Mliečne výrobky. Kedy ich začať dávať?

lenicka8
3. dec 2008

Poradťe kedy treba dať do jedálnička mliečne výrobky ako pribináčika alebo ostraváčika a mlieko. Malý bude mať 6 mesiacov a je dosť veľký a má 8,5 kg a zdá sa mi že by to už mohol papkať. Poraďte kedy ste začali aj vy

radka.m.
4. dec 2008

s tou amerikou bych tu výživu teda moc zrovna nepřirovnávala,protože výživa tam je důsledkem toho,že amerika je mezi prvními,kdo má největší počet obézních dětí. 😒

ygreen
4. dec 2008

souhlasím tady s kouskem od každé 😉
sirinka: chápu alishu - Tobík byl 3 měsíce 50 na 50 na MM a UM. Pak jen na UM, od ukončeného 5 dávám zeleninu, ovoce, teď máme 6 měsíců a začala jsem občas dávat pár lžiček bílého jogurtu. Už od 5 měsíce mi Tobík odmítá mlíko - z flašky v poho vymlaskne čaj, ale jakmile ho zaměním za mlíko, odmítá ho. Nemůžu mu ho dát ani za spánku, v kočárku, vůbec ho nechce. Tak do něj UM láduju s kaší. Jinak než lžičkou to do něj nenarvu. Nevím proč, mléčný příkrm mu chutná. Takže mu dávám 3x denně hóóódně řídkou nemléčnou kaši s UM.
Ale myslím, že je to na zvážení každé z nás - já souhlasím s názorem, že MM stačí jen do 6 měsíce, pak by dítěti už chyběli živiny.
A třeba se zjistilo, že je dvhodné začít pomalu dítě zvykat na lepek po ukončeným 6 měsíci - pak je prý nejnižší riziko vzniku intolerance....apod.

andy80
4. dec 2008

no radko, s tou amerikou máš asi pravdu, tam je to fakt síla.

alishia
4. dec 2008

to je pravda ze maji obezni deti, ale bude to spis hamburgry nez bananem a jogurtem.)

andy80
4. dec 2008

alishia: jogurtem ne, ale oni jim tam fakt dávají divné věci. Oni mají takové "jogurty", že je to sladké cosi, co jogurt vidělo z rychlíku, zelenině ty děti moc nedají, asi je to logika, když se začíná sladkým banánem. Já teda banán dávala skoro mezi posledním ovocem.

ygreen: my už lepek dáváme od šestého měsíce na doporučení mé dr. Prý podle nových studií není třeba otálet.

radka.m.
4. dec 2008

ali-výzkumy ukazují,že si tu obezitu pěstují už od ranného věku.jinak někdy je to fakt s tou výživou takový extrém.já se přiznám,že ted u malého tu výživu dost dodržuju a to hlavně z toho důvodu,že nejstarší dcera je ročník 1994 a to nebylo o kojení,ale o tom,že se na třech měsících začaly dávat přesnídávky,polívky a v půl roce klidně omáčky.no a když pak onemocněla rakovinou,tak jsem se dočetla,že rakovinu mlže způsobit plno faktorů a jedním z nich je i nesprávná výživa.no a to mám pořád zafixovaný a docela si to i vyčítám.takže ted jsem raději více opatrná,než abych něco zanedbala.

andy80
4. dec 2008

radko, tak to jsem netušila, že to může být i nesprávnou výživou. My se teda snažíme jíst zdravě, ale zase to nepřeháníme. Jíme teda hodně zeleniny a ovoce, hlavně kuřecí a hovězí maso, vepřové u nás doma skoro není, ale zase to nepřeháním. Dětem se snažím dodržovat postupy, které mají být, ale nejde to 100%. Malá, když mě vidí něco jíst, tak chce taky ochutnat. Takže už jsme ochutnali věci, které bysme neměli. Naštěstí teda obě děti jedí zatím všechno a Jiřík nemá ve školce problém sníst jakýkoliv problém od cizrnové polévky, přes brokolici po svíčkovou s knedlíkem. Některé děti tam nejedí vůbec nic a co je horší, tak po cestě ze školky jim maminka strčí rohlík nebo nějaký koláč koupený v pekárně, aby neměli hlad. Jediný co Jiřík nejí, je hrachová kaše, jinak snad neexistuje jiné jídlo, které by nesnědl. A malá vypadá, že bude taky taková. Zatím jí všechno co jí dám. S příkrmama jsme neměli vůbec problém.

babulka
4. dec 2008

Tak toto sa tu riesilo X krat a vzdy z toho boli prudke vymeny nazorov 😀
To spravne a zasadne tu uz odznelo, tak to nebudem opakovat, ale len na margo poznamok "nikde neriesia stravu deti tak ako u nas""vsude deti vyrostou" - to ma pobavilo, pretoze je to sakramenstka pravda, ale videli ste take male americke deticky? Tlstucke, s mastnou hubou a chloesterolom 25 uz v 4 rokoch? Alebo anglicke, kde je alergikov viac ako nealergikov? Preco asi?
Tak len pekne tu stravu riesme aj dalej 😵

johanka13
4. dec 2008

Ahojky,chtěla bych se zeptat na radu,mám 10měs mimi,stále kojim,ráno a večer,občas i přes den,ale připadá mi,že se mi přestává dělat mlíko 😕 no co si budem,už je na čase,ale problém je,že má nejdražší ratolest už dostala na ochutnání skoro veškerá UM,přes 1200Kč v čoudu a nic jí nevoní.Prostě to nechce a nechce!! 😖 Zkoušela jsem dát i obyč trvanl.polotučné a to jí jakože mi přišlo šmakovalo,ale pořád čtu o těch alerdiích atd... 😠 no neosypala,nic takového,je fakt,že měla pár lůčků,ale v pohodě 🙂 tak nevim...poradíte někdo?? 😨 Díky

sirinka
4. dec 2008

johanka13 pokial budes pravidelne dojcit, o mliecko neprides. pocitovo mozes mat prsia prazdne, ale neboj, mliecko tam je... 😉 aj u mna je to tak, dojcime sa tri krat denne a mlieka je presne tolko, kolko spotrebuje...takze pokial ti neodmieta prsnik, nerob si s tym tazku hlavu.
ak chces doplnit mliecne vyrobky, zarad jogurty, acidofilne mlieko a cottege syr. mozes jej davat mliecne kase. ale mlieko ako take...teda UM alebo KM nemusis.

jolanka
4. dec 2008

ahojte tak to me tady vsichni prekvapujete, pribinacky mi papame vpohode a vsechny prichute, ily jogurt jsme nemeli jeste ani jednou, dokonce jsme si dali uz i puding a byl mo dobry. mam kamaradku ktera ma 7mesicni mimco a ta mu dava skoro od narozeni nizkotucne mleko protoze vsechny ty mleka zvracel a co ma delat kdyz jiny nechce?

certica
4. dec 2008

jolanka, mna este tiez nieco a niekto sem tam prekvapi... trebars aj ty s kamaratkou 😉

andy80
4. dec 2008

Na těch Pribináčkách fakt není pro takhle malý děti nic dobrého. A tvoje kamarádka mléko s krabice a ještě navíc nízkotučné? No tak, to je teda síla. A že zvracel, a co třeba mléka AR. A co jí na to říká doktorka? Pohoda jako?

Johanko, jaké mlíčka si zkoušela? A jistě se ti po mlíčku v krabici neosype. Ta alergie se na bílkovinu kravského mléka se může projevit později.

certica
4. dec 2008

inac s tou detskou lekarkou u tej kamaratky by ma to tiez zaujimalo. ta snad o tom nemoze mat ani tucha, v opacnom pripade amen gloria estefan 😲 . koki, ze od narodenia. to som si vsimla az teraz 😔

andy80
4. dec 2008

No já fakt koukám jako blázen, nízkotučné mléko 😕 . Co tomu dítěti může dát? Jak po tom prospívá? Ne, ne, to mi hlava nebere.

jolanka
4. dec 2008

no co na to muze rikat, proste to tak je a holcicka to snasi dobre, tak co je na tom, zkousela i AR.

terkaa
4. dec 2008

ako zacat s jogurtom? tak ako s prikrmami - najprv len jednu lyzicku, na druhy den dve............
kedy moze spapkat cely jogurtik?

sirinka
4. dec 2008

jolanka iba to, ze tuky su v tomto veku najdolezitejsie, lebo iba vdaka nim sa spravne vyvija mozog a nervova sustava...takze gratulujem tvojej kamaratke k vyberu potravy pre svoje dieta ☹
je to hrozne, ze existuju dnes a u nas gramotne a tak nezodpovedne matky.

terkaa tak nejako mozes zacat, prvy den par lyziciek, druhy den pol jogurtu a potom uz kolko ma chut 😉

andy80
4. dec 2008

jolanka: ty jako máma dvou dětí se ptáš co je na tom? Na tom, že někdo dává od narození miminku nízkotučné mléko? To se ho chce zbavit? Nezlob se na mě, ale tvoje kamarádka by si měla zajít k psychiatrovi. A ty pokud to schvaluješ a neshledáváš na tom nic divného, tak bys jí měla doprovodit.

terkaa: malá mi první den snědla půlku bílého jogurtu s půlkou banánu 😅

addaa
4. dec 2008

Baby ja napíšem len to, čo mi spomínala mamina o jej bývalej kolegyni. Bolo to ešte za komančov, proste neviem po odbornej stránke výrazy ani diagnózu, ale aj tak rada by som napísala.
Tá kolegyňa kŕmila od narodenia dieťa plnotuč. mliekom zo sáčku, nikdy nekúpila sunar. Jasné dieťatko rástlo, všetko v pohode, až zrazu zlom, prestalo priberať, rástlo iba do dĺžky, bola nevyhnutná hospitalizácia...lekári malého dávali riadne dlho dokopy....no jednoznačne sa zhodli, že zlá nevyvážená strava.
Možno som to napísala veľmi banálne, neviem podrobnosti, ale podstata je hádam jasná..

addaa
4. dec 2008

Inak sorry odbočila som trochu od témy 😒

andy80
4. dec 2008

adda: a to ještě alespoň plnotučné mléko, ale nízkotučné?

lenkazdenek
4. dec 2008

terkaa: já zamíchala prvně bílí jogirt do ovocné přesnídávky ,postupem sem jogurt přidávala a přesnídávku ubírala až zbyl jen jogurt 😉 teď po roce ochutnala i ochucené Holandia jogurty a chutí jí stejně jako bílé tak aby měla občas změnu 😉
K těm pribiňákům,lipánků hm já osobně sem dala prvně lipánka ochotnat v 11 měsících,teď jí ho občas taky dopřeju ale že by ho měla denně to teda ne ,to spíš ty jogurtíky,čerstvé ovoce,chleby s lučinou a zeleninkou do ručky atd.
JInak na doplnění se od 8 měsíce může podávat acidofilní mléko,nám ho doporučil doktor když malá z ničeho nic nechtěla nutrilon,ale teď má teda sunar a spokojenost 😉

jolanka
5. dec 2008

andy nic proti, ja toho urcite zastance nejsem ale kdyz ji nic jineho nechce, jinak nevim kde beres takove doporuceni nas posilat k psychiatrovi, proste davam detem co jsme jedli uz i mi v jejich veku a jsme zdravi bez problemu. dekuji za odsouzeni.

radka.m.
5. dec 2008

jolanka-nevím,píšeš,že dáváš dětem to,co jste jedli vy,ale pokud se týče mléka,tak já jsem ročník 70 a už v té době se km nedávalo,v té době bylo kojenecké mléko eviko,nebo feminar.no,a sice píšeš,že jsi zdravá,ale špatná výživa se odráží především na civilizačních chorobách,takže se to může projevit klidně až v 50letech.proč myslíš,že jsou pořád nové výzkumy,co se týče dětské výživy???ne proto,že by na tyto výzkumy bylo nadbytek peněz,ale proto,že rapidně stoupá onemocnění civilizačních chorob.to by jsi zrovna mohla napsat,že dříve se také rodilo na poli,tak hurá,zrušíme porodnice a půjdeme taky rodit na pole.nesprávná strava se dříve,nebo později odrazí na zdraví.no a to,že tvý kamarádce prcek zvracel mléka od narození,mělo určitě nějaký důvod,spíš než do něj rvát nízkotučné kravské mléko,tak bych se raději domluvila s mudr,aby se udělali potřebná vyšetření a problém se vyřešil,ale tímhle nejen tvá kamarádka problém nevyřešila,ale zadělala si na spoustu dalších problémů.

kijonkova.k
5. dec 2008

Čumím jako blázen...nízkotučné mlíko,pribiňáky...téééééééédáááááááááááá 🙂 😝

andy80
5. dec 2008

jolanko, já jen nechápu, jak můžeš souhlasit s tvou kamarádkou, že dává dítěti nízkotučné mléko. A to že jste dosud zdraví, tak to buď ráda. Kdyby tvoje dítě dostalo z Lipánka salmonelu, jako to moje, tak bys sis to rozmyslela. Navíc, je to jen tučný tvarohový krém. Opravdu živé jogurty jsou pro děti zdravější. A zdravotní problémy s nesprávné stravy se můžou projevit později.

eppik.m
5. dec 2008

Ahoj holky, jelikož já pořád Míšu kojím a tím pádem má vše potřebné v MM mléčné výrobky mu dávám jen občas. Kupuji pouze bio bílý jogurt a nejlépe s bifi kulturou. Zatím jsem mu přimíchala pár lžyček do ovoce pro spestření chute. A teď v 9m jsem mu poprvé dala jako svačinku 120g najednou zatím jen jednou. Nevidím důvod mu dávat "tučné" pribiňáčky a tvaroh. Sama je jím také jenom občas a taky si myslím že když zvolím zlatou střední cestu, nic tím neskazím. Co mám info od pediatra tak ten mi do roka tučné pribináčky nedoporučil. Ale tak to máme nastavené my, každý jsme jiný ... 😵 Jinak bych to nějak nehrotila, žádný recept pro "dokonalost" není a stejně jsou podstatné geny které už má dítko dané 😉 My se s nima teď pipláme a jen co nám prckové vyrostou začnou kouřit, ochutnají alkohol ... a naše úsilý bude v čudu 😀

radka.m.
5. dec 2008

eppík-to máš pravdu,že až vyrostou,že si budou dělat,co chtějí oni,ale já třeba si budu moc říct,že jsem mu dala to nejlepší.jinak v mm už spousta věcí v tomto věku dítěte chybí.jogurty by se už měli dívat pravidelně,protože jogurt obsahuje daleko více vápníku,než mm.a ten děti potřebují opravdu hodně,když se začnou hýbat a tak rychle rostou. 🙂

babulka
5. dec 2008

😀 😀 😀 Certicaaa 😵
take maminky, ktore davaju nizkotucne mlieko od narodenia, im mozete vysvetlovat co len chcete, lebo metabolizmus tukov a vitaminov rozpustnych v tuku (A, D, K, E) nepochopia nikdy, takze si setrite ruky a pismenka 😵 Radsej si precitaju bulvarny platok, a mozu rozoberat kto s kym a kedy a preco, ale v dobe internetu a mnozstva casopisov pre deticky a rodicov, kde sa erudovanym sposobom rozobera spravna vyziva deti, na to ani nesiahnu.
Skratka a laicky - detom do troch rokov sa nekratia tuky, prave preto, aby sa vitaminy rozpustne iba v tukoch spravne vstrebavali. ked nebudu tuky, tak organizmus vitaminy nevstrebe. Preto sa podava Vigantol alebo K vitamin v kvapke mlieka, a nie s vodou. Tak kamaratka nizkotucna ani nemusi vitamin D podavat, lebo je to zbytocne. Potom by som rada videla ortopedicky nalez 😵
A pribinaky a lipanky a sabinaciky a podobna mnamka - skoda reci 🙂 ja by som rovno dala segedin a vyprazany snicel a gulas s peti knedliky ( a zelvi polevku) 😀