Jedálniček 11. mesačného bábätka. Koľko a čo má papať?

paula80
4. mar 2009

Chcela by som sa len dozvedieť, koľko a čo má papať 11.mes. bábo, ako by mal vyzerať jeho jedálniček, ako vám papajú a pijú detičky.
Nakoľko my máme problém s papaním a pitím, moj malý nechce papať ani piť sám - máme nasogastrickú sondu, neviem, či mu dávam dostatok jedla a či správne krmim.
6.00 - UM 180 ml
9.00 - UM 180 ml
12.00 - obed - masovo - zel. príkrm
15.00 - ovocná výživa
18.00 - kaša, alebo jogurt, puding, jednoťáčik
21.00 - UM 180 ml. čas je orientačný
Medzitým dávam vodu, max.2 dcl.Chlebík, rožok, piškotu ani iné mi nezpapa - napína ho z toho, sem-tam spapá kukuričné chrumky.Všetko mixujem.Neviem, či nedávam veľa mlieka, alebo dávať ešte nejaký iný príkrm, ale neviem aký, ako to správne rozložiť počas dňa.
Zaujíma ma to preto, lebo malý za posled.2 mes.pribral len 500 g., je to v poriadku?Stačí mu takéto stravovanie, ďakujem za názory.

jankapo
4. mar 2009

pauli, podla mna ti maly pribral pekne...to je urcite v poriadku...
mliecka potrebuje aspon tych 500ml denne, to by som tiez neredukovala
u nas je to podobne, len na desiatu mame tiez ovocie nejake...inak podla mna nemas co riesit... 😉 🙂

paula80
autor
4. mar 2009

Ďakujem jankapo, zabudla som napísať množstvo príkrmov, dávam tie klasické kupované ovo.výživy 190 g, aj masovo - zel.,aj varené tak isto a kašu tiež, aj ja si myslím, že je to dosť, neviem, aký veľký majú v tomto veku objem žalúdka, náš si to bohužiaľ nevie regulovať sám, preto si pýtam o radu. ☹

andy80
4. mar 2009

Tak nám sice ještě není 11 měsíců, ale jíme takto:

07:00 200ml mléka
09:00 Frutapura nebo čerstvé ovoce (jablíčko, hruška, banán... apod.)
11:30 masozeleninový oběd
14:00 200ml mléka
17:00 jogurt
19:00 200ml mléka nebo Nestlé mlíčko s kaší

taky přes den dávám dětské sušenky, piškotky, kůrku chleba, kukuřičný chlebíček nebo tak něco do ruky a vypije 220 - 440 ml (1-2 hrnky - jak kdy) ovocné šťávy ředěné vodou.

A malá mi za 4 měsíce přibrala 950g a doktorce se to líbilo. Děti už po půl roce tolik nepřibírají.

jankapo
4. mar 2009

chapem...mas moj obdiv, zienka....
myslim, ze mate ten jedalnicek tak akurat...mojej segre 1,5 rocny syncek toho tolko nespapa...ale zije 😀
drzte sa

andulka4
4. mar 2009

Pauli myslím že toho dáváš akorát
náš jídelníček v 11/13m(jsme dříve narození)
9.00....jogurt
11.00...polévka(150ml)
13.00...masozeleninový příkrm(250ml...nesní celé)
15.00...ovoce, během odpoledne krajíc chleba nakrájený na kostičky
17.00...dojí masozeleninový příkrm...nějaké to jablko na žužlání
19.00...250ml kaše
21.00, 23.00, 3, 6, 8...kojení

během dne 200ml čaje

audri
4. mar 2009

jankapo:Tvůj malý se narodil na den přesně jako moje malá. Jaký vy máte jídelníček?

basika
5. mar 2009

nemáme síce 11 mesiacov...len 10 ale prispejem, my papáme takto približne

8:00 100ml mlieka
10:00 60g-80g ovocie
12:00 100ml-120ml mlieka
14:00 60-100g zeleninovo-masový príkrm
17:00 60-80g ovocie
19:00 120-150 mlieka
23:00 120-150 mlieka
4:00 120-150 mlieka

príkrmy ani výživky neje s chuťou...musím kamuflovať UM, naberiem lyžičky príkrmu.. a namočím ešte lyžičku do mlieka naberiem trochu mlieka a tak mi otvorí pusu...inak nie...Mliečne kaše mi začala odmietať, a podotýkam, všetko musí byť redšie... a hladké... inak nás napína.. niekedy aj z banánu... som niekedy z toho zúfalá

basika
5. mar 2009

jo a ešte som zabudla, že dávam omvrvinky, rožka, vianočky...chrumky kukuričnej.. ale sama si to do pusy nedá.. musím ja

zuzka1.
5. mar 2009

kocky kedy si dietatko zacne same davat do pusinky, teda krmit sa???

norik1
5. mar 2009

Basika, tak sa natrapis...ti nezavidim...moj maly ked vidi lyzicku tak ma usta dokoran otvorene a je jedno, co na nej je....chrumky, ovocie, rozok a baby piskoty je sam, dokonca mi to nechce ani zobrat z ruky, musim mu to polozit na stol a tak si sam vezme

paula80
autor
5. mar 2009

ďakujem za názory, tak vidím, že sme v pohode, že isto stačí 🙂

keba
5. mar 2009

ahojky tak my taky nemáme ještě 11měs.ale papáme celkou obdobně:

8:00 chlebík s lučinou nebo sýrem kiri
10:00 200g.přesnidávky jakékoli,střídáme
12:00-12:30:00 200g.masozeleninového příkrmu
15:00 150g.bíleho jogurtu s jedním rozmačkaným banánem
18:00 instantní kaše cca12g + 100g.masozel.příkrm

a pak teda malá spí až do rána,myslím že jí méně dávek ale zase celkem toho dosti sní...jo a ještě jsem zapoměla že během dne pojídá nějaké ty sušenky a zapíjí to štávičkama od hippu tak v tom je určo taky něco co jí zasítí....špatně nevypadá takjí to asi stačí,,

andy80
5. mar 2009

zuzka1: malá se už krmí sama, ale nechávám jí spíš jen tak mimo hlavní jídlo, protože když jí dám na talíř chleba se sýrem na kostičky, tak jednu kostičku sní a zbytek bude na zemi. Ale doktorka říkala, že už by se měla krmit sama.

basika
5. mar 2009

keba - a mliečko nepije žiadne?

norik 1 - ti poviem, že je to o nervy, niet nad dieťa čo otvára pusinu...

pastuska
5. mar 2009

Baby, mi povedzte, ako prinútite vaše detičky piť iné ako mm. Ten môj len čaj sladený ovocnou šťavou vypije, teplý - ale len max. 1 deci denne. Inak do neho nedostanem viac, nech robím, čo robím. Radšej má mliečko.

pekacka
5. mar 2009

pastuska - môj malý tiež by najradšej stale papal len mm, hrozne malo mi spapa kašičky, polievočky, presmidávky. tak raz za mesiac ma taky den že spapa aj 20 lyžičiek tak vtedy som happy, inak velmi malo..
a teraz má zápal priedušiek tak to mi spapa 3 lyžičky všetkeho aj to len ked ho donutim aspon ochutnat čo mu vlastne dávam, čajík tiež málo teeraz pije..
a v noci fakt aj každú hodinu sa musi pricucnúť...

keba
6. mar 2009

basika:to je právě ten náš problém cca od 8měs.do ní nedostanu žádné mlíčko!!!!!!!od půl roku mě přestala pít přes den ale aspon v noci jsem do ní něco dostala ale nyní už nechce ani v noci,už jsem vyzkoušela i jiné,pili jsme Nutrilon HA ale taky bez úspěchu..Mudr. říkala že stím nic nenadělám,že to mám vyzkoušet třeba za měs.zase ale hlavně doplnovat vápník jiným zdrojem...

keba
6. mar 2009

pastuska:co já bych za to dala kdyby mě malá pila mlíčko!!!!!! 😉 ale skoušej ji hodně často ten čajík nabízet a vyzkoušej různé druhy,popř.zkus třeba trochu dosladit hnědým bio cukrem a nebo vyzkoušej dávat po lžičkách... 😉 třeba něco zabere...

martule20
6. mar 2009

Ahoj holky, tak já se taky přidám s naším jídelníčkem:

kolem 6 hod. UM asi 150 ml

9 hod. bílý jogurt, někdy k němu ovoce, křupky, dětské sušenky nebo chleba nebo rohlík s lučinou, někdy kaše

11.30 UM 100-150ml

12.30 buď masozeleninový příkrm s bramborami, těstovinami nebo rýží nebo vařím doma. Střídáme králičí, jehněčí (sklenička hami), krůtí, králičí, jeden bezmasý den a jeden den žloutek místo masa a zeleninu.

16.hod ovocná přesnídávka nebo ovoce, křupka nebo dětsk. sušenka nebo rohlík, chléb, někdy jogurt, různě
to střídám, čas od času udělám pudink, zatím z UM

někdy odpo ještě cca 100 ml Um

19. kaše

Mezitím pije bylinkové a ovocné dětské čaje nebo čistou vodu.

basika
7. mar 2009

no ako čítam, tak každý máme niečo... aspoň človek vidí, že nie je s problémom sám

coriven
7. mar 2009

Ahojky,
pastuska - mám stejný problém - malá mně nechce pít, vypije nejvíc když jí dávám pečivo, to zapíjí o 106, ale jinak ať nabízím celý den, tak stejně vypije tak max. 150 ml 😒

Jinak náš jídelníček:

6.00 - 7.00 kojení
9.00 - svačinka - pečivo (rohlík či chleba - Lučina nebo máslo) nebo jogurt
11.30 oběd - masozeleninový příkrm (1x týdně žloutek, 5x maso, 1x jen zeleninka) maso taky střídáme - kuřecí, telecí vařím, ostatní maska kupuju, ze zeleniny jíme - mrkev, petržel, hrách, celer, kukuřice, dýně, cuketa, květák, kedlubna, brokolice, špenát (příloha brambory, rýže nebo těstoviny)
14.00 svačinka - jogurt nebo ovocná přesnídávka (ovoce jablka, banány, hrozny, z hrušky se osypává 😠)
17.00 kašička
18.30 kojení a spánek
v noci se budí jak kdy, když má trápení, tak kojím mockrát, ale už se to ustaluje na 1x za noc, nejraděj bych v noci už nekojila, ale když mně moc nepije z flašky, tak nabídnu MM

Holky už dáváte rajčata?

jankapo
7. mar 2009

Audri, ahoj, som si nevsimla, ze si sa mi ozvala, ak sa tu dostanes, ok, ak nie, pre ostatne maminy...jedalnicek 10mes. chlapcek (11kg) 🙂 : (casy priblizne)

6:00 mliecko UM 250ml
8:00 ranajkujem ja,on zuzle chlebik, tak pol krajca spapa
10:00 ovocie- 1 banan, alebo vyziva, alebo jablko velke
13:00 obed- bud menej zeleninovej polievky a ma aj druhe jedlo (zemiacik+ masko+zelenina)
alebo vela hustejsej zeleninovo maskovej polievky
16:00 ovocie
18:00 kasa z ovsenych vlociek s lyzickou dzemu (ine nechce ani za svet)
19:30 pred spanim 250ml UM

nejeme este ziadne mliecne vyrobky a tie klasika alergeny

obcas sa stane, ze mi jedno jedlo uplne odmietne... 🙂 nevadi, neublizi mu to...aj tak podla mna toho papa dost, vlastne on nevie kedy ma dost...bud neotvori pusu, alebo potom nezatvori, ale to uz mam odhad kolko mu dat
medzitym nic nedavam, kedze vaha je aj tak dost vysoka

audri
7. mar 2009

jankapo: Děkuji, já tak pro srovnání.. naše malá má asi 8,5 kg, ale hubeňoušek teda není, dnes teda přesně 10 měsíců. A jídlo asi jinak, jaksi špatně to má navyklé.
Protože papá v noci či nad ránem, odmítá ráno cokoli jíst(vstává mezi 7 - 8 hodinou), spíše vyjimečně kousek pečiva, pokud ho snídáme my, ale jinak až v 11! hodin - ovoce, jogurt, banán, přesnídávka.. kombinace tohoto
13.30 - UM - 150 ml, víc do ní nenatlačím
16.30 maso se zeleninkou, nejčastěji doma dělané.. nebo s rýží ..nebo jen tak
19.30 - kaše (když ji odmítne, tak rohlík s lučinou..)
a v noci vstává na sunárek (v noci vypije nejvíc 200 ml, protože je asi v polospánku)
Jinak chodí spát až tak kolem půl desáté, to už jsme dvě unavené mrtvoly,teda já a přítel.. :o)

andy80
7. mar 2009

audri, v 10ti měsících by si měla už dávno odbourat noční krmení, kór když jste na UM a taky by to chtělo aby chodila spát dřív. A to že ráno nejí není dobře. Snídaně je základ. Měla bys to zkusit nějak překopat.

libka1
8. mar 2009

Mame 10 mesiacov (tiez nie sme na mlieko, ostatne jej berie... mlieko vselijak maskujeme a davame v spanku...)
05.00 - 180 ml UM (v spanku)
09.00 - 1 jablko + 1/2 banana, alebo 1 jogurt (max. 3x do tyzdna), alebo 1 rohlik s maslom, alebo puding s UM s ovocim
12.00 - maso + zelenina + ryza/zemiak/cestovina, 1 den v tyzdni miesto mäsa zltko, niekedy maso vypustime, ale neviem kolko razy do tyzdna, ako sa zadari, niekedy raz, niekedy 2x (snazim sa vpichnut do jedal tak 3-4x do tyzdna nejake mliecko)
😅
15.00 - chlebik s maslom, ovocie, kasa... na co ma chut a uz to moze jest, to si da, nejak to neregulujem
18.00 - kasa s UM (bud obilna s ovocim, alebo zeleninovo zemiakova)
22.00 - 180 ml UM (v spanku)
Medzitym semtam dostane kusok chlebika, rohlika na zuzlanie, alebo chrupku, ale moc to neprehaname 😅
Paula pamatam si ta este na zaciatku ked ste sa trapili s mlieckom, my sme mali rovnaky problem, ten nam sice ostal, ale ostatne jedlo nam chuti. Drzim palce nech ste na tom co najlepsie 😉 Kolko ti maly vazi? Nasa ma 78 cm a 8400 g, nie je nejaka tazka vahova kategoria ale vobec nemam pocit ze je chuda 😅

andrea100
8. mar 2009

Tak mi budeme mať 11 mesiacov a papáme strašne máličko.

05.00 - UM
09.00 jogurt alebo rohlík- niekedy zje len pol jogurtu, rohlík tiež tak polovičku
12 - 14.00 - snažíme sa obedovať polievočku alebo príkrm z obchodu - väčšinou neúspešne, zje pár lyžičiek
17.00 - banán alebo jablčko alebo výživa z obcodu
19.00 - 20.00 - UM
23.00 - UM
02.00 - UM

Andy80 keby som vedela ako mám odnaučiť piť v noci toľko mliečka tak by som to urobila ale neviem ako. Jednoducho plače dovtedy dokiaľ mu ho nedám. A čajom ho neoklamem to som už skúšala. Tiež som skúšala znižovať dávky ale vtedy si pýtal ešte častejšie.
☹ Samozrejme viem že keď mi toľko papá v noci nechce mi jesť cez deň, ale neviem čo s tým mám robiť.

bublinkajasminka
8. mar 2009

my máme 11,5:
8.20 čajík s liekmi
8.45 výživka ovocná
12.00 polievka zeleninková alebo mäsový vývar
potom ide spať a po spánku okolo 15.00 mäsko, zeleninka s cestovinkou, alebo ryža alebo zemiaky
18.00 jogurtová výživka alebo nestle deserty vanilkové
20.00 mliečko

basika
8. mar 2009

bublinkajasminka - a mliečka koľko vypije?...

paula80
autor
8. mar 2009

Ahoj Libka, aj ja si spomínam, no je dobré že aspoň všetko ostatné papáte 🙂 My sme začali papať tak posledných pár dní, spapal aj 3 jedlá za deň, takže dúfam, že to postupne príde. 😝 Ale mlieko a pitie stále 0 bodov. ☹Možno časom.....

paula80
autor
8. mar 2009

Ozaj a zabudla som tú váhu, pred mesiacom vážil 9370 g.Na to všetko super váha 😉