Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže 6 mesačné dieťa jesť kukuričnú krupicu?

majkabr
9. jún 2014

môže 6 mesačné dieťa jesť kukuričnú krupicu

saska.t
9. jún 2014

@majkabr ano moze 😉

havedka
9. jún 2014

jasne ham moze

sense
9. jún 2014

ano

25daniela
9. jún 2014

Mnam, lepsie ako psenicnu

m_ij_ka
9. jún 2014

môže

anglicanka1981
12. jún 2014

Moze.
@25daniela preco? Momentalne je odporucane zaviest lepok medzi 4 a 6 mesiacom.

ttctwins
12. jún 2014

Ano moze, zarabanu vodou alebo ovsenym mliekom.. @anglicanka1981 - zaviest lepok urcite nie vo forme kase, s ktorej dieta zje aj 200g... lepok dieta ma ochutnat, teda liznut rozok ci domaci keksik.

anglicanka1981
12. jún 2014

@ttctwins nazory odbornikov sa roznia. Moja lekarka hovorila ,ze moze aj kazdy den celu porciu lepku, teda kludne tych 150-200ml kase. Ja mu davam obvykle bezlepkove kase, prip ovsenu, co obsahuje len stopy lepku. Tak raz tyzdenne dam psenicnu.

ttctwins
12. jún 2014

@anglicanka1981 - pre mna je lepok zanasac criev, ci u dospelych ci u deti... psenica je asi z toho ta najhorsia... na co to davat dietatu? Aby raz nebolo alergicke? Celiakia je geneticky dana, da sa vysetrit genetickym vysetrenim z krvi ti povedia, ci ju mas alebo mat budes - teda sa s tym narodis, kazdy genetik ti to potvrdi. To kedy a ako lepok zavedies je uplne irelevantne. Ide o to, kedy to uz creva znesu a kedy je to pre ne prilisna zataz.

25daniela
12. jún 2014

@anglicanka1981 pretoze lepok v psenici je velmi tazky na travenie... ako pisu predo mnou, je jedno kedy sa zavedie, ci niekto dostane celiakiu, ma v genoch, ale sa mi zda, ze mozes ovplyvnit kedy ju dostanes... vela chorob ma clovek zakodovanych, ale nie vsetky dostane...

veriiii
12. jún 2014

@25daniela ale lepok musis zaradit postupne, bud trosku cestovinky, chlebik alebo trosicku riedkej kasicky a zvysovat..takto sa travenie oboznami s potencialnym alergenom..avsak..nechapem, preco by mal byt inak lepok tazky na travenie u zdraveho dietata/cloveka??ten kto nema problem ako napr. celiakia ho travi vpohode. http://sk.wikipedia.org/wiki/Lepok aha, ani som nevedela, ze OVOS prirodzene neobsahuje lepok😀.

25daniela
12. jún 2014

@veriiii ty nevies ci to dieta je zdrave, na prvy pohlad nemusi byt viditelna choroba... viem si predstavit ze si niektore choroby "vypestujeme" nespravnym stravovanim...

veriiii
12. jún 2014

aha a k teme-ano moze 🙂

veriiii
12. jún 2014

@25daniela ak ma dieta celiakiu tak sa to coskoro prejavi pri zavadzani lepku---ak mu ten lepok nedas o to neskor sa"dozvies" ze ju ma..tu nejde o pestovanie choroby..

ttctwins
12. jún 2014

@veriiii - ja len rychlo citujem z nizsie uvedeneho clanku -

Kontrolované pokusy u neceliatikov ukazujú, že lepok ničí steny zažívacieho traktu,

spôsobuje bolesti, nadúvanie, nekonzistentnú stolicu a únavu. Citlivosť na lepok je dokonca spojená s niektorými prípadmi schizofrénie a ataxie mozočku (, čo sú závažné mozgové poruchy.

Nemam rada clanky, kde je hore bulvarny nadpis, ale tu je vela pravdy ;)

http://www.fitnessa.sk/know-why/item/601-preco-...

To, ze zdravy clovek travi lepok v pohode by som skutocne netrvrdila. Je to jeden zo zatazovych prvkov v nasej strave, ktore je lepsie co najlepsie obmedzovat.

anglicanka1981
12. jún 2014

@ttctwins aha, no ja to tak cierno nevidim 🙂 A vidim to ako prevenciu. Mozno staci aj dat liznut rozok ci keksik, ale tam je pre mna zbytocne zlo sol a cukor. Ty ked to nevidis ako prevenciu, tak aky vidis vyznam v zoznamovani sa s lepkom?
@25daniela neviem ako presne to je, lebo poznam aj pani, ktorej sa celiakia prejavila po 50tke.

ttctwins
12. jún 2014

@veriiii - presne celiakiu si neskorsim zavedenim pri velkom stasti odsunieme na neskor. Preto dovod ochutnavat lepok co najskor, pomaly s prvym prikrmom mi uplne unika a prijde ako dezinformacia mamiciek... lepok kludne odsunut na co najneskor...

veriiii
12. jún 2014

@25daniela aha a vacsinou je to geneticke, takze ak ma jeden z rodicov, tak potom je tam indicia..ale samozrejme, nemusi to dieta zdedit..a pestujes si rozne intolerancie,ked tvojmu telu nedovolis sa zoznamit s potencialnymi alergenmi..na Slovensku sa prehana ,ked mnohe tehotne zeny "nemozu" jest to a tamto-aj take su.. a kojace tiez-v Britanii napr oficialne ti nepovedia, ze nesmies jest to a tamto,ked kojis-jedla som vsetko do radu, okrem orechov a mala je zdrava ako repa..a ani AE..a je ockovana od 2.mesiaca-pre doplnenie info..

veriiii
12. jún 2014

@ttctwins aka dezinformacia-toto je najnovsie odporucanie od ESPHGAN,, ty mas odkial take info???

veriiii
12. jún 2014

@ttctwins no, v chlebe su vseliake sajrajty popri lepku..cize ani cestoviny ani kase ci len chleba???

25daniela
12. jún 2014

@veriiii moje som tiez kojila ale asi prave preto boli chore 🙂 zltacka do 9 mesiacov a prva aj problemy s imunitou, dost zle a alergia na mlieko kravske, ale uz viem, ze teraz by som po tych skusenostiach co mam, postupovala so stravovanim inak... kazdopadne lepku ovela menej a mlieko takmer ziadne... a neboli by zdravotne problemy...

ttctwins
12. jún 2014

@veriiii - ziadna generacia "ochutnavacov" alergenov este nema viacej ako 5-7 rokov, dokonca ani deti, ktore testovali k tejto studii este nedorastli, vysledky su pre mna preto velmi otazne a aj ich odporucania. Aby sme sa este nespamatali. Cestoviny su predsa aj kukuricne aj cicerove, chlieb ovseny, z pohanky, z psena.. kase su ryzove, kukuricne, s psenom ci polentou.... ono sa na tieto vsetky podla mna prilis zabuda... zdrava strava je hlavne o rozmyslani a spochybnovani toho, co sa nam snazia povedat firmy, ktore maju s toho hlavne - profit.

veriiii
12. jún 2014

@25daniela
neviem, moja nema nic, chvilku bolo podozrenie ,lebo mi kakavala a stale kaka vela, ale nema ani celiakiu,ani laktozovu intoler.ani alergiu na BKM..ani ekzem..a nebyva ani chora, naposledy a 1.x v septembri ked mala 9 mes... cire sopliky, nejaky virus..neviem, aky preslap si spravila v stravovani teda?nieco slepkom?mozno to s tym nic nema..dnes su celkovo deti chorlavejsie..zltacka-akoze novorodencka do 9 mesiacov?fuu?a nemoze tam byt nejaka indicia?co na to lekari?

ttctwins
12. jún 2014

@25daniela - toto sa da len podpisat, menej lepku a takmer ziadne mlieko a neboli by takmer ziadne zdravotne problemy...

veriiii
12. jún 2014

@ttctwins neblazni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!uz davno su to generacie.opytaj sa tvoje mamy alebo starych rodicov, ako sa kedysi zacinalo prikrmovat.. -od kedy sa davali ovocne stavy-napr zriedena pomarancova....dodnes su krajiny, kde sa odporuca uz od 3-4 mesiacov po troske..neboja sa toho ako cert kriza..za cias ,ked som bola mala-zacinalo sa zeleninovymi polievkami-ako prikrmy..
Mne mama robievala psenicnu kasu ,riedku do flasticky uz v 3.mesiaci, jej mama v 2.mesiaci.hovadzie masko dr nakazal pomixovat do Sunaru a davat nam v 3.mesiaci...som rocnik 79...nemam ani jednu alergiu, chora som nebola ani nepamatam..ked som bola predskolacka mala som problem s pneumokokmi(streptokok.pneum), potom ako skolacka som nebola skoro vobec chora, neskor v 20 tke mi vyberali krcne mandle, to som okolo toho veku mala vela nadch..odvtedy so bola asi 2x chora na chripku,ktoru som doma vylezala..mam 35 rokov...tot moja anamneza..moje dieta je tiez zatial zdrave,klopi klop.. uvidim,ked zacne chodit do skolky, to sa aj tie najzdravsie deti rozchoreju, ale oklo 5-6 roku uz dozrieva imunita..

25daniela
12. jún 2014

@veriiii no, alergiu na mlieko sme doslova vypestovali, lebo tomu dietatu chutil pribinacik 🙂 a ked sa sa stavalo, ze dieta uz nesko sedem dni na velku, tak som to zacala seriozne riesit na gastre a po testoch povedali ze ma alergiu na mlieko s netypickym priebehom.. a tu pomoze iba bezmliecna dieta, to mala asi dva roky. Tak sme vylucili vsetko a za rok sa to dalo do poriadku ale potom zas isla do skolky, a stale bola chora, dychacie cesty a zas pomohlo vylucit mlieko.
A zltacka novorodenecka, katastrofa, iba som sa bala ci nebude mat poskodeny mozog 🙂 ale vdaka bohu je jednicka v mysleni, aj ked najmensia v triede...
A tretia mala to iste, zltacka do nekonecna. Teraz som nedavno niekde citala, ze to moze byt sposobene rozdielnostami krvnych skupin matky a dietata a rh faktora. To bol asi nas pripad, alebo to bola aj zltacka z mlieka a to uz nemusim riesit.. ich pecene to prezili a neposkodili sa im trvalo.

veriiii
12. jún 2014

@ttctwins mna zasa zaujima ako na tom bude generacia tych deti, ktorym bez indikacie lekari odporucali pit H.A dojcenecke mlieka!

veriiii
12. jún 2014

@25daniela neviem ako ste postupovali so zavedenim mlieka po ukonceni kojenia..pribinacik,kedy ste ho zacali davat? pocula soj suvis medzi nekompatibilnym RH faktorom..t.j matka negativny a dieta pozitivny.. samozrejme, ze normalne novorodencka zltacka vznika rozpadom uz nepotrebnych cervenych krviniek ..

anglicanka1981
12. jún 2014

@ttctwins noo, ako sa to vezme. Tie odporucania o vylucnom kojeni do 6 mesiacov boli pomerne nedavne. A zistili, ze to nie je dobre, zvysil sa vyskyt celiakie a potravinovych alergii.
Ved napr mna nasi prikrmovali uz od 3 mesiacov a celkovo v nasej generacii, ked ma niekto potravinovu alergiu je to skor vynimka. Vidim to skor u ludi pod 20 rokov.
Celkovo sa dnes strava riesi ovela viac ako v minulosti, co sice nie je zle, ale miestami sa to az prehana. Podla dnesnych meritok by sa generacia 80tych rokov nedozila dospelosti 😀

Tu začni písať odpoveď...

Odošli