Jedálniček 11. mesačného bábätka. Koľko a čo má papať?

paula80
4. mar 2009

Chcela by som sa len dozvedieť, koľko a čo má papať 11.mes. bábo, ako by mal vyzerať jeho jedálniček, ako vám papajú a pijú detičky.
Nakoľko my máme problém s papaním a pitím, moj malý nechce papať ani piť sám - máme nasogastrickú sondu, neviem, či mu dávam dostatok jedla a či správne krmim.
6.00 - UM 180 ml
9.00 - UM 180 ml
12.00 - obed - masovo - zel. príkrm
15.00 - ovocná výživa
18.00 - kaša, alebo jogurt, puding, jednoťáčik
21.00 - UM 180 ml. čas je orientačný
Medzitým dávam vodu, max.2 dcl.Chlebík, rožok, piškotu ani iné mi nezpapa - napína ho z toho, sem-tam spapá kukuričné chrumky.Všetko mixujem.Neviem, či nedávam veľa mlieka, alebo dávať ešte nejaký iný príkrm, ale neviem aký, ako to správne rozložiť počas dňa.
Zaujíma ma to preto, lebo malý za posled.2 mes.pribral len 500 g., je to v poriadku?Stačí mu takéto stravovanie, ďakujem za názory.

libka1
8. mar 2009

Tak nech to pomalicky pribuda a nech ste aspon na 5 jedlach... ja som teraz spokojna... 😅

ygreen
8. mar 2009

můj syn v 9 m. zbaští:
9 - 220ml mléčné kaše, nebo 250ml nestlé mlíka, nebo nestlé jogurt a toustový chlebík s lučinou
11 - 200ml ovocné přesnídávky
13-14 - 220ml zeleninovo - masového příkrmu
16 - 17 - malá přesnídávka, nebo nestlé jogurt, nebo bílou activii s malou přesnídávkou a sušenkama nestlé
20 - 220ml mléčné kaše, nebo zeleninový příkrm s těstovinama
v průběhu noci většinou vypije ještě 250ml nestlé mlíka
a k tomu tak 150ml čaje

UM mi bojkotuje, dá si maximálně v hlubokém spánku.

coriven
8. mar 2009

Paula, Kája mně za dva měsíce přibrala jen 10 dkg, váží 8,7 kg. Ale u nás to bude tím, že se až teď rozpohybovala, takže se toho moc neukládá, protože jinak je dobrý jedlík... jen s tím pitím máme potíž 😠

bublinkajasminka
8. mar 2009

basika - 150ml

betina1984
9. mar 2009

ygreen, to ti teda dobre papá. To mne nikdy nezje.

Ráno okolo 2.00 sa ešte budí na mlieko, to jej dám 90 ml
potom okolo 7.00 zje nejakých 100-120 g kaše, ale polovičku rožka s 90 ml mlieka
potom okolo 10.30 papá obed - mäsovo - zeleninový príkrm tiež okolo 200 ml, alebo domácu polievočku s polovičkou rožteka, alebo zemiakovú kašu s kuracími prsiami - 150 g
potom 13.30 vypije 90 ml mlieka alebo 80 g Pribináček (Miláčik, Jednotáčik, biela sladká Activia...)
potom 16.00 horko-ťažko najaký kúsok ovocia
potom okolo 19.30 vypijie 180 ml mlieka s krupicou, alebo Hami Hajaja, alebo puding z fľašky

Máme 11 mesiacov a váži okolo 8,5 kg, meria cez 80 cm. Všetko čo priberie, jej ide do dĺžky. Bude modelka...🙂. Všetko vybehá, vylieta, vyskáče. Ja sa čudujem, že vôbec priberá...

keba
9. mar 2009

tak my holky budeme mít 10měs.a za dva měs jsme přibralijen 10dkg.takže žádná sláva ale Nelli papá hezky tak nevím čím to je ale je pravda že se taky hodně vytáhla!!!tedkom vážíme 8,1kg.tak je to asi v normě ne?

paula80
autor
9. mar 2009

Čo sa týka tej váhy, tak aj náš veľa energie minie na lozenie, stavanie sa a všetko okolo toho, ešte nebehá, ale keď začne stavím sa, že prestane priberať, ale asi je to tak normálne a netreba si to všímať.Každé dieťa je iné, a aj váhu može mať každé inú a je to v poriadku, hlavne že veľa cikajú - to značí dostatok tekutín, tie sú doležitejšie ako jedlo.Inak tiež by ma zaujímalo, koľko by mali priemerne priberať, ale držať sa tabuliek je len orientačné a často to len zbytočne stresuje maminu.
A hlavne budte rady, že vám detičky pijú a papajú samé a nemusíte si pomáhať ako my. ☹

elizabeth453
9. mar 2009

nase celodenne menu
8.00 vypije 210ml. mlieka
okolo 9.00 zje krajec chleba, len tak bez nichoho, lebo ked ho niecim natrem , tak sa stym len hra 🙂
potom okolo 10.00 jablko, alebo banan
11.30 normalny obed, to co navarim, alebo Hipp...hodinu nato si da este 150ml mlieka a
potom ide spat
okolo 15.00 jogurt, presnidavdka, alebo puding
a potom do vereca do 18.00musi stale nieco chrumat, bud piskoty alebo kekse, alebo chrumky
o 19.30 kasa na veceru...a spanok
medzitym vypije asi 3dcl caju...niekedy sa mi to zda vela , co spapa..lenze ona sa nezastavi cely den, takze predpokladam ze to vybeha...niekedy za nou beham aj s obedom... 🙂

audri
9. mar 2009

Andy80: Děkuji za radu (nemyslím to ironicky), taky vím, že chodit spát o půl desáté je pro mimi pozdě. Ale bydlíme v bytovce, nad námi ne moc slušní sousedi, takže.. pokud dáme malou spát dřív, stejně ji hlukem vzbudí, to máme vyzkoušeno. Navíc zůstane tak 2 - 3 hodinky vzhůru, děsivé noci. Domluva s nimi veškerá žádná. Radši vždy ji necháváme v podvečer (cca od 15 - 17) prospinkat a pak až noc. Nevíme, co s tím. A sunárek v noci.. no, jsem ráda, že má co nejvíc mlíčka, byť umělého. Čajem nebo vodou ji v noci neošidím, prostě křičí tak dlouho, až dostane najíst.. Snad to bude časem lepší.

jerika
10. mar 2009

Ahojte tak nas jedalnicek je takto:
3-4 hod rano 180 ml mlieko
8-9 hod rano 200 ml presnidavka, ovocie, rozok
12-13 hod polievocka zeeleninova alebo masko s kasou a podobne
16-17 hod jogur, chlebik, termix ...
20 hod 220 mlieko

no a medzi tym nas misko zhlobi co dom dal teda co mu pride pod ruku, piskota, rozok, chrumka, tycinka...

a baby vas nazor kedy by sa malo dieta krmit samo? teda rsp. od kedy?

libka1
10. mar 2009

😅 TAk toto zaujima aj mna, zatial len rozhadzuje ked jej nieco dam, alebo vsetko ponatiera.....

jerika
10. mar 2009

som tu citaala ze 10 mes. diata uz ma ze to povedala aj nejake dr. ale sa mi to nezda. Ja mama vybornu lekarku ale teda ze sa ma maly uz krmit mi nikto nepovedal. takze ma zaujimaju aj skusenosti takze maminky??? 😀

jannicka
10. mar 2009

nas maly papa sam co mu dam do ruky, teda chlebik, banan chrumka, aj si sam vezme pri stole, ked sa je. inac ho este krmim. vie pit sam z poharika s naustkom. kamoskina mala (11m) sa uz sama krmi lyzickou ma z toh strasnu radost 🙂 nas maly lyzicku sice chyti ale kedze je zrut vie ze odo mna dostane rychlejsie 🙂 inac my papame 5krat za den, dufam, ze to staci....

alusha
10. mar 2009

Nas spapa sam, co mu dam do rucky, banan, jablko, syr, ale lyzickou ani zdaleka by netrafil, tak to ani neskusam 😀

libka1
10. mar 2009

No tak nasa banan ked jej dam vkuse akurat tak roztlaci, ked jej dam male kolieska to si kladie do ust 😅
No lyzicku si ani neviem predstavit, s tym sa akurat tak hra 😀 😅

jerika
10. mar 2009

No tak to ano to aj nas maly papa krasne sam sa ovsluzi pri stole roztek, banan, chrumky, kidibo syr, tycinky co mu pride pod ruku. Lyzicku do ust trafi ale ked si ju odomna vezme tak si da jednu dve a potom sa zacne hrat a je po papani 😀

mysinka
10. mar 2009

6:00-7:00 Kojení
8:00 ovoce, nebo kousek chleba s lučinou,žervé,cottage (co zrovna snídám já)
10:00 ovoce, sem tam jogurt
11:00 kojení, pak 2-3h spánek
14:00 oběd (převážně zelenina s něčím, maso tak 2x týdně)
16:00 ovoce, sem tam jogurt
18:00 nemléčná kaše s ovocem nebo jen samotné ovoce umixované na kaši
19:00 kojení
v noci kojení 2-3x

Časy jsou hodně orientační, +-hodina. Syrového ovozelu mi sní denně tak 1 banán, 1 jablko a 1 menší mrkev, k tomu mezi jídly sem tam křupka, hrst rozinek, žužlat sušenou meruňku nebo švestku a samozřejmě asi 150x denně kojení 😀 Páč máme doma prsozávisláka 😀

siminks
10. mar 2009

U nas nasledovne:
ráno6,7hodina 210ml mlieka
9hod.jogurt,lipánek alebo pribináček
11.30-12.00polievočka
spánok 1hodina niekedy 2hodinky
14.00druhé jedlo k polievke zemiaky s maskom,zelenina,cestoviny...
16.00-16.30ovocie,výživa,instantné kaše,chlebík so syrčekomú/obmiename každý den iné/
19.30-20.00 210ml mliečko
a veľa pije čajík asi aj 600ml za den 😉
a spinkáme do 8.00 nbiekedy aj dlhšie 🙂

andy80
11. mar 2009

audri: hluční sousedi by byli něco na mě, kdyby mi budili malou. To bych se asi denně hádala. A pokud by rušili po desáté hodině, volala bych městskou, že porušují noční klid.

jerika: mě doktorka řekla na desetiměsíční prohlídce, že by malá měla jíst sama, ale já myslím, že ještě připravená není, protože si jídlo plete s hračkou.

jerika
11. mar 2009

Andy a mne dr. povedala ze dieta musi vsetko dokazat samo a to ked sa na to citi. Samozrejme v primeranom obdobi a vraj 10 mesiacov je malo na samotne krmenie. Ak to dokaze je sikulka ale ak sa s lyzickou len hra je to v poriadku.

andy80
11. mar 2009

jerika: ono nejde o krmení lžičkou, já když jí krmím, tak jí dávám do ruky druhou a ona sebe taky jakoby krmí, ale jde o to, že když jí dám na kostičky nakrájený chléb se sýrem, tak to drobí, patlá a nakonec to všechno skončí na podlaze. Má to prostě za super hračku a to si myslím, že není dobře. To Jiřík, ten už v 10ti měsících pochopil, že to, co má na talíři má spapat, ale malá to nechápe. Tak jí dávám kostičky chleba do pusiny sama. Sama sní akorát věci mimo jídlo, jakože kukuřičný křehký chlebík, piškoty, dětské sušenky nebo tak něco co jí dám do ruky, když jíme my. Mě právě doktorka říkala, že chleba na kostičky nebo banán na kolečka apod. už by měla jíst sama.

jerika
11. mar 2009

andy aj nas michal toto robi ale iba ked este nieje hladny ked je hladny tak to do seba hadze ako do suda 😝 skus nechat malu trosku vyhladovat dat jej napr. o pol hodinku neskôr ako obvykle

andy80
11. mar 2009

jerika: ona je hladová snad pořád 😀 . Ne, ale můžu jí odpolední svačinu trošku posunout. Většinou dávám odpoledne na svačinu chleba se sýrem a střídám to s jogurty.

oceanka
11. mar 2009

Ahojte my mame este len 7.5 mesiaca ale napisem vam co papa lebo som nestastna malo vazi, jeho porodna vaha bola 3.97 a teraz vazi 7.50 Kojila som ho tri mesiace ale aj s dokrmovanim lebo velmi schudol prvy tyzden.
v noci alebo okolo 5 rano ale to nie vzdy vypije mlieko 100-180ml ako kedy.
7-8 hod. 60-120 ml mlieka po polhodine hodine jogurt, chlebik, cerealna kasa striedam to ale toho nezje vela.
11-12 hod. prikrm masovo zeleninovy plus polievocka dokopy tak 150-200 gramov
13-14 hod. 60-120 ml mlieka ale nie vzdy no vacsinou
15-16 hod. vyziva 100g
17-18 hod. zeleninovo masovy prikrm 150 g alebo kasa 125 ml
19.30 hod 90-150 ml mlieka
20.00 spat

to mlieko pije vacsinou tu mensiu davku co som napisala
a cajik, vodu, ovocne stavy hrozne pije maaalo ked vypije 100 ml tak som rada
Poradte mi co mam robit alebo co robim zle?

andy80
11. mar 2009

oceanka, měla by si jídlo trošku zredukovat. Jak počítám, tak máte 8x jídlo za den, to je až zbytečné. Zkus jí trošku změnit režim. Časy by sis upravila podle svého:

snídaně: mléko
svačina: ovoce, přesnídávka apod.
oběd: masozeleninový příkrm
druhý oběd: mléko
svačina: jogurt
večeře: kaše

Když zredukuješ na doporučených 6 jídel za den, měla by ti toho vždycky sníst víc. Pokud ti nechce pít mlíčko, dej místo mlíčka klidně kaši. Málo přibíráte, tak si to můžete dovolit. Mezi jídlem, když bude mít hlad, dej jí do ruky dětskou sušenku, kukuřičný chlebík apod. A s pitím se nestresuj, pořád jí nabízej, časem se chytne a bude pít tolik, že jí nebudeš stíhat dávat. Malá mi kolem 6-7 měsíce pila 50-100ml za den, dneska to je 400-500ml za den.

oceanka
12. mar 2009

Andy80 diky za radu skusim s tym nieco spravit dufam ze bude lepsie 😉 citala som ale ze tvoja pekne spapa mliecko mne maly 200 nevypije naraz ani keby som neviem ako chcela

nadik
12. mar 2009

Holky my máme čerstvě 10měsiců, můžem už těstoviny?

andy80
12. mar 2009

nadik, já těstoviny dávám už asi od 8. měsíce bezvaječné (v obchodech je většina bezvaječných)

oceanka: jj to vypije v klidu 200ml mlíčka, ale být tebou vyzkouším dát papat za delší dobu a třeba jak bude hladový, tak vypije taky víc. Jen to můžeš zkusit. Za to nic nedáš. Ale klidně zkus dát místo mlíčka mléčnou kaši. Můžeš zkusit normálně ze lžičky. Abys do něj dostala to mlíčko, tak udělej jen rýžovou kašičku, která se dává do normální dávky mléka a můžeš přidat nějaké ovoce, které má malý rád nebo tak něco. Nebo zkus ochucená mlíčka. Sunar vyrábí vanilkové nebo banánové.

berenika39
12. mar 2009

andy, ahoj, řekla bych, že není úplně směrodatný, že doktorka říkala, že by malá měla jíst sama, počkej na ní pár týdnů, tohle je taková maličkost v životě lidským, že když začne o měsíc později, nestane se vůůůbec nic. neřeš. jste šikovný holky. můj starší syn (podle deníčku, nepamatuju si nic 20 let),jedl sám přesně na svoje první narozeniny. Jídlo přestalo být zajímavý jako hračka, naopak to chtěl mít rychle za sebou, aby mohl jít blnout, tak to do sebe nasoukal a běžel za hračkama. Jedlík to byl vážně dobrej, ale prostě jsem ho krmila a pak to přišlo samo.

berenika39
12. mar 2009

nadik, nějak se dneska potkáváme, proč byste nemohli těstoviny? pokud by ti vadil potenciální alergen - bílek, kup bezvaječný.