Moje dieťa nechce papať. Poradíte lieky na chuť do jedla?

siwike24
21. dec 2007

Ahojte mamicky .Mam 17mesacneho syna a nechce papat. Viete mi poradit nejake kvapky alebo tabletky,aby mal chut do jedla.Dakujem. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

martinka17
5. nov 2010

@romiss to je škoda, že ani deti ho "nenaučili" lepšie jesť. ale to sa iste raz poddá a v puberte, to sa budete iste všetci smiať, keď zje aj tvoj a manželov obed 😀
Ja už neriešim koľko je alebo neje moje kuriatko....skrátka ak chce, zje aj 2 taniere, ak nie, ani jednu lyžičku, ale teraz je to už celkom fajn a proste musím počkať, kým dobehne svojich klamáratov.
najhorišie je, že v okolí mám len kámošky s deťmi jedákmi. 2 sú tehu, ich detičky sú objedáči, tak som sa smiala, že keď to druhé bude ako moje kurča, tak nepochopia. Obe odpovedali, presne toho sa bojím, lebo oni riešia skôr fakt, ako deti krotiť a nie ich motivovať 😀

romiss
5. nov 2010

Marti,ano vůbec ho nezajímá,jestli vedle něho děti mlaskají a říkají... mňam to je dobrůtka.... ☹ 😎

romiss
5. nov 2010

@martinka17 jsou děti nejedlíci,ale my jsme obr nejedlíci,asi skončím u chocholouška 😠

martinka17
5. nov 2010

@romiss
@romiss je to ťažké, viem si to ako tak predstaviť,a le tak pokiaľ dobre priberá, tak aj jeho to raz musí prejsť, nie?
Chocholoušek je rozprávka, nie?

blandik
5. nov 2010

@martinka1 - u nás taky nakonec ten sýr nechce. Momentálně neměl od srpna v puse maso a šunku, kterou předtím normálně jedl a chutnala mu (až včera v lese jsem mu řekla, že mám hlad a vytáhla si chleba a šunku a najednou ji tlačil i on naprosto v pohodě...) - já se fakt hodně snažím, abych naprosto netlačila na jeho jezení něčeho nebo vůbec něčeho...co tak slýchám od mamin, tak hodně dětí třeba rádo jí jen nudle, rýži... samotné....náš taky nesnáší, jakmile je něco pomíchané...bojkotuje čím dál více zeleninu (nebo se mu to střídá, co zrovna ze zeleniny jí...) - snažím se mu to předkládat na talíř, ale respektuji, že když nejí zrovna vařenou mrkev, tak mu ji nebudu mixovat do brambor... nebo se nebudu snažit mu ji připíchnout na vidličku k bramboře, kterou chce, ale mrkev mi ukáže, že ne....to skusím připíchnout tak jednou, dva krát a pokud se pokaždé ohradí, vyplivne...pak to respektuji ... jakože ok, mě se tam připleta, ty ji nechceš...a vidím, že se mu to hodně střídá, co jí a nejí...U nás je to takové specifické, protože malý reaguje ekzémem na jídlo - vajíčko a kysané mléčné výrobky začal jíst až kolem druhého roku, spoustu jiných věcí jsem zatím ani neskusila /třeba jsem dala teD mák a vyrazil se mu ekzém/, nějak mu nedělají dobře cukry - glukopur, rýžový sirup, sacharóza...a mě se zdá, že ty malé děti chtějí nově chutě tak do toho roka a půl, teď už na malém vidím, že opravdu nestačí si jen vzít něco nového pro sebe a že on to ze zvědavosti ochutná...nejeví zajem...max ukáže, že co to mám, ale ochutnat nechce...

@romiss - chápu, že to musí bý t nelehké ... a co ho v tom prostě nechat? Říct mu na rovinu, že máma nad tím přemýšlela, že nechce jíst ve školce...že je jí to líto, protože jídlo potřebujeme, abychom si mohli hrát...ale že nutit ho nemůžeš, že věříš, že až bude sám chtít, tak si ve školce něco dá...mě to spíše příjde, jakože malý už ví, že tě to bude trápit a bojuje o něco, co možná s jídlem nesouvisí nebo možná do té školky chodit nechce...nebo jestli se mu neřeklo, že ve školce jíst bude muset...prostě to vidím jako jeho boj o moc, prosazení se...možná...nevím, hádám...a zdá se mi jeho váha krásná (náš má cca 14 kilo a tak 92 a řekla bych, že je to celkem kus kluka)....asi bych se jen snažila, abych mu nezačala pod tlakem dávat pochutiny ve zvýšené míře.. a jinak ho nechala být...a možná mu to i řekla, že máma mění vztah a přístup k tomu, jak řeší jeho nejezení...že mu dá prostor....já nevím, nechci, aby to vyznělo ve zlém...snažím se přijít na nějakou alternativu....U nás to je tak, že jak na něčem začnu natvrdo bazírovat, pak to odmítá...

blandik
5. nov 2010

@romiss - ještě mě napadla jedna věc - prý se dětem nemá říkat - papej mrkvičku, je zdravá a moc dobrá....ne, oni mají svoje subjektivní chutě - takže můžem říct, mňam, mě /mámě/ ta mrkvička chutná. Mám ráda mrkev, maso...ale mluvit o sobě, nenutit dítěti, že mrkev je dobrá, ani moc netlačit, že je to zdravé...a nechat na dítěti, jeslti mu mrkev bude chutnat...i tohle může vyvolávat odpor dítěte k jídlu, že mu někdo nutí, že něco je dobré obecně, ale jemu to nechutná...každopádně ta výhružná věta - že ve školce jíst nebude - mi připadá, že on si dobře uvědomuje, že jídlo je kontroverzní a může to vyvolávat emoce a děti prostě v tom věku emoce vyvolávat potřbuji, potřebují vidět reakce, takže možná vůbec nejde o to, že mu nechutná, jen vidím manipulativní prostor - ale opět bych se za to na něj nezlobila, ale snažíla se eliminovat ten prostor pro boj, nechala ho tak, nechce, nechce... a snažila se odvést pozornost u jídla na něco jiného - povídat si pohádku, dělat plány na odpoledne....prostě to vůbec nekomentovat, že nechce, že musí...snad by to mohlo pomoct...

romiss
6. nov 2010

@blandik děkuji za Tvůj názor a rady,Jony do školky chodí rád 😉,tak v tom to asi nebude .Máš pravdu, nechat ho, když nechce tak nechce.Nejvíc mi vadí,že na oběd chce většinou chlebíček,prostě nemá rád teplou stravu.Nikdy ho nezajímalo co máme na talíři my.Ale už to nebudu hrotit snad bude líp,asi to fakt moc řeším. 😉 😎 .......

romiss
6. nov 2010

@martinka17 Chocholoušek je z filmu Jáchyme hoď do stroje a byl to ten psychiatr 😀 😀 😀 ...

martinka17
8. nov 2010

@romiss jáááj, toto som rooooky nevidela 😀

jop
9. nov 2010

ahoj, necetla jsem celou diskuzi, ale jdu si postezovat 🙂 Syn (11 mesicu) taky nechce jist, v podstate do neho dostanu neco jen tehdy, pokud ho zabavim necim jinym, aby zapomnel klast odpor 🙂) No a nekdy treba pul dne neji vubec, at delam co delam. Je to dost vycerpavajici. Navic me hrozne mrzi, ze to nedokazu brat v klidu, obcas se fakt hrozne vytocim, snazim se na neho nekricet, ale stejne zvysuju hlas a tak ☹ No a pak mam vycitky. Ach jo. Ono je to tezke, kdyz tohle absolvujeme 4x denne... pritom do byval do 9 mesicu takovy jedlik!

iris
22. nov 2010

Náš mladej mě vytáčí s jídlem..všude jinde normálně jí, ve školce, u babiček..a jak má doma večeřet, pořád křičí maminka krmit, když ho teda jdu nakrmit, tak to začne plivat, že nechce jíst, když mu to vezmeme a pošleme ho do koupelny vyčistit zuby, tak zas křičí, že to jíst bude samozřejmě nejí a ještě řve..co s ním? zkoušeli jsme motivovat, dělat blbiny, už i trestat, nic nezabírá 😔 Nesní ani jeho oblíbená jídla, jsem z toho vážně unavená, máme ještě mimi a fakt nemám čas se s ním hodinu dohadovat o večeři..jinak si sám řekne o ovoce, zeleninu.

jarunka111
22. nov 2010

@iris mne by to tak pripadalo, že všade inde sa moc nerieši to, koľko je, čo je a či vlastne je 😉 čím viac snahy vynaložíš, tým viac má pocit, že je to pre teba dôležité a o to viac vystrája 😒 bolo to takto vždy alebo odvtedy, čo máte doma miminko? Nežiarli, možno len potrebuje viac pozornosti všeobecne, vidí, že kŕmiš (kojíš) a chce sa tiež nechať mojkať 🙂 Možno sa mi to ľahko hovorí, ale ja by som ho nenútila. Proste sa naje, keď bude chcieť. A ešte by som sa pokúsila ho zapojiť nejako do papania s Emkou, on ako "veľký bráško". Tak dobrú chuť 😀 😀

evinkaa
24. nov 2010

@jop Ahojky, máme teď to stejné období, malá mi prostě jíst nechce. Všeho jen pár lžiček a konec. Mám to stížené tím, že je hodně maličká a neroste. Minulý týden jsme byli na očkování, doktorka ji měřila a vážila. Ve 21 měsících nemáme ani 9,5 kg a měříme jen 78 cm. Takže nás prý začnou sledovat, jak to bude dál. Úplně Tě chápu, jak je to vyčerpávající. Maminky, kterým děti jedí, vůbec netuší, jaký to je nápor na psychiku a já jim to tiše závidím.... Celý den se snažíš vařit a dávat prckovi to nejlepší a to všechno k ničemu. Taky na malou občas zvýším hlas a mám pak samozřejmě výčitky, ale vždyť mám jen jedny nervy. Snažím se ale odejít třeba vedle, chvíli se uklidnit a prostě jí to jídlo nenutit. Kdyby aspoň rostla. ☹ Takhle je to o to horší... 😔

jop
25. nov 2010

@evinkaa ahoj, díky za reakci, aspoň vidím, že v tom nejsem sama. Jak dlouho už malá takto špatně jí? Já si pořád říkám, že je to snad jen takové období, které přejde, ale už to trvá docela dlouho. Dneska rano mi dokonce odmítl jíst i Lipánek, který má jako jedno z mála jídel rád, takže jsem byla opět pěkně vytočená. Asi budu muset taky začít odcházet z místnosti a vracet se, až se uklidním. Syn zatím prospívá vcelku normálně, v 10ti měsících měl 8,8 kg, tak jsem zvědavá, kolik bude mít příští týden na roční kontrole.

evinkaa
25. nov 2010

@jop Tak to máte oproti nám váhu krásnou, to neboj, to bude dobrý. U nás to teď momentálně trvá asi 14 dní, to nechce prakticky nic. Přes léto mi jedla pěkně, problémy jsem s ní měla na jaře, ale bojujeme s jídlem vlastně od narození. Teď se jí prostě nějak zastavil růst. Asi nebudu dlouho otálet a nechám jí třeba vzít krev, ať se přijde na to, jestli jí třeba něco nechybí... 😒 Člověk už prostě neví, jak dál. Taky jsem jí teď vařila polívky, ty milovala nebo kaši s masem, ale neuspěju u ní prakticky s ničím. ☹

emka.k
25. nov 2010

Ahojte mamicky, uz mozno aj pol roka citam diskusie ohladne nejedenia deticiek a my aj nepitia. Len vam chcem napisat moju skusenost. Nikdy sme neboli nejaki jedaci, ale posledny polrok sa to este zhorsilo. Kedze sme mali nastupit do jasliciek, rozhodla som sa, ze este skusim objektivne poriesit nas problem u pediatricky, aj ked som jej o tom uz aj priebezne hovorila, ale ona mi len vzdy povedala, ze na to nevyzera. A tak po prehliadke nam zobrala krv a na moje poziadanie vysetrili aj celiakiu a alergie na mlieko, tak nam nakoniec vyslo, ze mame alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka, coho typicky prejav je aj nechutenstvo (iny sme nemali, ziadny exem alebo nieco podobne). Cakaju nas dalsie vysetrenia, uvidime, co bude, ci sa to zlepsi nasadenou dietou, ale co som o tom citala, tak sme mali uz typicke priznaky pocas kojenia, ale pediatricka to neriesila, uz teraz mozno mohol byt zhruba prelieceny. Tak vam vsetkym prajem vela sil a trpezlivosti a hlavne vela zdravicka vasim drobcom.

martinka17
26. nov 2010

@emka.k ešte to neber ako potvrdené, ak máte len krv, to ešte totál nič neznamená. Samko má zvyšené protilátky na lepok, ale endoskopia to nakoniec nepotvrdila a tiež mal len nechutenstvo a málo železa....teraz bol na opakované odbery krvy a ešte stále je vysoko proilátková hodnota, ale nie je treba ani endoskopiu a vôôôôbec netreba diétu 😉

emka.k
26. nov 2010

@martinka17 Dakujem Martinka, zatial to mame potvrdene len z krvi, no keby nebolo treba nic menit v strave, tak by som bola len rada, lebo ak nam vylucia jogurty, tak to by bol u nas riadny problem, kedze vela potravin pocinajuc pecivom Timo odmieta. No uvidime, co bude, prve vysetrenie mame v utorok, bodaj by ma prijemne prekvapili, prajem vsetkym maminkam vsetko dobre

zuzanka.j
29. nov 2010

prosim maminky ktorych deticky nechcu papat o radu. nechate ich tak ked zjedia len par lyziciek, alebo nutite papat? moj maly nechce skoro nic jest, vela krat ho krmim na silu. uz ked vidi lyzicku zacne revat. dr hovori ze zle pribera, par krat uz aj vazil menej ako na predoslej poradni. ma 7,5 mes a uz nejake 2,5 mes nevieme dosiahnut vahu 7000gr. aj dojcenie ci UM odmieta.ako to riesit? mam ho nutit nadalej, alebo sa na to vykaslat a aj za cenu ze schudne ho nechat papat ako sam chce?

martinka17
29. nov 2010

@zuzanka.j nútením mu jedlo ešte viacej sprotivíš, to by som nerobila. ☹

u2jana
29. nov 2010

@zuzanka.j nebrala mu dr. krv, ci jej chudokrvny? vtedy detom nechuti jest.
skus v lekarni nieco na podoru jedenia.
on je este dost malicky, nasa doteraz poriadne neje, do roka to bolo vyslovene trapenie, ale my sme mali tu vyhodu, ze aspon UM, pila.
vyhladovenie so s chudnutim, by som osobne neriskovala.

inak nam v tom veku pomohlo zabavanie, hracky, knizky, TV - proste cokolvek, co ju zaujalo, len aby jedla.
viem, ze mnohi povedia, ze to netreba robit, ale raz ked dieta nie je, tak ho podla mna treba nakrmit.

martinka17
29. nov 2010

@zuzanka.j pridávam sa k u2jana, hračky telka...to všetko sme skúšali, často pomohlo. A tiež jedol to, čo chcel. Ak chcel hamky, dostal hamky, ak chcel ovocie(teda on len výživu) jedol ovocie. Jedol mi pravidelne kaše večer, tak som to brala ako plus....dodnes je toež pomerne málo..zase je kojený a to veeeľmi obľubuje mliečko z dudy...takže priberá ako keby sa objedal, v tom je to iné 😒

zuzanka.j
29. nov 2010

@martinka17 @u2jana veru brali mu krv a ma miernu anemiu. no momentalne berie antibiotika a bolo mi povedane ze teraz nesmie brat zelezo. ale neodporucili mi nijaky produkt z jeho obsahom ked lieky doberie... zabavat sme ho skusali vseliak mozne aj televizor, no uz nic nezabera... som uz zrela na psychiatriu, z kazdeho krmenia mam stres a maly tiez...

martinka17
29. nov 2010

@zuzanka.j v prvom rade sa neboj, on začne jesť. Ak neche, nechaj ho tak. Po čase si všimne, že ťa to netankuje a bude jesť sám. Teraz to robí sčasti naschvál, ty trápiš jeho jedením a on ti to vracia odmietaním 😀 Aj Samko tak zabral na tú metódu. A na železo je super CVIKLA, resp. cviklový sirup. Mojej sestre to veľmi pomohlo, možno pomôže aj vám 😉
Ináč ja som sa stresovala asi rok...všetky detičky na okolí jedli ako o život, malý skoro nič. Potom som to pustila z hlavy a na 18 mesiacov konečne začal jesť. Dodnes ho nakrmim len ja, občas mama, chce to trpezlivosť a veľa vymýšľať, halvne teraz, ma tresne po ruke alebo podobne, len som si zvykla. KeĎ vyhladne, príde sám🙂

kaja73
29. nov 2010

@zuzanka.j moj prvorodeny bol taky.Tiež nič nechcel a ja som sa bala a tak som ho nutila-spevom,telkou,hovadinami.Trvalo to do 2 rokov,potom už aspon niečo jedol aj bez odvadzania pozornosti,ale možem ti poedat,že dodnes ma odpor ku všetkemu novemu,zje hadam 20 druhov potravin,no katastrofa.Pri druhom to určite robit nebudem.Aj on ma občas nechutenstvo ,ale necham ho tak a max. za 3-4 dni to prejde aj same.Nechcem vychovat dalšie tak prieberčive dieta.Je to des.Kamoška ma dcerku,ktora ako 7 ročna važila ledva 16 kil.Nikdy ju nenutila jest,papa malo,ale pestro a hlavne jej vobec nebyva chora.Takže s vedomostami čo mam dnes by som tomu nechala volny priebeh.Hlavne, aby nebol dehydratovany uvidiš že sa to spravi.No krvny obraz by som pre istotu dala spravit.

ivv
6. dec 2010

ahojte,
nasa mala tiez malicko papa. je stale kojena. u nas bol a teda aj je stale problem s obedom. ona totiz uplne odmieta zeleninove polievky s masom. skusala som aj privarky s kyslou smotanou ale.. jeden den papa a druhy den nie. uz ked vidi, ze sa blizim s tanierom a lyzickou v ruke, zacne krutit hlavkou, ze nie-nie a zacne plakat. vcera som to vyriesila prvy krat na obed kasou, dnes tiez.. spapala vsetko (50ml povazujem za uspech 😅 ).. myslite, ze toto je riesenie ako na cas odputat pozornost od zeleniny? bojim sa, ze je len na jednom druhu stravy a to na miecnej. adelkin jedalnicek pozostava len z jogurtov, ovocia, vyzivy a kasi.. ked nieco jem ja, tak jej davam do pusy, ale len v prstoch, to otvara pusu, ale lyzickou ee.. 😒 . uz som skusala vsetko mozne, druhy masa, zeleniny, kombinacie, hustotu, teplotu pokrmov, mixovane, pucene.. skratka vzdy je to boj ak je to zel-masovy pokrm.. mali aj vasi drobci take odmietanie nejakeho druhu prikrmov? ako ste to poriesili? ci treba len vydrzat, ze sa raz "chyti"? inak.. zelenina jej nechuti od uplneho zaciatku podavania prikrmov.. 😝

martinka17
6. dec 2010

@ivv ebojoj a prestaň jej nasilu dávať mäso a zeleninu, Ani krpček nerád mäso dodnes a nechýba mu. Skús jej dať len čisté zemiaky....po čase pridaj kúsok nejak omáčky, ktorú bude mať rada...Malý miluje paradajky a je ich už asi rok bez problémov. A tá lyžička, ja by som prstom nekrmila, ktosi vyššie písal, že to vedie k tomu, že dieťa stále stupňuje a potom zistíš, že má tri roky, je len rukami a len pár jedál. Nejdu jej zuby?

ivv
7. dec 2010

@martinka17 zubkami to asi nebude.. ma ich uz osem a na dasienkach nevidno ze by sa dalsie chystali.. ona skratka zeleninu a maso ee.. v nedelu som robila take maso na stave (bola tam aj slaninka, kecup, horcica..) no a ten nas chrust ked videl ze my to jeme tak otvarala pusinu. tak som jej dala kusok zemiaku s tou stavou (naozaj iba kvapku) no a bolo veeelke mmmhmmmmm 🙂 . je mi ale jasne, ze ju tymto nemozem nachovat. cakam na ten povestny jeden rocik, aby sme postupne mohli kadeco ine zaradovat, lebo takto je ten jedalnicek obmedzeny na hlavne zeleninu a maso varene.. len sa bojim, ci takato jednostranna strava zalozena na jogurtoch, kasiach a ovoci nemoze nejako uskodit.. ci jej nieco nebude chybat.. 😒

martinka17
7. dec 2010

@ivv ak ti tak zle je, tak jednoducho uvar pre vás bez soli a oleja, použi maslo na varenie a tak mu dávaj. Samko nečakal do roka...radšej jedol naše jedlo bez soli ako vôbec. Paradajky ochutnal asi ako 10 mesačný, miluje ich ..polievku zje 2 taniere a ešte si pýta, ale ak je v polievke brokolica, tak neche. Ako vraví mamina, on je len normálne jedlo, detskú "džabu" nebude jesť. Kvli pár týždňom sa nič nestane. Skús dnes jesť a ona ak sa chce pridať, ponúkni ju, ak sa chytí využi a nakrm tvojim obedom.🙂

jop
7. dec 2010

Ahoj, mne se osvedcilo nenutit dite do jidla a uz vubec mu necpat potraviny, ktere nema rad. Syn treba naprosto odmital 2 mesice kase, tak jsem mu je nedavala a pak jsem to zase jednou zkusila a uz mu zase chutnaly 🙂 Ted uz je zase neji 🙂)) S jidlem taky stale bojujeme, pred par dny mi zacal krasne jist, pak se nachladil a apetit je zase v haji ☹ Co u nas celkem funguje, tak jsou potraviny do ruky. Kolikrat opravdu nechce jist nic, ale kdyz mu dam celou uvarenou mrkev do ruky, tak ji vetsinu sni. No ale byvaji dny, kdy nechce fakt skoro nic a ja jsem s nervama v haji... no a taky ho krmim pred TV, davam mu do ruky ruzne hracky, aby se zabavil. Neni to asi moc vychovne, ale celkem to funguje...