Kedy začať dávať kravské mlieko, krabicové a z automatu?

zudan
16. okt 2012

Ahojte, viete mi poradiť je skoro na kravské mlieko v 10. mesiaci? Chcela by som už na noc mu navariť klasickú krupičku, starší syn už pil KM od pol roka a bol v pohode, ale o je pár rokov dozadu, teraz sa to všetko odsúva . Už mám pocit, že sa nahráva len spoločnostiam distribučným...Čo mi poradíte

lilysk
16. okt 2012

Ahoj .Ja som davala kravske mlieko az po 2 rokoch . Jogurty ,tvaroh a puding som davala uz asi od 1 roka ,ale mlieko ako take pit az ovela neskor .Ale inak moje deti ani nechcu pit mlieko kravske -len kozie 🙂)) Ja ked citim na 2 m kozie mlieko tak mi je zle a oni ,ze maaaaaam 🙂) Aj syr len kozi chcu 🙂

tynamartina
16. okt 2012

My sme dávali od 1roka ale plnotučné, a všetko bez problémov 🙂

zajaciq
16. okt 2012

nakolko zastavam nazor, ze KM je nezdrave, tak moja odpoved by znela, ze nikdy. Materske sme pili 26mesiacov, teraz ryzove bio, pripadne kyslomliecne vyrobky z KM.

lienkan
16. okt 2012

Mamička poznam vela zienok -mamičiek okolo mna - ktore nejak tak potichu davaju a robia kase z norm.mliečka - je to len na vas - vyskusajte j a uvidite ako na to reaguje. Mala ma o 2 dni 8mes. a papa mliecne - som za nu zodpovedna - kaka mi kazdy den - vyrazky nema a ked vidim ako jej ten Pribinačik chutí ... je to len na vas ...vyskusajte .. 🙂 a ked tak - tak prevarene ...

zuzka38
16. okt 2012

ano, je to skoro...

tetapetra
16. okt 2012

co clovek, to nazor 😀

stanislavao
16. okt 2012

ja som zacala ked mas vyse 2 roky, ale krupicu som mu uz davno predtym robila z trvanliveho. ale museli sme sa vratit k nutrilonu, lebo mu nerobilo dobre. a z automatu vobec. to je velmi tazke, obsahuje vela tuku a z toho mi zvracal a aj starsi ho pije len ojedinele a to ma uz 8 rokov a neni mu z neho dobre. do krupicky ho mozete dat, ale radsej polotucne trvanlive. a uvidite, ci mu to nebude robit problemy s kakanim, s bruskom a pod.

cevorud
16. okt 2012

ja som mojmu zacala davat kravske mlieko od roka, ako mi odporucila detska doktorka....a jogurty a podobne veci uz skor... treba vyskusat 😉

ichbinich
16. okt 2012

@zudan:
Klasicka krupica je casto prilis tazka, ale to treba vyskusat. V principe sa najprv zavadzaju kyslomliecne vyrobky, az potom obycajne mlieko. Namiesto rovno "velkej" davky mozes pridat mlieko do jedla, napr. na zjemnenie polievky a uvidis, ci syncek nejako reaguje. Ak nie, mozes skusit aj trochu viac. Neskusala by som hned naraz plnu davku krupice.

Odkladanim podavania moznych alergenov sa ale nic neziska, je dokazane, ze najlepsie je zavadzat aj mozne alergeny relativne zavcasu, ale v malych mnozstvach. Napr. muku kvoli lepku, mlieko a pod. Uplne najlepsie este pocas kojenia.

Materske mlieko obsahuje laktozu (= mliecny cukor). Na travenie laktozy je potrebny enzym laktaza. Ale ak sa prestane laktoza vyskytovat v strave, telo prestane produkovat laktazu. Takze ak sa potom klasicke mlieko zacne podavat napr. po roku a medzitym sa podavali kadejake umele mlieka a nahrady, telo uz stratilo schopnost tvorit laktazu (alebo ju tvorit v dostatocnom mnozstve). A potom samozrejme laktozu uz nevie spracovat a je z toho intolerancia...

Ja som nevedomky zavielda mlieko s jednym druhom detskych piskot, obsahovali susene mlieko. Ked som na to prisla, uz som si nad tym hlavu nelamala a pridavala postupne mlieko aj do jedal. Klasicke mlieko nepije ako napoj, malokedy si da mlieko a muesli (ale uz ma skoro 3 roky).

Mlieko z automatu ale prevar. Krabicove mozes, ale urcite nie trvanlive. Najlepsie je plnotucne s "normalnou" trvanlivostou z chladiaceho boxu. Teda take, co ma trvanlivost par dni. A nie par tyzdov ako to s predlzenou trvanlivostou a uz vobec nie par mesiacov, ako trvanlive.

alami
16. okt 2012

Odporúča sa po 3. roku. Ak dáš skôr a bude ti mať potom alergiu, tak si budeš veľmi nadávať 😉

simca06022011
16. okt 2012

No nam lekarka dovolila ako vsetky mliecne veci uz od cca 10mesiaca (neviem isto?), ale davam jej to iba ak nieco varim, puding a tak... a ked dostala u svokry krupicovu kasu vecer (este nemala rok), tak jej bolo tazko... od roka by som v pohode davala, ale naco? 🙂 zdrave na tom nie je nic, rano dostane nutrilon, cez den mlieko nemame ak nie je nieco varene + jogurt/puding a vecer mame zase kasu pred spanim (na dobru noc z krabice🙂)
Mala ma rada aj bio mandlove mlieko z DMky... neviem ci to deti mozu 🙂

januliku
16. okt 2012

My od 10m varime krupicu aj puding z kravskeho plnotucneho a sme ok a chuti nam ovela viac ako tie instante kase. Dokonca trosku aj prisladime a na krupicu dame aj maslo. Vzdy uvarim vacsiu porciu, lebo ja to lubim odmalicka tiez 😉

tinka9000
16. okt 2012

Ja budem kravské mlieko, samozrejme plnotučné a nie trvanlivé dávať od roka, do kaše aj skôr. Schválil mi to aj pediater, musíš dať len na svoju intuíciu a zdravý rozum. Ja sama pijem od malička veľa mlieka, aj počas tehotenstava som pila aj surové z automatu, a malá prospieva jedna radosť.V rodine nemáme žiadne alergie tak som si istá, že ani moja malá nebude alergik, a budem to zavádzať postupne popri kojení, tak nemám žiadne obavy. Myslím že je to dôležitá a prirodzená súčasť stravy a tvrdenia, že do 3 rokoch majú byť deti na umelom mlieku, sú podľa mňa prehnané a prekonané, ale každá mamina sa musí rozhodnúť sama.

nikolka2
16. okt 2012

kludne mu davaj to je nazor kazdej tu mamicky ,,moje deti vyrastaju na KM a su v pohodicke ,,,,je uz konecne dokazane , ze kravske mlieko nesposobuje alergie ,,je to len hlupy vymysel ,,,a nech si vravi co chce ,,,,vsetky mami ked pocaj vojny nemohli kojit ,,tak davali detom len kravske mlieko a nikomu nic nebolo ,,,,ja si stojim za svojim niet nad cerstve mlieko ked nie materinske aj to od kravicky je super .... 😉

zmrzlinkams
16. okt 2012

@zudan
ja som malej začala dvať KM mliečko od 9 mes. a to tak že som davala UM a cez den sem tam KM a neskor som uplne prešla na kravske mliečko a mal je uplne v poriadku nema ani alergie nič a pekne pribera, jogurtiky davam od 6 mes. ale kupovala som detske ako je pribinačik, jednoťačik, a pod. neskor som už davala normalne jogurtiky a vždy som kupila rozne aby vyskušala všelijake len som sa vyhybala čokoladovym, orechovym - kupovala som len ovocne.
krupicu som skušala ale bolelo nas bruško z toho tak som viac neurobila treba vyskušať , druhy krát som vyskušala teraz okolo 1 roku a bolo dobre a už sme pár krát papali a kakavko som prvy krát vyskušala po 1 roku a tiež som robila len pár krát ale jogurty zatial len ovocne zatial kupujem aj ked vyskušala už aj čokoládku od susedky 🙂 začni pomalyčky a malymi davkami a uvidiš ako bude drobec reagovať. Ja napr. kupujem len krabicove KM skušala som z automatu a to som prevarila a to malu trošku prehnalo lebo je mastnejšie ako krabicove mlieka, tak som prestala po tyž. skušania davať, KM neprevaram 🙂 pre nás bolo drahe kupovať tolko UM tak som to s malou dušičkou vyskušala a v pohode a raz tu bola temo a KM a tam kočky pisali že 1 - 1,5r už začali davať mliečko svojim detičkam tak som skusila aj ja. Do jedál som davala už skor KM. 🙂

ejuska79
16. okt 2012

ja som kojila 1 rok, potom do 1,5 roka mala UM, a az potom kravske mlieko...ja som rada, ze jej mliecko chuti, lebo s jogurtami a inymi mliecnymi vyrobkami ju doslova nahanam, aby aspon trosku zjedla.. o krupici a nejakych kasickach nemoze byt ani rec..

tehula
16. okt 2012

kojila som prve do roka druhe do 13mes, okamzite po odstaveni od MM sme presli na kravske. Mne deti odmietali UM, dokonca aj kase z UM, ale celkovo aj hotove prikrmy v sklickach. U nas teda len kravske prichadzalo do uvahy, ked som ich nechcela mat na prse do predskolskeho veku.

zlatovlaska123
16. okt 2012

Myslím, že sa mu nič nestane...ja som rok kojila a potom sme išli rovno na kravské mlieko z obchodu...žiaden sunar...od 7 mesiacov jedli jogurty, pribináky a pod.a nič im nie je a ani nebolo...podľa mňa hlúposť, že spôsobuje alergie...dakedy čím deti kŕmili? podojili, prevarili, zriedili vodou a papalo sa...aj od narodenia, keď žena nemala mlieko...a nebolo toľko alergií ako teraz... 😉

lubkasofia
16. okt 2012

ja som kojila do 7 mesiacov a hned sme prešli na kravske, malinkej velmi chutí a nutrilon ani žiadne umelé mi nechcela, syna som kojila do 3 mesiacov a hned potom som prešla na kravské.....bude mať 9 rokov a kravske mliečko zbožnuje....denne vypije aj liter 🙂

hannah25
8. jan 2013

presne tak mamičky....100 ľudí 100 chutí! môj malý má skoro 8 mesiacov, stále ho kojím, ale bohužiaľ v noci mu moje mliečko nestačí tak sme skúsili umelé a postupne aj normálne mliečko..zatiaľ som kúpila len čerstvé z chladiacich boxov ktoré majú trvanlivosť 3-5dní, nič sa mu nevyhodilo, ani nie je nepokojný, je šťastný a zdravučký, pekne priberá 🙂
Skúšala som mu navariť aj detskú krupicu do flašky a predstavte si že to odmieta...viac dní som to skúsila, ale nepapal, proste pred spaním musí mať moje mliečko a v noci sa mi budí dvakrát a papá čerstvé mliečko 🙂
Papáme aj jogurty, ale len biely s domácim lekvárom, alebo jednotáčiky, resp.pribináčiky.
Umelé mlieko ok.....ale nie každý si ho môže dovoliť až do 3 rokov, je to drahá záležitosť...a povedzme si narovinu, ako sme papali my? no predsa kravské a tu sme 🙂)
takže podľa mňa, keď na dieťatku nič nespozorujete,že by mu škodilo...... môže ho papať 🙂

missia
8. jan 2013

5,5 mesiaca som kojila,do 1,5 roka umele mliecko a kvoli tomu,ze bolo drahe a rychlo sa minalo davam kravske3,5 % 🙂 a je mi jedno aka znacka,ci v akom obchode ho kupujem.

talula
8. jan 2013

ja som malu kojila do 1,5r ale od roka som ju kojila len v noci a cez den som jej davala KM plnotucne lebo umele jej vobec nechutilo a je v poriadku. Myslim, ze ked tvoj maly ma uz 10mes, tak skus podla mna sem-tam mu dat...

puklicqa
24. mar 2014

Baby a keď chcem začať podávať mliecko, treba ho prevarat či stačí zohriať?