Mliečne výrobky. Kedy ich začať dávať?

lenicka8
3. dec 2008

Poradťe kedy treba dať do jedálnička mliečne výrobky ako pribináčika alebo ostraváčika a mlieko. Malý bude mať 6 mesiacov a je dosť veľký a má 8,5 kg a zdá sa mi že by to už mohol papkať. Poraďte kedy ste začali aj vy

jolanka
5. dec 2008

jinak maminy ja jsem nikde nepsala ze ten pribinacek jim davam kazdy den oni ho maji tak jednou za tyden jinak jsou na ovoci(jablko, banan,hruska ...) a zelenine (mrkev, cuketa, karfiol, cvikle,...), presnidavky, piskoty,susenky.

radka.m.
6. dec 2008

sirinka-podle who se doporučuje i při um začít s příkrmama od ukončeného 6měsíce,pokud dítě prospívá,tzj.začátek sedmého.

sirinka
6. dec 2008

radka.m http://www.provita.sk/Vyziva2005-2.htm
doktorka, ktora toto pisala uzko spolupracuje aj s unicefom a ten sa zase riadi odporucaniami who. poznam ju aj osobne a ma naozaj hlboke vedomosti a mnohe skusenosti ohladne vyzivy dojciat.
ak mas nejaky odkaz na stranku kde sa pise nieco ine, tak ju prosim daj, rada si to precitam. dost ma zaujima tato tema.

radka.m.
6. dec 2008

sirinka-já když jsem něco potřebovala,tak jsem se radila na kojení netu,tam jsem si i stáhla dost informací,tak vím,že tam prostě doporučují podle who,tak mi to psala i paní mrázková.a tam právě doporučují,co jsem napsala.

ivanuska77
6. dec 2008

Sirinka uplne s tebou suhlasim 😀 😀 , nasim detickam sa ich strava nemoze snat jetnotvarna a nudna, lebo nic ine este nepoznaju a nevedia, ze to existuje.To len mi maminy sa nudime, viem to podla seba, ako ma tesi ked nieco nove spapka. Naozaj sa netrebe ponahlat, pretoze teraz to nemusi sposobovat ziadne problemy, ale v dospelosti, ked budu mat vysoky tlak, problemy s oblickami atd. tak sa budeme cudovat odkial to nabrali. S tym kojenim do 8 mesiaca ti drzim palce. Kadze dieta je ine, ale moja Natalka postupne jedla mojho mliecka menej a menej, az to vyzeralo, ze takmer nepapa, tak mi lekarka v 5 mes. doporucila prikrmy, na ktore zabrala. Kojim uz len rano, vecer a v noci. Natalka ma 7 mes. S jogurtami pockame az asi do roka. A co sa tyka PRIBINACKA toho by som ani ja nejedla FUJ 😲 😢 🤐 , takze ani Natalka nebude a mysli, ze o nic nepride. Hrozne je to ale s tymi babkami, ktore uz teraz kupuju cokoladovych mikulasov pre Natalku. A potom sa opytaju ci som jej to dala. No samozrejme, ze ano........ 😀 😀 . Este teraz mam v kutiku kusok.

eppik.m
6. dec 2008

Četla jsem: Od ukončeného 6. měsíce věku dítěte je možno podávat bílé jogurty, přírodní málo slané sýry. S příliš slanými sýry raději počkejte až po prvních narozeninách, plísňové či zrající sýry raději dětem nabídněte až někdy po 3. roce; čím později, tím lépe. Nejrizikovější z pohledu potravinové nákazy jsou sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka. Hodně diskutovanou skupinu tvoří sýry tavené. Jsou chutné a pokud je děti ochutnají, nechtějí se jich vzdát. Obsahují ale různé tavící soli a je otázkou, zda jsou pro tak malé děti, jako jsou kojenci a batolata, vhodné.

eppik.m
6. dec 2008

A taky toto: Batolata mohou již dostávat i různé ochucené tvarohy, pribináčky, termixy, dále různé müsli tyčinky, různé směsi müsli a ovoce, rozmanité druhy křupavých chlebíčků - rýžový, kukuřičný, apod.Takovéto svačiny se určitě hodí i pro děti *starší 1 roku*, tedy batolata.

kijonkova.k
6. dec 2008

Tak batoleti bych možná pribiňáka dala,kojenci ne 😉

prvapomoc
6. dec 2008

baby myslím si že či sa niekde píše tak alebo onak,pribináček a dezerty toho typu su veci bez ktorých naše deti môžu existovať.je x iných vhodnejších potravín ako toto a zaleži hlavne od mentality rodiny kde dieťa vyrastá či bude jesť to čo má alebo to čo si myslí rodina že je dobré. 😉

eppik.m
7. dec 2008

prvapomoc: Ano. Ja třeba nedávám a nebudu dávat sladkosti, éčka, nízkotučné náhražky, sladidlá, konzervy ...... jelikož to sama nejím (sladkosti ano 😀 )

radka.m.
7. dec 2008

eppík-nikdy neříkej nikdy,děti mají základy stravování tak,jak jsou zvyklé od nás.takže když je naučíme na ovoce a na zeleninu,tak v dospělosti budou mít nejspíš rádi ovoce a zeleninu.ale i tak se takovým věcem,jako jsou éčka a třeba sladkosti,nástupem do školky nevyhneš a to nemluvím o tom,až nastoupí do školy.

ygreen
7. dec 2008

sirinka: přečetla jsem si odkaz který jsi sem dala a přijde mi, že ta paní doktorka říká úplně to samé co většina pediatrů. U kojeného dítěte příkrmy od 6 měsíce u dítěte na Um od 5. Ovoce, zelenina, bílý jogurt u UM, apod.

Ale chci se zeptat, píše tam, že se má do příkrmu přidávat olej - 2 lžičky - není to moc? A který olej je nejvhodnější? Hipp teď začal do skleniček přidávat řepkový bio olej. Ale tady byl dřív řepkový olej považovaný za nejpodřadnější??

erikasadek
7. dec 2008

ahojte, tak pridam kapku do ohna....
normalne sa zacina u zdravych deti, ak nie su rodiacia alergici, aj v 5 mesiaci, ak je niekto alergik, tak je vhodne pocakt do ukopnceneho 6 mesiaca....

potom uz je to osobne a treba sa niekedy riadit aj pokynnmi lekara, ak mame tu zriedkavu poerlu, ktorej mozme vazne verit... 😉
co sa tyka jogurtou, tak normalne biele jogurty, sa
odporucaju od 6 mesiaca,

my to mame trochu jednoduchsie tu, su jogurty vyrobene, s kojeneckeho mlieka, pre deti od 4 mesiaca, takze ziaden problem..

syry samozrejme s nepasterizovaneho mlieka, su, nebezpecne pre baba, ako pre tehotnu zenu , kedze nie su imunizovane, voci tymto bakteriam...

cukriky, sama z vlastnej skusenosti, mozem povedat ze moj syn, ich teda vela nezjedol, pretoze nebol zvyknuty, ked prisla skolka, tak prisla moda cukrikov, riesila som to, z esom mu davala multivitaminove cukriky, chces cukrik, dobre, a tak on bol spokojny a aj ja.. 😉
po case ho preslo, ale je pravda, ked su v kolektive, tak sa vsetko meni a su pod tlakom novych enpoznanych veci...

co s atyka zeleniny, tak tu ma rad doteraz; co som rada... ale vsetko sa stale meni a aj chute u deti, uvidim ako dlho mu to vydrzi...

syry, ano ale kvalitne, a v malom mnozsteve; nemozu uskodit, a aj plesneve syry, jedna mala lyzicka, modreho plesniveho syra do zemiakoveho , pyre, da dobru chut, a tie zive bakterie su , dobre pre organizmus, samozrejme, nie roquefort, ten je na baze suroveho mlieka... 😉

radka.m.
7. dec 2008

ahoj,i já jsem četla ten odkaz a přijde mi též,že to,co je tam napsané,tak doporučuje většina pediatrů.zavádění příkrmů u nekojených dětí tam doporučuje mezi 5-6měsícem,dokonce tam píše,že je stále více ohlasů pro to,aby se s příkrmama začínalo i déle.a třeba to,jak tam píše,že kojenému dítěti se nesmí dát dudlík,protože by se odstavilo,tak to je podle mně naprostá blbost a může mít ta paní sebevětší vzdělání.takže mně osobně ten odkaz o ničem nepřesvědčil.

erikasadek
7. dec 2008

olej ano, jedna lyzicka denne, repkovy , cisty olej lisovany za studena, je vyborna vec, len uas sa dost, znicila jeho reputacia, olej so semien hrozna, olivovy, slnecnicovy, su plne omega 3, a 6, tak potrebne pre rast, deti celkovo potrebuju oproti dospelemu cloveku dvakrat viac tychto mastnych kyselin tukov, a nato sa zabuda, tak dolezite pre ich , rast, .. 😉

ygreen
7. dec 2008

erika: děkuju 😵
radka: to je dítě od dítěte - náš byl 4 měsíce 50 na 50 na MM a Um - pil jak z prsa tak z lahve a dudlík má už od porodnice. Teď v 6 měsíci sám ze dne na den přestal chtít jíst v noci, z lžičky jí nádherně a sám se tedy teď odstavil z lahve, což mi trochu komplikuje jak do něj dostávat mlíko, ale i to jde (dělám mu hodně řídkou kaši).

radka.m.
7. dec 2008

určitě to je individuální,právě proto tím stylem,jakým to je napsaný,že v žádném případě nesmí dostat kojené děti dudlík,že se odstaví,tak mě ten článek nepřesvědčil vůbec o tom,že to,co tam je psané,bude to pravé ořechové,alespon pro mně.kdyby bylo napsáno-nemělo by kojené dítě dostat dudlík,nebo mohlo by se odstavit,tak to vyzní jinak.takhle mně to přijde dost nekompromisně a to já neuznávám.

andy80
7. dec 2008

radka.m: vidíš, tam píšou, že dudlík nee a přesně tohle tvrdila laktační poradkyně v porodce. Dudlíky tam byli zakázané, které dítě viděli z dudlíkem, tak matka dostala vynadáno. My jsme to odnesli tak, že si malá cucá paleček. Jsem zvědavá, jak jí to odnaučí. Taky ta "skvělá" laktační poradkyně zakazovala kloboučky. Já mám velké dvorce a malé bradavky a malá se nedovedla chytit. Přes klobouček jsme kojili skvěle, ale musela jsem jen potají, aby mě nikdo nepřistihl, takže ve stresu, což nebylo dobrý. Dopadlo to tak, že jsme už s porodnice šli částečně na UM a kojení jsme udrželi jen do 6ti týdnů. Tak proto ta averze vůči laktačním poradkyním a serveru kojeni.net . Vím, že je to trošku mimo mísu, ale jak jsem četla, že tě ten článek nepřesvědčil kvůli tomu dudlíku, tak jsem si na to vzpomněla.

ygreen: nezkoušela si místo lahvičky hrneček?

radka.m.
7. dec 2008

andy-každá laktační poradkyně ti řekne,že dudlík ne,i na netu na kojení to píšou,to ano,ale hlavně během prvních šesti týdnů,protože to se teprve miminko učí techniku sání.pak už se může.moje laktační mi ho dokonce kokem třetího měsíce doporučila,protože jsme měli koliky a tím,jak brečel,tak se hodně nalykakl vzduchu,tak mi poradila dudlík.jinak na tom odkazu píše ta paní,že dudlík v žádném případě.

pec
7. dec 2008

holky, tak my jsme šli s dudlikem už z porodnice, kojím stále a malá pije v pohodě i z lahvičky. Prostě s tím malá vůbec neměla problém a vždy dokáže rozlišit, jeslti chce prso nebo dudlík. Takže tady ty striktní příkazy se mi fakt nelíbí.

No a ohledně mléčných výrobků - my jsme začali dávat jogurty od osmého měsíce - kupuju jen bílou Holandii nebo jihočeský ve skleničce. A jinak pribiňáky apod. časem asi dávat budu, ale nejdříve po roce a jen výjimečně. Ale znám jednu holčinu, která má chlapečka - 7 měsíců a vaří mu klasickou krupici a normální puding z krabicovýho mlíka. ☹ Lidi jsou různý.

erikasadek
7. dec 2008

radka, nema s touto temou to spolocne, ale napisem to..
osobne , j edebilne zakazovat cumel, aleboklobuciky, mne ich tu v porodnici normalne priniesli oni same a pri tom nechapali velkost super vsetko ako ma byt a dieta sa nervacilo na prsniku, ak sma dali klobucik, tak v pohode, dokonca vytiahla, aj cumlik s flase a dala mi na prsnik a maly tahalk, i ked on potreboval rychlo, ... a vela..

co som chcela napisat, je toto, jediny krat ked som pocula, aby sa nepouzival , cumel, bolo od jednej vybornej laktacnej poradkyne, a to v pripade, ze chceme pouzit kojenie ako prirodzenu antikoncepciu, a to tym ze ziaden cumel, a kazde 4 hodiny presne kojit, vtedy to funguje, ako tabletka...

este som sa nestretla osobne aby tu, nam zakazovali cumel pri kojeni.... 😉

ygreen
7. dec 2008

jo, jo, laktační sekta 😀

andy80
7. dec 2008

radko, ale v porodce byl dudlík vysloveně zakázaný a nejen laktační poradkyní, ale i dětskou dr. Tvrdila, že dudlík pro děti není vhodný.

pec: Hollandii jsem teď koupila taky a malé mooo chutná. A puding z krabicového mlíka pro 7 měsíční mimi to néééééééé.

radka.m.
8. dec 2008

jé,andy,já ted vůbec nechápu,proč to píšeš.však já jsem ti napsala,že většina l.poradkyní ti řekne.že dudlík v šestinedělí by se neměl dávat,protože to kazí techniku sání,to se teprve učí miminko sát,pak už se může.s tímhle názorem já souhlasím,ale na tom odkaze je napsáno,že se nesmí dát vůbec a to se mi nelíbí.protože starší dítě pak už rozpozná,že z toho dudlíku nic neteče.a ta paní,co to napsala,je dost nekompromisní a to se mi prostě nelíbí.

andy80
8. dec 2008

Jo aha, já to špatně pochopila. Takže v porodce měli pravdu. Já už ale malou na dudlík nenaučila na dudlík. V porodnici bych ho tak potřebovala, ale ona si začala rovnou cucat palečky.

eppik.m
8. dec 2008

Holky my jsme už v porodnici zavedli dudlík (anatomický) a nebyl problém ho také dostat od sestřiček. Klouboučky také samy nabídli. No a doma jsem krmila také malého z láhve odstříkaným MM a kojím doteď. 🤐

radka.m.
8. dec 2008

eppík-taky se přikláním k tomu,že je to individuální,každé dítě je jiné.mně se malý odstavil lžičkou.

andy80
8. dec 2008

eppik.m: věřím tomu, že kdybychom měli kloboučky od začátku, tak jsme nemuseli mít od narození příkrm. To už teď nezjistím.

sirinka
8. dec 2008

to s tym dudlikom nie je vymysel slovenskych alebo ceskych laktacnych poradkyn...
kazdy jeden cumel, nech je akokolvek anatomicky tvarovany posobi v ustach babatkach inac ako bradavka. preto sa neodporuca davat cumel zo zaciatku...tiez by som ho az tak striktne nezakazovala, ale je dobre vyhnut sa mu aspon na zaciatku. ked si vsimnete techniku sania z prsnika, babatko ma usta do siroka otvorene a velku cast bradavky a dvorca v puse (pri spravnom prisati) pri cumlikoch si babatko do pusy zoberie vzdy iba tu tensiu cast a v tom je ten podstatny rozdiel. dalsi rozdiel je aj v tom, ako obopne babatko jazykom bradavku a cumlik. a preto je dokazane, ze cumlik moze (ale nemusi) pokazit dojcenie.

ja som tiez na zaciatku dokrmovala odstriekanym MM z flasky a nastastie klarka sa dojcit nezabudla, ale bohuzial sa stava, ze toto moze dojcenie prerusit.

klobuciky sa v porodnici neodporucaju z jednoducheho dovodu. babatko nedrazdi priamo bradavku a tak moze dojst k znizenej tvorbe mliecka, slabsiemu vypudzovaciemu reflexu mliecka, slabemu toku mliecka a tato kombinacia casto vedie k odstaveniu novorodenca.
nastastie (aj ked si to zrejme mnoho mamiciek nemysli) vacsina zien ma nadprodukciu mliecka, takze to nevedie hned u vsetkych az k odstaveniu, ale moze sa to stat.
ja som tiez v porodnici klobuciky pouzila, klarka sa sice dojcila nadalej, ale viedlo to u nas k nizsej tvorbe mliecka a tak sme sa do 8-9. mesiaca dost trapili...teraz uz potrebuje mliecka menej, takze sme ok 😀

krasulka
8. dec 2008

Ahojte maminky, ja som sa len chcela opytat ci nemate niektora zaujem dat si nakreslit portret vasich deticiek,alebo aj ine, podla fotky. Viac info cez IP 🙂