoru,že treba dávať najskôr po maličkej lyzicke ochutnávat zo všetkého (myslím,že sa to vola čas imunologického okná). Začala som teda tak - UM som nechala v bežnom režime a dávala dcére len ochutnávat - napr. oblizat jablko, ochutnať jablkové pyré, štipku vareného zemiaku a pod. Nebol to príkrm ale fakt len ochutnanie.Ked dcéra začala mať záujem o jedlo viac,začali sme klasicky - mrkva,jablko mixované atď.

amieima
23. apr 2019

@amieima a ešte by som ta chcela upokojiť, príkrmove obdobie som neznasala,keby som to riešila opäť,idem na to s oveľa väčším kľudom.Nic sa nedeje,dieťa ochutnáva,postupne začne papať viac a viac a sami sa dopracujete k vynechaniu obedného mlieka atď. Čo ale určite odporúčam,je učiť papať v stoličke a nie s pustenou telkou - mám x kamarátiek,ktoré deti kŕmili na zemi,na gauči, zabávali pustenou televíziou a deti si na to bohužiaľ zvykli a inak odmietajú jest.

masinka
23. apr 2019

@dada3215 u nas boli sice deti na materskom mlieku, ale ked sme zacali s prikrmami, tak som im do toho primiesala trochu mlieka, tak ta chut nebola az taka nova a podozriva 😉

dada3215
autor
23. apr 2019

@lubi40 začali sme viac menej kvôli odporučaniu peditra a okolia, lebo veď ono sa to tak má. Maličká aktívne sa o jedlo veru príliš nezaujímala, len čo ma so záujmom sledovala ak som ja niečo jedla ale zasa nedočahovala....pár lyžičiek spapá ale je to také prehadzovanie v pusinke a keď ju to omrzí buď to ide dnu alebo von. Po pár lyžičkách začne sa jedovať tak to hneď balím aby mi averziu na jedlo nedostala....ono je to také degustovanie skôr....uvidíme ako to pôjde a ak to nepôjde dáme tomu asi ešte čas teda =)

dada3215
autor
23. apr 2019

@demonka5 tiež jej tam dávam dojčenskú vodičku a má to úplne hladké, pár lyžičiek tiež oblíže ale inak nič, určite ju nenútim, nie som cvok =))

dada3215
autor
23. apr 2019

@kittykat22 ani nie, že mám veľké očakávania. Ono šli sme na to s tým, že keď zje z lyžičku je to úspech....ide mi nie o to koľko čoho zje ale o to ako jej to ponúknuť a či vôbec keď sa ešte stále u nej hlad prejavuje tak špecificky =) a ak mi má pri tom revať ako tur ....nechcem ju trápiť jedlom. Chcela som vedieť či to tu tak ešte niekto má a ako to poriešiť....

dada3215
autor
23. apr 2019

@amieima toto riešenie sa mi veľmi pozdáva, asi to skúsime takto....a dávala si to hoc kedy v priebehu dňa, však? Keď bolo po ruke či bola príležitosť. Sa mi to zdá ako fajn spôsob ako jej ukázať, že jedlo nie je nič hrozné....keď to inak nepôjde skúsime takto 🙂 a od začiatku papame v takom lehatku TinyLove pekne v kľude a teraz už máme polohovateľnú stoličku, tam skoro leží, má to tú polohu pre detičky čo ešte nesedia a pekne pokoj a jedáleň ako sa patrí. Telka u nás vôbec, ani nepúšťam, mám na to alergiu =)))

dada3215
autor
23. apr 2019

@masinka aj to je možnosť =)

demonka5
23. apr 2019

@dada3215 nemyslela som to v zlom len som zachytila trend,ze niekto len puci a nemixuje preto som spomenula vodu uvidis po par tyzdnoch sa rozpapa a bude otvarat usta dcera nemala velmi v laske mrkvu az neskor sa chutila na ine druhy zeleniny

janage
23. apr 2019

@dada3215 ahoj moja prva bola plne dojcena a ked prislo obdobie prikrmov nastal boj. Sestra mi povedala,ze kym nevidela na vlastne oci, neverila. Vsetko vypluvala a,tvarila sa akoby cisty citron jedla.Uz ani neviem kolkokrat sme sa vracali k uplnemu dojceniu a zacinali odznova. Do cca roka to trvalo. Pediatricka nariadila castejsie poradne a vazenie. Co pribrala, hned schudla. Dnes sa blizi k puberte s normalnou vahou a vyskou. A ja tvrdim, ze ked ona neumrela od hladu tak uz nikto😁Musela len vyrast z toho. Doteraz je vyberava to jej ostalo. Druha je jej pravy opak. Takze ponukat, trpezlivost a cas

hettinka
23. apr 2019

@janage naša nejedla poriadne do puberty. A od 12 rokov, keď dostala menzes, zje všetko čo nezje ju. Aj zeleninu, ovocie, sama si vypeka, vyvara podľa internetu. Len masko moc nemusí, ale zje niečo.

amieima
23. apr 2019

@dada3215 áno,dávala som ochutnať keď sme my jedli.Niekdy sa podarilo že keď som ja raňajkovali/obetovala,tak vtedy ona pila mliecko a postupne sa začala zaujímať o to,čo jem ja. Tak som začala pripravovať vždy trošku aj pre ňu. Mne sa v tejto fáze skvele osvedčil parný mixér od AVENT (zároveň naparuje aj mixuje)-kým sme jedli kaše.

dada3215
autor
24. apr 2019

@demonka5 ja viem, ze to nebolo v zlom =) ved ani moje =)

dada3215
autor
24. apr 2019

@janage mne uz trosku z toho aj hlava isla prasknut, preto som aj tu napisala, co nezvyknem, lebo som potrebovala triezve nazory =)......Nasa malinka je na svoj vek uz docela velka, ma 8,2 kila, popritom ked ju clovek vidi nie je vôbec baculate babo, ale prosto je velka, aj dlha. Koniec koncov velka sa uz narodila, mala 52 cm a 4kila, s priberanim nemame problem, zatial sa tvari, ze jej mlieko plne vyhovuje, tak tomu asi teda ozaj dame cas a budeme len tak skusat ponukat, ci zareguje =)

dada3215
autor
24. apr 2019

@hettinka :D :D hh dufam, ze to tak dlho nepotrva :D

dada3215
autor
24. apr 2019

@amieima nad tym parnym Avent mixerom sme uvazovali aj, ale nechcem vyhadzovat peniaze za nieco co pouzivat budeme asi len chvilu, stary dobry parak zatial funguje =)

dancura
24. apr 2019

Ja ti napisem svoju skusenost. Mame 2rocnu zabku s diagnozou hypersenzitivita...to znamena,ze kazda blbost ju zaujme, neobsedi a je strasne tvrdohlava. Prikrmy boli u nas horor. Vsetko skoncilo na zemi, ja som bola na prasky, dcerka nepriberala, bola sledovana na gastre (mala aj reflux a alergiu na bkm). Odmietala jedlo ako take, raz sme skoncili v nemocnici. Ona vsak odmietala aj mlieko a bola len dojcena s kopec strajkami. Co som sa naplakala....a pomohlo len toto: kombinacia cas+ mama ma na salame + jedz co chces- ak nechces, nejedz. Rozjedla sa ako tak az v 22 mesiacoch. Nechala som ju, nech sa s jedlom oboznamuje- ked nechce jest, vobec nevadi...staci ked aspon olize 1 lyzicku. V jednom roku jej rovesnici veselo jedli a ona len takto...no, snad uz je to za nami. A takto postupne, ked som ju vobec nenutila, ked stacilo,ze ochutnala, ked videla, ze papame rovnake a maminke to velmi chutilo, ked som jej skusila dat papat pri knizkach ci hre (mozno nie najlepsie riesenie, ale ja som bola a stale som rada,ze aspon cosik zjedla) atd. Obrn sa velkou trpezlivostou a radostou z jedenia, nech babo vidi,ze je to sranda a nie nutnost a hnev. Babo ma len 5 mesiacov...mozno este nie je ani zrela na prikrmy, niektorym detickam zacne chutit v 4mesoacoch a inym az v 7mich....chce to cas a pevne nervy. Neboj, to date!🙂

amieima
24. apr 2019

@dada3215 nie je to nutnosť,používať budeš len pár mesiacov.ja som ho mala požičany od kamarátky a prvé mesiace pomohol.potom už tiež len klasický parak a roztlačit vidličkou

dada3215
autor
24. apr 2019

@dancura uf no pekne, tak to ste mali doma veru riadnu "zábavu". No a tá hypersenzitivita, ako ten popis aj na našu sedí, veľmi je živá, stále sa vrtí, všetko pozerá, chytá 😀 ona to ma po tatovi, ten je taký istý a je to dospelý chlap 😂😂 juj no veď asi mi ani nič iné nezostáva, len neriešiť 😎😎

nikusiak9
24. apr 2019

@dancura presne ako u nas :D