Kedy začať s príkrmami u plne kojených detí?

vladimira83
23. nov 2013

Mamičky kedy ste začali s príkrmi u plne kojených detičiek? Začali ste aj skôr ako 6 mesiacov, čo ste dávali aj nejaké polievočky zeleninové, ovocné výživy a pod. Neviem si predstaviť dať malému 3 lyžičky popučenej mrkvy a dosť 🙂 Naše mamy nás chovali inak a sme tu 🙂 Ja si myslím, že alergie a podobné veci kvôli čomu sa nemôže s prikrmovaním skôr, sú niekde inde a nie v tom, že doprajeme detičkám prikrmovať o niečo skôr.

linda20111
23. nov 2013

@vladimira83 ahoj, ja som zacala skor hoci bol maly iba kojeny, nepamatam si uz presne, ale asi od 5.mesiaca som mu davala detsku vyzivu, neskor som dala popucenu mrkvu alebo zemiak, do vyzivy som pridala popucene piskoty. Maly nema ziadne alergie a papal pekne vsetko - az teraz ked je vacsi zacina vymyslat a hrat sa s jedlom🙂 Myslim si ze nic sa nestane ked zacnes niekolko tyzdnov skor, alebo neskor, nemusis sa riadit presne na dni 🙂 Polievku som davala velmi malo kedze z flase ju nechcel a z lyzicky rozlieval 🙂

kali23
23. nov 2013

A co chces pocut? Uistenie, ze niekto tlaci 2na3 do tak maleho organizmu a prezil to? Lebo aj do nas tlacili a prezili sme?
Ja som zacala v siedmom a aj to mi prislo skoro, idem podla makrobiotiky a maly je stale dojceny. 😉

monhla
23. nov 2013

Ja som začala v 6. mesiacoch mladšiu a až takmer v 7 mesiacoch staršiu /problémy s obličkami/ a baby sú zdravé a nič im nechýba. Staršej väčšinaludí háda 5 rokov, čo je taká vysoká a šikovná a to má len 3,5 roka.
Môžeš prikrmovať aj skôr - ide o to že MM im do toho 6 mesiaca ozaj stačí tak načo ich /aj seba/ zaťažovať.

P.S. Tie 3 lyžičky sa dávajú prvý deň - neznámeho zvyčajne prvýkrát deti moc nezjedia. Postupne dávku zvyšuješ /podľa chuti dieťatka/ a o pár dní môže zjesť aj 2 deci 😀 😀 😀

henas
23. nov 2013

Ja som začala pd pol roka a to najprv mrkvou..najprv zeleninka a potom ovocie a kojeny je doteraz
A to ma 10 mesiacov.🙂)

janie80
23. nov 2013

My sme zacali presne v den, ked maly dovrsil pol roka. Tak nam doporucila nasa pediatricka a ja jej plne doverujem. Najprv sme davali len zeleninku, o dva tyzdne pridali maso, o dva tyzdne kasu na vecer a o dalsie dva tyzdne ovocie. Teda ovocie papa zatial len 4 dni a nemyslim si, ze mu nieco uslo. A ako pise @monhla tych par lyziciek sa dava prve dni a nasledne na to dokojis... dalsie dni to mozes navysit, ked mas doma papkaca 🙂 nas spapal prvy den 60ml, druhy 100ml a 200ml mi papa od piateho dna. Pre taketo deticky je stale hlavnou stravou mliecko 🙂

1104
23. nov 2013

@monhla môžem sa spýtať prečo si staršiu dcérku začala prikrmovať až v 7 mesiaci? Ked má dieťa problémy s oblickami tak sa nemôže skorej?Pýtam sa preto lebo aj môj syn má neake problémy s oblickami presne neviem čo este sme neboli u nefrologa až o 2týždne ideme.

monhla
23. nov 2013

@janie80 Ja viem - prešla som si to 3x /aj s neterkou/. Síce samé baby ale jesť im chutilo a chutí neskutočne. Občas som pri príkrmoch nestačila naberať 😀 😀 😀
Len som mamičku chcela ujistiť, že jej dieťa neumrie hladom keď mu dá "len" 3 lyžičky pri prvom príkrme 🙂

monhla
23. nov 2013

@1104 Samozrejme že môže! Čakala som však na výsledky z kontroly na nefrológii a radšej som tie cca 3 týžne počkala. Všetko bolo o.k. ale viete - prehnane starostlivá mamička a prvé dieťa je vražebná kombinácia 🙂

raduz06
23. nov 2013

Ahojky, standardne se pise u plne kojenych deti kolem toho 6 mesice, ale pokud tve detatko nejevi znamky, ze by chtelo, tak muzes zacit klidne pozdeji, naopak, pokud ma velmi zajem o potravu, muzes zacit klidne o dva tydny nebo tyden drive.(to se doporucuje i v pripade nejakeho problemu s kojenim-je lepsi prejit na prikrmy drive, nez zacit s UM).Vetsinou se zacina s mrkvi- treba tri dny a postupne pridavas dalsi druhy zeleniny- co se tyce mnozstvi, tak nejdrive opravdu jen par lzicek a postupne muzes zvetsovat davku (za 2-4 tydny muzes dosahnout klidne i 250ml), ale mimco si samo rekne, kolik chce.Kojit stale podle zajmu detatka, klidne pred podanim prikrmu, nebo behem, nebo potom, hlavne se nesnazit vytlacovat prikrmy kojeni, od toho vzniklo i slovo prikrm.Zhruba za ty 2-4 tydny taky pridat maso-postupne. No a za dalsi treba tri tydny od podani prvni zeleniny muzes pridat ovoce, opet nejdrive treba tri dny jen jablko(ze zacatku muzes povarit), za dalsi tri dny muzes pridat dalsi druh ovoce. kolem 8-9 mesice se doporucuje zaradit 3. prikrm-vetsinou se uvadi kase-mysli samozrejme ty mlecne, ale to nedoporucuji, mlecne kase nejsou zkratka vubec potreba(jedna se spis o silny marketing spolecnosti),Takze v pripade, ze stale kojis podle pozadavku ditete, tak muzes klidne davat zeleninu navecer, nebo udelat nejake alternativni kase (ryzove, jahlove s ovocem atd.)Ale je to samozrejme na tobe.. No a mezi 9.-12 mesicem muzes pridat jogurt a zaradit do hlavniho jidla i prilohy.Co se tyce zavedeni lepku, je mozne od toho 6. mesice, dulezite je to, ze dite pri zavedeni lepku kojis. Postupu je vice, zalezi, jakou cestou se vydas ty 🙂

asocial
23. nov 2013

MAL 6 mesiacov a tyzden..dovtedy bol plne kojeny...A postupne, najprv zelenina, neskor maso, az potom ovocie...kojeny je doteraz (sice mlieka tam vela nie je, ale je to uspavatko 🙂), a stale je svoju stravu, nie nasu...

a tiez na mna sli niektori clenovia rodiny s tym, ze a preco neje pribinacika, sladke, slaninu, puding, ze ja som to jedla..tak ma nezaujima...
ty aj tak spravis po svojom..ja som nazoru, nech kazdy robi ako uzna za vhodne..

a inak, aby si sa potom necudovala, ked ti aj tie tri lyzicky mrkvy odmietne..🙂

janie80
23. nov 2013

@monhla hej , hej, ved ja som s tebou suhlasila 😉

monhla
23. nov 2013

@janie80 Viem. Reagovala som na toho "papkáča" - že to môže byť aj baby 😀

katie555
23. nov 2013

@vladimira83 my sme zacali asi 5 dni pred 6tym mesiacom..ale robili sme metodu baby led weaning ...postup zelenina, maso a a ovocie sme ale dodrzali...teraz ma 13 mesiacov, zje vsetko co nezje ju, najoblubenejsie je kurca ...to zje v pohode cele stehno ... 😀

siska53
23. nov 2013

Ja som u oboch zacala v 6.,u malej som chcela,zacat aj neskor,ale cakala ma,operacia zlcnika,musela byt uz na zavedznych prikrmoch,kedze nevedela pit z flase. Maly sice otvaral pusinu uz v 5mesiacoch,ale sme si pockali do 6.mesiaca. Ved mu nic neuslo.

seemani
29. nov 2013

@vladimira83 ja som začala 4.11., malý mal necelé 4 mesiace. Stále mi plakával, bol proste hladný, moje mlieko mu už nestačilo, tak mi lekárka poradila dávať nutrilon an večeru a na obed skúšať pomaly zeleninku. Začali sme mrkvičkou, potom zemiak, krafiol, jabĺčko a teraz papá detskú výživu. Všetko mu chutí, nemá žiadne problémy, plač prestla a je to vysmiate a spokojné bábo. kojím v pohdoe ďalej, mlieka sa mi netvorí menej, takže sme všetci spokojný. Ak máš pocit, že to treba, začni, ale ak máš dosť mlieka a malý je spokojný, počkaj do 6teho mesiaca.