Kedy môže dieťa jesť avokádo, olivy, rajčiny a cibuľu?

freefamme
9. feb 2011

Ahojte maminy, v akom veku a úprave ste dali bábätku tieto zeleninky a kedy ste začali s mliečnymi výrobkami? Pediatrička hovorí, že až od 10m, my sme čítali, že aj skôr, radi by sme už začali. Ďakujem za vaše odpovede!

pink_lady
9. feb 2011

riadila by som sa pediatrickou, moj ma 17 a avokado ani olivy este nemal, paradajky ano aj cibulku ale len trosinka a jarnu...

nice203
9. feb 2011

ja som uz cibulu dala, aj jogurt. avokado este nedam, mozno po roku, olivy tiez nie. paradajky su velky alergen. s nimi tiez pockam

meusicka
9. feb 2011

ahoj tak u nas to bolo jednoduche, paradajky odmieta dodnes a to uz ma dva roky, dokonca nechce ani polievku.
avokado sme este neskusali.
olivy nam zacala papat teraz, sama od seba, lebo jej zachutili a cibulu ochutnala ale povedala ze to nie je dobre.
takze my sa riadime jej chutovymi poharikmy.
inac si myslim, ze ak u vas v rodine nie je nikto citlivy na tieto veci tak kludne od jedneho roka mozete skusat. u nas sa nsazime obchadzat orechy, oriesky, arasidy, kedze mne nerobia dobre.
jahody nasa tiez vyriesila sama, nechutia jej.

martinex
9. feb 2011

avokado a olivy by som nevadala urcite este..moj ma 18m a este nemal..a paradajku ci cibulku urcite zacat vo varenom stave,neskor skusit surovu....a tak okolo 10m by som zacala..sak sa nemate kam ponahlat..nemusi skusit vsetko naraz 😉 a jogurty od 8m -ale len biele smotanove-najlepsie zvolensky alebo aktivia

katka1981
9. feb 2011

Avokado sa moze v pohode od roka ale na nete najdete aj z viacerych zdrojov, ze kludne aj skor. Je velmi zdrave a nie je alergen. Ako prvy link mi naslo toto http://www.alinka.sk/c/zaciname-papat-3238.html ale je popisaneho urcite aj viac a velmi dobra stranka je aj http://www.kojeni.net/prikrmy.php tam je avokado vhodne pre 7.-8.mesacne deticky, a najdete tam aj ostatne potraviny.

latvia
9. feb 2011

avokado sa tusim v amerike zavadza ako jeden z prvych prikrmov, takze myslim ze mozes hned. cibula asi od roka, mozes mozno aj trochu skor, ja som varila aj bez cibule, je len na dochutenie, takze mi nechybala 🙂 paradajky by som dala cca od 9mesiaca,niektore deti su na ne alergicke, olivy rada nemam, nemyslim ze dietatu budu chybat, ak tak olivovy olej

ikke
9. feb 2011

ja som malemu s cibulou (3 tenke polkolieska nadrobno nakrajane) varila dnes prvykrat 🙂
paradajku uvarenu mal prvykrat asi ako 8-9 mesacny, dnes som prvykrat dala do vlastneho varenia paradajkovy pretlak bez soli, ale v kupovanej strave ho mal uz skor.
olivy asi az ked si ich sam vypyta, mne zacali chutit az daaaavno po 20. narodeninach, mm ich neje dodnes 😅

janka108
9. feb 2011

co sa tyka avokada, dala som ho malemu ked mal 8mesiacov. rozmackany s bananom, alebo s varenymi zemiakmi a maslom. pomlaskaval si🙂)

jana776
9. feb 2011

ja som avokado tiez dala okolo 9 mes prvy krat, do teraz ho papame dost casto a uplne bez problemov. Docitala som sa tak ako pise latvia, ze avokado v amerike zavadzaju medzi prvymi prikrmami a ze nie je alergen. Tak som skusila a malo veeelky uspech. A navyse obsahuje vela nenasytenych mastnych kyselin.
Paradajku som este nedala, ta niektorym detom robi problemy, takze vaham.... ale uz asi coskoro dam.
Tepelne upravenu cibulu davam od roka a olivy by som vobec nedavala v prvych rokoch zivota, kedze obsahuju velmi vela soli.

bastilly
8. aug 2011

my mame 8m, aokado a olivy este nepapal ale paradajku uz papa asi mesiac a pol , rano chlebk so syroma paradajkou , uplne to zboznuje, cibulu vo varenipouzivam bezne,takze papa aj o , a mliecne vyrobky? od 5. mesiaca som mu zacala davat biele jogurty , Pribinacek...a sme v pohode🙂 teraz papa skoro vsetko....nemame problem

tarifa
3. máj 2013

Ahoj! Ja som avokádo zavádzala ako prvé aj s banánom pri ukončení šiesteho mesiaca, paradajky kľudne môžeš od deviateho mesiaca ale aby boli istejšie hodila by som ich na minutku do vriacej vody a odstránila šupku a semienka. Semienka by sa radšej vôbec nemali do roka, preto pozor aj na časté zavádzanie ryže (obsahuje ťažké kovy ako arzén) spolu so šupkou sú ťažko stráviteľné aj pre dospelého človeka nie to ešte pre dieťa. Tým pádom je odpoveď s olivami jasná. S tými by som počkala kľudne aj dekádu🙂 Naozaj existuje pestrý sortiment ovocia a zeleniny vhodný od šiestich mesiacov, netreba vymýšľať. Cibuľu osobne u dieťatka používam len na liečenie, vylúhujem nakrájanú a dám ju vypiť proti kašľu, inač by som ju neodporúčala do roku.Rozhodne nesúhlasím s podávaním mliečnych výrobkov možných zakúpiť v obchode,pretože zakysľujú a zahlieňujú organizmus a sú preplnené hormónmi a antibiotikami, prešli procesom ktorý zabil všetko užitočné a uskladňovaný v umelohmotných kelímkoch obsahujúcom ftaláty, PVC a hociaké karcinogény..no neviem, rozhodnite sa samy. Vhodnou alternatívou je občasné podanie ovčieho jogurtu v sklenenej nádobke. Kvalita nad kvantitou! Odporúčam dlhodobé samoštúdium dietológie namiesto slepému dôverovaniu pediatrom ktorý zakazujú avokádo a odporúčajú sunar a pribiňáčik! Je to hrôza! Prajem veľa šťastia! b.buganova@gmail.com

gabikatka
12. jan 2016

Bastilly coze 😂😂😂 od 5m pribinacik??? To je snad zly vtip toto

lorela
12. jan 2016

Dôveruj pediatričke určite viac ako 1000 a jednému názoru na koňovi a kdekade na nete 😉

A k otázke: Biele jogurty (a ostatné vhodné mliečne výrobky) naozaj od cca 10. mesiaca.
Paradajky od 1 roka v prípade, že vy, rodičia, nie ste alergici (ani senná nádcha).
Avokádo možno aj trošku skôr ako od jedného rôčka, podobne aj s cibuľou pri varení.
Olivy určite nie, pretože drvivá väčšina je tak strašne presolená, že nie je vhodná pre deti vôbec (samozrejme, pre tie, ktorých rodičom záleží na stravovaní svojich ratolestí).
Do úvahy by neskôr pripadali čierne olivy (tie sú takmer bez soli, treba vybrať vhodného výrobcu).

anetka1978
30. máj 2016

miesto " normalnej " cibule davam pór..ten mozu od 7 m. A davam aj cviklu uvarim ja...avokado je zdrave, moze sa davat aj 6-7 mesacnym..Olivy nedavam, aj ked zu ma maly 11 m, ani rajciny este..Ale to som ja 🙂

gabuchah
20. máj 2017

A co cerstva cibula v pomazanke pre 15m dieta?