Koľko jedla má spapať ročné dieťatko cez deň?

duduska25
20. máj 2014

Milé mamičky. Mám otázočku, pretože neviem, či moja ročná dcérka dostatočne papká. Ráno jej robievam Sunarka kašičku, ktorú poväčšine nespapká celú. Každý deň spapká jogurt s piškótami, na obed máva polievočku z holuba, šošovicovú polievku alebo kuracie mäsko. Na večeru jej robievam nočnú kašičku Sunarka. Cez deň papká kukuričné chrumky alebo iné maslové keksíčky. Mlieko úplne odmieta. Nepije ho už asi mesiac. V noci nepapká nič, vstáva len raz a aj to jej stačí napiť sa čajíčku. Čo ma dosť vyčerpáva je to, že väčšinou ju musím s jedlom naháňať po obývačke, lebo v stoličke neobsedí. Má rok a mesiac a váži 8,5 kila ale zato je dosť vysoká. Okolie mi vyčíta, že dcérka je chudá a drobná, ale narodila sa s pôr. váhou 2700 g. a do roka váhu strojnásobila, tak kvôli tomu sa nestresujem.
Ďakujem za rady, lebo ona aj keby bola hladná, sama si nevypýta.

denisafono
20. máj 2014

@duduska25 Nasa Kaja bude mat 2roky a tiez ju nahanam s jedlom, ale ja to neriesim ma 12kg tiez je vysoka. Este ked pila iba UM do 4mesiacov tak ani nepipla zeby bola hladna. To som jej davala podla hodin. My to mame takto rano kakao alebo kravske mlieko 150ml. doobedu nieco schrumne, pripadne 1/2pribinak,jogurt ale to je malo kedy. Obed bud husta syta polievka max 5PL dva hryzy chleba, 180ml UM ide spat. Ked sa zobudi po 2.5-3 hodinach poobedneho spanku tak olovrant 1/2 maleho bananu, alebo 1/4 jablka, snazim sa ju ponukat ale nechce. Pocas dna pije vodu alebo nesladeny caj spolu tak 2.5-3dcl. Vecer krupicova kasa, alebo to co bolo na obed, najradsej ma maso s masom, zeleninu surovu to vobec nechce, aj ovocie malo. Ja to neriesim, ved keby bola hladna asi by som to zistila. Nenutim, nereagujem na negativne okolie. A ked nechce ani usta otvorit tak co jej to mam dat cez nos, ci co ? 😀

belllinka
20. máj 2014

@duduska25 Ja v jej jedálničku nikde nevidím ovocie. Zruš jej tie chrumky a keksíčky a zaraď jej na desiatu a olovrant ovocie, ide sezóna, môžeš vyskúšať rôzne druhy. A namiesto instatných kaší skús aj normálne doma urobiť ovsennú, kukuričnú, špaldovú, ryžovú a do toho ovocie... A takisto zaraď aj chlieb, rôzne nátierky.

duduska25
autor
20. máj 2014

@denisafono Juj tak ani ty nemaš papkáčku 🙂 Pediatrička síce vravela, že ak jedáva už tuhú stravu tak UM nemusí vôbec. Ja jej tie kašičky robím z pravého kravského mlieka z ranča, aby som do nej aspoň nejaké tuky dostala. ....ale také nervy čo mám keď neotvorí pusinku a šľahne mi plnú lyžičku o zem.....a čo ma štve, že všetko jedlo ktoré malinkej pripravím putuje do WC :(

duduska25
autor
20. máj 2014

@belllinka Banány asi dva týždne odmieta. Predtým ich pekne papkala. Teraz jej celkom chutia jahôdky, a niekedy domáca výživa. Jabĺčko tiež len keď má náladu.

cinkatko
20. máj 2014

ahoj, ja taky nemam jedlika, ale vis jak jsem ji naucila trochu vice jist? Kdyz jim ja a nebo oba s manzelem. Vzdy kdyz nam naberu jidlo, dam i male do jeji misky, polozim na stul ( nehrozi ze by sedela 😀 ) a tak si pobehuje, hraje kolem stolu a ji s nami. Uz si tak zvykla, ze kdykoliv neco nesu na stul, tak pribehne ( nekdy po ctyrech, ale uz se snazi delat krucky) a hned ochutnava a chce taky 😉 Jsou dny, jako dnes kdy mi bez problemu sni i celou misku rajske polevky, avsak jsou i dny, kdy je to s ni tezke no ☹ Nastesti mi jeste pije UM. Kasicky a podobne veci mi vylozene odmita - ona chce to, co jime my 😀 Samozrejme s mirou. S ovocem nemam problem, jenom ji nechutnaji jahody. Taky ji dam si treba hrat s misou a vareckou a ona si do toho boucha a micha piskoty nebo oplatky 😀 Takto si hraje a papa dohromady. 😀

mummy01
20. máj 2014

@duduska25 chlebik s nátierkou,zeleninka,ovocie...davaj jej jedlo do ruky.A teda nema moc pestry jedalnicek,moze mat preto malo zeleza a tym aj nechutenstvo...a zacarovany kruh je na svete.

duduska25
autor
20. máj 2014

@mummy01 Tu zeleninku sa jej snazim v polievockach, z ovocia nema problem s hrozienkom ale ako som vyssie pisala, zacala mi niektore odmietat, skratka vypluje a hotovo. S tym zelezom mas pravdu, aj ked so spenatom uspech nemam, a dnes som vyhodila celu kremovu polievku, lebo som tam zmixovala dva listy zeleneho salatu a vobec som nemala sancu aby papala :(

pribinak
20. máj 2014

Dosť vela sladkeho, keksíky a piskoty? Skúšala si jej dat do ručičky miesto keksov napr. tvrdý syr?

luvika
20. máj 2014

@duduska25 my sice este rok nemame, syncek ma 9 mes., ale ja neviem, ja mam zas opacny problem, zda sa mi, ze papa az privela...rano papa bud kasu, alebo chlebik s masielkom, prip. aj s dzemom, alebo rozok, ovsenu kasu s jablckom, hruskou, marhulou...spapa cely krajec chleba. Na desiatu vacsinou ovocie, bud kombinacie, alebo s nejakymi piskotkami, alebo jogurt a piskotky. Pred spanim na obed spapa polievocku vacsinou, po zobudeni druhe jedlo, k olovrantu ako kedy, zvykne pudincek, alebo nejaku mliecnu dobrotu od nestle a pod. Vecera zas nejaka kasa, krupicova, alebo ovocna zemlovka, ryza v mliecku a pod. No a medzi tym vsetkym tu u babky jablcko, tam od sstricky susienka a kadeco ine...mam pocit, ze vkuse iba je...je normalne, ak take male dieta zje cely krajec chlebika? lebo dcerka zjedla polku chleba cca v 2 rokoch prvy krat...

pipinka4
20. máj 2014

@duduska25 ahoj.no my sice nemame problem ze nepapkame mame skor opacny xi jedla by od rana do vecera.ale ako pisali baby vyssie vyhodila by som z jedalnicka keksiky a chrumky.to ziadnu vyzivu nedava dietatu.my taketo veci papame velmi malinko iba pre chut jej dam 2-3 keksiky sunarku alebo ine a to je vsetko a nema ich kazdy den.u nas den vypada takto ranajky vlastne ked vstane zarobim jej mlieko ( malej samotne nechuti tak jej tam pridavam 2 odmerky kase) to spapa na desiatu ma ovocie alebo vyzivu obedik ma co jej uvarim polievku masko abo zeleninu potom olovrant ma jogurt a na veceru ma kasu.ona je taka ze by zedla vsetko vsak to aj tak vypada ma 11 mesiacov a 11 kil. No ale krotim ju lebo keby jej davam vsetko co chce tak ma 20 kil. Pokial ti prospieva tak kila neries ale spestri jej jedalnicek.ja jej aj kolkokrat urobim mlieko do toho rozmixujem banan alebo jahody alebo aj spolu.to jej velmi chuti.a na zelezo skusala si cviklu? Skus len tak odstavit a pridaj aj jablcko a daj jej to namiesto cajiku alebo pridaj do zemiakov . Mala mi vsetjo zbasti okrem brokolice.tu nemusi.skus robit rozne kreacie.jablcjo mozes davat vsade ja jej ho davam aj do maska .je sladsie a prekryje rozne chute .teda ak ma rada jablcko alebo aj mrkva je sladka.dufam ze som ti nejako poradila.a drzte sa

pipinka4
20. máj 2014

@luvika heh je to normalne mne mala davala krajec a pol xi xi. Ale uz ju neprepchavan chlebom bo dost pribera heh

luvika
20. máj 2014

@pipinka4 tak ja tiez len raz do dna, raz za dva...prip. len korku zmoli, alebo mrkvu. No tucny nie je, ani chudy, taky akurat by som povedala, len uz nie len ja, ale aj okolie sa pousmieva, ze ho vidiet len s niecim v ruke :D a clovek mu dava a on len otvara ustocka ako male vtacatko 😀

pribinak
20. máj 2014

Este jedna vec, ten cajik co pije v noci je sladeny? A koľko ho vypije? Aj granulovane cajiky sú sladene, ak pije taky, tak možno by si mohla skúsiť len vodičku

pipinka4
20. máj 2014

@luvika aj krpata dnes sme boli vonku a behali sme za ruky a uz videla dievcatko ako lize zmrzku a uz za nou pomaly utekala a kricala mnam mnam :D alebo muzovi kuka na lyzicu ako ju dava do ust a tak.ja sa ju pokusam drzat na uzde lebo aj ona furt iba mnam mnam .vykladam nakup stoji pri mne a vidi jogurty a uz sa nacahuje za nim a mnam mnam xi to je jej oblubene slovo.a minule muz jedol banan a bezne jej da odkusnut a nestihla za nim pribehnut a on siel vyhodit supu a kusok este drzal v ruke a mala taky rev spustila ze jej nedal ale ked zbadala ze ma v ruke tak uz bolo ok ked jej dal kusnut xi

baaabenko
20. máj 2014

Ahojky, podľa mňa tiež papa menej než by mala...ale to ja sudim podľa môjho drobca a samozrejme každé dieťatko je celkom iné a má iné nároky...ale súhlasím že papa aj podľa mňa hrozne málo ovocia a zeleniny. Ak ti odmieta takéto veci tak jej skús chuť zjemnit napríklad ryzovou kasou, ktorá sa rozrobi buď s vodou alebo s mliekom. U nás to zabralo. Malý tiež nechcel napríklad banan ale keď som mu ho roztlacila do tej kase tak pokakal, a všetky druhy ovocia sa takto dajú "zakamuflovat"🙂
U nás to Vizera takto: raňajky sú mliečne, buď veľký pribinacik, zvolenský jogurt, krupicova kaša,aktivia.....atď. potom drobec desiatuje práve to ovocie, buď mu urobím takúto kašu alebo nakrajam na tanierik a berie si sám. Obed papa varene, olovrant má chlebík alebo iné pečivo so šunkou ,syrom, maslom dzemom, medom....a večeru má buď kašu také tie decke alebo z obeda. V noci ešte raz dvakrát pije mliecko tých 180. Má 19 mesiacov.

jasminet
20. máj 2014

mne tamt tiez chyba ovocie a zbytocne vela kase na moj vkus. uplne staci 1x denne kasa...
u nas v roku bol chleba s maslom, lucinou, alebo len s maslom, cherry rajcinky k tomu, mlieko (aj materske aj do poharika kravske), na desiatu tanier ovocia - vsetko - jahody, broskyne, marhule, hrusky, slivky, banan, cucoriedky, maliny... obed bud husta polievka alebo druhe - cestoviny, zemiakova kasa s maskom, pecene kura a ryza... olovrant jogurt alebo zas ovocie a vecera bud nieco od obeda, alebo kusok rohlika s niecim...

duduska25
autor
20. máj 2014

@pribinak cauko. Cajik jej sladim medom, na noc skor nesladeny, lebo medovy by do rana skysol vo flaske. Inak s vodickou nema problem, vypije pekne asi liter tekutin denne. Granulovane som kupovala ale uz davno nie. Varim jej denne detsky cajik a ten popija.

duduska25
autor
20. máj 2014

@baaabenko no tebe aspon to mliecko pije, ja som jej davala od 4 mesiacov BEBU, lebo som stratila mliecko a potom asi od 10 mesiacov dobre pila prave kravske mlieko ( nie krabicove). A pred mesiacom ako keby utal a ziadne mlieko do nej nedostanem, tak jej ho kamuflujem do kasiciek a do polievok.

duduska25
autor
20. máj 2014

@pribinak Vypluva syr, ani varene vajicka nechce. Niekedy mi je pri nej do placu... :(

aliza
20. máj 2014

@duduska25 tvoje dieta ma velmi chudobnu stravu, okrem obeda neje nic vyzivne a zdrave, vlastne je len samy cukor. 2x za den kasu? piskoty a este aj keksisky? cajik sladeny medom....sa necuduj, ze ti mlieko uz nepije. Deti na sladenom caji zacnu mlieko odmietat skor, ako by mali. tvoje dieta nie je na tuhej strave, to, co jej davas, sa stravou zial neda nazvat a rozhodne to mlieko by pre nu malo vacsi prinos. Takisto ju na ovocie nenalakas, ked je uz zvyknuta na umele sladke....ak by si jej nedavala tolko hluposti, tak nema problem ani s ovocim, ci zeleninou. naucila si si ju na sladke....velmi zly krok. Zrus kase, keksicky, caje a daj svojej dcerke poriadne jedlo.

pribinak
20. máj 2014

To môže byt aj genetické, nepises akú postavu máš napr ty a tvoj muz, ak si ty alebo obaja štíhle typy, tak z nej veľký jedák nebude a vždy bude chuducka

esterba
20. máj 2014

@duduska25 Ahoj, množstvá vlastne ani moc nepíšeš pri niektorých chodoch, ale určite by som skúsila zaradiť ďalšie potraviny, máte to trošku obmedzené. Zelenina - moja ju tiež spočiatku nechcela (nechcela ani ovocie), ale zato som rýchlo zistila, že mojej chutia strukoviny (červená šošovica, hnedá šošovica, cícer, ale, prosím pekne, aj hrach a fazuľa...). Jasné, že som mala obavy kvôli plynatosti, ale nejako jej to problém nerobilo, resp. spočiatku si aj poprdela, ale po dvoch týždňoch už nie. A prečo to píšem 🙂 - do strukovín sa krásne kamufluje zelenina, keď je to pomixované na kašu. Proste aj keď to dám pol na pol, cítiť tam hlavne tú strukovinu a takto som malej vždy dala zeleninu. Ovocie tiež nechutilo, ale keď som začala s jogurtom (ovčím), tak ten si obľúbila čistý a do toho som potom začala miešať parené jablko a hrušku a banán (ten neparený 😉 ) a potom sme prešli v pohode na čisté ovocie. Dnes už zje aj samotnú zeleninu aj ovocie, ale jablko a hrušku stále parím (my sme alergici). Obilninových kaší môžeš robiť bez mlieka, iba vo vode, do aleluja - pšeno, špalda, pohánka, jačmeň, ovos, naturálna ryža, polenta... no na každý deň v týždni. Ja malej vôbec nevarím s mliekom (ešte je aj kojená) a ani nesladím a tieto kaše má spolu so strukovinami najradšej. Mäso môžeš doplniť králikom, jahňaťom, teľaťom, ak máš možnosť to kúpiť. Moja tiež nezje veľa (má 9m), skôr málo, ale zase je to tučko, tak sa snažím hlavne pestrejšie 🙂

esterba
20. máj 2014

@duduska25 a inak, aliza ti dobre píše... možno si povieš, že sa to ľahko hovorí, ale má len rok a teraz ešte možno nie je neskoro ju skúsiť odnaučiť... cukor je to posledné, čo jej bude chýbať a netreba jej ho ani v čajíku, ani v jogurte, ani v kašiach, v piškótach, keksíkoch... nikde, dostane ho v ovocí a spol. A bez týchto potravín sa pri varení určite zaobídeš. Ono je to jednoduché vybrať zo sáčku piškótu a keď bude staršia tak to občas nevadí, ale načo teraz, to sú prázdne kalórie a ona potrebuje živiny.

anicka246
21. máj 2014

@belllinka Ahoj prosím ťa do tej kaši napr. špadlovej môžem dať normálne surové, nastrúhané jablčko alebo uvariť?

belllinka
21. máj 2014

@anicka246 Ahoj, pozerám, že máš asi 8-mesačné dieťa, kľudne do hotovej kaše nastrúhaj surové jabĺčko. Ja robím zo špaldovej krupice, do 150 ml vody dám 1 a pol polievkovej lyžice krupice a varím asi 5 minút. A potom do toho ovocie 🙂