Je lepšie 4-mesačnej zaradiť UM alebo prvé príkrmy?

tigri
9. sep 2009

Chcem sa popytat, co si myslite, ze je vhodnejsie. S malou mam uz odmalicka problemy s priberanim, ale bojovala som za svoje mliecko, skusala mozne aj nemozne a o kojeni mam toho nastudovaneho tolko, ze by som mohla robit aj laktacnu poradkynu. Bohuzial, teraz za 3 tyzdne pribrala iba 140g, co sa uz aj mne zda byt fakt dost malo. Pri porode mala 2900g, potom sme bojovali s velmi silnou zltackou a teraz ako 4 mesacna ma 4730g. O tyzden s nou idem na prevazenie a dr. ma upozornila, ze uz to naozaj vyzera na prikrmovanie. Mam vynikajucu dr., ktora je velka zastankyna MM, takze ked uz ona povie prikrmovat, tak jej fakt verim. Ale vzhladom na vek mojej dcerky uvazujem nad tym, ci je lepsia varianta zacat pridavat UM alebo uz skusit prikrmy. Bojim sa, ze ak zacnem s UM, dcerka sa uplne odstavi od MM. Ale pri prikrmoch sa zase obavam alergii, su u nej urcite naznaky, ze by mohla byt alergicka. Co si o tom myslite?

lovula
9. sep 2009

Tigri, no ja som mlieka mala dosť, ale keď mal malý asi 4,5 mesiaca, začala som mu dávať ako príkrm kašu. Tá sa dá kúpiť aj od ukončeného 4 mesiaca. Môj malý nechcel fľašu a ja som nemohla ísť ani k Dr., proste sa od neho ani pohnúť. Tak som ho naučila najprv jesť kašu lyžičkou a potom fľaškou.
Na tvojom mieste by som zostala pri lyžičke, lebo potom nebudeš mať problémy so zeleninkou, ako majú iné maminy.

shaula
9. sep 2009

Hm, to je fakt těžké... Tigri - a tváří se, že jí mléko stači? Nebo pláče hladem? Jestli jí to stačí, tak bych asi ještě zkusila chvilku vydržet jen s MM (zatím stále přibírá, i když málo), hlavně když je tady riziko, že by mohla být alergická. Ale kdyby to nešlo, tak bych radši dávala napřed UM (určené pro potenciální alergiky) a se zeleninkou radši počkat (s ohledem na tu možnou alergii, proč to zbytečně pokoušet, že...). Je to ale jen můj osobní názor 😉
Asi bych se poradila s laktační poradkyní (nebo to možná máš taky nastudováno 🙂 ), jaký způsob přikrmování UM by byl nejvhodnější - jestli risknout lahev s nějakým anatomickým dudlíkem napodobujícím bradavku, aby se nenarušilo kojení, nebo radši jiným způsobem... Ale vzhledem k tomu, že byla 4 měsíce plně kojená, tak snad by ta lahev tak nevadila - ovšem nedá se to říct dopředu ☹
Každopádně přeju hodně štěstí!

blesk44
9. sep 2009

shaula ahoj, nehodi sa to tu, ale neviem kde by som to napisala, tak aspon na zoznamenie tu...
mam tiez dvojicky, polrocne, bola som aj v teme dvojockovo, ale nejak sa tam nemozem presadit,
tie baby sa tam uz sto rokov poznaju a bavia sa ako stare zname, tak im tam nechcem zavadzat...
nechcelo by sa ti pokecat v nejakej vhodnej teme? vies o nejakej? chcela by som nejake tvoje skusenosti s dvojickami, lebo je medzi nimi len pol roka a tie baby v dvojickove teraz uz riesia skolku a tak,a to mna zatial nezaujima...
dufam, ze si toto precitas a nieco navrhnes...dakujem

prepac tigri, ale mam nieco aj pre teba...mam kamosku, ktorej dcera tiez nepriberala, je rovnako stara ako moje dvojicky, ale vyzera ako trojmesacne babatko... zacala ho prikrmovat skor... ved skus len jeden druh zeleniny viac dni a uvidis reakcie, az po nejakom tyzdni pridaj iny druh atd. myslim, ze taka mrkva, zemiacik, cukina, tekvica, pastrnak by nemali sposobovat reakcie, treba skusit...

tigri
autor
9. sep 2009

Shaula, malinka je praveze vacsinou velmi spokojne a usmievave dieta...ale podla toho, co som nastudovala, spokojnost dietata nie je smerodajnym parametrom pre prospievanie....niekedy aj place, ale zase ma asi reflux, kedze casto grcka (davam jej aj Nutriton pred papanim + niekedy Gastrotuss po papani)

ten flasky sa fakt dost bojim, uz sice parkrat dostala odstriekane MM flaskou, ale je asi rozdiel dat to 1x do tyzdna a davat flasku pri kazdom papani ☹

fakt robim, co sa len da, ale zase nechcem ohrozit jej vyvoj len pre pocit "hrdinstva"...starsiu dcerku som vylucne kojila do cca 8 mesiacov a pri nej som tiez mala trosku problemy, ale nie az taketo....

soanpe
9. sep 2009

no já bych to řešila tak, že bych malou nakojila a doktŕmila HA Sunarem,Bebou.... Se zeleninou bych počkala ještě aspoň měsíc 😉

annag
9. sep 2009

tigri - ak často grcká - tak tam sa možno dá ešte čosi s priberaním urobiť, ak chceš, môžem posúdiť dojčenie - napíšem Ti do IP -

zoeno.1
9. sep 2009

ahoj,skus napisat annag (v teme dakujeme annag),ma toho asi dost ale vzdy sa snazi pomoct a je fakt zlata.
a ak by si sa rozhodla pre UM,tak si myslim ze by si mohla skusit aby pila pekne z poharika,ide to,aj my sme to vyskusali,ked bolo malej okolo 4 mes.

tigri
autor
9. sep 2009

prave som nasla informaciu, ze ked sa uz dokrmuje, tak sa v podstate straca vyhoda plneho kojenia a tym padom co sa tyka alergii, je jedno, ci sa dava UM alebo zeleninka..ale kedze UM znizuje laktaciu, je vraj lepsie davat zeleninku, lebo tym padom babo dostane viac MM

http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=37
otazka 18

zoeno.1
9. sep 2009

jeeej uz ma aj predbehla 😅

shaula
9. sep 2009

Tigri - sice jsem si ten odkaz pročetla, ale pokud jde o snížení laktace, tak nevidím rozdíl mezi UM a zeleninou 😕 Snad jen v tom, že zeleniny ze začátku nesní tolik, ale to je otázka u někoho jen pár dní, u někoho dva tři týdny, což mi nepřipadá nějak podstatný rozdíl... No já bych přece radši jen byla pro to UM... Ale pročti, udělej si vlastní názor a pak se rozhodni 😉

shaula
9. sep 2009

Blesk44 - ať to tu neblokujeme, napsala jsem ti IP (interní pošta) - najdeš ji úplně nahoře na stránce ještě nad nadpisem "Modrý koník" 🙂 Omlouvám se, jestli píšu něco, co už víš, ale máš celkem čerstvou registraci, tak jsi to možná ještě neobjevila 😅

tigri
autor
9. sep 2009

annag, poslala som ti odpoved

pajinka23
10. sep 2009

ja zacinam dokrmovat ked nam budu styry mesiaciky 🙂 🙂 🙂 lebo mame reflux a sme na um a doki nam povedala ze ked zacneme dokrmovattak sa to ovela zlepsi lebo dokrm je husty a udrzi sa mu v zaludku tak prestane aj ugrckavat 🙂 🙂 len neviem ako mam zacat ci kasou alebo zeleninou 😒 😒 alebo mozem aj dat zeleninku cez den a na noc kasicku ci sa to nesmie???poradte mi dakujem 😉

evaviki
10. sep 2009

tigri, ja som tiez bojovala s nedostatkom mlieka, ked mal tri mesiace, tak som zacala vecer dokrmovat um, takto sme to tahali dva mesiace a potom zacali pomalicky s prikrmami.. Ale aj tak som muselazaradit jedno um navyse.. Nakoniec som kojila (aspon ciastocne) do 7,5 mesiaca 🙂 A ak aj pridavas um, tak mm vyznam nestraca.. kazda kvapka dobra 😀

saska.t
10. sep 2009

tak ja by som sa radsej priklonila k zeleninke samozrejme nealergizujucej ako k UM vzdy je to zdravsia alternativa popri kojeni ako nicit kojenie UM 😅 samozrejme moj nazor
tigri kedze si z BA na tvojom mieste sa spojim s Dr. Vicianovou je to odb. na detsku a kojenecku vyzivu ako aj zastankyna kojenia a poradim sa s nou, prispieva aj do casopisov pre mamicky a deticky a myslim ze sidli na kramaroch (no nie som si ista) a ona ti fakt dobre poradi 😉

ava
10. sep 2009

tigri, ptala jsem se na to moji PA a ta tvrdi, ze kdyz dite pribira /i kdyz uplne mimimalne/ nebo chvili na vaze stagnuje a neubira, pak neni nutne prikrm nasazovat a staci kojit. Nektere deti jsou pry od prirody drobnejsi, utlejsi..nevim. Pokud mas Dr., ktere veris, jiste ti poradi nejlip ona. Drzim pesti

soanpe
12. sep 2009

já si stále myslím, že než zeleninku,tak raději UM. koj co můžeš a zbytek dodej UM. a co se týká refluxu, existuje UM, které houstne až v žaludku,takže se dobře pije a zároven řeší problém 😉 myslím,že se jmenuje Novalac, ale nejsem si jistá.ale je tu i debata na tohle UM

dm1
12. sep 2009

ja mam rovnaky problem s malym slabo pribera. Porodna vaha bola 3300gr, ked mal 4m a tyzden mal 5650 gr. Naposledy pribral za 18 dni len 150 gr a doktor kazal zacat prikrmy. Chcel naraz aj kasu aj ovocie /co ma prekvapilo ze ovocie a nie zeleninu.../ ale ja som povedala ze skusim len kasu a uvidime ci zaberie. Skusame uz 4 den ale spapa len 40 ml. Robim nemliecnu ryzovu s mojim mlieckom ale asi mu je tazka na zaludok lebo sice zaspi ale budi sa a je nepokojny.

tigri
autor
23. sep 2009

vzhladom k tomu, ze Petkina vaha bola stale velmi nizka, zacali sme pred tyzdnom po dohode s pediatrickou davat kasu ako dokrm, tj. najprv ju nakojim a potom davam asi 80 ml kasicky 2x denne...samozrejme davam jej to lyzickou a musim povedat, ze to krasne zvlada a kasicka jej velmi chuti.....dr. povodne chcela, aby som davala UM, ale podarilo sa mi ju ukecat...za tyzden Petka pribrala 290g, takze sme sa konecne dostali cez magicku hranicu 5kg a uspesne dalej kojim...takto by sme mali vydrzat az do 6tich mesiacov a potom zacneme s normalnymi prikrmami...tymto sa chcem aj verejne podakovat Annag, ktora mi naozaj velmi pomohla 🙂

aponchie
23. sep 2009

no ja osobne myslim,ze to uplne hroznej prirustek neni..ono uz to detatko je pomerne velike a cile a uz tolik pribivat nebude ..zalezi jake mela vahove"skoky"predtim..ja mela ted na vaze malou a pribrala 150g za 3tydny a nic se nedeje nikdo s enad tim nepozastavoval a do te doby pribirala jak najata..dupacky mame 6-9m 😝 tlusta je dost faldy ma krasne..chlemta kdy chce ..nejak se mi nechce verit,ze bys mela zacit dokrmovat ve jmenu hladu..dl eme hlad nema a staci ji to..ne kazde dite ji do plna nektere jedi casteji napul atd..pockala bych a kojila

dm1
23. sep 2009

tigri tak ti normalne zavidim ze ti tu kasu tak papa... nas stale papal len tych 40 a ked sme slabo pribrali zase tak doktor kazal davat cez flasu... ale to som nechcela kedze kojim a stale papa kase len tak 60ml... skusim to davat tiez 2x denne mozno to bude lepsie. A kolko by malo babo skoro 5m kase zjest?

inak Annag nam poradila zacat okrem kase aj zeleninku uz aby sme kojili dalej ze radsej ako tu flasu... tak cez vikend zacneme zeleninku papat. teda dufam ze bude lepsie jest ako tu kasu...

tigri
autor
24. sep 2009

dm1, poslala som ti IP 🙂

lienka79
24. sep 2009

4 mesiace sa mi zda dost malu na tuhu stravu...ja by som urcite do 1/6 roka davala UM..reps.prikrmovala a az po uk 6 mes zaradila prvu tuhu stravu

tigri
autor
25. sep 2009

Lienka, aj mne sa zdala byt mala, ale krasne tu kasicku papa, pribera a vyhody kojenia u mna tym padom ostavaju zachovane. Ak by som jej davala UM flaskou, odstavila sa mi a na ine metody podavania UM bohuzial nemam cas, kedze sa musim starat este aj o starsiu dcerku. Niekedy je treba vybrat to "mensie zlo" 😉

lienka79
26. sep 2009

tigri...ono ani nie nejde o to,ci to spapa,alebo nie..je jasne, ze zrejme ano..nakolko kasa je sladka achutna..Ide o to,ze crevny trakt maleho dietata min.do 1/2 roka nie je pripraveny na tuhiu stravu...nakolko este nie je "obyvany" crevnymi bakteriami----neviem to presne napisat..ale zrejme asi vies,co mam na mysli...Najdes si o tom urcite nieco aj na nete...citala som to kdesi v nejakej poradni, hovorila to destka pediatricka..Dr.Spanikova tusim

zuzik28
26. sep 2009

ahoj holky, můžu mít dotaz? asi jsem trošku mimo diskuzi, ale přece. Můj drobeček (budou mu 4 měsíce) má atopický ekzém. Zatím jen kojím, ale poslední dobou se mi zdá, že asi vlivem stresu (byli jsme v nemocnici, pořád chodíme po doktorech) mám asi míň mléka. Pořád je hrozně neklidný, nemůže usnout, pláče. Před chvílí jsem zkoušela odsávat a odsála z obou prsou jen 10 ml 😲 ☹ Předtím jsem odsávala normálně 150. Teď jsem mu zkusila dát umělé mlíčko a spokojenej jak želva, teď dokonce i krásně spinká.
Jen se chci zeptat kdybych náhodou vážně o mlíčko přišla, bylo by lepší dávat malému mlíčko HA, s ohledem na ten atopický ekzém? Díky za odpověď

henikav1
26. sep 2009

moj maly bol hlados a kojila som ho 10 mesiacov, ale obcas hlavne na zaciatku a ku koncu, ked som nemala vela mlieka, som ho dokrmovala umelym mliekom, cize najprv kojit a potom dokrmit z falsky. V ziadnom pripade nemoze este zacat s tuhou stravou, na to je skoro v 4och mesiacoch, babatko na to nie je pripravene a mohli by ste to neskor draho zaplatit, formou vselijakych alergii a traviacich problemov.

zuzik, co sa tyka tvojho babatka, je viac druhov mlieka, ak je podozrenie na nejaku alergiu, alebo ekzem, tak ti v lekarni odporucia iny druh, su sice drahsie, ale nebudete mat problemy. Uz zo znackou ti neporadim, pretoze moj maly je uz velky chalan a odvtedy sa to vsetko zmenilo, ale tiez mal specialne mliecko, poradila mi ho lekarka v poradni a tiez som sa radila v lekarni

lienka79
26. sep 2009

ahoj zuzk...
na tvojom mieste by som to hned neriesila UM...mozno mas len docasnu lakt.krizu....je to tym,ze v 3-4 mes ma dietatko vyssie naroky na prijem mliecka...Takze len bud kludna...a skus to "rozkojit"..ale viac ti poradia lakt.poradkyne..to len moj laicky ńazor 😒
Ked uz sq rozhodnes pre UM..tak urcite HA-...neviem ako u vas.tu deticky maju narok do 1 roka na preplacanie poistovnou , po 1 roku po odporuceni reviznym lekarom..Ale jasne, ze sa o tom porad s vasou pediatrickou....

tigri
autor
26. sep 2009

baby,nejdem sa tu s vami hadat, ale po precitani jedneho odborneho pediatrickeho clanku, ktory sa zaobera vplyvom stravy a kojenia na vznik alergii a pod. (poslala mi ho laktacna poradkyna, s ktorou som riesila svoj problem s kojenim a nepriberanim dcerky), mi padli ruzove okuliare a zacala som prehodnocovat svoje nazory a doslo mi, ze moja mama mala pravdu, ked tvrdila, ze nase deti su az moc preventivne chranene...co znamena asi tolko, ze neskorsia expozicia voci alergenom moze prave viest k vzniku alergie a nie naopak, co potvrdzuju niektore najnovsie vyskumy...napr. taka kontroverzna tema ako celiakia - najnovsie poznatky vedu k tomu, ze idealne je zavadzat lepok OD 4 DO 6 MESIACA! ste z toho v soku? ja tiez! 😉

aponchie
26. sep 2009

tigri ...fajn a kdyz ti to nikdo nerekne nenapise proste by jses mela ridit jen svoji hlavou a rozumem..udelala by jsi to tak brzo nebo radeji pozdeji?