Kedy odložiť prikrmovanie?

janapeterjana
5. nov 2019

Maminy, idem si po radu. Syn ma 5 a pol mesiaca (je o mesiac skor narodeny) a pediatricka na poslednej poradni povedala, ze uz mozem zacat prikrmovat. Doteraz bol plne kojeny. Uz druhy tyzden mu teda davam zeleninu, isla som po troch dnoch mrkvu, zemiak, petrzlen a potom kombinacie. Lenze on o to vobec nejavi zaujem, neotvara usta, vacsinu vypluje, zje mozno dve lyzicky, hlavu da bokom a kasle na mna. Potom ked mu dam prsnik, riadne sa z neho naje ako vzdy. Uvazujem, ci to na neho nie je skoro. Priberal mi pekne, ma vyse 7 kil (porodna vaha bola 3,1). Mam sa nadalej snazit a dufat, ze si postupne zvykne alebo este odlozit?

h2
5. nov 2019

@janapeterjana Ahoj, pokojne by som to ešte o 2 týždne odložila. môj syn sa narodil len o necelé 2 týždne pred termínom, takže bol považovaný za donosené dieťa, ale bol hypotrofický, podvyživený, kvôli problémom s placentou. Prikrmovať som začala až keď mal 6 mesiacov. (Podľa pokynov pediatričky.)

julianadrx
5. nov 2019

Keď je plne kojený tak mu nemusíš ešte dávať vôbec, prípadne skús len po lyžičkách...niet sa kam ponáhlať a zaťažovať mu bruško, pokiaľ ho kojíš na požiadanie.... nerieš, niektoré maminy kojené deti prikrmujú až od roka... ja som dávala prvé príkrmy kojeným deťom po 6 mesiaci a po lyžičkách a ked sa rozpapali znížila som trošku kojenie...

sapetka
5. nov 2019

Jasne davaj mu dalej a potom ho dokoj. Ved tu nejde o to aby si mu nahradilo dojcenie jedlom ale aby ochutnaval. Aj ked len jednu alebo dve lyzicky ked bude chciet viac tal viac ked nie tak das mliecko. Skusaj dalsiu zeleninu. Batat brokolicu karfiol. Uvidis rozpapa sa.

siska53
5. nov 2019

@janapeterjana kludne odloz.. nasi bol narodeni nacas a zacala som az ukoncenym 6.m. a dcere v by som to aj odložila aj o mesaic, lenze ja som.mala.planovanu operáciu, tak som potrebovala, aby už bola aj na nejakých prikrmoch.

carduelis
5. nov 2019

Svetova zdravotnicka organizacia odopruca plne kojenym detom, ktore prosperuju, zavadzat prikrmy od 6. mesiaca a do roka by mlieko malo stale tvorit 75% stravy dietata. Pokojne ho koj, potom mu zacni davat po lyzicke pomixovanej mrkvy, zemiaku atd, nie hned velke mnozstva, nech si zvykne aj on, a stale pri tom mozes kojit. Netreba nahradzat jedno dojcenie prikrmom.

evitka83
5. nov 2019

@janapeterjana a aj mu to nejak ochutis?kamoska tiez isla podla tych tabuliek, ze co kedy pri davat a stazovala sa, ze maly to nechce a nenapadlo ju to ochutnat 😆 a cudovala sa, ze maly jej vypluva zemiakpve pyre bez chuti 😊

janapeterjana
autor
5. nov 2019

@evitka83 pokial viem, tak detom by sa to este ochucovat nemalo.. nedavam do toho nic, len to rozmixujem.

evitka83
6. nov 2019

@janapeterjana a chuti to to? Lebo mne teda uvareny a roztlaceny zemiak nie. Ochucovat mozes, len si treba nastudovat cim. Nedas babu do jedla oregano, ale ked urobis zemiak cuketa alebo zemiak tekvica a das do toho trochu bazalky, tak mu len dobre spravis na brusko. Ked robis mrkva jablko, to chutit nemusis, lebo jablko pusti stavu. Ked som potrebovala osladit, dala som steviu. To dieta nema ine chute ako dospely clovek len preto ze ma par mesiacov. Moja dcera ma 5r a teda musim poklopat zje mi vsetko, ale ja som sa nikdy striktne nedrzala tabuliek. Nikdy nemala traviace tazkosti ani alergie, ale ked jej nieco vyslovene nechutilo, netlacila som to do nej. Sebe to nerobim, tak nebudem to robit ani svojim detom 😉

verizienka
11. nov 2019

Naša tiež tak nechcela, zjedla pár lyžičiek, všetko pluvala, ale tu ide fakt len o tie chute, aby si zvykal. Po dvoch týždňoch sa chytila pekne, niečo jej chutí viac, niečo menej. Ide o to naučiť bábätko na lyžičku a rozpoznať prípadne alergie. Inak má čas, možno o týždeň len budeš kukať co sa deje, keď ti všetko poje 😀