Jedlo pre 9 mesačné bábätko

kvetinka0099
21. apr 2015

Ahojte baby , vedely by ste mi poradit , co by som mohla davat babetku papat, je to moje prve a tu mame taku dr. ze mi nic nepovie.davam mu ovocie , zemiak kuracie maso - mrkva alebo cuketa brokolica tak mu to kombinujem aby to mal ine, ryzu papa mrkvov a masom, polievku mi vobec nechce jest a zdasa mi ze je to malo co papa ako keby stale to iste..on chce papat to co mi, a to co mu varim tak to mu nechuti ledva mi to zie velkou namahou.

jasminet
21. apr 2015

@kvetinka0099 zeleninu mozete snad uz vsetku - od mrkvicky, cez bataty, karfiol, kalerab, kukurica... maso tiez vsetko - telacie, jahnacie, kralik, morka, cestoviny so zeleninou - napr. z rozmix. cukety a troska jogurtu na zjemnenie.
polievky vyvar ci zeleninovy, telaci, z bazanta, kuraci, so zeleninom a nudlickami - ak nechce v celku tak mixnut...
biele jogurty pomaly mozete skusat - tie smotanove, tucne.

moje deti lubili telacie alebo kuracie masko so zemiakom a cviklou napr.

kvetinka0099
autor
21. apr 2015

polievku mi ani nechce papat asi kvoly tej mrkve,, on este mava problemi s bruskom tak sa bojim mu davat hoci co.. jogurt som mu davala ale v noci bol taky ako keby ho nieco bolelo budil sa ... moze ho stoho boliet brusko?

anka772
21. apr 2015

@kvetinka0099 moja mala strašne rada, zemiak-špenát-žltok, tekvicu-zemiak-žltok, červenú šošovicu-žltok-zemiak-mrkva a samozrejme biele jogurty smotanové, buď bánovecký,holandia, zvolenský a z ovocia (banán,jablko,hruška,melón),

kvetinka0099
autor
21. apr 2015

tekvicu som hladala vsade neviem ju zohnat, a ten spenat sa da uvarit zo zemiakom ci zvlast? este som ho nerobila 😀

jasminet
21. apr 2015

@kvetinka0099 ten jogurt treba postupne skusit, radsej doobeda, par lyziciek, nie ho na noc tym natlacit... ak ho boli brusko, tak vynechat varenu mrkvu a ryzu, radsej zemiaky, cukety, inu zeleninu, nie brokolice...

jankastubka
21. apr 2015

Mne mala v tom case polievku nechcela lebo jej to prislo prilis riedke a nevedela take jest. Naucila sa to az neskor ked mala viac ako rok.
Ak ma dost tekutiny v inom stave, tak polievka nie je nevyhnutna. A presne ako pise baba predo mnou kombinovat uz takmer vsetku zeleninu a k tomu vsetky prilohy + maso alebo vajce. Treba skusit vyselektovat, z coho to brusko boli. Napr. Jogurt by mal skor pomahat na travenie, ale niektori ho zavadzaju neskor. My sme ho vsak uz v 9 mes jedli.

anka772
21. apr 2015

@kvetinka0099 tekvicu som vždy kúpila v Kauflande, majú tam rôzne maslovú, Hokaido. Ono skôr ich majú na jeseň, keď je ich sezóna. A špenát som vždy kupovala čerstvý, dala som variť zemiaky a tesne pred dovarením zemiakov som dala navrch zopár listkov špenátu a ten som povarila max. 5min. Potom som to rozmixovala, dala kúsok masielka, prípadne nejakého oleja (napr. olivový) a rozdrvený žĺtok ten som už len primiešala. 🙂

katka1981
21. apr 2015

@kvetinka0099, ja som sa pytala pediny pri zavadzani prikrmov, ci nebude zelenina nafukovat a povedala mi ze problemy robieva mlieko, ze zelenina nie a ozaj nikdy problem nebol.

welsanka
21. apr 2015

Treba si pozriet stranku www.prikrmy.sk. Su tam recepty pre babatka rozdelene podla veku. Mne sa stranka paci, je prehladna a je tam vela receptov. 🙂

ivet1371
21. apr 2015

Mám 5 mesaćnu vnućku a ta kràsne papa napriklad batat s karfiolom alebo špenatom alebo s meskom.ovocie alebo vyzivu s ovsenými vločkami.jogurt s ovocim alebo marina keksom alebo piskotou.brokolicu-zemiak.polievku .chlebik,rohlik s maslom.kaše s ovocim .keď vidi niekoho jesť uz otvára pusu🙂

kvetinka0099
autor
21. apr 2015

To mu davam rohlik a chlieb to ma najradsej, a ten jogurt to mu mam davat ako treti prikrm?na olovrant?

ivet1371
21. apr 2015

@kvetinka0099 možeš desiata alebo olovrant

helenanovakova
21. apr 2015

ovocie, zelenina, samozrejme domáce, nie zo supermarketu, strukoviny, obilniny, chudé mäso, žĺtko, probiotický jogurt, biely... určite nedávaj výživy z obchodu, sladkosti, mäsové výrobky a podobné s...čky. moje dieťa má 13. m. a stále papá dokola to isté a v malých porciách. odmieta napr. aj chlieb a pečivo, čo som aj rada, kedže to zdravé nie je. nechám ho, nech zje, čo mu chutí a koľko mu chutí. pokiaľ neupadá na váhe a je zdravé, tak je všetko v poriadku.

katka1981
21. apr 2015

@kvetinka0099, do roka by dieta nemalo cukor, sol, takze ziadne kekse a piskoty, vajecny bielok, tvaroh, hriby, samozrejme udene, ale to uz nepatri do zdravej vyzivy ani nas dospelych.... Najvacsia kravina je davat miminkam kekse, piskoty, sladene jogurty a pribinacek a spol. Ano krasne to spapaju, lebo im to chuti. Ale aj ja by som bola schopna jest sladkosti od rana do vecera, len nastastie mam zdravy rozum

siska53
21. apr 2015

@kvetinka0099 mozes davat aj pseno ci pohanku..kukuricnu kasu... Zeleninku uz roznu,aj por, baklazan ci ine tekvicove zeleniny (bez supy), cervenu sosovicu(nenafukuje), ovsenne vlocky - okrem toho,co uz pisali.
A presne ako katka1981 a ja len dodam,ze daktore potraviny cim neskor,tym lepsie (sladkosti a klasicke hriby-hriby).

mimika1973
25. apr 2015

@ivet1371 to uz ako 5.mesacna papa chlebik ci rohlik? ma uz dake zubky ci ? to len zuje akoze?

moni244
25. apr 2015

@helenanovakova jasne, lebo kazdy ma pristup k domacim potravinam, joj, taketo premudrele zeny zboznujem, radikalne nazory si nechaj pre seba

ivet1371
26. apr 2015

@mimika1973 ano papa zuby nema ale kràsne si to prehodí na bok a žuje.keď vidi niekoho jesť a nedá jej tak plače.ako takto papa nema problem s bruskom a negrcka.je spokojne dieťa🙂

helenanovakova
26. apr 2015

@moni244 ale ved o radu žiadala nejaká kvetinka, prečo ma odpisuješ ty? ty si sa nič nepýtala. a my slím, že každý má prístup k domácim surovinám a potravinám. aj ten, kto v záhrade nič nepestuje, príp. nežije na dedine. kto sa chce zdravo stravovať, tak sa stravuje. cestu k svojmu si nájde. je mi ľúto, že túto stránku chodia ženy, ako ty. fuj

ivet1371
26. apr 2015

@moni244 myslela som si aj ja ale neni hodno tu písať niećo také.lebo naozaj nemože si každy zohnať domáce.a ani to bio v obchode neni bez postrehov.

moni244
26. apr 2015

@helenanovakova čo prosím? nepísala si to nikomu konkrétnemu, písala si to všeobecne, ako keby bol hriech kúpiť v supermarkete, ja nemám prístup k domácemu a čo mám teraz byť o hlade? a vyprosím si, aby si mi písala niečo také, jediná fuj si tu ty, aj s tvojimi bio názorami, len aby sa ti to nevypomstilo

moni244
26. apr 2015

@ivet1371 tak ma naštartovala, ako nikto iný, to čo si dovoluje?

vestecmagia
26. apr 2015

Co sa tyka lekara,tak najdite si na stranke lekari sk recenzie na roznych lekarov z Vasho okolia,je tam diskusia ludi ake maju s kym skusenosti.Co sa tyka mliecka,tak hami hajaja modre,nie zlte je najlepsie,z ostatnych ako beba,sunar.... deti grcali obcas.No a co sa tyka normalnej stravy,tu treba skusat iba chute,vela deti ma problem s papanim 🙂

ukulela
26. apr 2015

@helenanovakova co fuj,ake fuj? ze niekto byva v nejakom okresnom meste, ma rodicak a nema na to cestovat jednym smerom 50 km po bio maso z farmy a druhym smerom 20km po zeleninu? :( ano, da sa zohnat bio, janapr objednavam cez net. ale ozaj - nie kazdy na to ma.
@kvetinka0099 - 9 mesacne babo moze toho uz ovela viac. ja somhned k prvej zelenine - mrkva, zemiak, cukina a brokoli pridala karfiol, kalerab, petrzlen, cviklu (tu maly zboznuje) a uplne mega su sladke zemiaky, bataty. lubi aj spenat. s masom zacinam az buduci tyzden. ale uz mam v mrazaku nachystane kuracie, jahnacie aj telacie ... ak mas kde zohnat, mozes aj kralika davat, ... zltko raz za tyzden ... kedy-tedy aj bezvajednu cestovinu zavarit do prikrmu. ja idem zajtra malemu varit napr fenikel. z ovocia mal jablko, hrusku, banan. ja mam narobenu z jesene domacu vyzivu bez cukru - cistu jablkovu aj kombinovanu, aj napr. jablkovo-mrkvovu. do vyzivy mu nastruham kedy-tedy keksik (take tie od 6.mesiacov) ... nabuduci tyzden skusim ryzu a ten dalsi ovsene vlocky zavarit do prikrmu. vlocky skusim aj ku vyzive a aj ryzu - ako ovocnu ryzu. ja este mixujem, ale ty uz asi ani nemusis, len popucit. inac ja zeleninu objednava, z netu svetbedniciek.sk., po maso som bola 25km vo farmarskom dvore a mam namrazene. ale ked treba, kupim aj v normalnom obchode - nemozem kvoli malemu kazdy den cestovat. a kupovane prikrmy zatial nejedol, to si nechavam pre pripad nudze ako zalohu.

vestecmagia
26. apr 2015

Ako prevencia je dobre aby dietat do jedneho roka drzalo bezlepkovu dietu,teda nic mucne.Nemusi mu byt nic,ale radsej nech drzi do jedneho roka bezlepku ako potom cely zivot ak ma nahodou nabeh.

ukulela
26. apr 2015

k tejbezlepkovej diete - nejest doroka este radila lekarka mojej segre pred par rokmi, teraz uz viaceri lekari radia - pomaly zvykat na lepok uz medzi 4-6. ,esiacom - imunologicke okno a crevko si lahsie zvykne na lepok tak sa vysomar ... ale ja som zvolila tu druhu cestu - jasne, ze do maleho netlacim rozky, ale ten detsky keks uz vo vyzive mal, doma uz mam instatntnu spaldovu kasu a dostane aj cestovinu. nie vela lepku, ani casto, ale po troske ho navykam.

vestecmagia
26. apr 2015

Staci sa nad tym logicky zamysliet,telicko sa postupne vyvija,tym ze nedam dietatu lepok,tym mu uskodit nemozem,ale ak ma nabeh tak uskodit mozem,takze co je lepsia alternativa ? Dospeli ludia vynechavaju lepok ak chcu zdravo zit a dietovat 🙂

jankavt1
26. apr 2015

napr. detske keksiky sunarky s bielym jogurtom, jogurty slovenske smotanove, rozok nech zuzle v ustach, vyzivy, chrumky neslane ryzove - kukuricne - pohankove. banany - jablka - hrozno- ..., ryza , cestoviny bezvajecne, sladky zemiak, losos, zajac, morcacie maso, hovadzie maso, zelenina......

kvetinka0099
autor
26. apr 2015

Kupovane mu davam len obcas ked idem do mesta vybavovat., a co sa tika zeleniny tak to mu davam skoro vsetko,len pri brokolici a karfiolu mame problemi, malemu uz nepretlacam s vydlickou uz mu davam malicke kusky pekne vie papat,ale dost je priebercivy,ovovocie mu az tak nechuti.a co sa tika dr. Tak zajtra idem k druhej dr. Ja byvam na dedine a tu vsetko nedostanem kupit,a ked idem do mesta tak moc toho sa neda kupit,by to zhnilo
len teraz si lamem hlavu ci je normalne ze ked sa maly postavy na nozicky tak dava kroky ale nohy mu smeruju do boku je to normalne?

mimi7473
20. jún 2015

Ahojte mamicky. Poradite mi co davat papkat 9 mesacnemu dietatu ked nic skoro nechce. A ak nieco tak velmi malo, som zufala. Varila som aj podla tabuliek aj podla starej mami, ale nechuti jej nic. Stale by papkala len mliecko a mliecko aj to na 9 mesacne dieta vypije len 160ml. Dakujem vam za rady..