Kojenie aj prikrmovanie 3týždňového bába. Ako na to?

aylin
19. nov 2008

ahojte. nasu malu Aylinku kojim a musim aj prikrmovat a stale jej je malo. vypije aj viac ako 200ml. problem,je,ze posledne 2 dni odmieta kojenie a chce len s flasky. urcite si zvykla na flasku a je to pre nu jednoduchsie. no doteraz nebol problem s kojenim a s prikrmovanim. len velmi nerada by som ju prestala kojit ale vzdy si odpumpovavat materske mlieko do flasky je narocne a stresujuce kedze mi mala hned zacne vrieskat a zlosti sa ked nedostane hned papat. neviete poradit ako ju prinutit aby sa prestala odtahovat a zlostit pri kojeni?? dakujem za kazdu radu. ivana

ingulka
19. nov 2008

ahoj aylin ... kolko mesiacov ma dcerka?

norik1
19. nov 2008

aylin toto je zaciatok konca kojenia. Len zatat zuby a prikladat. Kukni aj prispevky ohladne dojcenia od Annag, vela maminkam poradila. Ale na 3-tyzdnove babo je 200 ml prikrm trochu moc...si myslim...inac, odtahuje a zlosti sa, lebo chce flasu, a to mas do mesiaca uplne po kojeni....drz sa 😵

annag
19. nov 2008

ivanka, napíš presne, koľko má malá mesiacov a aký máte režim, ako často ju kojíš koľko dokrmuješ a kedy. Od kedy ju dokrmuješ? Všetko sa dá poriešiť, bude to však náročné, musíš byť pevne odhodlaná kojiť ďalej, totiž jediným riešením je fľaša preč

sirinka
19. nov 2008

aylin ak naozaj chces kojit, odhod flasky a UM a prikladaj do nemoty...pekne natri bradavky a lahni si na cely den s malou do postele a stale nech ma prsko k dispozii...

aylin
autor
19. nov 2008

mala ma presne 2tyzdne a 5dni. prikrmovana bola uz v nemocnici. strasne vela potrebuje papat a ja tolko mlieka az nemam. ked nedostane strasne vrieska a nervuje sa az je cela spotena a cervena. susedu mam hebame-porodnu sestru a ta mi povedala,ze jej mam davat tolko kolko chce aj ked je to privela.je to riadne stresujuce,lebo ked chce jest tak naozaj neuveritelne vrieska,neda sa ju utisit kym nedostane tolko kolko chce. snazim sa ju prikladat kolko sa len da a ozaj skusam ako sa len da..........no po dlhom revani nakoniec zvytazi mala.......

aylin
autor
19. nov 2008

inak nemame ziaden rezim. niekedy celu noc vystraja a chce papat aj kazdu pol hodinu az hodinu.... potom cez den prespi aj 5hod v kuse. je to u nas vzdy ine. je to s nou naozaj riadne tazke. ale hned ked sa zobudi okamzite musi dostat papat. uz neviem ako by som si s nou mala dat rady,ale obcas uz naozaj nevladzem ☹

annag
19. nov 2008

juj aylin, to sa Ti laktácia len rozbieha, je úplne normálne, ak ešte nemáš toľko mliečka, koľko malá potrebuje. Ale ak ju budeš prikrmovať, ani nikdy mliečko mať nebudeš a odstavíš sa o pár hodín - dní. Ak chceš dojčiť, tak to máš ešte ozaj veľmi, veľmi jednoduché, mliečko sa začne tvoriť veľa v priebehu pár hodín. AKo píše sirinka, ľahni si, pohodlne sa usaď a dojči často a toľko, koľko malá bude chcieť. Pritom však striedaj prsníky, aby si mliekovody trošku oodýchli a zaplnili sa novým mliečkom. Napr. 15 minút ľavý prsník, 15 minút pravý a tak dokola. A dobré je streidať polohy, určiet zaraď aj futbalovú polohu. Uvar si teplý čaj , vezmi si knižku, čítaj a dojči. Uvidíš, že o deň dva bude po probléme. Mliečko sa môže tvoriť len ak sa prsník často a pravidelne vyprázdňuje. Musíš však fľašu radikálne zrušiť a nedokrmovať. Bez toho to nejde, ver. 🙂 🙂

nevesta
19. nov 2008

Tto mi pride ako fajn pomocka na tvoj problem... https://www.modrykonik.sk/bazar/show_entry.php?...

nevesta
19. nov 2008

A k tomu aj pokec Zvýšiť tvorbu môžete tiež viacerými spôsobmi. Azda najlepší je pomocou suplementora, pretože Vaša dcérka by sa mala rýchlo preorientovať z fľaše na prsník. Tu je číslo na jednu mamičku, ktorá predáva suplementor: 0905626119. Ona Vám určite poradí, ako ho prakticky používať. Pomocou suplementora JE MOŽNÉ postupne prejsť na výlučné dojčenie.

Myslím si, že najväčším kameňom úrazu je u Vás fľaša. Dieťatko, ktoré pije z fľaše sa síce nejaký čas bezproblémov prisaje, ale časom sa začne vzpierať, ťažko kojenie dokončí a neskôr sa úplne odmieta prisať. Je to klasický príklad a dá sa mu predísť. Nikdy nie je neskoro, dokonca aj dieťatko, ktoré sa už vôbec neprisáva sa to môže znovu naučiť. Pokúste sa čo najskôr úplne vylúčiť fľašu, podávajte maličkej umelé mliečko alternatívnou formou. Neviem, koľko Nutrilonu ešte malej dávate, od toho potom závisí, akú formu odnaúčania od fľaše zvoliť. Ak nezoženiete suplementor, môžete si ho vyrobiť alebo kŕmte prstom, lyžičkou, striekačkou... len nie fľašou. Čím skôr začnete, tým rýchlejšie dosiahnete svoj cieľ, výlučné dojčenie. Ak je problém vo fľaši, bude sa pravdepodobne stupňovať. Každá veľká zmena si vyžaduje nejaký čas, kým sa mu dieťatko prispôsobí, cca 3-7 dní. Dajte vašej dcérke čas, budťe trpezliví, možno si s manželom užijete pár neprespaných nocí, ale stojí to za to. Ak by sa plač maličkej stupňoval aj napriek dostatočného prísunu mliečka a bezproblémového sania, určite sa poraďte s lekárom, môže ísť o nejakú infekciu v pusinke alebo bolesť uška atď.

Napadlo ma ešte, že problém môže byť aj v brušku. Dávajte malú často odgrgnúť a znovu prikladajte.

K úspešnému vyriešeniu Vášho problému by nám veľmi pomohlo, keby ste vyskúšala niektoré z riešení a napísala, ako sa Vám darí. Môžeme sa potom oprieť aj o najmenší úspech a hľadať spolu ďalšie riešenia.

nevesta
19. nov 2008

Drzim palce 😉

annag
19. nov 2008

nevesta, to by bola fajn pomôcka, keby mala slabý sací reflex, bola nezrelá a nedokázala účinne sať. Zdravé bábetko ho nepotrebuje, samé si mliečko zvlášť novorodeniatko, vyrobí. Suplementor je totiž tiež návykový, hoci nekazí techniku sania, ale bábetká sa ho vzdávajú tiež veľmi ťažko.

Ak aylin bude dávať bábetku UM, tak sa jej vlastného bude dlho, možno aj stále tvoriť menej než ono potrebuje a latácia sa rozbehne ťažšie. Netreba sa báť vyrobiť mliečko normálne - častým dojčením . Tu nastal problém už v pôrodnici, absolútne nevhodným riešením problému s dojčením. Môže mať zlú techniku prisania, ale aj tú je vhodné riešiť bez suplementora.

Aylin, ak nevieš, či bábo správne saje, skontaktuj sa s laktačnou poradkyňou, nech sa na Vás pozrie a posúdi.

aylin
autor
19. nov 2008

dakujem vam za vsetky rady. inak dcerka je Aylin 🙂 ja som Ivana. no budme to musiet vyskusat bez flase,ale bude to riadne utrpenie-lebo aj s flasou robi velikansky cirrkus ak ju nedostane hned alebo ak jej je primalo. este nikdy som nevidela male babo takto sa zlostit a nervacit. ona vlastne ani neplace len krici. joooooj dufam,ze to nejako zvladneme.

aylin
autor
19. nov 2008

vzdy som ju kojila najprv,tak som vzdy odpumpovala materskeho mliecka ked som mala primalo a tak este nejakych 120ml vypila z nutrilonu. aj napriek tomu mame same neprespane noci....... a vsetko sa jej musi davat bleskovo rychlo. len teraz sa uz odtahuje aj od prsnika a reve.....

annag
19. nov 2008

ivanka, to je super, že takto kričí, buď rada, znamená to, že je to životaschopné bábetko 😉 🙂 . Ak je takýto papkáč, fakt sa nemusíš obávať, že by si mliečko nedokázala vyrobiť. Ak bude papať veľmi často - napr. každú hodinu a aj v noci často, nemusíš ani odsávať. Ak však bude mať dlhšiu prestávku, tak si mliečko odsaj, lebo čím viac odsávaš, tým viac mliečka sa tvorí. A odsávaj aj po kojení, ak máš pocit, že nevypila všetko, ale to asi nehrozí, keď ju dokrmuješ.

Ideálne je, aby si jej aj sama ponúkala prsník skôr než začne veľmi plakať, hneď ako sa začne trošku mrviť, otvárať očká ... . Nebude to také hrozné, len ju nechaj papať koľko bude sama chcieť a hlavne striedaj prsníky a určite zatiaľ dojči z obidvoch prsníkov, nech sa laktácia rýchlo rozbehne. Je bežné, že niektorým maminám sa laktácia rozbehne až po príchode z pôrodnice. Bude dobre, uvidíš.

saska.t
19. nov 2008

ivanka zijes v DE? Hadam kvoli slovu hebame alebo sa mylim? vezmi si rady od annag velmi dobre vie o com rozprava ze anna? Ako sa ma malicka anna?

zuzula20
19. nov 2008

Ahojte baby, prepacte ze sa vam tu montujem, ale ja by som tiez potrebovala poradit a nechcem zakladat pre to novu temu. Ked som bola s malou po mesiaci v poradni tak mi dr. povedala ze slabo pribrala a ze mam prist po tyzdni na prevazenie. Ked ju odvazili za tyzden mala o 300g viac, potom som bola na dalsi tyz znova (teda dnes) na dalsom prevazeni a mala za ten tyz. schudla 100g. Dr. mi napisala recept na UM ze mam dokrmovat. Som z toho strasne smutna ☹ Bojim, ze ked uz raz zacnem s UM tak som dokojila. Rozmyslam kupit vahu a vazit si ju doma a podla toho dokrmovat. Fakt neviem, prosim poradte mi.

aylin
autor
19. nov 2008

Anna nie nie som v nemecku. som v rakusku vo viedni. ale zhruba pred 5rokmi som bola v nemecku 😉
inak malinkej som neurobila flasku-nervacila,nervacila a nakoniec bola asi tak hladna, ze jej to bolo asi jedno tak s placom pila a unavena zaspinkala. dufam,ze ju takto nebudem musiet dlho trapit... aj pre mna je to riadne stresujuce

annag
19. nov 2008

zuzula, UM daj do varenia, malej mliečko vyrobíš aj sama 😉 🙂

V prvom rade sa mi nezdá raz prírastok 300 g a raz schudnutie o 100 g. Niektoré váženie bolo podľa mňa nepresné. Okrem toho, bábo nemusí priberať plynule, ale skokom. No k problému:

Treba zistiť, kde je príčina, a preto napíš, ako dojčíš- ako dlho papá a v akých intervaloch, či aj v noci, či dávaš aj čaj, či používaš klobúčiky ako sa správa počas dojčenia i po ňom. Koľko vážila pri narodení a koľko váži teraz.

zuzula20
20. nov 2008

Ahoj Annag, tak Ella mala pri narodeni 3350g a teraz ma mesiac a 2 tyz a vazi 4090g, cize nepribrala ani kilo ☹ Kojim klasicky bez klobucikov, vie sa dobre prisat aj technika je spravna. Ona ale v noci dlho spi, 4-6hod v kuse, cize vstavame na papanie len raz. Davam jej z oboch prsnikov, medzitym si grgne. Ale cez den uz je to trochu ine, niekedy je hore aj 3-4 hod a to je na prsniku kazdu pol hod, az kym konecne nezaspi a to uz mam pocit ze su prsia uplne prazdne.Vcera som si skusala po kojeni odst a z oboch som odsala len 10 ml aj to horko tazko. Dnes rano som ju nakojila od 7-8.00 bola na prsniku, o 9.30 sa zlostila tak som jej ponukla prsnik, trochu potiahla, vyplula a velky plac, tak som jej urobila 30ml UM dokrmila a pri odgrgnuti skoro vsetko vyzvracala. Caj nedavame. Asi mam malo mlieka, lebo tym ze tak v noci dlho spi niesu prsia stimulovane a tym padom sa aj cez den tvori toho mlieka menej, nie?

zuzula20
20. nov 2008

Ja by som to aj vydrzala, nedat nej to UM a stale ju prikladat, lenze co poviem bud. tyz doktorke ked pojdeme na prevazenie a mala nic nebriberie, este aj schudne. Dnes som poslala manzela kupit vahu. Vraj ma dieta kazdy tyz pribrat aspon 200g.Viem ze je to individualne, ale chudnut by asi nemalo.

annag
20. nov 2008

zuzula, v prvom rade, dojčené bábo nemusí pribrať 200 g týždenne, dojčené bábo priberá podľa svojich potrieb a orientačne to má byť len cca 130-140g za týždeň v prvom a druhom mesiaci. Samozrejme, chudnúť nemá. Pri prírastku treba brať do úvahy váhu, ktorá bola najnižšia, teda nie pôrodnú, ale tú, ktorú mala po schudnutí v prvých dňoch. Podstatné je, aby dosiahla svoju pôrodnú váhu do 3 týždňov. Ďalším ukazovateľom je počet pocikaných plienok - 5-6 za 24 hodín a stolica, ktorá by mala mať žltú farbu, pričom môže byť veľmi riedka, alej aj hustá, môže kakať do každej plienky ale aj raz za napr. 3 týždne. No a v neposlednom rade spokojnosť bábetka po napapní aspoň chvíľu.

Samozrejme, mohla by priberať aj trošku viac, čo je však veľmi ľahko dosiahnuteľné. Stačí ju dojčiť častejšie. Keďže prsník dnes o 9.30 odmietla, mala bruško ešte plné, o čom svedčí aj to, že to UM vyvracala. Inak 30 ml je tak nepodstatný objem v rámci celého dňa, že on sa na váhovom prírastku neodrazí. Samozrejme, v noci má dlhú prestávku, takže Ellu trošku preber a ponúkni jej prsíčko aspoň 2-3 krát, aby si, ako správne uvádzaš, prsia stimulovala. Ak by sa Ti to podarilo, tak by sa v priebehu pár dní začalo mliečka tvoriť viac a určite by sa to okamžite prejavilo na jej lepšom prírastku. Tých 10 ml odsatého mliečka po kojení je pekné množstvo, znamená, že mliečko máš a ak budeš takto odsávať týždeň, dva, tak zakaždým odsaješ o čosi viac. Odsávaj krátko len napr. 5 min jeden, 5 druhý, 3 minúty jeden, 3 druhý, pokiaľ ide ťažko, keď pôjde ľahko, tak aj dlhšie.

Vôbec sa netráp, že je na prsníku každú pol hodinu, je to jediný spôsob, ako tvorbu mliečka zvýšiť. Pri tom však nezabúdaj na striedanie prsníkov, ak napr. kojíš celú hodinu, tak ich prestriedaj aspoň 4 krát. A nezabudni meniť polohy, aspoň klasickú s futbalovou. Futbalová poloha je výborná, lebo mliečko si bábo ťahá z veľmi produktívnych častí prsníka.

Ešte k odsávaniu - odsávaj na začiatku rýchlejšie a s menším tlakom páky, keď začne mliečko tiecť, napr. o 3 minúty, tak pomalšie a s väčším tlakom, aby sa mliekovody ľahko vyprázdnili.

Neboj sa ju stále prikladať, mliečko sa Ti tvoriť začne viac, nepribrala tak málo, aby si sa musela pri prvom probléme dojčenia vzdať, keď sa to dá ľahko napraviť. Držím palce 🙂

zuzula20
20. nov 2008

Uz som posielala prispevok a volakde sa stratil, takze este raz 🙂 Ella mala pri prepustani z porodnice 3280, ale ktovie, mozno este daco doma pochudla. To neviem.
Tych pocet pocikanych plienok myslim ze splname. Stolicu ma uz konecne zltu, lebo do minul. tyz. mala velmi casto zelenu a ja som stresovala ze je to hladova stolica. Potom som vylucila vsetky caje co som pila vratane toho na kojenie a odvtedy ma stolicu krasne zltu.
A co sa tyka toho vazenia, tak to si asi mala pravdu. V poradni maju digit. vahu a moj nazor na digitalne pristroje je dost negativny.Myslim teda ze ich presnost zavisi od vela faktorov.

Co teda s tym UM? Zatial jej ho teda nemam davat?Dufam ze priberie aspon 100g do dalsieho vazenia.Ked ja si aj tak myslim ze tyzden je kratka doba na to aby sme zistili kolko pribrala 😒
Dnes manzel kupil vahu, tak si ju sem tam prevazim a budem im aspon v poradni vediet povedat ci to sedi s ich vazenim.

Anna dakujem krasne za rady, je obdivuhodne ze pri svojich detickach sa stihas takto super starat este aj o cudzie.

nikka_
20. nov 2008

Dobrý večer, Anna aj ja by som potrebovala tvoje cenné rady. Mám drobčeka skoro 3 týždňového. Zo začiatku sme krmili skoro každú hodinu, teraz už pomenej, podľa toho aký máme deň, niekedy prespí po kojení aj 2-3 hodiny, niekedy je v kuse hore, a vtedy plače a chce stále jesť. Teda hlavne posledné 3 dni, sa v noci pri kojení nenudíme. Dám mu jeden prsník, ten ťahá, ale nemám dojem, že ho vyťahá úplne, len keď už musí trocha viac ťahať, tak akoby znervóznel, začne mi prsník vypľuvať, odťahovať sa a potom spustí strašný rev. Ale to je až fialový - modrý, a trvá skoro pol hodinu kým ho utíšim. Pritom ak mu núkam prsník, tak nechce. Až po tej pol hodine, keď je už strašne unavený, tak ešte doťahá z druhého ale len zhruba 5 min. a zaspí. A takto sa to opakuje. Začala som mať dojem, že mám asi pomenej mlieka a je hladný. Dnes sa to zopakovalo na obed, tak som mu spravila prvý krát Nutrilon,a on vypil jedným razom 90ml, potom bol zrazu spokojný a spal v kuse 5 hodín.Ale to najprv cucal z jedného prsníka. Druhý mi už odmietol v tom reve, a aj potom. Keď sa zobudil, tak som mu dala už z prsníka, cucal viac než pol hodinu a znova zaspal. Tak som zvedavá aká bude noc.

Chcela by som skôr poradiť, aké sú najlepšie polohy, aká je to tá futbalová, a čo pomáha na tvorbu mlieka.
Pijem čaje, kúpila som si homeopatiká, dnes som si už kúpila aj Vineu, len neviem koľko jej môžem vypiť na deň.
existuje ešte niečo osvedčené.
Nechcela by som vôbec prestať kojiť, a dúfam, že som UM použila dnes prvý aj posledný krát. Inak bola som dnes s malý na preváženie u lekárky, tak sme od prepustenie z pôrodnice pribrali za 15 dní približne 0,5 kg, a podľa doktorky je to fajn.

aylin
autor
20. nov 2008

ahoj Nikka. no moja mala robi vlastne presne to iste a aj cez den. ja ju prikrmujem,lebo neviem ako dlho by sme to takto este zvladli. ale posledne 2 dni zacala odmietat prsnik-tak odpumpovavam a davam jej do flasky-len zacinam mat pocit,ze mliecka ubuda.........

nikka_
20. nov 2008

Ahoj Aylin, a koľko si tak odpumpuješ mlieka?? Mne vravela dnes lekárka, že by mali vytiahnuť drobci taku 70ml,

čo všetko si skúšala na tvorbu mlieka??
A ešte by ma zaujímalo, ako skladuješ mlieko ked si ho odsaješ.. lebo ja by som to musela robiť v tom čase ked spí, lebo inak by som to nestihla...

annag
20. nov 2008

zuzula, presne tak, UM nedávaj a koj ju čo najviac.

a k váženiu - hlavne sa nestresuj, ozaj je týždeň málo, ideálne je vážiť raz za mesiac. Relevantnejší údaj je, koľko mliečka vypije za deň, to by si musela vážiť pred a o každom kojení (tak ako v pôrodnici). No ani to by som zatiaľ nerobila.

3558
20. nov 2008

presne takuto chybu som spravila aj ja.aylin a nikka nedavajte umele mliecko, a ani neodsavajte. babetko ked potrebuje, tak sa napapka. moj robil presne to iste a vydrzala som dva mesiace. stale plakal a nechcel sa prisat. od stresov som plakavala kazdy den aj ja s nim ze uz to viac nevydrzim. a tak sa aj stalo. zacala som dokrmovat a potom prsko nechcel uz vobec, tak som si odsavala. a mliecka tym padom ubudalo. ☹ ☹ ☹
potom som tak strasne lutovala ze kazdy den este dalsi mesiac som plakavala. a dodnes lutujem. mohla som vydrzat viac. ak si neviete rady skuste linku www.kojeni.cz ja som sa o nej dozvedela neskoro.
babulky chce to len veeeela trpezlivosti a hladat niekoho kto vam poradi. vela stastia prajem

annag
20. nov 2008

nikka, naozaj malý pribral krásne. Laktácia u Teba sa ešte len rozbieha, preto je úplne normálne, ak má mliečka trošku menej než by on chcel. Riešením na zvýšenie tvorby mliečka je len časté prikladanie a striedanie prsníkov.
Tvorbu mliečka ovplyvňujú hormóny v Tvojom tele. Prolaktín sa tvorí vtedy, keď sa prsníky pravidelne vyprázdňujú. Čiže bábo mliečko vypije skoro celkom a v takom "prázdnom" prsníku sa hneď tvorí mliečko nové. Čím častejšie sa prsník vyprázdni, tým častejšie a teda aj viac sa mliečko tvorí. Prsník sa však nikdy úplne nevyprázdni, lebo mliečko sa tvorí stále, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia. Ďalším hormónom je oxytocín, ten má za úlohu "posúvať" mliečko z hĺbky prsníka smerom k dvorcu a bradavke. Ak si dôveruješ že si schopná dojčiť, si spokojná, nemáš bolesť, ak napr. veríš, že po vypití Viney je mliečka viac, tak sa oxytocín uvoľňuje, ak sa o mliečko bojíš, alebo si myslíš, že žiadne nemáš, tak sa oxytocín nespúšťa a aj mliečko potom ťažko a pomaly tečie. Ak prsník často nevyprázdňuješ, tak sa v ňom hromadí inhibítor, ktorý má za úlohu zastaviť tvorbu mliečka. Naopak, ak sa prsník vyprázdňuje, tak sa hladina inhibítora prudko znižuje a mliečko sa v ňom tvorí.

UM daj manželovi do prívarku 😀 , a Ty pekne dojči tak ako doteraz. Teda z obidvoch prsníkov a na požiadanie bábetka, či bude hladný každú hodinu alebo každé tri. No a samozrejme, bolo by treba mliečko odsávať. Odsaté mlieko však nesmieš malému dávať, môžeš ho zamraziť, vypiť, vyliať, dať do laktačnej banky, no zásadne ním nesmieš dokrmovať malého. Lebo tým, že ho dokŕmiš či už MM alebo UM nedáš prsníkom šancu, aby sa vyprázdňovali. Ak nebudeš malému brániť, tak si mliečko v priebehu pár hodín - dní vyrobí sám. Prvé týždne sú presne také - dojčiť, prebaliť, trošku pospinkať a tak dokola. Odsávaj po každom dojčení (nie pomedzi dojčenia).

Ak sa nechceš dostať do štádia ako aylin, nesmieš bábo dokrmovať, to je začiatok odstavenia. A ako vidíš, odstavenie príde aj v priebehu pár dní. A je to odstavenie úplne zbytočné. Chce to len trpezlivosť. To, že malý spapal tých 90 ml je úplne normálne, to by urobilo každé bábo, lebo z fľaše mlieko tečie ľahko, sanie je hlavne pre také malé bábo námaha. UM sa trávi oveľa dlhšie než MM, preto vydržal spať tak dlho. MM je veľmi ľahko stráviteľné a preto ho bábo potrebuje papať oveľa častejšie. 🙂

aylin, máš šancu situáciu ešte napraviť, fakt to nie je také ťažké ako sa Ti zdá, malá by rýchlo pochopila, že iné ako prsník nebude, no ak to neurobíš hneď tak o pár dní sa úplne zbytočne odstavíš 😒

ingulka
21. nov 2008

ahojte, mne na tvorbu mliecka pomaha aj cierne pivo 😉 tak 1dcl za jedlom si dam... a mam pocit, ze prsia mi idu prasknut 😉 skuste...

ingulka
21. nov 2008

a samozrejme pit vela vody ...