Môžem dať malej obyčajné mlieko z krabičky?

funilieta
17. jún 2008

ahojte, neviem ci je niekde podobna tema, ale nevedela som ju najst. Moja mala ma takmer 5 mesiacov, a kojim ju. Lenze v poslednom case je dost hladna a nestaci jej to. Kupujem tie kasicky instantne } co sa rozrabaju do vody) a to jej velmi chuti. Ale jedna krabicka mi vystaci ani nie na tyzden. Radia mi, aby som skusila normlanu krupicu v kravskom mlieku, alebo uvarit jej taky redsi puding. Nieje to skoro? Ake s tym mate skusenosti? podotykam, ze take prikrmy ako je zemiak a mrkva popucena, mi vypluva a napina ju z toho. Som bezradna

bambusko
19. jún 2008

tuky su pre deti do 3 rokov velmi dolezite kvoli vyvinu nervovej sustavy, presne tak

katka.m
19. jún 2008

bambusko: a je bezodkaldne nutné, aby nekojené, viac ako 6.mesačné dieťa tie tuky prijímalo z mliečka?

bambusko
19. jún 2008

a co mu das? smalec? alebo mastne meso? alebo orechy? ved, ked prijima prevazne mliecnu stravu...

sirinka
19. jún 2008

katka.m ano je...ostatne mliecne vyrobky napr. jogurt sa odporucaju az od 10. mesiaca a tavroh po roku, so syrmy je to otazne kvoli soliam...takze tak

titkovamiriam
19. jún 2008

ked mliecne vyrobky tak urcite plnotucne,ved nechceme z deti niakych neurotikov a aj vacsie deti potrebuju tuk-kym netrpia samozrejme obezitou alebo niakou chorobou,tuky su dolezite aj pre sustredenie sa v skole a celkovo kym telo rastie.Najstarsi syn velmi dba co je ,vela cvici a zacal mat problem z kozou na chrbte z toho ze posiluje a rychle vyrastol ma na chrbte celulitidu.Lekarka okrem toho ze ma prestat tolko svaly namahat ma zacat jest tukovu stravul lebo ma kozu ako papier,samozrejme ze ho teraz natieram kremami,menej robi silovych cvikov no tuky nechce ani vidiet 😀 ,hoci by mu pomohli 🙂

aponchie
19. jún 2008

tak ja jsem kojila do roku a pul ale uz pred rokem sem dokrmovala nutrosem,nicmene od roku a pul zacala pit plnotucne kravske mleko,krabicove batoleci ji nechutnalo bud ma prichute,anebo divne smrdi ji to proste nejelo a kravske ano..je hodne mlecna,denne vypije asi 2hrnky kakaa nebo mlika plus jogurt,zahlenena neni ekzemy nema je zdrava..v5mes.je fakt brzo..ty kase z DM za 35kc kupujeme dodneska v ramci lenosti ji je delam a jsou fakt super..muzete mi nekdo osvetlit vyznam cerstveho mleka a krabicoveho?moje tchyne a svagrova me odsuzuji ,ze male kupuju krabicove mleko pac prej to cerstve je mnohem kvalitnejsi a neni to takovej humac jak rikaji ja teda nevim,ze by se to nejak strasne upravovalo jestli jo poucte me prosim..jogurty ji maloktere spis teda smetanove floriany anebo bile,ale to jsem taky prej blba,ze ji davam svagrova kupuje jen chocensky smetanovy a ovocne ee prej..no asi sem fakt brutalne nesvedomita matka dle nich,ale ten rozdil v mlece me opravdu zajima prej ma jeste nejake negativni veci v sobe to krabicove 😝

sisstin
19. jún 2008

aponchie: nejsem odborník ani to zas nějak neřešim, ale prostě všechno, co má delší trvanlivost musí být nějak upraveno chemicky či jinak 😉 ..já to nehrotim, jogurty dávám od 7m bílé smetanové, po roce přejdu na ovocné, jen se mi prostě nechce dávat místo UM to kravský...ale jako přes koleno to nelámu 🙂

bambusko
19. jún 2008

aponchie, vitaminy rozpustne v tukoch A,D,E,K sa zahriatim na ultravysoku teplotu nicia, preto pre deti cerstve, ale aj ja mam radsej trvanlive, ma inu chut, vraj umelu 😒 inak sa s tym nic hrozne nerobi, pokial to nie su tie mlieka so 100 farbivami a prichutami. s tymi smotanovymi jogurtami si moj clovek 🙂 mne z nizkotucnych trpnu zuby 🙄

aponchie
19. jún 2008

no moc toho tam neni o tom krabicovem a cerstvem..jako rozdil atd..nicmene ctu,ze i kozi je na prd..a to svagrova dava male kozi mleko nebo davala uz se nestykame..a mala ji to sice pila ale malo a nechtela to ale nutila ji to ze je to super pro malou aby nahodou nemela ekzemky to fakt miluju kdyz si nekdo dela diagnozu sam aniz by mu lekar nebo alergolog neco nepotvrdila zacne nasazovat kozi mliko atd..nicmene...je tam psane o tom ze krabicove ma mene zeleza a mene tuku takze pokud ji jinak pestrou stravu bohatou na zelezo a ostatni mlecne veci ktere jsou tucne tak by to melo byt teda v poradku ne?

nensy
19. jún 2008

no tak to teda nechápu a kolik ji byli když ji to dávala apíí.

sirinka
19. jún 2008

aponchie je tu tema o kozom mlieku...tam som to uz pisala, je to asi najhorsie mlieko...a obrovsky alergen

bambusko
19. jún 2008

este o cerstvom mlieku, sice marketingovy material, ale na odbornom zaklade

http://www2.milkagro.sk/index.php?page=63&type=...

aponchie
19. jún 2008

nensy ona kojila asi rok jak ja cca..ale me se posklebovali obe dve,ze sem krava pac male davam od roku a pul krabicove nebo cerstve mleko ale proste od kravy,ze to ona jedinne od kozicky a jeste tu kozu ani nevidela ale prej je super..ladovala to do ni a pak taky absolutne zadnej cukr..svagr ji za rohem dal i obyc rohlik pac ona ji dava jen ty polystyreny takove..no hruza me se smali ,ze mala bude porad nemocna a ja nevim co a jine kecy a hlavne to mliko resili,dodneska kdyz je vidim tak kupuji jen to cerstve na piti nevim jestli jeji mala jeste tu kozu chlemta,ale rekla bych ,ze ne pac u nich je to jak s ehodi chapes..je o rok mladsi jak nase..

ukana
19. jún 2008

krabicove mlieko je chemicky upravene konzervantmi, sackove mlieko nie (alebo menej)

napr. ked nedopijeme sackove alebo cerstve mlieko a zlejeme ho do flase, za par dni mame z neho klasicke kysle mlieko (zakys). S krabicovym mliekom sa to neda spravit, aj ked ho necham pol dna von na teple, nic sa snim nestane, mozno tak zhorkne a ja ho vylejem. Neskysne...umelina. 😒

Ja si ako dieta pamatam, ze sme vzdy robili z klasickych sackovych mliek kysle mlieko, jogurty tiez mali malu trvanlivost.

johanda
19. jún 2008

ukana, udělat dobré kyselé mlíko z obyčejného čerstvého se mi zatím nepodařilo, ať už bylo v krabici nebo PET láhvi, vždycky mi z toho vyšel hnusný hořký sajrajt. Lepší je z BIO mlíka, ale taky nic moc, máš někaký recept?

aponchie
19. jún 2008

ale nekdo psal,ze to v te krabici neni chem.upravene,ze je jen ohrate na vys.teplotu a pak schlazene tot vse jinak tetrapak ..

ukana
19. jún 2008

namam 😕 , kupujem niekedy mlieko v sacku, a to ked mi ostane, zlejem do dzbanu a necham na linke. Na vrchu sa spravi taka voda, a tu zlejem a mlieko rozmiesam. Je pravda, ze niekedy je nahorkaste, asi zalezi od druhu mlieka, kupujeme rozne, najlepsie je asi cerstve kravske alebo kozie. Hlavne pozri na flasi alebo sacku aby bola co najmensia doba trvanlivosti, vtedy je s najmensim mnozstvom konzervantov 😉

ukana
19. jún 2008

aponcie, ja tiez kupujem aj krabice, ja len ze niektore sa pytali na krabicove a sackove mlieka. V podstate to uz neriesim, moj syn ma 5 rokov. Niekkedy mame domace mlieko, niekdy moj syn tyzden nevypije ani kvapku mlieka, len jogurty.

Len som sa pozastavila nad tym, ze co mi moj sedliacky rozum hovori o tom, ze to mlieko nie je v krabici nijak upravene. Vyrobcovia mozu napisat vselico, len nech sa to predava 😠

bambusko
19. jún 2008

krabicove mlieko nie je upravene konzervacnymi latkami, trvanlivost sa dosiahne sterilizaciou, ako ked zavaras kompoty, znicia sa vsetky mikrooorganizmy pritomne v mlieku. kysle mlieko sa ti podari urobit len vtedy, ak das do mlieka /jedno ci cerstveho alebo trvanliveho/ mliecnu kulturu, napr. trosku acidofilneho mlieka alebo ziveho jogurtu. ak sa pokazi cerstve pasterizovane mlieko, ma horku chut preto, lebo nie je kysle, ale zhnite. bakterie mliecneho kvasenia /to su tie zname laktobacily/ totiz nepreziju teploty nad 40st, ale sa tam pomnozia bakterie, ktore sa dostali do mlieka z prostredia chladnicky - teda vsetko mozne. nase babky nechavali skysnut cerstvo nadojene mlieko, tepelne neupravene, v nom sa bakterie mliecneho kvasenia vyskytuju prirodzene /ako v materskom mlieku/

ukana
19. jún 2008

bambusko 😕 , zasa som mudrejsia 🙂 Myslis teda, ze ked do krabicoveho mlieka dam trochu acidka a necham postat, spravi sa mi kysle mlieko?

sirinka
19. jún 2008

ukana si robis srandu???

ukana
19. jún 2008

sirinka, nechapem, v com si robim srandu? 😕

aponchie
19. jún 2008

no ja si to taky myslim,ze krabicove neni chemic.konzervovane...vzdyt to nekdo psal jak se da teplota pres100C zchladi a uzavre do tetrapaku coz je unikatni system..takze kecy jakoze davam hnusne mleko uz neberu..me to cerstve zase kdyz ho obcas koupim uz je nakysle a mala to nechce..a kdyz ke krabicovemu mleko pije actimely,jogurtove drinky a acidka od meggle a ji jogurty smetanove nemuze na tom bejt zle

sirinka
19. jún 2008

to krabicove mlieko s acidkom...no vyskust to mozes, ale myslim, ze pit to uz nebudes 😉

ukana
19. jún 2008

sirinka citujem bambuska

kysle mlieko sa ti podari urobit len vtedy, ak das do mlieka /jedno ci cerstveho alebo trvanliveho/ mliecnu kulturu, napr. trosku acidofilneho mlieka alebo ziveho jogurtu

preto som sa pytala, ze neviem, teda ak bambusko ma stym nejaku osobnu skusenost, ja som to este neskusala 😀

bambusko
19. jún 2008

opravujem - materske mlieko je sterilne, len podporuje rast laktobacilov 🙂

bambusko
19. jún 2008

ukana, ano, urobi. trerba to ale prikryt a nechat pri izbovej teplot. sirinka, ako myslis, ze sa pestuju v mliekarni kultury? mam s tym skusenost, aj statnicu z potravinarskej chemie 🙂

bambusko
19. jún 2008

aj jogurtovace su na tom istom principe, akurat udrziavaju optimalnu teplotu

ukana
19. jún 2008

bambusko, super, ked sa nam k tomu vyjadri takyto odbornik 😉

citala som aj na mimibazare, ze sa tak vlastne spravi domaci "ACTIMEL" a domaci jogurtovac je v podstate tiez na podobnom principe, no nie?

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=4340