Kupujete dětem biopotraviny?

lidka_hipp
7. okt 2014

Když jsem Aničce začala dávat příkrmy, hodně jsem se zajímala o to, odkud pochází zelenina, maso i ovoce, které ji chci nabídnout. Nechtěla jsem, aby jako malé miminko jedla "zbytečnou chemii", a tak jsem dávala přednost BIO potravinám. Teda většinou 😉 Jak je to u vás? Kupujete BIO dětem? Nebo vám to přijde jako zbytečné?

madeleine
7. okt 2014

Bio nie, je o tom velka polemika, ci skutocne bio veci su bio, nakolko je zem uz taka otravena, ze na to, aby si mala v zahrade jedno bio jablko je nutne, aby cela dedina nepostrekovala a nehnojila a nefukalo od vedlajsej dediny 🙂 Ja som skor zastupca lokalnych potravin, snazim sa vyhladavat potraviny, ktore k nam nemusia lietat, idealne sezonne a samozrejme, aby dobre vyzerali (nie ako jablka z reklamy, ale ako jablka, ktore poznam). Najlepsie je navstevoat farmarske trhy, alebo najst niekoho, kto ma zahradu a vie zasobovat...

tichanska1
7. okt 2014

My máme zeleninku prevažne zo záhrady, takže o tej vieme že je bio. A v zime kupujem prevažne Bio zeleninu najmä v Lidli. No nie všetko je dostupné v Bio kvalite. No tiež si myslím, že to netreba preháňať. Detičky si musia zvykať na normálne jedlo lebo postupne budú jesť už len také. Je veľká škoda, že sme krajinou do ktorej chodí najväčší potravinový odpad a platíme za to ceny ako v Rakúsku či Nemecku, kde je kvalita potravín oveľa vyššia.

ana85
7. okt 2014

Zeleninku mame vlastnu, domacu v bio kvalite 🙂 A masko tiez davam domace. Ak nemam domace maso, tak kupim vyzivu s bio maskom. Nedala by som malej napr. kuracie maso kupovane v hypermarkete na plastovych tackach. Uz na pohlad to vyzera zle.

lidka_hipp
autor
7. okt 2014

@madeleine Chápu vaše obavy. Máte pravdu, že když má být BIO opravdu BIO, znamená to nejen, že rostliny nejsou uměle hnojeny, ale rostou ve zdravém prostředí. V HiPP proto máme jen pole a sady, které leží daleko od průmyslových center, velkých měst i dopravních tepen. Jinak farmářské trhy mám moc ráda a to nejen kvůli zelenině a ovoci. Ráda tam nakupuji sýry a to i ze Slovenska 😉

@tichanska1 Je moc dobře, že věnujete pozornost tomu, co kupujete. Myslím si, že by malé děti měly dostávat opravdu kvalitní potraviny, teda my rodiče samozřejmě taky 😀

@ana85 Já ze zdravotních důvodů příliš kuřecí maso nemůžu, a tak se tomu v supermarketech vyhýbám, ale jednou za čas si dopřejeme poctivě vzrostlé kuře z trhu a to je úplně něco jiného 😎

norwayka
7. okt 2014

Ja osobne celkovo vsetko, uprednostnujem bio. Ale bio mozes kupit aj nutellu a vegetu. Takze celkovo citam obaly a vyberam jedla, ktore su podla mna zdravsie varianty. A samozrejme, nie cely zivot je o jedle, tak detom aj tu sladkost dam, ale snazim sa kvalitnejsie veci. NA druhej strane, ak si mam vybrat medzi bio mrkvou z Peru a obycajnou mrkvou zo Zvolena, tak si vyberam tu zo Zvolena 🙂 🙂

A takisto si pozeram znacky/firmy, ktore su na trhu roky a maju uz nejake to meno a standard v porovnani s novopecenymi bohvie odkial.

lidka_hipp
autor
7. okt 2014

@norwayka Díky za osobní zkušenost. Přiznám se, že jsem bio nutellu ještě nikdy nekupovala, ale u nás nejíme ani tu "obyčejnou" 😉 Dětství bez sladkostí by přece nebylo dětství, ne? 🙂

m.i.r.i
7. okt 2014

ked bol syncek malicky, teda sme zacinali s prikrmami a ochutnaval prve potraviny, tak sme kupovali vylucne BIO...nieco zo zahradky, nieco v kupovanej vyzive a nieco z obchodu ked to bolo dostupne....neskor som uz zacala vyberat co viacmenej BIO byt nemusi...lebo niekedy sa to uz prehana ( napriklad cibula aj nebio je ok, tam nie je velky rozdiel, lebo cez supku sa tam tie skodliviny nedostanu)...teraz ma skoro 5 rokov a uz kupujem aj normalne potraviny, lebo zial u nas ten vyber BIO poitravin nie je velky...chodime do BIO obchodikov, aj na trh od farmarov kupujeme, ked sme na dedine, tak mame vajicka od susedov, vlastnu zeleninku, ovocie..vacsinou je najvacsi problem s masom...snazime sa kupovat co najkvalitnejsie, aj ked nie je priam BIO..ale casto nie je sliepka ako sliepka a kuracie klasicke zo supermarketu ani chut nema ako kurca..vsetci sa stravujeme co najviac BIO..ale nie uplne..zial na Slovensku je to s potravinami velmi zle, ako tu uz bolo spominane - dovaza sa k nam odpad..staci len zajst do Rakuska a vidime ten obrovsky rozdiel

mirka49
7. okt 2014

nie nekupujem.....nieje bio ako bio...napisane moze byt cokolvek.len je otazne ci to naozaj je tak

ivia25
7. okt 2014

@mirka49 presne tak ,papier znesie všetko a obchodník tam napíše čokoľvek,len aby to predal.A tie naše kontroly potravín ☹ ☹ ☹

erika630
7. okt 2014

mam záhradku tak sa snazim davat ovocie a zeleninu zo záhradky - ale niekedy aj kúpim

mirka49
7. okt 2014

@ivia25 tak isto si myslim ze to robi aj HIPP...TEDA NIELEN ....len aby predali napisu na etiketu hocico,ale pritom ked to clovek okostuje tak s adivim tomu dietatu ze to zje....

katarinamarkova
7. okt 2014

@lidka_hipp 🙂 asi myslis ,,bio,, potraviny z obchodov....tie maju bio len cenu a nazov. raz som sa bavila s clovekom co pracoval na bio-farme....odvtedy za bio povazujem len to co mi doma narastie na zahrade, resp. po nej beha, alebo u uja, tety, susedy 🙂

mirka49
7. okt 2014

@katarinamarkova tak tak.....

sam2
7. okt 2014

@katarinamarkova presne tak, moj bratranec pracoval na "bio" farme....a to co mi porozoraval...uf, proste je to len sposob ako vytiahnut z ludi peniaze. Napr.paradajky, ktore boli zelene postrekovali akymsi roztokom, aby rychlejsie zcervenali a mohli sa zberat...takze asi takto je s BIO 😀

lidka_hipp
autor
7. okt 2014

@mirka49
@ivia25
@katarinamarkova
@sam2

Rozumím vaší skepsi vůči biopotravinám. Jako výrobce se ale musíme řídit dost přísnými předpisy a platnou legislativou a kdybychom ji porušovali, brzy bychom na to doplatili 😉 Za kvalitu našich BIO produktů ručí profesor Claus Hipp osobně, který stál u zrodu ekologického zemědělství v Německu a to už před padesáti lety. Tady úryvek z rozhovoru s ním:

"Nejprve odebereme vzorky půdy, abychom zjistili, zda je dané pole vůbec vhodné. Pole se může stát polem HiPP, pokud leží daleko od průmyslových závodů a frekventovaných silnic. Již před mnoha lety jsme uzavřeli exkluzivní smlouvy na nejvhodnější pěstební plochy pro různé druhy naší zeleniny. Mnoho desetiletí jsme získávali odborné znalosti, jak provádět střídání plodin, abychom udrželi kontaminaci škodlivými látkami na co nejnižší úrovni. Podporujeme také ekologické zemědělce při pěstování plodin a úzce s nimi spolupracujeme.
Později, když farmář dodá suroviny do našeho závodu, může vykládka začít až poté, co laboratoř potvrdí, že suroviny splňují přísné požadavky HiPP na čistotu." Celý rozhovor najdete na našem webu: http://goo.gl/eLes1k

lucik194
7. okt 2014

ked boli baby "male" myslim tak okolo 1 roku, vtedy sme zacali kupovat aj bio potraviny, pravdou je ze hotove prikrmy som vzdy kupovala v "bio" kvalite (teda vzdy bolo napisane - vyrobene z bio potravin), chodila som nakupovat na trhy, miestne, farmarske, hladala som predavajucich na nete, z dedin, no nie vzdy sa mi to podarilo. Nie som zastanca uplne bio potravin - verim tomu len co vidim, a nech ma nikto nepresviedca ze 10 rajcin kazda uplne rovnaka boli vypestovane v bio kvalite..... Ja si este naozaj pamatam ako ma chutit zelenina aj ovocie, co sa nestrieka, aku ma farbu a hlavne tvar (nie vsetko musi byt velke, krasne, vylestene).... preto viacej verim domacim pestovatelom kt. poznam a viem ze nestriekaju, nehnoja..... proste nachaju to na prirodu.... detom momentalne kupujem aj bio aj nebio potraviny, myslim ze vsetko treba brat s mierou a bez prehanania....

katkabg
7. okt 2014

Bio ma kazdy doma v zahrade....to bio v obchodoch je len reklamny tah a vobec sa aj divim tym mamam co na to naletia 😀 moja mala zije uz 5 r.na normalnej strave cvo jej ja uvarim a co varim aj nam a tu je ziva zdrava 😉

sam2
7. okt 2014

@lidka_hipp ale co sa tyka prikrmov tak kupujeme iba Hipp. Aj mliecko. A jeden cas sme pouzivali aj kozmetiku. Podla mna ste jednicka na trhu. Verim, ze vase prikrmi a vyzivy neobsahuju nic, co by obsahovat nemali. Aj ked je pravda, ze ich chodim nakupovat do rakuska,kde je velmi vyhodna cena, vacsi vyber a myslim si ze aj vacsia kvalita 😉

anita
7. okt 2014

Áno, dávame Bio, čiže čo sme si sami vypestovali 🙂 a keď kupujem z obchodu, tak sa snažím kupovať tiež s označením Bio.

lidka_hipp
autor
7. okt 2014

@lucik194 Myslím, že když někdo ochutná rajče ze supermarketu (takové podivné bez chuti) a vedle toho bude mít rajče, které nerostlo hydroponicky ve skleníku, ale uzrálo na slunci, pochopí mnohé 😉

@katkabg Jíst "nebio" je jedna z možností. Jen si říkám, že když mám možnost aspoň trochu omezit chemii, se kterou se moje dítě setkává, udělám to 😉

@sam2 Pro všechny země, kde HiPP působí platí stejně přísné standardy kontroly kvality. Sklenička putující na Slovensko musí být stejně kvalitní jako ta, která se prodává v Rakousku.

@anita A co si sami pěstujete? 🙂

jankano
7. okt 2014

Nám to vyšlo tak,že ako malý začal papat príkrmy,začala nám zeleninka zo záhradky,takže som sa snažila mu varit sezonne.To isté s ovocím vyskúšal:marhule,čučoriedky,jahody,maliny,čerešne,slivky,hrušky a teraz nám
ostali už jablčka a hrozno.Rozmýšlame čo si budúci rok ešte dosadíme do našej bio záhradky./stálo ma dost námahy
presvedčit rodinu aby sme nehnojili umel.hnojivami a nestriekali/ 🙂

lidka_hipp
autor
7. okt 2014

@jankano Co jako argument zabralo, že se rodina "vzdala" chemie? 🙂 Docela by mě to zajímalo...

jasminet
7. okt 2014

nie, nekupujem detom bio,maximalne kura z volneho chovu.. kukuricne kura a podobne

vsetku zeleninu a ovocie mame od svokrovcov, nehnoja, nestriekaju, ale... ich sused svoju urodu ano, takze aj to "bio" z obchodu a farmy a neviem odkial ziadne bio nie je, o tom ma nikto nepresveci... 😉

jankano
7. okt 2014

Ako argument zabralo hlavne to ,že to budú papat deti.
A ešte,ked už mám niečo pestovat na záhradke,starat sa o to a nakoniec to zjest,už teda nech je
to aj zdravé.Postriekané kadečo si môžem kúpit aj v obchdom retazci

anita
7. okt 2014

@lidka_hipp
Sami si pestujeme zeleninu: mrkva, paprika, baklažán, cuketa, tekvica, koreláb, petržlen, zemiaky, zelenú fazuľou, hrášok. Ovocie mame naše: jablko, čučoriedky, ríbezle, maliny, jahody, slivky, egreše, broskyne.
Rodičia majú obrovskú záhradu a je to takpovediac mojej mamy hobby - záhradkárčenie. Takže máme skoro všetko. A samozrejme, že tá chuť z obchodu a vypestované doma na slnku sa nedá porovnať 😛

mamink
7. okt 2014

My kupujeme prikrmy iba Hipp. Od 1.mrkvy a ovocia, az po bolonske špagety 😊 značke hipp doverujem, aj ich bio produktom.

lidka_hipp
autor
7. okt 2014

@anita To musíte mít opravdu velkou zahradu 🙂

@mamink Díky za důvěru. Moje Anička taky vyrostla na HiPP příkrmech a dodnes je věrná ovocným kapsičkám 😀

katkabg
7. okt 2014

@lidka_hipp veru domace z vlastnej zahradky je to najlepsie 😉

katkabg
7. okt 2014

@lidka_hipp este som zabudla ze aj moja papala hlavne vyzivky hipp a tak isto hami ci hamanek,ale nikdy bio.Bio ako vravim mame doma v zahrade 😉 a jasnacka ze mame radcej domace bulharske paradajky co si doma vypestujhem ako tie z obchodu co chutia jak trava.

zjenisova
7. okt 2014

@lidka_hipp moj 10 rocny syn do svojich 10 mesiacov nedal nic ine do pusy okrem hipp prikrmov. Moja dcerka tiez papa zeleninove prikrmy s maskom len hipp, ovocie jej robim, mam ho plnu mraznicku od cucoriedok cez slivky maliny a jahody vsetko, k tomu jablckova vyziva od dedka a babky bez cukru mna, mnam. Mna oslovilo mnozstvo vyberu pre kazdy vek, bio nie je prave bio...