Môžem dávať piškóty 4-mesačnému synovi?

zugas
29. dec 2006

Ahojte skúsenejšie mamičky 🙂 Chcela by som sa vás na niečo opýtať. Môj malý bude mať v utorok 4 mesiace, a dnes som mu dala tak trošku na ochutnanie piškóty, ktoré som namočila kus do jeho čajíka, aby boli mäkkšie. Čo vy na to? Nie je to ešte skoro? Ináč vôbec nekojím, ani som nekojila, lebo som nemala mliečko... ☹ Papá len Nutrilon1, sestrička nám povedala, že od 4 mesiaca mu môžme dávať už dvojku. A tie piškóty mu docela chutili 😲 Tak???

certica
2. jan 2007

piskoty vyzivne sotva-vajce, biely cukor, muka 😅

zugas
autor
2. jan 2007

Ok pochopila som,že piškótky v žiadnom prípade nepodávať do jedného roka.Tak...Dnes som kúpila kaše ryžové s banánmi,jablkovú a tak,skúsim dať malému dnes na ochutnanie,náš pán doktor nám to odporučil,takže budeme už papkať lyžičkou...Mňami-mňam 😎

umatko
2. jan 2007

ahoj maca793,
chcem reagovat na to ze malej podavat piskoty od 3 mesiaca.
Ze jej z toho nic nebolo? celiaklia v neskorsom veku ti nic nehovori, moze sa objavit v kazdom veku, alebo dusicnany v jablcku, ktore este nevyspeli traviaci trakt nevie tolerovat tak dobre ako u dospelych. Ja asi nikdy nepochopim mamicky, ktore to tak skoro prehanaju s prikrmami, ved ten drobcek bude cely svoj zivot papat tie nezdrave potraviny plne ecok a soli ako my dospely, tak preco ho nechranit aspon dokedy vieme vo forme zdravej vyzivy, o ktorej dospely ani netusia pretoze sme posadnuti konzumaciou cukrou, tukou a soli. Ja len tolko, nic vzlom, to je len moj nazorik

musko
3. jan 2007

Ahojte!
Zugas - úplne najlepšia je obyč. rýžová kaša od Nestlé od 4 mes. do vody - vyskúšala som všeličo, ale toto dávame ešte teraz - a máme 16 mes 😀 . A pre staršie jogurtová jahodová Sunarka - mňáááám 😉 .

maca793
5. jan 2007

ahoj umatko teší ma že si reagovala na môj príspevok. už mám skúsenosti so staršími deťmi, tým som dávala od 4 mesiaca piškóty s jablkom a nič im nebolo a doteraz im nič nieje, na nič nie sú alergické. aj keď som písala, že maličká papá už perkelt, ja len vyberiem z tade mäsko a trošku šťavy samozrejme je to všetko bez soli, korenia a múky, viem čo môžem malej dávať a čo nie,. nie som predsa naivná. 🙄
nič v zlom to je môj názor ahoj 😉

jita2
6. jan 2007

maca 793,
asi jsi to nepochopila,zase to není o tom,že tvým dětem nic není, ty do nich vidíš??do játer a vůbec vidíš do organismu, co se s ním děje?? Proč myslíš, že se zkrátka ty piškoty NEDOPORUČUJÍ od doktorů? Určitě ne tak pro srandu..

emjee
6. jan 2007

tiez si myslim, ze je to hazard davat babatkam piskoty, perkelt a co ja viem co este - mozno teraz im nic nie je, mozno ani o 10 rokov im nic nebude, mozno im nikdy nic nebude, ale mozno (nedajboh) ano - naco riskovat? priroda si to zariadila tak, ze babatkam ma ist materske mlieko co mozno najdlhsie, neskor prirodzene veci ako dusena zelenina, vareny zemiak, nastruhane jablcko a az co najneskor rafinovane cukry a tuky

expertka8
6. jan 2007

...ďaľší druh piškót..ktorý sxvaľuje aj naša pediatrička 😉
http://www.hero.cz/SUNARKA/Produkty/844/

certica
6. jan 2007

tak tieto som nevidela, aspon nie v uvedenom obale. my sme v podstate nejak presli obdobim piskot, maly uz nejavi zajem-hurraaa 😀

expertka8
6. jan 2007

..v lekárni..v Tescu je ix dostatok 😉

certica
6. jan 2007

expi, dobre teda - kupim a poslem ti postou, hod adresu 😀

expertka8
6. jan 2007

..OK.."sponzor programu"..certica 😀

certica
6. jan 2007

😎

bubatko
6. jan 2007

jita2, nemozem si pomoct, ale vzdy napises, co chcem ja 😀 😀 😀

jita2
8. jan 2007

No vidíš, asi máme stejný názory, to je fajn 😀 🙂

lucisa
8. jan 2007

Jo ty další piškotky jsou Hero.
Jsem ráda, že nejsem sama "divná" a strašně "chytrá" mamina, co všechno všude pročetla a teď dělá, že jedině ona sama umí vychovat dítě.
Starším generacím to stejně nevysvětlíte, oni žili v jiné době, stejně tak jako budou naše děti žít v jiné. Mamka nás s bráchou kojila asi 4 měsíce, a pak byla doslova umluvena dr., aby nás odstavila, že sunarka je pro děti to nejlepší. Nechtěla vypadat před ostatníma maminkama blbě, tak nás odstavila, prsa si stahovala a trpěla šílenými zápaly a záněty prsou, než ji přestala laktace....
Stejně tak s jiným jídlem a pitím. Vím, že moje holky taky chtějí džusík s brčkem, jako ostatní děti nebo jupík. Občas jim tu radost dopřeji, ale aspoň je mám naučené tak, že pití neotevřou hned a nevypijou v originál stavu, ale až jim je doma naředím vodou. Takže z jednoho 0,3 l Jupíku udělám asi tak 1,5 l obarvené vody 😉 Ony jsou spokojené, protože viděly, že to tam liju a já, že jsem jim to tak zředila vodou, že nehrozí bolavé bříško nebo ve 2 letech zčernalé zuby (jako děti mé kámošky).
To jsem máma sadista, že?

slaviks
17. jan 2007

k téme piškóty. Moja dcérka má 9. mesiacov a už jej trochu piškót dávam do výživky a tie dlhé do ručičky. Má ich veľmi rada. Skúšala som všelijaké sušienky od Nestlé, Sunarky atď ale nič nechcela. Príkrmy som dávala od 5.mesiaca aj keď malá nebola kojená. Držala som sa predpisovo knižiek, ale nie všetko chce bábo iba podľa knižiek. Napr.ryžovú kašičku som jej nemohla dávať, ani jablko ani mrkvu či banán, lebo mala strašné zápchy, tak som počkala do 6.mesiaca a začala jej dávať viaczrnú kašu od Nestlé. Takže na záver: nie všetko podľa tabuliek bábätkám chutí a robí im to dobre. Treba si vybrať zlatú strednú cestu a obšas im dať aj niečo nepovolené.

jita2
17. jan 2007

Lucisa,
nejsi sadista, jsi rozumná...

jita2
17. jan 2007

Slaviks,
asi máš pravdu,chápu, když tvé mimi má problémy, nebo jí nechutná spousta věcí, musela jsi se spolehnout na staré známé piškoty, já jsem ráda, že moje malá spapá všechno, a nemusí požívat pro ni nezdravé věci, co piškoty obsahují, jako je bílá mouka, cukr, lepek apod.

pipo1777
4. feb 2007

Baby ja mám niekedy pocit že vela vecí je o reklame a oblbovaní mamičiek .Pravdaže každá chceme len to najlepšie tak kúpime čo véééélmi odporúčajú a oni si dobre nabalia vrecká.Napr.aj tie nestlé sušienky obsahujú neviem kolko vitamínov??!!a ste si isté že to množstvo vitamínov našim deťom neubližuje viac ako tie vajcia a múka s obyč.piškót? 😖 Ja sa len tak zamýšlam sem tam... 🙄 😅 😝

viamka
4. feb 2007

pipo, mamky, co maju chore deti alebo alergicke deti, ktorym sa al. prejavuje prudko, nie len tak latentne, sleduju zlozenie vsetkeho, co detom davaju.... biela muka z obyc. piskot naozaj ublizuje viac ako vitaminy z "inych" piskot! su ale aj dia piskoty, alebo pohankove a pod.... treba sa v tom len zorientovat, radit sa s gastro odbornikmi a nie odbornikmi na reklamu a marketing.....

nici
4. feb 2007

ja som sa snazila drzat podla rad a jedalnicka, co sme dostali od pediatricky na jednej poradni....
a piskoty nam dovolila od ukonceneho 7 mesiaca....
inak ked sa vratim k tym sladenym napojom...ja som sa snazila od malicka malemu robit tiez velmi zriedeny cajik a nakoniec sme teraz presli na cistu vodu....a som prekvapena, lebo caj uz ani nechce vidiet a stale sa cez den len vodou nadaja, tak mu zachutila, tak som strasne rada....

peha
4. feb 2007

este k tej vyzive malych babatiek. ono nie je dobre si vychovat citlivu kvetinku, ako ste tu pisali, ale rozhodne ani nie je vhodne malinke deticky krmit vecami, s ktorymi niekedy maju vobec problem dospeli ludia.
no ked som citala o segedinskom, skoro ma prekotilo...
a to som si spomenula na kamosku, ktora desne penila, ked prisla domov, a jej oco varoval dcerku a napchaval ju hranolkami - 7mesacnu, ta ho skoro zabila.
a dalsia vec - alergie sa neprejavuju len tym, ze sa vam babatko vysype hned do tyzdna, alebo ze inak zareaguje. alergia je svina - podrypne imunitny system a kludne sa moze prejavit aj po 10 rokoch - akoze bez priciny - a tak zalomcuje s dietatom, ze nebudeme chapat. a potom sa rodicia cuduju...
ved vsetky veci, co dnes jeme, obsahuju emulgatory, stabilizatory, ako to, ze jogurt vydrzi trvanlivost mesiac???? je to podla vas normalne ? 😖
a to mame pocit, ze ked zjeme jogurt, ze sme urobili nieco pre svoje zdravie.

babatko len cakame, ale aspon co sa tyka navstev, podarilo sa nam drasticky zaviest celkom dobry zvyk, namiesto bonbonier, cipsov a inych haluzi , ak chcu nieco priniest (okrem flasky dobreho vina pre muza 😎 ) nosia nam radsej ovocie. a funguje je to a je to skvele. nehovorim, ze nezjeme semtam cokoladu - teda ako tehula riadne, ale nech nie su nauceni rodicia a pod. nosit uplne haluze a blbosti, radsej musli tycinku a tak.

emjee
30. okt 2007

loren 1d Včera o 08:08
mam otazku ked deti zhruba do roka nemozu vajecny bielok tak preco do piskot od sunarky davaju vajcia a je tam ze od 4 mesiacov,potom aj klasicke piskoty obsahuju vajce to by sa aj normalne piskoty potom mozu davat

sue 30tt Včera o 08:10
...ja som malému dávala klasické piškóty až od roka 😔

loren 1d Včera o 08:12
a tie sunarky?

babulka 1d Včera o 08:13
Loren, treba pocuvat lekarov a nie vyrobcov potravin. Od 4. mesiacov piskoty (keksiky) - to uz len kvoli lepku si koledujete o celiakiu.
Vajce v takejto podobe by vadit nemalo, my sme davali piskotky o 8. mesiaca, ale to on tak max. jednu obzul. Ale nejde tu o vajce, ale o lepok. A taketo keksiky castokrat obsahuju susene kravske mlieko, takze aj kvoli tomu opatrne.

lenadka 1d Včera o 08:16
loren, ja si tiez myslim, ze vyrobcovia v tomto dobre prestreluju 😠 celkove od 4 mes v piskotkach je lepok aj ten vadi nie len vajce. Zltok mozu deti od 6-7 mes, bielok od roka. Stve ma to, ale neni paky ktora by vyrobcov donutila dodrzat odporucania 😠

sue 30tt Včera o 08:19
...nie je páky...a potom sa čudujeme, že je toľko alergikov a rakovín čriev a neviem čoho všetkého ☹ 🤐

lenadka 1d Včera o 08:36
sue, vazne ma to skrie, lebo robim na hygiene a robime dozor nad detskou vyzivou, davame to na rozbor na mikrobiologiu, tazke kovy,dusicnany, ale nikoho nezaujima ci je to odporucanie na krabici spravne a to co mame odoberat na rozbor ma tiez stve, lebo len sama detska mliecna, ovocna, zeleninova ok, ale na piskoty sa ceeelkom zabuda a nemozem si dovolit to vziat, lebo by mi vynadali ze preco-ved to nie je v plane, minule som vzala ale to len preto, ze boli bezlepkove a nasila som to na potraviny na osobitne vyzivove ucely, teda pre celiatikov, inak nemam sancu 😠 😠 😠

katrin 2d Včera o 08:38
keby si sa riadila výrobcami, tak zistiš, že veľa vecí je uvedených napriklad, že sa môže od 4-tého mesiaca a pritom to dieťa môže až od roka. Tak, ako baby píšu, treba počúvať lekárov, čo ti odporučia 😉

sue 30tt Včera o 08:41
Lenadka, viem... mňa to tiež štve...
Katrin, veľakrát ani lekári nevedia ☹ aspoň u našich na dedine detská lekárka odporúča krupicu aj piškóty od ukončeného 4.mesiaca 😠

lenadka 1d Včera o 08:45
sue, su lekari co nechodia na seminare a skolenia, moja pediatricka chodi, v lete bola na tyzden na skoleni ohladom stravovania dojciat a vplyvu na zdravie a alergie, na kazdej poradni zdoraznuje co dieta smie a co nie, aj ked sa asi citi ako papagaj, ale robi to a odporucila zaklazdym co moze nove a trva na tom, paci sa mi jej pristup, je perfektna, este ked treba pride k dietatu domov v noci, cez vikend, kedykolvek clovek zavola 🙂 😵

katrin 2d Včera o 08:47
Sue, ale v tom prípade musí vedieť aj matka... 😉 Treba si asi vybrať doktora podľa toho, či ide s dobou, alebo nie 😉 Pokiaľ je to nejaká "stará vražda", ktorá radí matkám stále to, čo radila našim matkám v 70-tych rokoch, tak k takej by som teda nešla 🤐

sue 30tt Včera o 09:00
Súhlasím s vami... len sú aj oblasti na SK kde takí lekári jednoducho nie sú 😔

cistko 1d Včera o 09:55
Ja tomu nerozumiem 😲 moj brat bol krmeny od tretieho mesiaca mliekom do ktoreho mamka sypala puding aby bolo hustejsie a nema ziadnu alergiu ani ziadne problemy je z neho chlap ako hora a zdravy je ako repa a ja som jedla od 4.mesiaca krupicu, piskoty som vzdy mala nejake v ruke na cmulanie alebo korku od chleba a som tu a tiez bezalergii a v pohode tak o com to je? Neprehana sa to trosku???? 😨

sue 30tt Včera o 10:02
Cistko, na to čo si napísala:
1.nie každé dieťa, ktoré je kŕmené nevhodnou stravou musí nutne ochorieť, ale načo riskovať?
2.ani ty ani brat nemáte 60 rokov, aby si mohla povedať, že ste celý život prežili bez tráviacich ťažkostí... a väčšinou keď sa prejaví nejaká vážna choroba, je to buď podmienené geneticky alebo práve ako reakcia na detstvo - a to býva aj v 40ke 😔

nenka83 1d Včera o 10:02
cistko kazdy clovek, kazde dieta je ine.... niekto moze piskot o d 4 niekto od roka... len preto aby sme sa vyvarovali roznym pliagam radsej neskor. mne tiez vzdy aj mamka aj svokra vravi.... ved ty si vsetko jedla.lenze predtym som jedla mrkvu, zemiak, zeleninku zo zahrady.jablcko, hrusku zo stromu zo zahrady odtrhnutu.a teraz vsetko z tesca? a to uz je ina zeleninka.mozno aj tym to bude.

lenadka 1d Včera o 10:07
cistko, aj mne davali prevarene kravske mlieko od kravy z dediny a som nan alergicka a toto zdedila uz po mne aj moja dcera, nakolko ona to nemala kde chytit z nevhodneho jedla, bola plne 7 mes dojcena a potom s prikrmami do 15-tich mes. V 11. mesiacoch 1x dostala nutrilon /ako vecerne mliecko/, aj to si vycitam, ze som jej ho mala dat neskor ☹

lenadka 1d Včera o 10:09
a spominala som uz ze aj moja sestra ma alergiu na kravske mlieko a celiakiu, diagnostikovali jej ju teraz ako dospelej 21 rocnej babe. Strava rovnaka ako moja, len dostavala na rozdiel odomna sunar ale horalky ohryzala od nepamati, ledva sedela v stolicke 😖

yesno22 1d Včera o 10:11
...podla poslednych vyjadreni detskych gastroenterologov (seminar v lete 07) sa odporuca prvy kontakt s lepkom uz okolo 5mesiaca aj u kojenych deti...
my sme zacali cca 2 tyzdne dozadu...aj klasicke piskotky, obcas 🙂
suhlasim s nenkou 😉

lenadka 1d Včera o 13:15
preco potom vseobecne prikrmy dojcenych deti od 6 mes? Moja bola len na MM dlhsie o 1 mesiac, lebo prikrmy jej moc nesmaken, zjedla za lyzicku-dve,tak som netlacila na pilu a pockala este mesiac a decko bolo dovtedy najsuper, aj priberala v hornej hranici normy aj zdrava bola. 🙂

milhaus 1d Včera o 14:31
moja ma piskot max. 1 - 2 kusy denne a to tie dlhe, viac jej nedavam a take maskrty ako je horalka to ma možno raz tyždenne, ja jej to nekupujem ale to ked o niekoho dostane, ja to nejem pred nu lebo potom by chcela

yesno22 1d Včera o 14:48
milhaus, ale na maskrty ako horalka ma podla mna casu dost, ved su tam arasidy, ci nie ? 😨
lenadka, vseobecne...ja som zacala skoro o 3tyzdne skor, lebo sme vahovo ako deticky starsie o 2-3m a MM uz nestacilo...ale kojime sa stale samozrejme...moja dr. vravi, ze vela veci sa berie prilis striktne a nie je to tak...samozrejme ak je v rodine alergia, tak veci ako lepok a pod alergenne potraviny sa odporucaju zaradit co najneskor, ale je vsetko ok zavisi od dietatka a mamicky, kedy s cim zacnu...nemyslim tym chlebik v 3mes a podobne 🙂
ja osobne som bola kojena cca 10m a od 5m som pila okrem MM domace prevarene a zriedene kravske mlieko... 😅

bubatko 1d Včera o 15:27
loren, tie sunarky stvali aj mna, ked som si to precitala, tak som ich nekupovala, je to hovadina, ze maju aj vajce!!!!! to by predsa nemalo tam byt...

inak, sranda, ze kazda podobna debata o jedle pre babatka sa zvrtne takym smerom, ze no a co mne davali to a to a zijem a nic mi nie je a podobne, az mam niekedy dojem, ze je takato debata aj zbytocna -> ja by som povedala, ze podobne temy su tu hlavne pre tie maminy, ktore chcu info co sa kedy moze a co nie, a kto chce robit domace pokusy na svojom dietati, ved v pohode, nikto, absolutne nikto mu to nezakazuje, dajte kludne dietatu do flasky aj motorovy olej 😀 😀 😀 zas to neberte v zlom, ja skor ako reakciu na tisic podobnych tem, ktore tu uz boli 😝 je to stale o tom istom mam dojem 😒

loren 1d Včera o 19:28
bubatko dns som kupila od nestle baby susienky tam vajcia niesu

bubatko 1d Včera o 21:59
ja som tiez kupovala vylucne nestle az do cca 14 mesiacov, potom uz aj obyc 🙂

geegee 1d Včera o 22:05
ja som kupovala tiez nestle, teraz uz Bebe, alebo celozrnne piskoty, alebo spaldove tycinky. Obcas Brumika, tak 1x za mesiac.

bubatko 1d Včera o 22:06
brumik u nas nesiel na odbyt 🙂 ale take bebe lodicky marhulove, tak to uz ano a teraz hlavne pribinacek a jogurty a sem-tam kinder coko

geegee 1d Včera o 22:15
u nas lodicky boli objektom pitvania a vrtania sa v lekvariku prstekmi 😀 a cokoladu este nemal ani v puse. Chuti mu tmavy chlebik - CERT. A Pribinacik - u nas sa to slovo nepouziva, lebo ked ho Matko pocuje, leti cez cely dom k chladnicke a vresti MAAAAAAAA, MAAAAAAAAA a rozcapi dvere chladnicky - na obale Pribinaka je macicka 😀

bubatko 1d Včera o 22:19
na pribinacek som aj ja uz vymyslela krycie meno, aby nepocul, ale uz pozna aj to krycie meno ach jaj 😀

geegee 1d Včera o 22:23
u nas: TA VEC 😀 tak to bolo aj ked sme prestali kojit, a nemohli povedat slovo CUC 😀

bubatko 1d Včera o 22:29
my este s prestanim kojenia sme daleko 😎 u nas je to cucu a porazi ma, ked sme vonku a niekto iny povie inemu dietatu, pod dam Ti cucu (akoze nejaky cukrik), tak len trpnem, ze maly to bude pocut

maruschka
30. okt 2007

dievčatá,vidím,že sa riadite moderným trendom,prednáškami lekárov a dôsledným dodržovaním predpísaných tabuliek.
Nebolo by lepšie troška odsledovať rady svojich mám?Ja som mala to šťastie,že sme mali malého brata až keď sme boli dospelé a tak robím pri mojich deťoch všetko to,čo robila moja mama a ju to učila jej mama.Okrem vajíčka do mlieka.
Možno preto sú tie deti také chorľavé a cintlavé,lebo ich chránime pred všetkým,čo je prirodzené a striktne dodržiavame niekým stanovené pravidlá.A piškóty,marina kekse prečo nie?Lebo to niekto múdry povedal??Jedna pani doktorka-mladá povedala,že má veľmi rada tieto "tabuľkové mamičky". 😅 Nehovorím,nakŕmiť malé bábätko s niečím nenormálnym je fakt na hlavu,ale takéto vyslovene detské stravovanie je normálne.

lenadka
30. okt 2007

moja doktora je tabulkova-viac nez ja, ja som sa to snazila dodrziavat ale nie az tak striktne, pre mna bol tyzden-dva hore dolu, a ana ma vzdy sfukla 😀

geegee
30. okt 2007

maruschka, podla mna, kazda mamina funguje vo vztahu k dietatu a k jeho vyzive najlepsie ako vie 😉

maruschka
30. okt 2007

Ja viem geegee,ale ja si myslím,že aj prehnaná starostlivosť má zlý vplyv na dieťa.Nie?Čo potom jeho imunita?Ja nie som proti niktorej z týchto mamičiek,ja ich môžem len obdivovať,že sú také precízne. 🙂 Len som tých chcela povedať,že aj veľa dobrého škodí 😵 😵

mimakro
30. okt 2007

Aj moja mama sa riadila podľa svojej mamy ☹ . Ani ja, ani moja sestra sme neboli dojčené a boli sme prikrmované od tretieho mesiaca. Ja mám atopický ekzém a jeho stav sa po mojich dvoch tehu ešte zhoršil. Moja sestra má ťažkosti s trávením od útleho detsva. Nie všetci mali v tomto smere šťastie a: veď nám nič nebolo.Každá matka pozná svoje dieťa a vie, čo mu má dať. Určite to robí s úmyslom dať mu to najlepšie a nie uškodiť mu, či už je to podľa tabuliek alebo nie.

evaka
30. okt 2007

Kočky, otázka od veci, ale riešim ju práve teraz v "piškótovom období". Čo hovoríte na kukuričné chrumky, tie dlhé, dostať ich buď solené al. sladké. Tie sladké v žiadnom prípade, sú samá farba. Z času na čas dám malej jeden slaný chrumok, som spokojná kvôli kukuričnej múke, len ma zasa trápi tá soľ. Dávate ich mrňúskom?