Mám prikrmovať plne dojčené 3,5 mesačné dieťa?

sunflower000
23. okt 2014

Baby poradte.Dnes sme boli u pediatra s malym,ma 3,5 mesiaca a lekarka mi kazala ho zacat prikrmovat.Maly je pritom plne dojceny, krasne pribera.Ked som sa jej pytala, ze naco zacinat s prikrmami tak skoro, tak mi povedala, ze preventivne aby sa predchadzalo anemii(chudokrvnosti).Tak teraz neviem ja som zase citala, ze zacat skor nema pre dieta nijaky vyznam, kedze vsetky dolezite ziviny dostava v mlieku, akurat mu predcasne podavana strava moze zatazit oblicky(pricom s nimi uz mame trosku problem) a zvysuje riziko alergii a navyse ani dieta, ktore este samo nesedi by nemalo jest prikrmy.Dakujem za kazdu odpoveed, neviem ako sa rozhodnut nie som ale velmi naklonene tym prikrmom takto zavcasu.

ichbinich
23. okt 2014

@sunflower000
NIE.
Pred ukoncenym 16 tyzdnom je mlieko jedina strava pre babo.
Moze sa zacat teda v tom 17 tyzdni, teda 4. mesiaci. AK je babo pripravene: javi jednoznacny zaujem o jedlo, vie sediet podporou (lebo uplne samostatne sedenie je dost neskor) a uz nema ten reflex, ktory vysunie vsetko okrem bradavky a cumla z ust von 😉
Pri synovi som zacala dost presne v 6 mesiacoch, no ziadna slava. Dcera javila zaujem uz skor, tak som zacala skusat po 5 mesiaci. Ale tiez, viac ochutnavanie ako jedenie. Obaja boli v tom case plne kojeni, a vlastne dost dlho potom kojeni, kedze prikrmom moc neublizili. Bolo to o ochutnavani a olizovani. Syn zjedol prvu "normovanu" porciu, ked ma 11 mesiacov, dcera myslim nikdy... (ak neratam skvarenicu 😉 😀)
Takze, pocuvaj svoj instinkt, lekarka je expert na CHORE deti a nie na stravovanie 😉
Ano, je pravda, ze oddalovanie tzv. alergenov sa medzitym dokazalo ako zbytocnost, alergiam sa tak nepredide. Teraz sa osporuca zaviest co najviac potravin aj potencialnych alergenov pokial je dieta este kojene, aj lepok, aj mlieko, aj vajicko,...
Takze, pekne pomaly si zacni, ked bude tvoje dieta pripravene, priprav sa na to, ze to bude o olizovani lyzicky a nie o jedeni zo zaciatku, a nachystaj si kopec podbradnikov a kuchynskych utierok 😉
Vsetko dobre!

liz_lemon
23. okt 2014

@sunflower000 podla mna je to tiez este skoro, ja som zacala davat prve prikrmy v 5. mesiacoch, ale moj syn bol na UM, dojcene deti maju zacat az od 6. mesiaca
s tym sedenim, to je blbost, lebo moj syn sam sedel az v nejakom 8.mesiaci, krmila som ho v autosedacke (vajicko)

pribinak
23. okt 2014

Nie, mate este kopec casu, staci ked zacnete okolo 5-6 mesiaca, sa dost cudujem, ked je plne dojceny a aj dobre pribera

zuzkaanicka
23. okt 2014

@sunflower000 kojene deti sa zacinaju prikrmovat od ukonceneho 6. mesiaca. Neviem naco by si sa mala ponahlat, obzvlast ak dieta dobre pribera.

sampo
23. okt 2014

podla mna nie. Ma dost casu este. Zbytocne mu to zatazi traviaci trakt a oblicky.

miku1
23. okt 2014

@sunflower000 Na tvojom mieste ho ešte neprikrmujem. Tvoje mlieko mu bohate stačí. Prikrmovať stačí až po ukončení 6 mesiaca.

sunflower000
autor
23. okt 2014

Dakujem vam krasne mamicky moje , len teraz este ako to vysvetlit lekarke ze nezacnem, nebude asi nadsena:(

wudz
23. okt 2014

Určite neprikrmuj, podľa mňa je to totálna blbosť. Ak chceš, kukni stránku www.prikrmy.sk, tam je krásne rozpísané, čo od kedy môžeš, ale keď je dojčený, začala by som prikrmovať až po ukončenom piatom mesiaci.

kikuleenka
23. okt 2014

tiez sa mi to nezda, resp. pokial je plne dojceny a prospieva, s prikrmami by som zacala az od ukonceneho 6. mesiaca (tak to bolo uvadzane aj v aktualnych materialoch, co som dostala na gastroenterologii k vyzive dietata). Skor by som zacala iba ak by boli na to naozaj opodstatnene indikacie (neprospievanie, uz spomenuta chudokrvnost alebo proste nejaky ten padny dovod)

nelly004
23. okt 2014

mne povedala Dr. že po ukončenom 4 mesiaci môžem...aj keď bol plne dojčený...a ja som začala po 5mesiaci..

ichbinich
23. okt 2014

@sunflower000
Ty sa nemusis vobec s nou o tom bavit...
Kedy tam najblizsie ides?
Navyse, ked sa ta spyta, tak jej na rovinu povedz, ze tvoje dieta pripravene nie je, tak pockas este tyzden. Alebo klam a povedz, ze zatial iba olizuje, ze toho moc nepoje, a hotovo.
Mne lekar kazal syna prikrmovat tak, ze mu dam prikrm a nedokojim. No to isto, syn ochutnal dve molekuly a bolo dojedene. A to som ho mala nechat hladneho?! Jasne, ze som mu skusala dat, ked bol hladny. Tak ked sa lekar pytal, co vsetko uz je, tak som vymenovala zeleninu a ovocie, co v tom case uz v ustach mal. Ze sa jednalo o jednotlive molekuly, som mu nepovedala 😉 😝 Syn rastol a priberal v ramci normy, tak co.
Nemusis sa lekarky bat, pokial jednoznacne dieta nezanedbavas, aj tak ti nemoze nic spravit...
Ak mas sama obavu ohladom zeleza, tak si daj sama stravu bohatu na zelezo. Alebo veris lekarke, ze babo z tych 2-3 lyziciek prirkmu zrazu dostane nesmierne mnosztvo zeleza do seba? 😉 😀
Hlavne klud a drz sa svojho materinskeho citu. Vsetko dobre!

nadenkaaa
23. okt 2014

@sunflower000 aj moj prvy syn bol chudokrvny plne dojceny zacala som s prikrmom az po ukoncenom 6 mesiaci a krasne priberal lekarka vobec nic nespominala zeby chudokrvnost bola dovodom skorsieho nastupu prikmovania a rovnako mam chodokrvneho aj druheho syna ktory ma teraz 4,5 mesiaca a vobec neplanujem zacat s prikrmom pretoze prospieva ..Na anemiu treba u dieta davat acidum folicum plus maltofer kvapky .samozrejme ty by si tiez mala jest stravu bohatu a pestru na ziviny ...ale pokial pribera a prospieva pri dojceni dovod davat dietatu prikrm skor ako po ukoncenom 6 mesiaci je blud 😉

sunflower000
autor
23. okt 2014

..diky babule, vsak to ze jem pestro krv mi brali tak je uplne v poriadku, nic mi nechyba tak by nemal byt problem, tak uz som sa rozhodla ze ziadne prikrmovacky, ze je top ozaj hlupost takto skoro...vsetkym este raz diiiky

deniss_megan
23. okt 2014

NIE NIE NIE,mlieko je plne dostacujuce, dietatku poskytuje vsetko potrebne ani vodu ani caj nie je potrebne do 6mesiaca vobec davat🙂

mircalla
23. okt 2014

@sunflower000 preboha nie, este ked je plne dojcene.....
v podstate ak nie je dojcene najskor od ukonceneho 5. mesiaca, dojcene 6. mesiace
moj syn pol tak pol nutrilon/dojceny na pol a zacala som po 5. mesiacoch, inak by som este poskala

pslahorova
23. okt 2014

Zmenit pediatricku.

natty53
23. okt 2014

Len to nie, prosim pekne...

johankaa
23. okt 2014

tvoj materinský inštinkt ti správne našepkáva - nedokrmovať.. túto úplne mimo radu lekárky proste odignoruj a určite sa kvôli tomu netráp 😉

sunflower000
autor
23. okt 2014

baby fest diky vsetkym bo ozaj som sa nevedela rozhodnut, ze nechcemmalemu uskodit, ale ozaj vsade kde som citala, tak takto skoro to nedoporucuju, tak asi ozaj idem ignorovat...

standu
23. okt 2014

@sunflower000 absolutne nie! ak nemate ziadne problemy s dojcenim, priberanim.... okolo 6mes sa zacinaju prikrmovat dojcene deti v zavislosti od ich pripravenosti a zaujmu o jedlo. neviem co to za doktorku mas, asi nejaka stara skola...ale je to teraz uplne zbytocne a zatazujuce pre take male babo.

cannella
23. okt 2014

Teraz sa mi normalne zastavil rozum nad radou pediatricky a tiez nad tym maximalne stupidnym dovodom. Odporucam precitat niekolko odbornych clankov (napr. aj vyssie uvedeny link), kde je vsetko vysvetlene a tvrdenia podlozene niecim konkretnym. No a v kazdom pripade zmen pediatricku, lebo tato je asi taky odbornik na pediatriu ako nejaka upratovacka.

zitaje
23. okt 2014

@sunflower000 spravne, zariad sa podla seba, ale lekarku by som veru zmenila...

jana_eyre
23. okt 2014

@sunflower000 lekarka je asi stara skola, nie? svokra mi vravela, ze od 6teho tyzdna davala detom mrkvovu stavu 😲

ked krasne pribera je akekolvek prikrmovanie uplne zbytocne.. ja som prveho syna vylucne dojcila do 6teho mesiaca, dceru takmer do 6teho.. ani jeden z nich nie je anemicky - preco by mal byt?

rebeka11
23. okt 2014

@sunflower000 ak by si ho zacala dokrmovat skor ako od ukonceneho 6. mesiaca, ochudobnovala by si ho o to najlepsie na co ma pravo ;D tvoje mlieko este stale obsahuje ovela lepsie veci ako varena mrkva ci jablko..

sunflower000
autor
23. okt 2014

@jana_eyre no tak to netusim, vsak ja som zirala ako puk ked mi to zacala rozpravat, najhorsie ze sa nedalo s nou bavit, brala to ako hotovu vec

sunflower000
autor
23. okt 2014

@rebeka11 diky moja rec, esteze vsetci s rodiny s tym nesuhlasia tiez a povedali mi tiez ze je hlupost dokrmovat a v podstate vsetky mamicky mi to tu potvrdili tiez

rosabella
24. okt 2014

@sunflower000 jednoducho lekárke povedz, že neprikrmuješ, lebo chceš čo najdlhšie dojčiť a hotovo

malabiba
24. okt 2014

no ja som do mojho syna okrem materskeho mlieka do 8 mesiacov nic nedostala 🙂 az potom presiel na normalnu stravu ako my, len som dávala pozor na koreniny a niektore druhy potravin

ivetoy
24. okt 2014

NIE A NACO...?