Mliečne výrobky. Kedy ich začať dávať?

lenicka8
3. dec 2008

Poradťe kedy treba dať do jedálnička mliečne výrobky ako pribináčika alebo ostraváčika a mlieko. Malý bude mať 6 mesiacov a je dosť veľký a má 8,5 kg a zdá sa mi že by to už mohol papkať. Poraďte kedy ste začali aj vy

ygreen
3. dec 2008

tak žádného pribiňáčka, bobíka ani lipánka. Jsou to tučné dezerty a k jogurtům to ani nečuchlo.
pokud jste na UM můžeš dávat bílý jogurt activia nebo hollandia (neslazené a neochucené) od ukončeného 6 měsíce. Zpočátku lžičku a pak přidávej - ale bílkoviny, stejně jako maso zatěžují ledviny, tak hezky pomaloučku, polehoučku. Kojenám dětem se jogurt doporučuje až kolem 8 měsíce.
Mlíko můžeš dávat snad nejdřív po 12 měsíci a to snad plnotučné a nejlépe jen v jídlech - bramborová kaše, apod. Snad mlíko pít jen tak se doporučuje až od 2 let.
Pediatři doporučují pokračovací mlíka a batolecí - 2 a 3.

johanda
3. dec 2008

lenicka, kojíš nebo dáváš UM? Přikrmuješ? Pribináček a Ostraváček nejdřív v roce, obsahují tvaroh, ten není pro kojence vhodný. Kravské mlíko děti nepotřebují (kromě UM, pokud nekojíš, samozřejmě🙂). Není zdaleka tak zdravé, jak se dříve uvádělo. Dá se nahradit jogurty, sýry, kefírem, kysaným mékem atd. Obecně se doporučuje zavádět jogurty tak od 8. měsíce, kdy postupně nahrazují kojení nebo UM.
BTW dcera měla v 6 měsících 9 kg, výlučně jsem jí kojila do 7,5 měsíce kvůli alergii a mléčné výrobky jí teda nejedou vůbec, jedině jogurty je schopna spořádat 2,3 denně

sirinka
3. dec 2008

mliecne vyrobky...dojcene dieta od 10. mesiaca, nedojcene od 9. mesiaca kyslomliecne vyrobky + syry typu cottege.
tvaroh + ostatne syry, okrem plesnovych od roka.
klasicke mlieko od dvoch az troch rokov.

radka.m.
3. dec 2008

přesně,jak píše sirinka,na mléčné výrobky jste ještě moc malý,neboj,nic vám neuteče,máte ještě moooře času. 😎 😉

kalo
3. dec 2008

My dávali od 8 měsíce (pozn. a dávaly jsme od konce 8 měsíce občas i toho Lipánka, protože malá byla /a je/ hrozně hubená ) ...podle rady naší DR. 😉

andy80
3. dec 2008

Bílý jogurt se může začít podávat od ukončeného šestého měsíce. Ty sladké tvarohové krémy v žádném případě. A pokud nekojíš, tak je nejvhodnější pokračovací kojenecké mléko, kravské mléko NE! Ale vidím, že zavedení mléčných výrobků se opět liší. Co doktor, to jiný názor, nám dr povolila bílý jogurt v 6ti měsících.

sirinka
3. dec 2008

andy80 asi zalezi dost aj odkedy zacnes prikrmovat

kravska bielkovina je velmi tazko stravitelna pre ludsky organizmus, takze ak s nou pride dietatko do styku prilis skoro, moze mu to v brusku urobit dost velku paseku. a zaroven je to jeden z najvacsich alergenov....
preto sa zacina s kyslomliecnymi vyrobkami, kde tato bielkovina uz presla urcitym stupnom stiepenia a teda je lahsie stravitelna....

tvaroh je velmi tazky pre oblicky, nezrele si s nim vedia len velmi tazko poradit a oblicky u deti dozrievaju do cca 2 rokov...

takze sa rozhodnite dievcata, ci sa budete ponahlat, aj ked neviem kam, alebo mesiac dva vydrzite...ved sa tie vase deticky jogurtov a tvarohu este v zivote tolko najedia, az im usami pojde von 😉

a inac ak je dietatko "hubene" su ine sposoby, ako mu doplnit hodnotne stravu miesto nevhodnych potravin na dany vek...to by ale pani dr. mala vediet... ☹

prvapomoc
3. dec 2008

musím plne suhlasiť zo sirinkou.nieje sa kam ponahlať.radšej ovocie a zeleninku,to je pre toto obdobie najvhodnejšie+samozrejme kojiť alebo UM. 😉

andy80
3. dec 2008

sirinka: ano, to je pravda, záleží od kdy začneš přikrmovat. O tvarohu vím, že se nemá dětem dávat, je v tom hodně bílkovin a je těžký do bříška a to malé tělíčko si s tím neumí poradit. Ale na bílém jogurtu nevidím nic špatného. Docela mě zarazilo, že ho teď povolila doktorka i kamarádce, která má kojeného syna o 14 dní staršího než je moje malá. Jsou na příkrmech asi měsíc a to jen na zelenině. Ovoce zatím nedávala a hned jde dávat jogurty. No být jí, asi bych počkala, ale asi je to na každé mamině, jak se s tím popere.

luciauk
3. dec 2008

ja som dávala až po roku. načo zaťažovať také malé telíčko 😕

lenicka8
autor
3. dec 2008

nemáme sa kde ponáhľať to je pravda ale nevedela som od kedy je možné dávať mliečne výrobky lebo každý hovorí inak tak som chcela počuť aj vaše rady a skúsenosti

annag
3. dec 2008

len by som dodala:
druhý polrok, teda zavádzanie príkrmov je v prvom rade prechodom na nemliečnu stravu. Teda ako prvé má bábo spoznať a papať plnú dávku mäsovo zeleninový príkrm, ovocný príkrm , obilniny a až potom mliečne výrobky. Pri dojčených deťoch, ktoré nepijú žiadne UM sa odporúčajú mliečne výrobky neskôr preto, aby zbytočne ešte neprichádzali do styku s kravskou bielkovinou. Deti, ktoré pijú UM a dobre naň reagujú - teda tolerujú kravskú bielkovinu, môžu tým pádom aj mliečne výrobky papať skôr. Teda aj deti na MM by mohli jesť mliečne výrobky skôr, len sa to považuje za zbytočné a zbytočne riskantné.

ivanky
3. dec 2008

Ahoj holky!Jak už tady bylo psáno!
Dnes jsem byla s malou u Dr. je nám 8měsíců.Odedneška můžem dávat jogurty bílé tučné kvalitní smetanové.Pribináky a podobné výrobky až od roka.

ivanky
3. dec 2008

ještě chci dodat že jsme od narození na UM a jogurty až od ted.

andy80
4. dec 2008

Vždyť říkám, co doktor, to jíný názor. Už jsem to v některé diskuzi psala. Byli jsme na šestiměsíční kontrole v 6 měsíců a 3 dny nám byli a doktorka nám povolila jogurty. Taky jsme od narození na UM. Kamarádce, která do šesti měsíců plně kojila povolila jogurt od 7. měsíce. Takže jiný kraj, jiný mrav a je to na mamině.

lucdavdan
4. dec 2008

lenicka8 podla mna mozes kludne davat

radka.m.
4. dec 2008

lucdavdan-no to nemyslíš vážně,že by klidně mohla dávat ani ne šestiměsíčnímu děcku pribináky a km?samozřejmě,že každý dělá podle svého uvážení,ale doporučit někomu něco takového?názory na zavádění mléčných výrobků se liší,podle who by se měli obyčejné jogurty začít zavádět jak tady holky psali po 8 měsíci,ale pribináčky a mléko pro 6měsíční děcko????????????????????????

alishia
4. dec 2008

radka.m :Lucdavdan asi myslela ten jogurt. A osobne si myslim, ze se to hrozne prehani. Nam vsem by meli vypnou internet, a mely bychom se ridit doktorkou a svym rozumem.

radka.m.
4. dec 2008

ali-no nevím,jestli myslela jogurt,ale lenicka se ptala na pribináčky,lipánky a mléko,tak jsem předpokládala,že odpověděl na tu otázku.

alishia
4. dec 2008

aha, no ja nevim.) ale myslim spis ze k jogurtum.

sirinka
4. dec 2008

alishia no s tym internetom to snad nebude take zle 😉

podla mna treba vediet, co sposobuju a ako ucinkuju jednotlive zlozky nasej potravy na organizmus a hlavne na detsky nezrely organizmus a podla toho sa rozhodnut...
tento vikend som pocula z ust velmi uznavaneho odbornika na dojcenie z toronta, ze mlieko sa moze pridat do stravy, ak uz dietatko prijima dostatocne pestru stravu...podla neho to znamena, ze ked sa zacne s prikrmami okolo 4. mesiaca, v 7. mes. uz moze dostavat aj mlieko....
aj ked sa stotoznujem s vela jeho nazormy, tak toto mi pride prehnane, ale ktovie...
v singapure sa odporuca podavat UM az do veku 7 rokov dietata....takze vyberte si mamicky...zdravy rozum 😉
na druhej strane stale nechapem, kam sa mnohe mamicky tak ponahlaju pri zavadzani prikrmov, ved ich detickam nic neutecie...ani jogurty sa neprestanu z jedneho dna na druhy vyrabat 😨

kijonkova.k
4. dec 2008

sirinka 😉

alishia
4. dec 2008

sirinka: ona je to nuda davat diteti porad to same. My sme zacali s prikrmy chvilku pred uk. 5 mesicem. A na malym bylo videt ze uz ma mleka plne zuby, zmenu prijal velmi vrele a vsechno mu moc chutna. Ono by asi i Tebe omrzelo mit jen mleko.) Opravdu je to vkazde zemi jinak. A vsude ty deti vyrostou,) myslim ze my cesky to dost prehanime. Ja si tady prectu tisic nazoru a pak nevim, jestli uz nebo ne, protoze kazdy radi jinak. Nakonec to stejne udelam podle sebe.)

alishia
4. dec 2008

äle co se tyka mleka, tak to opravdu necham az po roce. a lipanky, pribinacky to take. Potom by mi zas kluk strasne tloustl.

sirinka
4. dec 2008

alishia nehnevaj sa, ale ako si to rozpoznala, ze tvoje dieta sa uz pri mlieku nudi a chce nieco ine???

ked dietatko nikdy jahody nejedlo, tak mu asi len tazko bude chybat ich chut...a pod...

to len nam dospelym sa zda, ze ta detska strava je nudna, ale uz nevidime, co to robi z ich crevami, pecenou a oblickami. niektore veci su zrejme naozaj prehnane, ale zase sa nam o dost predlzila a skvalitnila dlzka zivota oproti krajinam, kde su tieto informacie nezname, alebo si staci porovnat romsku mensinu, kde tiez prikrmuju hala bala, aku maju dlzku a kvalitu zivota 😉
ono nie kazdy prehresok v strave sa prejavi hned...ako napr. zvyseny narast detskej obezity v usa a anglicku na zaklade nevhodnej potravy...

radka.m.
4. dec 2008

sirinka-mně bylo řečeno a s tím taky souhlasím,že vůbec nevadí,když takhle malé děti mají pořád to samé,potřebné vitamíny a živiny mají a pestrosti si ještě v životě užijí až,až.taky jsme do roka jedli to samé,není kam spěchat.

sirinka
4. dec 2008

radka.m presne to iste si myslim aj ja 🙂

sirinka
4. dec 2008

ja planujem svoje druhe dieta vylucne dojcit do ukonceneho 7. az 8. mesiaca... 😅

lyongirl
4. dec 2008

s jogurtami sme začali niečo pred prvým rokom/klasické biele smotanové neochutené/, ale netoleroval ich, Pribináčika videl asi 3x v živote a a teraz dávame tiež smotanové s ovocím. Do roka sa nie je kam ponáhlať, ak je dieťa kojené, stačí MM do roka a ak má UM, tak tam má všetko potrebné a ak papá ešte aj zeleninku, masko a ovocie, tak sa fakt nie je kam ponáhlať.

andy80
4. dec 2008

alishia: musím souhlasit, že jen u nás se to přehání. Mám kamarádku v německu, další v americe a nikde neřeší stravu tak jako u nás. První příkrm se tam dětem dává už ve 4 měsících ať je kojené nebo ne a začíná se banánem. Na domovské diskuzi máme holku, co žije v Irsku a taky se jen diví, jak se to tady všechno piplá.