Môžem dávať piškóty 4-mesačnému synovi?

zugas
29. dec 2006

Ahojte skúsenejšie mamičky 🙂 Chcela by som sa vás na niečo opýtať. Môj malý bude mať v utorok 4 mesiace, a dnes som mu dala tak trošku na ochutnanie piškóty, ktoré som namočila kus do jeho čajíka, aby boli mäkkšie. Čo vy na to? Nie je to ešte skoro? Ináč vôbec nekojím, ani som nekojila, lebo som nemala mliečko... ☹ Papá len Nutrilon1, sestrička nám povedala, že od 4 mesiaca mu môžme dávať už dvojku. A tie piškóty mu docela chutili 😲 Tak???

hena55
14. mar 2010

Ja si tiez myslim ze nic tym nestratia ked to nedostanu.Kedysi bola inadoba neboli take sajrajtove potraviny ako teraz. Mam rocnu a tiez som prehnane opatrna. Naco piskoty ktore obsahuju cukor ked jej mozem dat chrunky bud kukuricne alebo ryzove, pohankove.Do 3 rokov si dieta robi chute a je dokazane ze ak nema casto cukor nebude ho v dospelosti vyzadovat ako napr ja. A na cukre nic zdrave nie je. Ja radsej nahradim vzdy niecim inym a pozna len ovocie, zeleninu atd. Myslim ze to maju kedy dobehnut. Ale kazdy to samozrejme vidi inak. Tot moj nazor.

miluska.h
14. mar 2010

ja zastavam nazor "vsetko s mierou"... ked dieta nebude mat vobec do 3 rokov sladke, tak potom sa toho nebude vediet nabazit a bude toho papat viac ako jeho rovesnik, ktory mal sladkost obcas od 1 roka...

zo sladkosti davam malemu len susienky do ovocia, pripadne si moze sam pozuzlat, ale samozrejme, neprehanam to.

rimmel
14. mar 2010

miluska ja nesuhlasim.. 🙂

shaula
14. mar 2010

Do 3 let je to teda dost přehnané... Do roka jsem byla na stravu veeelmi opatrná, až přehnaně, a i teď se snažím kluky stravovat spíš zdravě, solím málo, kořením taky málo a jen "jemným" kořením. Ale aby až do 3 let nedostávali žádné potraviny s cukrem, solí a podobně, to je hodně extrémní názor 😖 Samozřejmě ne ve velkých množstvích, ale po troškách to je vhodné. Ve školce jim taky nebudou vařit jen naplano 😉

jaaty
14. mar 2010

Hanka síce zje takmer všetko čo my solíme primerane, ale sladké by ste do nej nedostali. A, sorry milushka a rimmel, už chodí do škôlky, deti tam jedia sladké všetko možné a ona to odmieta 😀. Takže žiadne "nabaženie" nehrozí. Ale ako hovorím- to je jej voľba, proste jej to nechutí. Skutočne si radšej dá kukuričnú chrumku ako keksík či piškót.
Ja stále hovorím, že deti, keby jedli samé od malička -vyberali by si len zdravé veci.
Naša Hanka začala jesť chlieb a pečivo v 1,5 roku a vyberala si výlučne tmavé a celozrnné. Každú sladkosť, ktorú dostala, dala s radosťou tatinkovi a alebo susedoviemu chlapcovi. To len mi rodičia máme potom tendenciu im dávať všetko ochutnať 😉 , aj to čo sa za zdravé zrovna nepovažuje.
...a toho cukru je všade až až 😠

miluska.h
14. mar 2010

sorry, nevyjadrila som sa dobre.... tym nazorom "vsetko s mierou" som nemyslela len povolenia, ale aj zakazy... 😉 to znamena, ze svojmu synovi nebudem striktne zakazovat sladke, ale zaroven budem dohliadat na to, aby to bolo naozaj v malom mnozstve a len raz za cas... 😉

jaaty, som rada, ze tvoja dcerka si tak dobre vybera, co bude papat. ale sama dobre vies, ze taketo deticky su skor raritou, ako pravidlom.

jaaty
14. mar 2010

milushka, to asi áno 😉 a máš pravdu aj s prvou časťou príspevku. Ja mám však kamošku, ktorej dcérka ešte nemá 2,5 roka a sladkosti je denne!!! Susedov chlapček bude mať tri a detto. Nehovoriac o žuvačkách, čo by som ja Hanke nedala hlavne kvôli bezpečnosti. 2-3 ročné deti, ktoré stretávame vonku majú každý deň v ruke napr. brumíka, milky čokolády, kinderká (tie kupujeme kvôli hračke, čokoládu zje opäť tato 🙂)
Ono všetky tie reklamy typu " v čokoláde pohár plná mlieky" sú hlúposťou 😠 . Je tam sám cukor a o pravom kakau tam pomaly ani nechyrovať!

babulina
14. mar 2010

mame to podobne ako jaaaty - nasa mala ked si ma vybrat ci palacinky alebo spenat tak urcite spenat 🙂 , ani ja som neni zastanca sladkosti, dost ma prekvapuje kolko deti beha po sidlisku so sladkostami typu brumik, cokoladky a podobne, bola som minule svedkom toho ako male drobco v kociku odhadom nieco tesne po roku mala celu pusinku od cokolady a maminka s asi babickou sa na nu vyskierali ze aka je roztomila 🙄

spevacka
14. mar 2010

ja dám moju skúsenosť ohľadom sladkých nápojov, máme s kamarátkou rovnako starých synov a jej Miško ked bol malý, pijaval džúsiky, čajíky a pod. a teraz nechce piť vôbec obyčajnú vodu, tým pádom aj menej papá, keďže ho tie sladké nápoje aj akoby zasýtia.Môj bol odmala "chovaný" na vodičke a teraz, keď aj niekam ideme na návštevu a vypýta si piť, všetci sú prekvapení, že chce vodu.Ľudia majú tendenciu dávať deťom piť vždy niečo ochutené, osladené a tak...Keď som učila na ZŠ, videla som tam mnoho detí, ktoré mali na desiatu so sebou v litrovej fľaši všelijaké tie zafarbené vody 😝 alebo dokonca kolu 😝 😝 😝

watergeenie
14. mar 2010

Suhlasim suhlasim 🙂 Jasne, ze sa to neda dodrziavat, ved skoro vo vsetkom je trosku soli alebo cukru. Tiez si myslim, ze si deticky musia zvykat na to, co budu papat. Keby som sa mala drzat vsetkych rad, tak maly zije v hermeticky uzavretom kyslikovom stane a papa len dojcenske mlieko a biozeleninu 🙂 😉

watergeenie
14. mar 2010

Jaaaaaaj, to som napisala od veci, ja som si nevsimla, ze sme uz na 6 strane, uz mi vynechava mozog po celom dni. 😀 Ale dakujem za vase nazory 🙂 Pekny vecer 😉

miluska.h
14. mar 2010

jaaty, no mna to tiez zaraza, ked vidim male deticky s cokoladou v ruke. mozno aj nas Tomasko si bude casom vyberat zeleninku namiesto sladkeho 🙂 ale to este teraz neviem posudit, lebo naozaj okrem susienky rozdrvenej v ovoci nepozna ziaden cukor. a musim povedat, ze od zacatia prikrmovania ma radsej zeleninku, ako ovocie.

tiez som ho naucila pit vodicku 🙂

mukky
14. mar 2010

milus my detto
štvrty krát máme doma susienky za posledný rok..a tro mu jeden balík vydrži dlho..

mukky
14. mar 2010

pijeme len cistu vodu,skusila som mu minule dat ochutnat vzorku granulovaneho caju ale kdeže,len to vylieval 😀 ,vie čo je pre neho dobré 😀

mukky
14. mar 2010

detske susienky sme mali nestle,potom safari a dnes som objavila sunarky
susienky som pridala az od 12.mesiacoch a len koli tomu,ze jeden balik dostal ,inak by som mu ich ani nekupila/krkavcia matka 😀 /
piskoty nie,tie nie su vobec vhodné a minule som nasla krasny balik kde vyrobca dokonca udaval ze vhodne od 3 rokov a jednalo sa o detske piškoty 😕 tak tomuto vyrobcovi tlieskam 😀 nechce len predať ale jedna sa mu aj o zdravie detičiek 😵

hena55
14. mar 2010

veru dievcata aj podla mna treba na tu stravu dbat. aj ked som mnohym na smiech ze vraj prehanam. Zacali sme chodit na znakovanie a prvy znak bola piskota. Az mi zle doslo.Hahaha.Milo ma vsak prekvapili vsetky maminy pretoze povedali lektorke ze oni detom piskoty nedavaju. Tak som zistila ze nie som sama. Teraz sa ucime znak chrumka pohankova 🙂
Urcite sa tym sladkostiam nevyhneme ale su to jedy do tela a cim neskor ich dostanu tym lepsie. Len im tym skodime. Ja sa posnazim co najdlhsie zatajovat o co ide v cokolade 🙂 Mne to odhalili hned na zaciatku zivota a teraz bez nej nevydrzim ani den. Mozno ani moje dieta ale aspon sa o to snazim.

dadis
15. mar 2010

suhlasim s miluskou, vsetko treba s mierou aj zakazy aj sladkosti 😀 ...vnucata jednej nasej znamej su vychovavane od malicka prisne bez cukru (su to 2 skolkari, vek presne neviem) a ked pridu k babke, tak hned pytaju sladkosti,ale kedze ma od ich maminky zakazane im cokolvek sladke dat, tak si deti poradili same, nasla ich ako vyjadali cukor s cukornicky lyzickou a ked ich nasla, tak:"babka, nepovedz to prosim maminke"...tak takto extremna nechcem byt...Matko ma 2,5r pije cistu vodicku, no niekedy mu uvarim na ranajky aj osladeny caj, v priemere raz za dva dni dostane gumeneho medvedika, priblizne rovnako casto jednu-dve piskotky, raz mu babka kupila v obchode brumika, raz za cas mu kupim Cappy junior, zjedol uz aj lidlacky keksik od manzelovych kolegov v praci 😝 , ked si vypyta sladkost (medvedika, piskotku), tak mu ju vacsinou dam (napr. nie pred obedom, to mu dam, az ked sa napapa), nie vela, ale jeden kusok...viem a predpokladam, ze casom tych sladkosti asi bude vyzadovat viac, ale chcem to mat pod kontrolou, aby nebol ani zamindrakovany ani presladkostovany.

mukky
15. mar 2010

ani ja nechcem nejaky uplny extrem,tie detske mu budem kupovať obcas,su vhodnejsie ako ine sladkosti,potrebuje energiu,moj strasne vela behá...obsahuju rozne vitaminy/i ked naj su jasne ze zo zeleninky a ovocia/,vlákninu,vápnik a podobne

aj kase dávam minimálne,kedze su tiez s pridavkom cukru niektoré a tiez ich davam az od roka no a inak ani ten granulovyný cajik vzorku ktoru som mala co bol sladky nehcel a vylieval 😀

papá denne ovocie aj zeleninku takze tam je cukor
ja by som osobne tie gumene cukriky nedavala..

dadis
15. mar 2010

http://www.bio-obchod.sk/produkt-3421/mackovia-...

mukky su to tieto, sa mi zdaju zo vsetkych tych sladkosti najprijatelnejsie a malemu chutia

mukky
15. mar 2010

dadis pridam par linkov do temy netabulkove maminy ak budes chciet nakukni..ale nech ta názov temy nevyplaší 😀

dadis
15. mar 2010

ja dodam len k tym medvedikom:

Želatína je produkt prírodného pôvodu a je zdrojom bielkovín na stavbu kolagénu. Uvádza sa, že jedným z dôvodov zhoršovania stavu vlasov a nechtov súčasnej populácie je práve nedostatok želatíny na jedálnom lístku. Ako je možné, že máme želatíny nedostatok? Odklonom od tradičných pokrmov našich babičiek sa telu často nedostáva všetko, čo si ono žiada. Naši predkovia, vzhľadom k obmedzeným zdrojom potravy, využívali zvieracie kože, chrupavky a spojivové tkanivá v jedálnom lístku ďaleko viac, než sme zvyknutí teraz my. Ako teda túto životne dôležitú látku, v dobe fitness a ľahkých pokrmov, do tela dopraviť?

Želatínu môžeme nájsť napr. v rôsole, huspenine, tlačenke a podobných potravinách. Želatína má veľmi podobné zloženie aminokyselín, ako náš "ľudský" kolagén. Tým je pre nás vhodným zdrojom týchto aminokyselín a pôsobí na zlepšenie regenerácie nášho vlastného kolagénu. Zo zvieracieho kolagénu sa vyrába nielen potravinárska želatína, ale i glej, chirurgické vlákna a materiály pre plastickú chirurgiu.

Bolo vedecky preukázané, že kvalitná želatína kladne ovplyvňuje zdravie konzumentov. Prispieva k optimálnemu rastu a zdraviu detských kĺbov i kostí, dospelým pomáha pri zdravotných problémoch s kĺbmi. Zaraďuje sa medzi najdôležitejšie faktory udržiavania vlhkosti v pokožke, takže je nevyhnutným pomocníkom ľudí so suchou pokožkou. Dlhodobé zaraďovanie želatíny na jedálny lístok má vynikajúce účinky na vlasy a nechty - sú pevnejšie, pružnejšie a ich ozdravenie je na nich viditeľné. Pretože ide o vnútorné pôsobenie, účinok je stálejší a trvalejší, než keď vlasy, pleť či nechty ošetrujeme len povrchovo.

Koho teda trápi pri maškrtení zlé svedomie, môže byť so želatínovými cukríkmi o poznanie kľudnejší.

mukky
15. mar 2010

dadis zelatina pokila viem sa vyraba aj z koží zvierat

tu je to aj doslova 😝

http://www.bio-velkoobchod.sk/produkt-323/gumov...

5. Rakovinotvorné přísady

E 131,142,210,211,213,214,215,216,217,239
Pozor: E 123 je silně rakovinotvorný !!! V USA a Rusku zakázán !

Pozor na následující přísady především v těchto potravinách:

Mamba E 123/E 110, pozor !

Medvídci ze želatiny, Harribo – želatina, lentilky, šlehačkový pudink Zotti, rybí prsty Iglo, smetana Kraft, smetanový sýr se salámem Kraft, vanilkový pudink E 102/E 110, hotové omáčky všeho druhu.

dadis ved je to na kazdom co da a co nie,clovek sa stale niecomu priuča...

mukky
15. mar 2010

dadis no ale ten clanok este pokracuje 😀
ja by som ich nedala ja som len tolko chcela...tiez som ich jedavala..

dadis
15. mar 2010

Mukky ja neviem co ta z toho strasi? Ze zelatina je zo zvieracich koz (vraj aj chvostikov 😀 )i? 😲 No a?? No ked sa tie "zelirujuce" latky nenachadzaju v bravcovej sunke 😵 , ale nachadzaju sa v kostiach, slachach a kozi... a co sa tyka ostatnych prisad, vyhladala som ich zlozenie a "skodlivost" na www.sporujeme.sk (ten link si dala nahodou ty v teme "netabulkove") a nic strasidelne som tam nenasla...ty ano?

Chutné BIO želatínové cukríky.

Zloženie: glukózový sirup, surový trstinový cukor, želatina, ovocný koncentrát z jabĺk, bazy čiernej, čiernych ríbezlí a malín (celkový obsah ovocných štiav 8%), okysľovadlo: kyselina citrónová, prírodné ovocné arómy, kurkuma - extrakt, extrakt z rias, oddeľovač - karnaubový vosk, včelí vosk.

Kyselina citrónová: Okyselujúci prostriedok. V tukoch pôsobí ako antioxidant. Zabraňuje rastu baktérií, plesní a kvasiniek. Využíva sa pri výrobe nealkoholických nápojov a sladených minerálok. Ďalej tiež pri výrobe Zaváranín, margarínov, pekárenských výrobkov, mliečných výrobkov, instantných čajov a nápojov, vína ai.Priemyselne sa vyrábs z citrónovej šťavy slebo kvasenám melasy. Prirodzene sa nachádza v ovocí a zelenine, hlavne v citrusových plodoch ale aj v brokolici a iných. Je považovaná za nejbezpečnejšiu prídavnú látku vôbec. Pri nadmernom užívaní však môže spôsobiť problémy so zubnou sklovinou.

Kurkuma: Farbivo nachádzajúce sa napríklad v kari korení, či jogurtovom nápoji dobrá mama.Farbivo oranžovo-žltej farby, môže byť prírodné aj syntetické. Priaznivo pôsobí na trávenie môže mať protirakovinové účinky. Jej použitie nie je nebezpečné

Karnaubsky vosk: Prísada zabezpečujúca lesk. V potravinárstve sa používa na výrobu žuvačiek, lesklých čokoládových výrobkov, na vytvorenie lesklého povrchu pekárenských výrobkov, sušeného a čerstvého ovocia a zeleniny. Získáva sa z listov palmy rastúcej v Brazílii. Nemá žiadne negatívne účinky. len výnimočne spôsobuje alergické reakcie.

Včelí vosk: Prísada zabezpečujúca lesk. V potravinárstve sa používa na výrobu žuvačiek, lesklých čokoládových výrobkov, na vytvorenie lesklého povrchu pekárenských výrobkov, sušeného a čerstvého ovocia a zeleniny. Používa sa tiež v kozmetike, farmácii a drogérii.Získáva sa z včelých plástov. Nemá žiadne negatívne účinky, avšak u ľudí alergických na propolis môže vyvolať alergické reakcie.

dadis
15. mar 2010

chcela som napisat kozi, teda bravčovyh koží 😉

miluska.h
15. mar 2010

mukky, nas Tomi mal nedavno crevnu chipku, chudacik vracal a hnackoval. Lekar na pohotovsti nam kazal pit sladky cajik kvoli energii, tak som mu dala ten granulovany a nechcel, len vypluval cumel na flaske. tak som musela do nho natlacit aspon rehydratacny napoj kulisek.

shaula
15. mar 2010

Je to sice mimo téma, ale k těm medvídkům - mě se taky napřed nelíbilo, že je to z kůží a kostí a podobně. Ale pak jsem si řekla: no a co? Když vaříte kuřecí polévku, tak tam přece taky vaříte i skelety a podobně. Takže na medvídcích jako takových nevidím nic extra závadného (když se samozřejmě nedávají ve velkém množství), jen je třeba si POHLÍDAT SLOŽENÍ. V některých se vyskytují závadná barviva (hlavně pozor na různé žluti, červeně a podobně) - hezká tabulka zde: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek

brisalek
16. mar 2010

dětské křupky PVodova | 15.3.2010 Dobrý den pane doktore,

chtěla bych se zeptat, co si myslíte o dětských extrudovaných křupkách (kukuřičné, jáhlové, pohankové, atd.), samozřejmě bez soli a jiných příchutí, pouze přírodní. Jsou vhodné ve větším množství? A je možné je považovat za jakousi náhradu obilovin v dětském jídelníčku? Mám 1,5 roku syna, který si je velmi oblíbil a je schopen sníst misku těchto křupek na posezení. Jinak jí velice dobře a všechno (jogurty, ovoce, zeleninu, polévky, maso atd.), jen pečivo jí velice málo. Je možné křupky považovat za náhradu pečiva?
Děkuji za Vaši odpověď
Petra
Odpověď na dotaz honziktomas | 15.3.2010 Proti dětských kukuřičným a jiným křupkám nic nemám, jsou bez soli
http://zdravi.idnes.cz/zavislost-na-zdravem-jid...

za par let se urcie zjisti, ze tem co chybel cukr a mouka...hrozi to a to a to🙂🙂

brisalek
16. mar 2010

Odpověď na dotaz honziktomas | 15.3.2010 Proti dětských kukuřičným a jiným křupkám nic nemám, jsou bez soli, bez přidaných tuků a bezlepkové, ale jako náhrada pečiva a jiných kvalitnějších potravin sloužit nemohou.

jaaty
16. mar 2010

Brislalek, nikdy by som nepovažovala kukuričné chrumky ako náhradu za pečivo. My hovoríme o náhrade za čokoládu a tá sa za kvalitnejšiu potravinu ťažko bude považovať ( možno s výnimkou čokolády s min, 75% kakaa- ale tá by asi deťom veľmi nechutiala 😉 )