Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Jednostranná strava pubertiaka

birc
1. jún 2014

Milé mamičky, babičky. Neviem, či sa vôbec niekto stratol s problémom, že dieťa od malička (asi od 4 rokov) prijíma len jednostrannú stravu. Vyzerá to, ako by mal fobiu z jedla na tanieri. Odmieta všetko "šťavnaté", žiadne polievky, prívarky, atd. Mäso takmer žiadne, iba ryby aj to len vysmaženú. Pritom stále priberá, lebo konzumuje iba múčne jedlá (každý deň by lángoše jedol, palacinky, buchty a pod.) Zo zeleniny zje iba surovú mrkvu, hrášok. Jedná sa o chlapca 14 ročného. Nič nepomáha, žiadne vysvetľovanie, dohováranie. Tušíme pôvod tohto stavu. Ked bol malý chodil do špecialnej škôlky, nakoľko neskôr začal hovoriť a kde pôsobila logopedička. Tam personál mal biele plášte s gombíkmi a tam ho "nútili", že všetko sa musí spapať. Odvtedy má môj vnuk tieto problémy, spojené s fobiou z gombíkov.Problém sme skúšali riešiť aj skôr - za pomoci psychologa, no neúspešne. Že pôjdeme k psychiatrovi, o tom nechce ani počuť. Píšem ako jeho babička, ktorú tento problém veľmi trápi, takmer som z toho chorá. Čakali sme, že ho to snád prejde ked bude starší, ale stav sa nemení. Ešte v životee nezjedol povedzme kapustnicu, fazuľu a pod. Možno, že niekto má podobné problémy, prosím poradte. Pestrú stravu by veľmi potreboval, lebo je vo vývine a je takmer bez vitamínov.

jana_eyre
1. jún 2014

na spektre chodil kedysi taky serial z bbc, kde sa zaoberali takymi jednostrannymi jedakmi.. to boli ale horsie pripady, ako napr. ze od detstva jedli iba zemiaky a nic ine a pod.. to co citam mi nepride az take hrozne, je dolezite, ze ma aspon nieco rad zo surovej zeleniny, takze vit. ma dostatok.. co sa tyka toho psychiatra, skusila by som skor zmenit psychologa.. psychiater casto iba predpise lieky, cim nic neriesi.. psycholog, ak je dobry dokaze vela..

a inak napr. vo francuzku polievky skoro vobec nekonzumuju a neviem ci by sa tam dal niekto napr. na kapustnicu 😉

tenerifka
1. jún 2014

@birc Mohlo by to byt aj horsie. Moju dospievajucu dceru pokladam za vcelku dobreho jedaka, aj ked nijaku polievku a ani varenu zeleninu(len surovu) do ust neda, nemyslim si, ze je o nieco ukratena a ze jej chybaju nejake vitaminy. Strukoviny zje len vo forme salatu (napr.uvarena sosovica+cerstva uhorka+cibula+rajcina+avokado....)
Videla som dokument, asi ten co spomenula
@jana_eyre , tam to riesili zapajanim deti do pripravy jedla, pozvali kamaratov, spolocne pre nich nachystali jedlo a vsetci spolu sa najedli....spolocne stravovanie v rodine by malo byt samozrejmostou. Vas vnuk by mal postupne nadobudnut pocit, ze jedlo nie je za trest, ze ak nezje to co je navarene, tak ine proste nebude......a najma cez vikendy ho zapajat do varenia, 14-rocny je uz dost velky na to, aby pochopil, ake vitaminy ci ziviny obsahuju strukoviny/vajicka/maso atd....., netlacit nanho, ale komunikovat......

zuzanka.zuzu
1. jún 2014

@birc - nechcem uraziť - nebude to vašou stravou? babku som ľúbila, varila rozličné jedlá - čisto chodiaca kuchárska kniha, len proste ja som to nejedla... vlastne ani neviem prečo :-/
ja som do 15 nenávidela okrem surovej mrkvy žiadnu obzvlášť varenú zeleninu a celý jeden rok som jedla iba zemiaky (a sem tam pizzu, čokoládku, chipsy - ale iba aby som zapadla do kolektívu)... a som tu 🙂 teraz jem všetko :-8 dokonca aj cibulu, čo som sa zaprisahávala ako teenager, že to v živote nedám do úst 😀

cobhan
1. jún 2014

ked bude organizmus chciet nieco ine, tak si sam vypyta a pokial nechudne, tak v tom problem nevidim - je to klasicky pubertiak. Pre tento vek je u chlapcov predstava idealnej stravy 5 langosov rano, 20 palaciniek na obed a pekac buchiet vecer a pomedzi to hranolky s kecupom a kola, pripadne variacie sladkych cestovin. Len mozno by mu bolo dobre zacat sportovat, unavil by sa, spalil prebytocne kalorie a dostal chut aj na ine jedla

stefka33
1. jún 2014

Mohlo by sa to ešte upraviť aj samo. Akurát je vo veku keď sa deťom menia chute. Myslím, že netreba na neho tlačiť, skôr jesť všetci pri stole, jemu dať jeho jedlo a ponúknuť ho, či nechce ochutnať z toho čo majú ostatní. Môj syn tiež mal dosť obmedzenú stravu. Jeden čas jedol len rezancovú polievku a hranolky. My sme zaviedli spoločné stolovanie a postupovali takto. Ak odmietne čo i len ochutnať, skúste ho presvedčiť aby vzal aspoň jedno sústo do pusy a keď to nebude dobré tak nech to vypľuvne do servítky. Môj na seba tlačiť nenechal ani v škôlke. Asi dvakrát ho nútili nasilu zjesť obed a on im tam povracal stôl. 😀 Potom to vzdali a nechali ho zjesť len čo chce. Teraz má jedenásť stále nezje všetko - najmä zelenina, maslo a nátierky neľúbi. Ale ak pripravím niečo na stôl, tak už sám od seba aspoň ochutná a povie, že mamina tak toto nezjem. Inak aj múčne jedlá majú svoju zdravšiu verziu, možno použiť rôzne druhy múky, namiesto džemu ovocie, do zákuskov sa dá postrúhať mrkva, tekvica. Všeličo sa dá vymyslieť. 🙂

nikawero12
1. jún 2014

@birc 14ročný chlapec už nie je malé dieťa a mal by si uvedomiť, že takáto jednostranná strava mu môže akurát tak uškodiť. Nehovoriac o tom, že si buduje pekný základ na obezitu. Ja by som na vašom mieste postupovala radikálne - prestala doma variť všetky múčne jedlá a začala variť zdravšie jedlá. A ked by mladý odmietol jesť, jednoducho by ostal hladný. A myslím si, že po čase by ho tie "mazny" s jedlom prestali baviť.

0silvia0
1. jún 2014

@birc aj ja som ako dieťa nenávidela polievky, omáčky, hlavne mliečne. Keď som tam videla len náznak mlieka, dvíhal sa mi žalúdok. A kapustnicu som tiež nenávidela. Tiež som jedla hlavne veľa múčneho jedla. Treba zmeniť jedálniček. Dnes deti klasické omáčky veľmi nemusia, ani moje deti nechcú strukoviny, ani mliečne polievky nejedia, ale napríklad majú radi tortilly s kuracím mäsom (tam sa zelenina dá prepašovať), milujú jahodové, banánové koktaily, takže aj ovocie majú zastúpené. Skúste zaviesť nové, zaujímavé jedlá
a jednoducho prestať vypekať buchty a langoše.

birc
autor
3. jún 2014
birc
autor
4. jún 2014

Milé mamičky, dakujem za rôznorodé názory. Verte, že som už kadejaké finty na neho vyskúšala. Ja som presvedčená, že je to fobia z gombíkov spojená s jedlom. Ked sa sním chcem rozprávať a vysvetľovať mu, nedá sa a ked vidí na tanieri niečo šťavnaté, alebo napr. pečené mäso s knedlou a kapustou už pri pohľade naň mu príde zle. A myslím si, že vcelku varím dobre a pestro, väčšinou prevláda mäso (sama som diabetička) a musím viesť "dvojitú" kuchyňu, lebo variť múčne zvlášť pre neho. Iné by nezjedol, keby hádam aj hladom umieral a v tom prípade si dá napr. chlieb so slaninou a cibuľou. Čiže na tanieri musí byť "čisto", len jeden druh jedla. A čo sa týka gombíkov, ani on ani nikto z rodiny nesmie mať na sebe veci s gombíkmi. Všetko mu musím prerábať na zips, háčky a pod. Som už žena v rokoch (71), tak si to s ním "užívam". Na staré kolená som sa naučila s IT pracovať, vlastne on ma trochu zasvätil a takto si spestrujem život. Dakujem vopred za dalšie príspevky, resp.povzbudivé slová... Pozdravujem všetky mamičky a babičky!!!

nikawero12
6. jún 2014

@birc v tvojom poslednom príspevku ma zaujal tvoj postoj k vnukovej fobii z gombíkov. Píšeš, že nielen on, ale ani nikto z rodiny nesmie mať na sebe gombík. Ja chápem, že mu chceš uľahčiť život s jeho fobiou, ale toto čo robíš nie je efektívne riešenie. Nemôžeš predsa chcieť aby sa všetci prispôsobovali len tvojmu vnukovi a jeho fobii! A nehovoriac o tom, že vnuk chodí do školy, stretáva sa s inými ľudmi a vtedy mu gombíky nevadia?.....Neviem či tvoj vnuk chodí na nejakú psychoterapiu, ale jednoznačne by sa mal kontaktovať s nejakým psychiatrom – a píšem to bez urážky a úplne vážne...... S mnohými fobiami sa dá prežiť plnohodnotný život, ale to sa treba naučiť a nielen očakávať od ostatných, že sa budú prispôsobovať človeku s nejakou fobiou !

birc
autor
7. jún 2014

@nikawero12 Veruže mu to vadí a veľmi aj v škole, veľmi trpí (hoci už teraz menej ako predtým) ale pomaly privyká a začína to u spolužiakov tolerovať, čomu ja aj celá rodina sa tešíme. Dúfame a veríme, že neskôr to bude aj v rodine tolerovať, ale prečo ho máme trápiť, ked to dokážeme riešiť. Ked chceš, nájdi si o tomto probléme dalšie informácie /nezvyčajné fobie/, kde som sa dočítala, že touto zriedkavou fobiou trpí viacero ľudí a riešia to podobne ako my, nie násilne a rezolútne... Väčší problém je ten, že je to spojené s jedlom. Žiaľ k psychiatrovi ho nevieme dostať. Ked bol menší boli sme, dostal lieky od ktorých mu vystúpila horúčka, takže sa museli vynechať

janinah
7. jún 2014

@birc prepáč,chlapec nemá rodičov? že to riešiš ty,varíš ty,gombiky prešívaš.......čo sa týka fobie,mali ste to už dávno riešiť so psychiatrom,nie je to žiadna hanba,ale chápem,že chlapec sa tomu bráni,preto treba ,aby išiel najprv za psychiatrom rodič bez dieťaťa a poradil sa......čo sa jedla týka- mám 2Or. dcéru,ktorá polovicu z bežných potravín nikdy nedala do úst napr. maslo,šunku,syr,vajce a kopu iných...mám 8r. syna,ktorý nezje žiadne ovocie ani zeleninu a kopu iných potravín/ a máme dve záhrady a ovocia do bludu/....len moja 18r. dcéra je normálne....toto zloženie jedla už neriešim,netrápi ma to ako kedysi,synovi semtam dodám vitamíny v tabletkách na radu lekárky,čo odporúčam aj tvojmu vnukovi

birc
autor
7. jún 2014

@janinah Isteže, má rodičov. Síce sú rozvedení, otec žije 200 km daleko, dcéra má poobedňajšie zamestnanie, domov chodí o 19 hod. takže väčšinu času trávi u starých rodičov, teda snažíme sa dcére vypomáhať... S jedlom u neho je to podobne ako u tvojej st.dcéry a syna, pomaly privykám a snažím sa aby som sa nadtým až tak netrápila, vitamíny tiež dodávam vo forme výž.doplnkov, hoci máme vlastné ovocie a zeleninu. Asi som veľmi úzkostlivá čo sa vnuka týka (členovia rodiny aj dcéra mi to aj vytýkajú) ale taká je moja povaha... Srdečne pozdravujem!!!

zuska_bluzka
7. jún 2014

@birc ja by som to nevidela tak tragicky. podobný prípad som bola aj ja (snáď do nejakej 20tky) mäso som nejedla vôbec, zeleninu takmer tiež, drvivú väčšinu môjho jedálnička tvorili sladkosi a múčne jedlá... neznášala som školské jedálne a ako ma tam nútili jesť tie všeliaké blafy (dodnes nezjem jedlo ktoré nie je na tanieri pekne naaranžované) dnes som dospelá a to, že som nejedla vo vývine normálne na mne nenechalo žiadne následky (nie, nie som ani obézna, skôr naopak), nesnaž sa ho dostať k psychiatrom ani na neho zbytočne netlačte, varte mu to čo má rád, nebojte sa, on časom sám k tomu dospeje, či už prostredníctvom kamarátov alebo frajerky, že sa dá jesť aj čosi iné...
@nikawero12 prepáč ale to nie je cesta, aj na mňa skúšali takéto triky, že buď budem jesť normálnu stravu alebo sa nenajem, a nepomohlo, skôr naopak, ak mi nedali to čo som chcela tak som proste nejedla...

simca06022011
7. jún 2014

@birc na tom ze nezje " stacnate" nic katastroficke nevidim. Skuste ine recepty. A vobec by som prestala rovit langose palacinky a spol ako hlavne jedlo. Kazdy ma rad nieco ine...

winka99
7. jún 2014

@birc ja by som to fobiou nenazvala, zje proste to, co mu chuti, mozno znenavidel jedla ktore ho nutili jest, ale ak zje primerane mnozstvo jedla, ktore mu chuti, nevidim v tom az taky problem...casom sa to upravi
tiez to so mnou mama mala tazke ako dieta som jedla len palacinky, pudingy, cokolady a podobne, vacsinou same sladke jedla, ovocie a zeleninu ziadnu, hocake finty skusali
spominam si ze isty cas ak som mala jest maso, tak jedine kuracie prsia, potom sa to zmenilo na kuraciu kozu
ano citate dobre, kuraciu kozu uvarenu v polievke...dodnes nechapem 😕
takze mama kvoli kozi varila polievku, aby som aspon nieco zjedla
z vyprazaneho rezna som zjedla len struhanku a pod.
a aj dnes je par jedal, ktore nemam rada...ale kto ma rad uplne vsetko, vsak?
nevesajte hlavu, on sa vam rozje ani nebudete vediet ako

birc
autor
11. jún 2014

@zuska_bluzka dakujem pekne, za povzbudivý príspevok. Vdaka Tebe, ale aj ostatným som sa upokojila a snažím sa nevidieť tento problém tak "čierno". Vidím, že nie sme v tom sami a viacerí bojujeme s ťažkosťami v stravovaní pubertiakov a detí vôbec.

birc
autor
11. jún 2014

@winka99 Veľmi pekne dakujem za povzbudivý príspevok a podelenie sa o Tvoje skúsenosti čo sa stravy týka. Aj u Teba to bolo podobné ako u vnuka, on žiadnu polievku nezje, iba mäsovú v ktorej okrem rezancov nič nesmie byť. Na iné polievky sa ani len nepozrie...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli