Imunologické okno a ochutnávanie alergických potravín

bubla30
7. mar 2013

Ahojte, doktorka nam poradila davat malemu olizovat rozok/namocit lyzicku do kase a dat mu ju olizat, aby si zvykal na alergeny. Mame to robit od 4.-7.mesiaca, kedy je udajne najlepsi cas na zvykanie si organizmu na taketo potraviny. Robili ste aj vy nieco podobne, pripadne aj s inymi typmi alergenov ako je lepok?dakujem!

kvetinka211
7. mar 2013

@bubla30 ahoj, aj nam to poradila doktorka, robili sme tak cca. od 5m najprv male gulicky z chlebika (par omrviniek) a neskor aj kusok chlebika do ruky. Podla najnovsich vyskumov vychadza, ze detom prospieva ak sa v tomto veku prvy krat stretnu s lepkom. Moze to byt z dvoch dovodov 1) hypoteza o imumologickom okne 2) hypozeza o ochrannej funkcii dojcenia (kedze vtedy sa este dost deti koji a neskor to prudko klesa) ... Pripadne mozu svoju rolu hrat oba faktory. Je mozne ze to podobne funguje aj pri inych potencialnych alergenoch, nielen pri lepku, ktory sa potvrdil. Deti v Izraeli napr. dostavaju od malicka arasidove maslo a maju najmensie % alergii na arasidy. Vyskumy ale pokracuju, takze asi by som zatial nemala odvahu 4m dietatu dat olizovat napr. morske plody 😀 Ale zatial to vyzera, ze najlepsie je kojit co najdlhsie, do 6m vylucne ale este predtym zacat zavadzat malicke davky lepku. Potom pokracovat s kojenim, aby bolo aj zavadzanie dalsich novych potravin kryte prijmom materskeho mliecka.

bubla30
autor
7. mar 2013

@kvetinka211 a davali ste rozok len olizovat, ci ste odlomili, aby spapal aj kusky omrviniek?lebo som mala z tohotrochu strach, co ked spapa prilis kuskov malych...kedze doteraz papa len mliecko. inac dakujem za zaujimave info🙂

kvetinka211
8. mar 2013

@bubla30 najprv som dala fakt ze mikroskopicke kusky, doslova maly zdibok, neskor aj kusok chleba do ruky ked sedkal v polosede v lehatku ... ale treba vzdy davat pozor aby to babatku nezabehlo

betyna8
24. mar 2013

@bubla30 ja som bola nedavno na jednej prednáške pre rodičov- o zavádzani prikrmov a bola debata aj o imunologickom okne.Pediatrička tiež odporúčala v čase medzi 4-7 mesiacom dat raz/nie opakovane a urcite nie cele kusy/ dieťatku aj lepok,jogurt,citrusove ovocie,jahody,bielok,orechy....ale vsetko len v minimalnom množstve,na špičku noža alebo len obliznuť a potom zaviest do stravy až podla bežných odporúčani, lepok okolo toho 7 mesiaca, jahody a ine ovocie po roku, jogurt od 8-9 mesiaca.

kamonika
27. mar 2013

môj drobec má 6 mesiacov a dávam mu do ruky grahamový rožok,samozrejme som stále pri ňom,aby si náhodou neodhryzol kúsok a nedajboh sa nepridusil,poradila mi to laktačná,ked´som riešila problém s bradavkou,ked´ho moc rozmočí,odhryznem a ide sa dalej 😀 ,robí mu to dobre aj na ďasienka,inak už mu dávam na obed aj váru:brokolicu,zemiak mrkvu,karfiol,cuketu-tá nam nechutila,hyď. mäso.....to všetko je za trest,ale kôli tomu,že vie aká odmena ho čaká,obetuje sa a trošku popapá a keď to všetko zapije mojim mliečkom,je najspokojnejší 😉