Môžem dávať piškóty 4-mesačnému synovi?

zugas
29. dec 2006

Ahojte skúsenejšie mamičky 🙂 Chcela by som sa vás na niečo opýtať. Môj malý bude mať v utorok 4 mesiace, a dnes som mu dala tak trošku na ochutnanie piškóty, ktoré som namočila kus do jeho čajíka, aby boli mäkkšie. Čo vy na to? Nie je to ešte skoro? Ináč vôbec nekojím, ani som nekojila, lebo som nemala mliečko... ☹ Papá len Nutrilon1, sestrička nám povedala, že od 4 mesiaca mu môžme dávať už dvojku. A tie piškóty mu docela chutili 😲 Tak???

brisalek
16. mar 2010

jaaty hovori se tady za nahradu za piskoty...dnes je podle "mody" odborniku spatny cukr...za par let bude spatna kukurice....jen ukazka kam vede"blaznivy extremismus" a ortodoxni dodrzovani rad.
Pochybuji ze trocha cokolady nekomu ublizi a jestli si nekdo mysli, ze site si ji neda od kamarada je velka naivka, proste clovek nebude jist stovik, kdyz muze mit kure nebo slehacku🙂...a navic si myslim, ze i ta ale kvalitni cokolada(ne obarvene nahrazky s Ecky) ma vic vyzivove hodnoty nez kukuricne krupky...to je podle mne nahrazka dudliku aby se dite zabavilo🙂
Ale aby me zase nikdo nekamenoval, nejsem zastance preslazovani, zbyteceneho soleni....ale trosku rozumu do toho🙂

brisalek
16. mar 2010

jak to tady od rozumnych mamin zaznelo...ovoce, zelenina, maso, chleba, jogurty...normalni strava a obcas nejaka ta dobrutka mezi to neuskodi....

hena55
16. mar 2010

Nuz dajte vyse rocnemu cokoladu a vysvetlite mu ze to moze len obcas. Neviem neviem ci to pochopi. Neraz pocuvam ako maminy kricia na svoje deti ze cokoladku dostanu ale az ked spapaju polievocku ci jablcko a tie sa hadzu na zem ze NIEEE teraz. Takze ja si pockam na neskor. 🙂 Nic mu neujde ked ju dostane az za rok. Bude ju jest cely zivot. A kukurica sa podla mna je milion rokov a stale je zdrava. Aj pohanka, ryza ci proso.Cokolada zdrava uz tak nie je. 😉 Ved kam sa s nou ponahlat

jaaty
16. mar 2010

Brisalek, písala som vyššie (neviem, či si to čítala) ale naša Hanka neje sladké sama, pretože jej nechutí. AK dostane čokoládu, vo výnimočnom prípade ju ochutná (olíže) a dá ju tatinkovi so slovami "To je sladké, nechutí mi to."
To nieje o zákaze!!! Takže som presvedčená, že si od kamaráta čokoládu nevezme -hoci jej to nezakazujem.
A presne ako píšeš ďalej- jeme ovocie, zeleninu (miluje surovú papriku a mrkvu), mäsko, jogurty, syry i pečivo.
Práve že tam všade je dosť cukru na to, aby ho musela prijímať ešte v čokoláde. A ver či nie, energie málo nemá- je stále v pohybe (najradšej si spieva a tancuje) a doteraz nebola chorá (nevieme čo sú antibiotiká).
Včera sme boli u deda a Hanka dostala kinderko -otvorila, zobrala hračku a dosť. Chvíľu na to, išla do chladničky a vybrali si svoj obľúbený syr (Lučinu v krabičke) a zjedla na posedenie takmer celú krabičku 😀.
... a nepresvedčíš ma, že urobila chybu, keď syr vymenila za čokoládu 😉 😉
...a je to presne o tom, ako písala hena a ako aj ďalšie baby v predchádzajúcich príspevkoch: Mamini samé (predpokladám že v dobrom) tlačia do detí čokolády a sladkosti.
... aj Hanka si občas v obchode vypýta lízatko a ja jej ho kúpim i rozbalím a ona ho tak 2-3 min. líže a odkladá ho. A nevidím na tom nič zlé, je to určite lepšie, ako by ho mala rozhrýzť celé (čo vidieť u detí veľmi často). Zje aj brumíka, ale je to raz za mesiac. Kinderká kupujeme tiež, ale pre hračku. Ak jej dám pomarančový 100% džús raz za 2-3 týždne, tak ho vypije, ale nie denne!

dadis
16. mar 2010

jaaty, ja maleho do nicoho netlacim...praveze som mu dlho "odopierala" sladkosti, prvy krat mal cokoladu a gumenneho medvedika ako skoro 2,5rocny...a predsa sladkosti velmi velmi velmi lubi...takze u tvojej Hanky ide skor o vrodenu nizsiu chut o sladke nez o vysledok tvojho usilia...tot moj nazor

dadis
16. mar 2010

hena...pochopi 😀 ....tak ako, ze na pieskovisku sa neda byt cely den, ze sa vecer musia umyt zubky a ze v noci sa spinka....tak ako to robi maminka a tatkom - tiez papame sladkosti iba obcas...to dietatko naozaj pochopi, chce to vela vysvetlovania a opakovania (ako pri kazdej z tych vyssie uvedenych cinnosti), ale pochopi..

jaaty
16. mar 2010

Dadis, netvrdím, že to tak nie je. Ale aj napriek tomu, vždy som sa snažila dávať Hanke pestrú a zdravú stravu -bez ohľadu na to že neje sladkosti.
Je fajn, že tvoj synček jedol sladké tak neskoro. Možno, keby som Hanke začala kupovať lízatká a čokolády v roku -čo je vonku bežne vidieť (pred chvíľou som pozerala nejaký album tu na MK bolo tam odfotené dieťatko menšie ako rok, celé špinavé od čokolády- a maminka vytešená 😖 ), tak by aj ona sladké ľúbila.
Keď dá niekto 3 ročnému dieťatku raz do týždňa kúsok čokolády či inú sladkosť, je to OK.
Ale nemyslím, že je to OK, keď to papá denne, prípadne ako odmenu za to, že zjedlo polievku.
Takže sladkosti áno, v primeranom množstve (nie denne!) a v primeranom veku (nie ročné deti). To radšej tú kukuričnú chrumku 😉
...toť môj názor 😉

dadis
16. mar 2010

no a este som zabudla na moj nazor na kukuricne chrumky...nevidim dovod, preco by dieta malo "pojedat" nieco medzi jedlami, nahrada za cumlik, nieco ako hracka...nieco aby mala mamina pokoj a bolo ticho....moj nazor je, ze to vedie k zlym stravovacim navykom...ked je dieta hladne a nemam nic pri sebe, cim by som ho zasytila, tak urcite radsej zvolim babysusienku (piskotku)...(aj ked stale nosim v prebalovacej taske banan, ocistene ovocie)...nez nafuknute, s vodou zarobene kukuricne "papiere" - ktore ani nezasytia, iba dieta na nejaku chvilu zabavia...

dadis
16. mar 2010

nemyslela som tvoju Hanku, ta je na to velka 😀 , ale myslim tu modu, ze takmer kazde babo v kociku drzi v ruke chrumku

brisalek
16. mar 2010

jo, jo souhlas s dadis🙂

hena55
16. mar 2010

a myslite si ze na tych chrumkach je nieco zle???? podla mna je to len napucana kukurica, pohanka, ryza....mne to pride vazne lepsie ako piskota. Ale mozno sa mylim

dadis
16. mar 2010

nemyslim, ze je na tom nieco zle, ale nevidim dovod to dietatu davat...do 1.roka som nosila na "cesty" vzdy chod, ktory malo babo papat...(ovocnu hipp, banan, jablcko - na desiatu, Hipp na obed, atd...), pre istotu som mala v krabicke piskotku, keby bol hladny (napr. by mu bolo malo to, co som mu nabalila), v tom pripade by mu chrumka velmi nepomohla...nevidim dovod, preco davat dietatu medzi jedlami nieco papat...je to zlozvyk..aj napriek tomu, ze je to iba chrumka...na hranie vzdy nosim so sebou kopec hraciek...aby som ich nemusela zabavat jedlom...

hena55
16. mar 2010

no a ja namiesto tej piskoty dam tu chrumku. 🙂

emmka3
16. mar 2010

dadis, suhlasim s tebov ... ja to robim presne tak isto, tiez nevidim dovod davat dietatku papat medzi jedlami ... piskotiky aj doteraz ma len u starkej, bo ta ho napchava furt, ked sme tam (ale raz za cas, no nezblaznim sa 😉 ) a doma mam dva mechy tych kukuricnych chrumiek, nesolenych a nejak z nich neodbuda 😅

dadis
16. mar 2010

hena55...a mas pocit, ze ju jedna chrumka zasyti?, ak ano, tak potom je to ok, ale jest 10chrumiek 1/2 hodinu sa mi nezda ok..

hena55
16. mar 2010

tak ja si hlavne myslim ze ani jedna piskota nikoho nezasyti. Ale vyzivova hodnota takej pohankovej chrumku je myslim ovela vyssia ako piskoty s cukrom. Jasne ze netreba s nicim prehanat. Ale pokial mozem radsej tu piskotu nahradim. Jednej znamej lekarky som sa raz pytala ze ci do struhaneho jablcka na zahustenie mozem dat piskoty . Ona zareagovala slovom ze a NACO? Tak fakt sa zamyslime ze naco? Nech sa ucia na ciste chute ovocia a zeleniny. A nezatazujme ich organizmus cistym cukrom. Lepsiu maju fruktozu, obilniny atd. Na cukor este maju more casu. Ine je ak je doma starsi surodenec. Tomu sa je asi potom tazke vyhnut nedavat sladke. Ale kym sa da....

dadis
16. mar 2010

hena ja som ani raz nedala piskotu do ovocia, pri malom mi vydrzala krabica nestle babysusienok snad pol roka a to som si z nich niekdy v zachvate hladu dala aj ja...ale stale si myslim, ze ta piskotka/susienka je sytejsia nez ta chrumka...vyzivovu hodnotu v tomto pripade neriesim, lebo aj tak neviem, co tym ty myslis (lebo vyzivova hodnota t.j. energeticka hodnota jednej piskoty je urcite vyssia nez jednej chrumky - ale ty myslis asi zdraviu prospesnost)- islo o to zahnat hlad krpcovi...a to musis uznat, ze ta piskotka mu ponukne viac energie nez ta chrumka

brisalek
16. mar 2010

hena55 piskoty jsou mouka, vejce, cukr...krupka je jenom nafouknuta kukurice=tedy hoooooodne malo kukurice nebo pohanky nafouknute do velkeho objemu. Dobre tak pro pro extremni dietarku, ktera ma porad hlad ale nechce zadne kalorie🙂, aby z toho nejakou"hodnotu"mely deti musely by toho snist pytel🙂.
Dite do 2 let nema mit zadnou dietu i kdyby bylo tluste!

Me tyhle diskuze s prominutim prijdou tak, ze za chvili by nektere chtely, aby se kontrolovalo materske mleko a kdyz bude mit vic laktozy a tuku , tak odstredit 🙂

hena55
16. mar 2010

dieta normalne stravujem. Takze to je trosku prehnane s tou dietou. Ma zeleninu, ovocie, muku, obilniny, masko a vsetko co treba pre organizmus.Je super ze tato doba sa zamysla nad zdravou vyzivou. Len tolko ze Slovensko je jedna z krajin v ktorej maju ludia najvaznejsie problemy s krvnym tlakom a cievami ako tak v ramci EU. A myslim ze stravovacie navyky su u nas strasne. Preco nezacat uz od deti im ich vytvarat dobre a hlavne lepsie ako boli vytvarane u nas 🙂

hena55
16. mar 2010

jasne ze to trochu prehanam a par piskot neuskodi ale jednoducho JA sa ich radsej snazim nahradzat a minimalizovat.Ako aj cokoladu 😉

brisalek
16. mar 2010

hena protoze je to zase druhy extrem, ktery take neni spravny....to je muj nazor..dite potrebuje tuky jako cholesterol, protozez nej jsou vsechny bunky v tele stavene.....stejne tak bilkoviny, sacharidy( to je dadis ta vyziviova hodnota o ktere tady asi je rec) a kdyz se to zacne nespravne omezovat muze byt podvizivene ne na kg , ale na nedostatek vseho co ppotrebuje.
Proc, kdyz uz ma neco cucat nemuze dostattreba kousek jablicka nebo chleba...

brisalek
16. mar 2010

a hena nebylo to myslene primo na tebe jen tak vseobecne na prehnane reseni jidla

jaaty
16. mar 2010

Brisalek, chrúmať jabĺčko či chlieb je OK. Celá debata však začala preto, lebo už malé deti (myslím ročné) sa "napchávajú" čokoládou a inými sladkosťami.
Cholesterol je OK, pokiaľ je v primeranom množstve- preto napr. jeme raz do týždňa vajíčkovú omeletu. Ale nejeme ju denne -a takto to bolo myslené aj s čokoládou a sladkosťami.
Piškóty fajn občas, ale nie denne, atď.....

brisalek
16. mar 2010

jo, jo jaaty ja take nejsem pro cokoladky...pred rokem a potom jen obcas jak psala dadis..., ale kdyz zdravou stravu tak treba pohanku misto testovin...bych si ja predstavovala🙂 a ne zase jine blazniviny🙂

dusanasandorova
27. sep 2015

Ahojte ja sa chcem len opitat moja Malička ma 4 Mesiaciki a uš ide do 5 mesiacika mozem us jej nieco davam papat ??