Je lepšie 4-mesačnej zaradiť UM alebo prvé príkrmy?

tigri
9. sep 2009

Chcem sa popytat, co si myslite, ze je vhodnejsie. S malou mam uz odmalicka problemy s priberanim, ale bojovala som za svoje mliecko, skusala mozne aj nemozne a o kojeni mam toho nastudovaneho tolko, ze by som mohla robit aj laktacnu poradkynu. Bohuzial, teraz za 3 tyzdne pribrala iba 140g, co sa uz aj mne zda byt fakt dost malo. Pri porode mala 2900g, potom sme bojovali s velmi silnou zltackou a teraz ako 4 mesacna ma 4730g. O tyzden s nou idem na prevazenie a dr. ma upozornila, ze uz to naozaj vyzera na prikrmovanie. Mam vynikajucu dr., ktora je velka zastankyna MM, takze ked uz ona povie prikrmovat, tak jej fakt verim. Ale vzhladom na vek mojej dcerky uvazujem nad tym, ci je lepsia varianta zacat pridavat UM alebo uz skusit prikrmy. Bojim sa, ze ak zacnem s UM, dcerka sa uplne odstavi od MM. Ale pri prikrmoch sa zase obavam alergii, su u nej urcite naznaky, ze by mohla byt alergicka. Co si o tom myslite?

tigri
autor
27. sep 2009

ja som tak nejak vnutorne presvedcena, ze dieta je cca od 4 mesiaca pripravene na prve kasickovite prikrmy...samozrejme pomaly a s rozumom...ved na zaciatku je to aj tak o ochutnavani par lyziciek...ved kolko deti zacnu normalne jest az od 10-12 mesiaca...napriek tomu som prvu dcerku skoro do konca 8 mesiaca vylucne kojila 😉 ale potom tie prikrmy isli rychlo...mozno pomalsie a skor je lepsie

henikav1
27. sep 2009

nuz ja o tom vobec nie som presvecena, ale si myslim, kolko ludi, tolko nazorov
Moj syncek dostaval prve kasicky od 6 mesiacov a nic podla mna nezmeskal
Teraz je z neho velky chalan, sikovny, zidne problemy, alergie, tazkosti s travenim. Keby som mala dalsie babo, tak to spravim presne tak isto

aponchie
27. sep 2009

no ja nez sem procitala kdejake chytre rady tak sem si sama od sebe rekla,ze minimalne 4-5mesicu vylucne materske mleko -kojeni..dokud je drobecek tak malicky a dokaze s nim ma strava udelat v brisku neplechu tak nic jineho ani kase nic pac to dela jeste vetsi strevni problemy..no prvni dceru jsem vylucne kojila8m a pak zacala krmit mrkvou,ale nechtela..davala jsem prikrmy v malickate sklenicce a jakztakz zacala jist az v roce ci 11mesicich proste byla kojenecek a maruska bude taky..zacala 5mesic a vubec mi neprijde dobre kdyz s ena ni kuknu ji cpat neco jineho zaprve neumi flaskou za druhe nemam nervy na lzicku a ona vsecko neustale plive uz 4mesice mi plive vigantol na lzicce s mlekem..takze seru na to vylozene a necham ju bejt.kazdopadne lekarka rikala a to je velka zastankyne kojeni dudlicku chovani a spolecneho spani ze kolem toho6mesice by bylo dobre uz trosku zacit aby me nevysavala pac mam v tele boreliozu po leceni v nemocnici tudiz kazda f.namaha me vysava a dele mi trva to nabrat zpatky..a prej kvuli mineralum tak su zvedava jak to zvladneme..tudle sem potrebovala nekam jit a nejde mi uz odstrikat ani kapka .manzel ji daval bebu ani tuk rvala fnukala dve hodky nez sem se vratila proste ani kdyz mela hlad to nevzala a to jsme zkouseli v ramci vyjimecnych chvil casteji a bez uspechu jednou vytahla 20ml za pul hodky a polovina vytekla ven 😖 😖 😖 😖

edusik
1. okt 2009

Moja malinka bude mať na bud. týždeň 4 mesiace, málo sme za posledný mesiac pribrali - len 170g na MM, takže sme museli začať prikrmovať UM - Bebou, teraz mi spapá naraz 60 ml, len neviem či je to dosť. Ešte si ju prikladám, ale čím ďalej tým mám menej mliečka a menšie prsia. Stačí jej tá dávka 60 ml alebo by som jej mala dávať viac? máme začať od bud. týždňa aj s kašičkami?

edusik
2. okt 2009

baby, skúste mi niektorá podariť, ozaj neviem čo je správne

jasminet
2. okt 2009

edusik - ja kojim a dokrmujem tiez bebou. mala mi po kojeni zje este 100ml. niekedy menej, niekedy este pyta viac. skus jej urobit viac a uvidis. ja ju necham tych 100 ml vypit na 2x, po odgrgnuti uz niekedy nechce nic

edusik
3. okt 2009

jasminet, a to ju dokrmuješ bebou po každom kojení? Ja skúšam tak 2x do dňa, resp. niekedy keď sa mi zdá že sa mi prsia nenaliali dostatočne,tak kojenie vynechám a dám len bebu. Trošku si ma ukľudnila s tou 100-kou, lebo to čo písali žienky, že 4 mes. im vypijú 120-180ml sa mi zdalo strašne veľa - až som plakala prečo moja tak nepije. ďakujem

jasminet
3. okt 2009

hej, po kaydom, ved ona si vypije ked je hladna a ked nie tak si ani z beby necucne.
vzdy ju najskor nakoj aj ked sa ti nezdaju prsia naliate a potom jej ponukni bebu. a ze nepije 180ml - to nevies - nevies kolko od teba vypije pri kojeni...

flipinka
3. okt 2009

Ja som to o tom lepku od 4.mesiaca uz davnejsie citala a obe moje dcery dostali lepok ako 6-mesacne, aj ked boli kojene. Teraz uvidim dokedy vydrzim kojit dvojcata, ale tiez dostanu lepok v 6 mesiacoch.

flipinka
3. okt 2009

A k teme - volila by som kasu tiez. Davas mliecnu kasu? A aku znacku?

jarja
11. máj 2010

Ahojte baby, nenasla som inu temu v ktorej by som sa mohla popytat, tak dufam ze mi poradite. Viem, ze je mozno este skoro sa pytat, ( termin mam v july )ale kedze sa nam ma narodit prve babo tak chcem byt informovana. A moja otazka - dokedy sa babo len dojci, teda dokedy mu staci len MM a kedy zacat davat aj ine? myslim ako tu pisete ze UM, alebo tie kasicky...dakujem za odpovede

momin
11. máj 2010

jarja pokud je vsechno v poradku a miminku MM staci tak jen kojene muze byt do 6 mesicu....
Nekdo dava nejaky ten mlecny prikrm uz od 4 mesicu,ale lepsi je samozrejme kojit pokud to jde... 😉
Jinak UM jsou samozrejme uz od narozeni,kdyz kojeni nejde.. ja sem treba kojila jen 2 mesice,pak sme nabehli na UM... 😉

jarja
11. máj 2010

Aha dobre lebo som si to tak trocha nevedela predstavit... ale dakujem pekne 🙂

vinifera
12. máj 2010

jarja - plne dojčiť môžeš do 6. alebo ak bábu stačí tak až do 7. meho mesiaca. Prvé príkrmy stačí dať v 6. tom mesiaci pokiaľ je plne dojčené. (pokiaľ nie môžeš už v 5. tom mes)
My sa dojčíme doteraz (15 mes) a už asi 2 mesiace dávame aj UM - zatiaľ Nutrilon HA a prejdeme na Nutrilom AC nakoľko malému diagnostikovali alergiu na bielkovinu kravského mlieka.
Môžem ti odporučiť pokiaľ sa bude dariť dojčiť čo najdlhšie - kým bol môj krpec dojčený 6,5 mes nádherne priberal a nemal žiaden ekzém. Keď sme zaviedli prvé príkrmy tak sa prejavil ekzém a už to bolo potom len a len horšie.

luckabb
23. máj 2010

Ja som stym sice nemala problemy ale moja mala tiez nie dobre papala.Ale teraz ma uz 4mesiace a zacalo jej chutit davam jej nutrilon.Predtym som jej davala hami ale s toho ju zapekalo.

luckabb
23. máj 2010

@henikav1 prosim vas poradte mi ako by som mala zacat z vyzivou pri dokrmovani.Mala ma 4. mesiace a ked jej davam vyzivu stale place a mraci sa vsetko to skonci na podbradniku dakujem.

katklik
15. nov 2010

ahojte. my mame doma trojmesacneho drobca. v tretom tyzdni som mu musela zacat raz do dna davat UM. davala som nutrilon. maly mi stale plakal a nechcel cez den spavat. bol stale hladny. potom sme na tri tyzdne UM vynechali a stacilo mu len materske. v siestom tyzdni uz musel dostavat UM po kazdom kojeni, najskor 60ml, postupne viac. posledne tri tyzdne uz pil mliecko len v noci a pred tydznom uz som stratila mliecko uplne, tak je len na nutrilone. co sa tyka mnozstva... podla mna je to individualne. maly mi vypije az 200ml a to ma len tri mesiace, ale je taky riadny papkac. ja mu radsej spravim viac a kolko vypije tolko. akurat zacinam rozmyslat nad prikrmami a kasickami a som rozhodnuta zacat od ukonceneho stvrteho mesiaca. tiez sa mu snazim ponukat aj acaje, alebo prevarenu vodu, ale do nicho ho nenutim. myslim si, ze najlepsie vie co potrebuje. a co sa tyka krmenia UM: zo zaciatku som sa citila ako zla mamina, ze mu nedavam materske, ale potesila ma nasa p.doktorka, ktora mi povedala, az sa netrapim, ze je dolezite aby mal spokojne brusko a pekne priberal. a este co sa tyka zapekania a stolice: ako sme presli vylucne na UM ma stolicu pravidelne a krajsiu ako s UM. takze tolko som chcela :D

keminek
16. nov 2010

Zajímalo by mne, zda, když mimi méně přibírá, je lepší začít dřív s příkrmy nebo rozdíl vyrovnat UM.. Nevíte někdo?
Ptám se na to, co je lepší vzhledem k vývoji střeva a trávení.. vím, že miminka ještě nemají vyvinuté střevo, propustí toho víc skrz stěnu do tělíčka nebo co.. a buduje se imunitní systém. Pokud někdo nekojí, tak přece dá UM a to může dávat, dokud dítě přibírá a nevypadá, že má větší hlad.. Tedy klidně i do 6. měsíce. UM obsahuje také různá probiotika a prebiotika a snaží se napodobit MM... Mrkev asi tak moc výživná není.. Takže i na UM se začíná s příkrmy tak cca od toho 5. a od 4. měsíce pouze v případě nějakých potíží.. je to spodní hranice. Tak co je tedy lepší.. dát dřív UM nebo dát dřív příkrm?

Je jasné, že z pohledu udržení kojení je to tak nějak jedno.. prostě místo kojení se dá UM nebo zeleninka, ovoce nebo kaše. Tak či tak dřív nebo později to zruší jedno kojení (zeleninka asi pomaleji, když jí nesní hned tolik najednou). Ale z tohoto pohledu mě to nezajímá.

juliakocka
16. nov 2010

@keminek ...ja by som ti radila, radšej UM....lebo ešte máš príliš malé bábo....prikrmom iba zbytočne zaťažíš tráviaci systém......ja o tom viem, lebo som kojila do 8 mesiacov, a od 6 som začala s prikrmami, a malá dostala koliky, kým si zvykla na stravu....možno pred 2 týždnami sme prestali mať problemy, ale to aj tak nesmiem jej dať brokolicu, karfiol, či hrušku.....a to predtým vôbec nemala žiadne koliky, ked bola malinka.............takže nezačínaj ešte zeleninku, ešte máte čas 😉

keminek
16. nov 2010

@juliakocka taky to tak cítím.. je ještě malinká. díky.. já pročetla diskuzi a většina řeší hlavně to, zda bude ještě mlíko v prsu nebo ne.., případně potenciální alergie. Ale také myslím, že je důležité se na to dívat z pohledu zralosti trávicího systému. Navíc mám v mrazáku hodně MM 🙂 Už bych si ráda něčím vypomohla a s rozmrazováním MM to není zas tak jednoduché.. v jistých případech.

angela1
4. aug 2011

ahojte ja mam 4,5 mesačnu malu, kojená bola 6 týždňov potom som musela začať davať nutrilon - mala som malo mlieka, od 3 mesiacov jej davam na večeru redšiu krupicovu kašu a už cca 3 týždne jej davam zeleninove a ovocne prikrmi, dnes sme boli v poradni a lekar mi povedal že už jej môžem dávať denne 2 príkrmi 1 ovocny a 1 zeleninovy a uz jej pomaly začať davať v malych množstvach maso kuracie a morčacie prsia a vajicko na tvrdo 10 min. variť potom vybrať žltok a iba ten jej dať spapať bielko až od 1 roka

meryska
4. aug 2011

mi sme museli zacat s prikrmami aby maly tolko nepriberal, ma 5mesiacov a cez 11kg a to bol len kojeny, zacali sme s prikrmami na zaciatku 4mesiaca,(ovocicko na desiatu, zeleninka olovrant) a prestali aj prdiky takze ja prikrmi odporucam urcite, uz sme skusali aj kuriatko a maly si chvali 🙂

angela1
4. aug 2011

@meryska kuriatko si mixovala alebo nadrobno krajala?

meryska
5. aug 2011

@angela1 kuriatko sme rozvarili, tak hodinku pomali vrelo a potom sa dalo roztlacit vydlickou tak ako zeleninka, a btw da sa kupit tzv. kralovske kura (kaufland) malo by byt bez antibiotik a hormonov ak sa im da verit 🙂

angela1
5. aug 2011

@meryska ďakujem za radu 😀 , ani ja malej nemixujem - začo som si na fore vyslužila veľkú kritiku

meryska
5. aug 2011

@angela1 kritizuju nech len tie co su neomylne a dokonale, kazda mamina si rozumie najlepsie a nema ta kto co odsudzovat, vypocut si iny nazor mozes ale rob ako sama uznas, mne vyhovuje pretlacat a nikto ma nepresvedci ze robim chybu 🙂

kuranova
12. dec 2011

@momin: aj ja som kojila len 2 mesiace a kedysi zacala s prikrmami? a ako prve co bolo vo Vasom jedalnicku? Dakujem za odpoved🙂