Kojenie aj prikrmovanie 3týždňového bába. Ako na to?

aylin
19. nov 2008

ahojte. nasu malu Aylinku kojim a musim aj prikrmovat a stale jej je malo. vypije aj viac ako 200ml. problem,je,ze posledne 2 dni odmieta kojenie a chce len s flasky. urcite si zvykla na flasku a je to pre nu jednoduchsie. no doteraz nebol problem s kojenim a s prikrmovanim. len velmi nerada by som ju prestala kojit ale vzdy si odpumpovavat materske mlieko do flasky je narocne a stresujuce kedze mi mala hned zacne vrieskat a zlosti sa ked nedostane hned papat. neviete poradit ako ju prinutit aby sa prestala odtahovat a zlostit pri kojeni?? dakujem za kazdu radu. ivana

aylin
autor
21. nov 2008

ahoj Nikka. no mliecka si odpumpujem uz len od tych 45ml-60maximalne,ale pred par dnami bolo toho daleko viac. mliecko som nemusela nikde skladovat,lebo mala vzdy vsetko vypila a este som jej musela pridat aj UM. vraj sa mliecko dava do ladnicky...ja som to vlastne este nemala zapotrebne pri tej nasej hladoske. teraz davam cez den malej prsnik-strasne vymysla a vrieska,no k veceru a v noci jej robim aj UM-vyhrala nado mnou. neviem ako dlho by som zvladala s nou takto stresovat den a noc... a aj chudak manzel kedze robi od rano do vecera sa musi obcas aj trosku vyspat-co sa urcite v noci bez UM pri nasej malej neda,lebo vystraja potom aj kazdu pol hodinku.

ika07
20. feb 2012

prosim o radu mam tyzdnove babo a som po sekcii,je naucena na flasu z nemocnice a ja mam malo mlieka tak ju prikrmujem,davam jej 50ml ,ale pyta si niekedy aj po hodine a pol,kolko jej mozem dat?

inka070707
20. feb 2012

@ika07 tiez som po sekcii, takze chapem tvoju situaciu... Prikladaj ju co najcastejsie
a nech papa ako dlho chce. To, ze je naucena na flasu z nemocnice, je zle, nemala si im to dovolit. Mne maleho prikrmovali so striekackou, pomaly sa mi to mliecko rozbiehalo. My sme postupne dokrmovacie davky znizovali a presne dva tyzdne po porode sme uplne prestali prikrmovat. Radsej ju co najcastejsie prikladaj, nech sa tvori mliecko. Prikrmovat skus cievkou, najlepsie bude vyhladat laktacnu poradkynu. Drzim palce 🙂

elienka
20. feb 2012

@ika07 aj ja som po sekcii, s kojením sme bojovali 6 týždňov, ale prvé 3 dni boli najviac stresujúce, lebo sme prišli s dokrmom z pôrodnice a kolotoč - kojiť, zarábať UM a ešte sa snažiť odsávať (nikdy som nedosala viac ako cca 20ml a menej) - bol šialený. po 3 dňoch mi detská lekárka povedala, že ak si myslím, že mám mlieka dosť, nemám žiadne UM zarábať a mám často prikladať. Tým sa mi snáď najviac uľavilo. Sofi bola malá - mala 2600g keď sme sa vrátili z pôrodnice a tým mala aj slabší sací reflex. Prikladala som často, kojila som každé 2 hodiny a kojenie trvalo cca 45 minút.Takže Sofi bola na prsníku vlastne cca 10h z 24. Kamoška mi požičala váhu a ja som Sofi vážila po každom kojení aby som vedela, koľko spapala. Potom som si večer spočítala, koľko vypila za celý deň. Dieťatko by malo spapať 120 až 150 ml mliečka na 1kg hmotnosti (info od kamošky, ktorá mala nedonosenú dcéru a takto ju nastavovala gastroenterologička na Kramároch).
Dobre sa rozhodni, či chceš kojiť a preto si prejdeš celou tortúrou s častým prikladaním alebo budeš dokrmovať a tým tvoje kojenie skôr či trošku neskôr skončí. Dávky dokrmu budeš postupne zvyšovať, tak ako si tvoja dcéra od teba vytiahne menej a menej. Ak chceš kojiť, hlavne zahoď flašu. týždňovému bábetku je to zatiaľ jedno ale veľmi rýchlo príde na to, že z flaše to ide ľahšie. Aj Sofi sa s prsiami trápila a dokrm z flašky stiahla za pár minút, len to v nej mizlo.
Tie začiatky boli ťažké, najmä keď som musela užívať penicilín, ktorý robil Sofi strašne zle na žalúdok, vypila jedno prso, všetko vyvrátila, vypila druhé prso a zasa všetko letelo von a ona zasa hladná a ja som rozmýšlala čo jej asi tak dám (UM som vylúčila, podľa prevažovania pekne priberala) Jasne že boli aj revy, ale vtedy ma tak rozťahala, že odvtedy nie je problém s nedostatkom mliečka. Odvtedy si kojenie užívam, tak skoro sa ho ani nevzdám, lebo ma to stálo veľa síl, aby som kojila.

miskap
21. feb 2012

@ika07 Najlepšie urobíš, ak zavoláš poradkyňu. Pozri na www.mamila.sk. Určite ti poradí aj s tým, ako sa zbaviť fľaše a dokrmovania. Príde k tebe domov, ukáže ti správnu techniku dojčenia, poradí ako spoznať, či bábätko vypilo dosť. Neváhaj, odborná rada je v tomto prípade potrebná. Veľa šťastia.

minuska8882
21. feb 2012

@ika07 ahoj chcem ti len povedať.. že prvých 6 týždňov si moje bábo pýtalo niekedy aj každú hodinu... len treba vydržať, teraz má 2 mesiace.. cez deň papá každé 3 hod. a v noci každé 4... takže je to v pohodičke... ty maš ešte strašne maličké bábätko... a nemala by si prikrmovať ale prikladať aj každú hodinu..neboj, deň, dva... a budeš mať mliečka akurát tolko kolko bude mimi chcieť...

ika07
24. feb 2012

@elienka no mala sa uz prisava tak hadam sa nam mliecko rozbehne coskoro,dakujem za radu

elienka
24. feb 2012

@ika07 držím palce nech to vyjde, potom sa nedaj zmiasť rastovými sprutmi a obavami že máš vtedy mlieka málo, treba často priladať a daj vedieť ako sa darí

mimuska2
24. feb 2012

Moja mala takto plakavala tiez.kazdu polhodinu som si ju prikladala a aj tak stale plakala.cely den nespala iba plakala ale tak ze triasla rukami.trvalo to dva tyzdne a nasa dr hovorila stale ze to prejde a nic.potom som isla na pohotovost a k inej lekarke a obe povedali ze musim zacat dokrmovat.mala sa narodila 4080g a vraj tieto vecsie deti potrbuju viac.nez som zacala dokrmovat pribrala za tyzden300g a niekedy viac.

obituary712
24. okt 2016

@annag dobrý deň. Ja mám tiež problém. Ani nie tak s dojcenim ako s tym,že po dojceni mi malá vždy vsetko vyvracia,aj ked si odgrgne. Potom znovu hľadá a znovu po nakrmeni zdravia. V piatok mala tri týždne a konecne dovŕšila tri kg. Trápime sa neskutočne. Vzdy si poplacem. Od soboty jej dávam UM a po ňom vôbec nevracia. Kde je problém? V mojom mlieku? Jem zdravo a zufam, lebo sa mi už stráca ako si len odsavam. Poraďte mi prosim co robiť.