Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Názor na dnešné stravovanie

anne_mary2
19. apr 2016

Mamicky,
toto je skor asi taky moj postreh 😀 ale niekedy sa mi zastavuje rozum nad diskusiami typu, mozem dat 6 mesacnemu pribinacika? krupicovu kasu? halusky? 😀 a pod 🙂)
A hned pribudne milion fundovanych nazorov, zarucenych znalosti, ukamenovani lebo ktora matka bude tlacit cukor do dietata?! a kravske mlieko?! a nedajboze krupicu... no to su len take asi najkonfrontovanejsie veci co som rano zase zahliadla.
Nejdem porovnavat dobu spred 30rokov a teraz.. beriem , kopu info nebolo dostupnych.. ale nemyslite si niekedy ze tych informacii mame a chceme mat velmi vela??? Zaruceny postup pri vela veciach nie je.. 100 ludi 10000nazorov.. ano, na to tieto diskusie su, to hej, len.... niekedy by som to naozaj zakazala🙂
Myslim ze v dnesnej dobe plnych alergii a intolerancii a rozbitej imunity urcite je podstatne stravovanie atd.. ale ja osobne sa skor zamyslam nas tym preco dnesne deti trapi tieto veci, a nas pred 30rokmi velmi vynimocme.. Nejdem tera vraviet ze je to tym ze mamy do nas tlacili mlieka kase sladke slane bez rozmyslu, ale myslim ze aj toto je vysledok nejakeho extremu 21 storocia.
Ako dnesne hity v stravovani. Uprimne nebyt toho plny net a internet, kto by jedol chia semiacky v jogurte a robil raw kolace a veril ze lepok je uplne zly.. asi malokto.
Tiez som nastudovala x veci pred porodom to budem tamto budem.. ano je fajn mat znalosti ako sa vyvijaju detske oblicky, co traviaci system atd.. neberiem nimomu ak svoje dieta krmi extra zdravo ( aj ked neviem co to je ani :D ) - ziaden cukor? bio zelenina? malo sacharidov z peciva? ziadne sladkosti? neviem... tiez mame v skolke az priam hystericke stavy niektorych mamiciek ( nekomentujem to nikdy nezhadzujě kazdeho zivotny styl) .. lebo maly dostal od spoluziaka kinder cokoladky na narodky. Chapem ze dat detom zdravy zaklad je velmi fajn, len celkom neviem pochopit co bude v skole a dalej. Rada by som sa za 15 rokov s takou mamickou stretla ako teb 20 rocny chalan funguje ci ho to ovplyvnilo samozrejme v pozitivnom slova zmysle, ale ta 3-5 rocna snaha ustriehnut ho od vsetkych neduhov dnesnej doby , co ju stalo velmk vela usilia studovania etikiet knih poucanie babiek uciteliek kucharok kamaratov.. stalo zato. Je z neho maxi zdravy chlap bez problemov zdravotnych?? nebyval chory , nema problem s nadvahou?? -- ak ano, tak to urcite stoji za to! 🙂 ale.. ak z toho zostalo iba par fotiek v albume s jablkami miesto kolaca 🙂) to sa iba tak zamyslam. A funguje tak cela rodina? je to zivotny styl? alebo ma ten styl iba to dieta?? bude to stale praktizovat cela rodina alebo to iba do 3 rokov...
Ale v skolke drobca je 15 deti z 18 alergikov, intolerantnych, celiatikov, laktazakov.. celkom ma to sokovalo. A skor som sa zamyslala cim to je ??? lebo to je fakt sila. Robime tieto veci dobre resp vedieme to k lepsiemu alebo robime cosi zle ze je ako je. Mozeme to ovplyvnit?? Neviem....
Ano, som matka ktora iba letmo do prveho roku vyuzila internet na radu, radila sa iba orientacnym co kedy, na zvysok pouzila hlavu. Ani ja netlacim do dietata cukru tonu, vidim na sebe co to robi :D , ale neukamenuvavam babky za kinderko, ani kucharku za piatkovu buchty na obed. Ani ked babka uvarila malemu krupicu ( hej so skoricou :D ) ked ju este " nemal co jest" . --" to ze mu nic nie je teraz neznamena ze v buducnosti nebude" -- ano, to iste sa da povedat o vsetkom.
No, co som tym chcela povedat 🙂 Zdravy rozum kazdej mamicky je najviac. Viac ako tisic rad. A spokojne dieta uplne. Usmiate s bielym rozkom v kociari. Kludne :D
Jeme toho doma kopec.. Ovocie, aj to exoticke alergenne, zeleninu aj z lidlu, mliecne vyrobky aj tie,ktore zahlienuju, kurata od babky aj tie antibiotikove, biele jogurty aj pribinacika kde tu, aj krupicu sem tam, biele rozky, vianocky, kinderka aj susene jablcka, cestoviny zemiaky strukoviny atd atd.. ALE chodime vela do prirody, nie do Oc a detskych kutikov dnu, na vzduch, do travy, kvetov, medzi macky,psy susedov, v zime aj v teple, snehu, dazdi, vela si citame, hrame sa, a sme spokojni 🙂
Mamicky, neprehajte to s osvetou seba ani ostatnych ( robim to aj ja teraz? :D ) a zite ten zivot. So vsetkymi chybami, zakopnutiami, buchnutymi hlavami, zjedenymi horalkami a tak.

8291
19. apr 2016

Je to každého vec ako prestravuje svoje dieťa,každá mamina ma svoju pravdu.Ja napríklad som nikdy neštudovala co môžem jest v tehu,co nie,jedla som uplne všetko alergen,nealergen.Prve prikrmy zacčinali zemiak,mrkva,kalerab....a do jedného roka mala malá tú česť uz do všetkými potravinami,teraz ma 21mesiacov,okrem hríbov uz papá úplne vsetko,zahusťujem smotanou,pečiem z bielej muky,pouzivam klasický cukor.Malá dostane aj keksik,aj cokoládu,ved nezje toho kilo.Alergie chvalabohu nemá žiadne,zatial ju brusko nebolelo z ničoho,ani nevracala,ani nehnackovala zo žiadneho jedla.

womankc
19. apr 2016

trefný názor, osobne si myslím, že každý extrém viac škodí ako prospieva

siska53
19. apr 2016

@anne_mary2 aj kedysi dostavali mase mamy u pediatrov rady,ako nas stravovat.
Moj nazor,preco je vela ludi chorych (lebo nielen deti,ale ak my uz dospela generacia stredneho veku,plus generacia sucasnych babiciek).. Zhorsene zivotne prostredie,prilis vela chemie,malo pohybu,privela stresu. Moj nazor.
A ze kedysi neboli problemy s alergiami? Boli,len sa neutekalo to hned riesit.
Mojmu kamosovi z vysky diagnostikovali celiakiu v dospelosti az,ale mal ju od detstva,len to nikto neriesil.
Ani moj pretrvavajuci kasel,inak mi nic nebolo.. Mama.len teraz skonstatovala,ze asi som.bola na nievo alergicka.

Ja nevidim.nic zle na tom,ak chce niektp vynechat z jedalnicka sladkosti plne ecok,radsej ma.domaci chov,vsak svinstvo zial,jeme tak ci tak,tak naco si pridavat.
Nie som.hijo-bio,moje deti jedia aj sladkosti (aj ja),ale vidim zvysenu chorobnost pri pojedani sladkosti (moji si dakedy aj tyzden-dva nespomenu). Kym mali sladkosti tak,ze vlastne vobec,ani chori nebyvali. Preto napr.ja doma.zacinam.brojit voci nim,sama na sebe to pozorujem tiez (no cukor je naozaj asi droga,mam aj ja s tym problem,nejest sladke).
Asi tak.

A tie tabulky a nariadenia ai uas myslim,lekari ci vedci nevycucali z prsta na buzeraciu mamiciek,ale asi to nejake opodstatnenie ma. Jasne,nove vyskumy prinasaju nove zavery,cize urcite veci sa modifikuju,no zaklad ostava rovnaky uz davno - cukor a sladke veci co najneskor.
Aj to,ze so stravou babatka treba opatrne.

lauricka
19. apr 2016

@anne_mary2 myslim, ze do potravin sa cpe teraz viac roznych nezdravych ingrediencii, pretoze firmy prichadzaju stale na dalsie nove super nahrazky, ktorymi oblbnu ludi a zarobia, nez kedysi. Ak si myslite, ze je fajn davat 3-mesacnemu dietatu "vsetko", ako bolo prave v tej diskusii spomenute, OK, ja si to nemyslim. Tiez nezijeme super bio vsetko len zdrave a nic nezdrave a ziadny cukor a pod., ale napriek tomu je to, co tu citam, niekedy aj na mna vela. Takze ja by som asi bola trosku zdrzanlivejsia v tomto. Ak by sa ludia snazili zit a stravovat zdravo, je to len a len dobre. Starsie generacie, co kedysi jedli hocico a nic im nebolo, su teraz vsetci chori a lieky jedia ako lentilky. Mate pocit, ze tu mame zdravych dochodcov? Nechajte to radsej tak a teste sa, ze aspon niektori ludia sa snazia zit zdravo, chvalabohu.

bajana
19. apr 2016

@anne_mary2 mne sa zase nepáči, keď sa názor matky stavia nad názor odbornej verejnosti.... pri všetkej úcte bežná žena má nejaký zdravý úsudok, ale nemôže sa porovnávať s odborníkmi...a rovnako sa odvazujem tvrdiť, že ako všetci ľudia, tak aj matky sú rôzne - aj jednoduchšie, neinformovane, primitívne... Pôrodom sa síce naštartuje nejaký materinský inštinkt, ale nedoleje rozum či znalosti.

Podľa odborníkov je pre budúce zdravie dieťaťa dôležitých prvých 1000dni (prenatalny vývoj+prvé 2roky) kedy sa vyvíjajú všetky dôležité orgány, čo je teda podľa mňa logické. Preto sa v tomto období snažím dbať o to, aby som do dieťaťa nepchala blbosti.

A ešte jedna vec - v minulosti boli potraviny vyrábané s oveľa menším množstvom aditiv a "umelin". Preto ja radšej upečiem bublaninu ako kúpim brumika. Pretože nemám nič proti cukru a bielej múke, ale vadí mi " nekonečná " a teda neprirodzená trvanlivosť brumika.

dominika6
19. apr 2016

@anne_mary2
problém je jedine v tom,že generácia 80tich rokov nemala žiadny internet ani premúdrelé knihy a ked sa tento fenomen dostal na SK zrazu sa začalo vo veľkom osprostievať a niektoré matky niesú schopné vychovať dieťa bez názoru 150 ľudí...sú úzkostlivé,vzťahovačné,sami doma určia dieťaťu diagnozu,nedokážu samostatne myslieť....

druhá vec je,že kvalita potravín klesla o 2/3 a my sme ako konečná stanica kde sa všetko zužitkuje na úkor zdravia a choroby čo neexistovali sú zrazu bežné ako chrípka...

čiže dnešná doba si vyžaduje opatrnosť zo strany rodiča,aj niekedy na úkor zdravého sedliackeho rozumu...

stanulienkat
19. apr 2016

Vsetko s mierou treba jest. Lenze: teraz oooovela vacsi bordel: jeme, pijeme, dychame, kupeme sa v nom, natierame sa hocicim-rozne kremy na to a na hento. Volakedy nebola osveta, co je zdrave a co nie. A ano zijeme, ale zober si chorobnost nasich dochodcov a dochodcov zo zapadu, ktory sportuju , su aktivni, piju ovocne stavy a jedia ovocie, zeleninu. Sme na poprednych miestach v ramci rakoviny hrubeho creva a srdcovocievnych ochoreni. Takze je to aj o kvalite zitia a dozivania. Mozno sa ti zdaju trapne matky, ktorym na tom zalezi, no ja sa riadim heslom, ze vsetko-ALE s mierou. A ci bude dieta viac alebo menej chore zavisi aj od inych faktorov-dedicnost atd...........................

tajka1986
19. apr 2016

@anne_mary2 asi nemas ine starosti. Tato tema uz tu bola x krat s drobnymi obmenami a je len otazka casu kedy sa tu zase nejake maminy "posekaju" kvoli svojej pravde. Ani som ten prispevok nedocitala dokonca...

misicka27
19. apr 2016

@bajana Plne súhlasim s názorom, keď je niekto neinformovaný tak asi počúvať svoj vnútorný hlas nemá zmysel...nech si každý dáva svojmu dieťaťu jesť čo chce, ale je to na jeho zodpovednosti.

horana
19. apr 2016

@anne_mary2 Poviem ti preco je to ine ako pred 30 rokmi. Lebo bezne potraviny obsahuju uz len uplny zlomok tych cennych latok, ktore pomahaju udrzovat zdravie a pre ktore bola aj bezna potravina volakedy v primeranom mnozstve liekom.
Pozri si prosim tuto tabulku:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xp...

a uvidis o kolko percent sa to znizilo. Jeme uz prakticky mrtvu hmotu. Samozrejme su vyrobky stale viac a viac chemicky spracovavane, zlozitesjie, pridavany pocet primesi a aditiv. Co je smutne.
Okrem toho sa zivotne prostredie kontinualne zhorsuje vo vsetkych zlozkach, nevidi snad len ignorant.
Preto sa ludia utiekaju napr. aj
k superpotravinam, k zdravemu zivotnemu stylu, lebo ina cesta nie je.
Nemyslim ze su len mamicky ktore su "fanaticky sa trapiace a pritom deti v obchodakoch a kutikoch ale na raw strave" a potom na druhej strane spektra "tie spravne uvolnene co sa nezatazuju nicim a napriek tomu su zdrave a davaju detom radost". Takto to nefunguje. Co poznam, tak tie ktorym zalezi na strave im zvycajne zalezi aj na tom vonku, blate, zvieratkach, prirodzenej spine. Niekto aj tie etikety stiha sledovat bez toho aby ju to unavilo a automaticky si vybera to lepsie, vramci podmienok ktore ma.
Ja som napr. detom sladkosti obmedzila, nevravim ze si obcas to kinderko nedaju a ze z toho robim dramu, nicmenej ale musela som aj zakazovat a dost. A po case sa mi to prejavilo, lepsimi vykomni v sporte, v susredeni...je to poznat. Cize za seba poviem: ano, myslim ze to robi vela. A tu rozumnu mieru to uz si musi najist kazda za seba, nie je na to jeden jediny meter.

veronkaj
19. apr 2016

@anne_mary2 nedá mi to po dlhom čase výborný komentár k dnešnej dobe a týka sa to celkovo tehotných, stravy, a podobne, už je to pomaly o tom, že internet čo napíše je sväté to že o pár týždňov jeden názor poprie druhý je iné
teta robí v kuchyni v škôlke a jej sestra v základnej škole, deti tam nechcú jesť zdravo veľmi, vo veľkom vyhadzujú ovocie aj všetko, medzi sebou si posúvajú maškrty a ten čo kto má zakázané pýta od toho čo má.
mamičky čo sa rozčulujú a chcú pomaly určovať štandardy sú jedna strana že bojujú za zdravú stravu a na druhej idú s deťmi do faastfoodov no prečo nie hlavne že dá dieťa pokoj však
tak je to potom aj to že dieťa ochutná kiwi a problém lebo ani v tehotenstve pre istotu citrusy vôbec nejedli a podobne, dnes je také moderné dať bio jedlo, bio pranie, bio plienky potom ked prejde okolo bacil deti sú choré žiadne postupné budovanie prirodzenej imunity a pre istotu pri vážnych ochoreniach sa očkovaniu vyhnúť lebo môže byť následok ano môže ale to aj napr. v živote by ste nemohli ísť autom lebo burajú a pod. ide o podstatu a gro že viac prospieva ako škodí, dnes už aj pred tehotenstvom pre istotu a počas je normálne byť na pn a nie že doma na pn s vychádzkami ale užívať si volno ako sa dá. Ja som mala tiež rizikové napriek tomu som chodila do práce vždy a aj počas tehotenstva som jedla všetko v rozumnom množstve a dieťaťu som dávala postupne primerane veku a všetci sme ok ide o to naučiť deti všetko s mierou ano samozrejme sladkosti a takéto usmerňovať no zákaz a nedávanie niektorých zložiek nie je riešenie,

sense
19. apr 2016

Up4imne mne je jedno kto co dava svojmu dietatu, nie som bio eko a moje dieta ma aj tu kindercokoladku obcas apropo jedina sladkost co zje....ale odkedy mam dieta snazim sa viac citat etikety ...beriem kedysi matky nemali tolko informacii internet nebol ale uprimne kvalita potravin vtedy a teraz sa neda ani porovnat...a ze bolo menej alergikov a celiatikov mozno ano a mkzno nie len prv sa nebezalo pomaly aj s kychnutim k lekarovi, vonku na cerstvo vzduchu sme trqviki vela casu nie v detskych kutikoch a materskych centrach alebo doma pred televizorom al.pocitacom....

lili007
19. apr 2016

Môj osobný názor je, všetkého veľa škodí🙂 Aj pri stravovaní treba uvažovať s mierou a predovšetkým u malých detí vo vývine by mala byť pestrá a nie jednostranne zameraná. Pokiaľ majú chuť na sladkosť doprajem im čokoládu, vyvážime ju potom zeleninou. Keď dcérka neznášala dobre mliečko, tak sme na 3mesiace mali bezlaktózovú stravu a potom postupne, pomalým pridávaním mlieka do stravy sme ho zaradili do bežného dňa. Snažíme sa mať denne ovocie, zeleninu, vyberať pokiaľ možno zdravšie potraviny, nakupovať na domácom trhu a načúvať svojmu telu.
Na zasmiatie alebo pozastavenie jedna reklamácia mamičky z našej škôlky: chcela aby mali deti ovocie na desiatu a nie až na obed alebo olovrant, lebo jej syn je od malička naučený jesť ovocie o 10.hod. Keď som jej odporučila aby namiesto zmeny štátneho systému stravovania detí skúsila svojmu synovi dať ovocie poobede na ihrisku, kedy sú deti hladné tak, že by zjedli aj klince odvetila, že to nepôjde, lebo on má proste ten zvyk jesť ovocie o 10.hod:-))) Reč bola o 3ročnom chlapčekovi🙂))

rawmamka
19. apr 2016

@horana Presne tak 🙂 , my sme napríklad taká mnohodetná rodinka, ktorá preferuje všetko prirodzené a prírodné. Sami si vieme dopestovať, dochovať, na 90% nekupujeme nič priemyselne vyrobené, čo sa týka stravy a drogérie. V každej oblasti života inklinujeme k tradičným formám, či už v jedení, pitnom režime, hračkách, trávení voľného času, stavbe domu (máme hlinený 🙂 ), zariadenie domácnosti, obuv, ošatenie, liečenie prevažne bylinkami, pohyb na čerstvom vzduchu (posilka u nás nehrozí 🙂 ), vzaťh k životu,......Nie je to u nás nejaká móda či dočasný stav, takto s mužom žijeme odkedy sme sa stretli a vytvorili sme rodinu (pred pár mesiacmi sme oslávili 20 rokov nášho vzťahu). Samozrejme, že využívame aj výdobytky najmodernejšej vedy a techniky, ale veľmi rozumne a viac menej ako z núdze cnosť (napr. nebudem prať v rukách, ale v pračke s eko prípravkom, resp. podomácky vyrobeným), na niektoré dovolenky ideme letecky, lebo inak sa do danej krajiny nedostaneme, každý deň používame auto (aj keď je to hybrid), lebo inak to zatiaľ nejde 🙂, keďže sme všetci pracovne a študijne vyťažení a milión iných prípadov. Ale podstatné je, že sme sa preto rozhodli sami, nejako intuitívne a sme takto spokojní a šťastní (myslím, že aj naše deti 🙂 ), nijako ma to neunavuje, práve naopak obohacuje.

rawmamka
19. apr 2016

@anne_mary2 Ahoj, súhlasím s tebou, každý nech používa najmä svoj rozum a svoje srdce. Zdravie v prvom rade vychádza z psychickej pohody a vyrovnanosti. My sme raw najmä v lete, keď pojedáme všetko čo záhrada dala a akosi intuitívne nám nechutia ťažké veci. Nejeme živočíšne produkty z etických dôvodov, videli sme videá a žiaľ aj naživo situácie z bitúnkov a chovných hál ☹. Jeme vajíčka od našich prepeličiek, pijeme mlieko od našej kozy, vyrábame si vlastné mliečne nepasterizované produkty (kozie syry, jogurty, kefír s tibetskou hubou,...) a keď príde ich čas, tak aj mäsko z našich prepeličiek a zajačkov, ale ich usmrtenie je veľmi rýchle a max.humánne. Pečiem, varím,...každý boží deň 🙂, ale sladím medom, lebo manželov koníček je včelárenie, cukor nekupujem. Sladkosti od LYRA chocolate, je to naša nitrianska čokoládovňa, kde majú maximálne kvalitnú čokoládu a najmä vedie ju človek, pre ktorého je táto práca vášňou a láskou, samozrejme vyznáva fair trade obchod. Naše staré mamy neobmedzujeme v tom, čo deťom dajú, navaria a pod. - deti aspoň vedia porovnať, ich prababka robí najlepšiu podomácky ťahanú makovú štrúdlu na svete 🙂. Ani v škole, v táboroch,..a na x iných miestach nerobíme paniku, že toto nezjeme, práve naopak, veľa cestujeme a radi spoznávame lokálne chute a kulinárstvo, skôr nám ide o kvalitu surovín. No a v zime - žijeme z našej naloženej kapusty, našich zemiakov, celkovo zásob, ktoré sme naškrečovali počas leta a jesene. Jeme menje, striedmo, zdravo a myslím, že aj pestro - no najmä držíme sa starého známeho - nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili 😉 . Pre mňa je dôležité aj to, že sa všetci cítime 100% fit a plní energie, aby sme si mohli ten dlhý život do sýtosti a s radosťou užiť, pretože čoraz viacej ľudí vidím, ktorí nežijú, ale živoria - po telesnej aj duševnej stránke.

markovieklaudia
19. apr 2016

@lili007 presne tak, dobre si to napisala, vsetkeho vela skodi, vsetko s mierou a vtedy to je tak ako ma byt

stevvvka
19. apr 2016

Aj tie rady staarych mam, podla ktorych sa riadili nase mamy su na prd...ze daj dietatu jablko s mrkkvou postruhane, to kazdy lekar povedal...ale nie je betakaroten rozpustny v tuku? Ze treba do toho pridat kvapku oleja nepovedal nikto...zlaty stred je zlaty stred, aj lekarov pocuvat, ale ani gugl nie je na skodu 🙂

juhseverzapad
19. apr 2016

@anne_mary2 Bože, úplne s tebou súhlasím! Konečne niekto normálny!!! Už bolo dosť týchto netových a knižných mamičiek, ktoré nič iné nevedia, iba aké lieky dať a ako sa stravovať!

chiara189
19. apr 2016

@juhseverzapad najradsej mam tie ktore sem zavesia fotku exemu s otazkou ; Mali ste to niekto ?

juhseverzapad
19. apr 2016

Presne! Ja som mala raz exém ako decko. Doktorka mi všetky mliečne výrobky zakázala. Ako to dopadlo? Naši ma nachytali ako papám, také hnusné žlté kvetiny. Prestala som ich jesť a bolo po exéme! Čiže žiadna alergia na mlieko! 😀

mimikas
19. apr 2016

Mozno ak by si aj ty zazila dieta co naozaj reaguje na vsetko, ma ekzem, alergie a pod, by si mala kusok iny nazor. Ja take dieta mam a poviem ti nie je to ziadna ani sranda a ni slava, studovat kazdu vec co mu das do ust, kazde zlozenie oblecenia, vysvetlovat mu preco ono nemoze to co 90% jeho kamaratov. Ja viem ze ty co nezazili nechapu matkam ze kupuju veci bio, vyrabaju Raw kolace a ine hovadiny, ale ja zazivam druhu stranu mince, tu odvratenu a nie je to moja volba ale donutenie situaciou a ver mi zavidim kazdy den mojim kamoskam ktore idu do obchodu na normalny nakup a nemusia riesit kazde zlozenie rozku ☹ Tot len moj maly citovy vylev. kazdy ma ale pravo stravovat deti ako najlepsioe vie pokial mu tym vedome neublizuje

kllamarka
19. apr 2016

Myslim, ze autorka chcela vyzdvihnut prehnanu striktnu cestu stravovania niektorych mamiciek. V dnesnej dobe aditiv, glukozovo-fruktozovych sirupov atd treba sledovat zlozenie potravin a nehadzat do kosika hocico z regalu. Bez debaty. Nestrcim do ruky decku brumika, lebo sak vyzera 'normalne'. Ale vylucovat detom z jedalnicka rozne zakladne potraviny dnesnej doby nie je normalne a to dieta-clovek sa s tym stretne tak ci tak. Potom uz bude dohanat deficity. Hovorim napr o tom ze dieta ma v ruke rozok 🙂 ktory je bez konzervantov, sirupov ale aj tak z muky. 🙂 Proste dajme detom cukriky, ale tie s cukrom. Choroba dnesnej doby su cukriky bez cukru, jogurty bez tuku, salamy bez masa..viete co tym chcem povedat.

katrinka8
20. apr 2016

Ja vidím problém v stravovaní skôr v tom, že kedysi (áno, aj pred tými 30 rokmi) síce nebolo toľko vedy a ľudia menej vedeli, ale skôr kedysi bolo to životné prostredie, a tým pádom aj tie potraviny, oveľa zdravšie a menej zamorené ako dnes. Nielen chemikáliami, ktoré sa do nich dnes pridávajú kvôli tomu, aby prežili nekonečný prevoz cez pol sveta, ale aj tým, že práve pre ten nekonečný a stále sa zvyšujúci prevoz čohokoľvek kamkoľvek tu lieta neustále zástup lietadiel, po cestách milióny kamiónov, po moriach lode... jednoducho všetko doslova je zamorené (bohužiaľ), a preto je všetko, čo do seba dávame, oveľa viac škodlivejšie ako kedysi.
Je fakt, že kedysi sme jedli len to, čo sa tu urodilo (alebo prevažne teda), hlavne sezónne ovocie a zeleninu, teraz je síce stále dostupné všetko, ale otázne je, aké to je. Ani bio nezaručuje, že je to ozaj bio 😀
Ale osobne si myslím, že snaha žiť zdravšie na škodu nikdy nie je. Aj keby len prvých pár rokov života, vždy je lepšia tá zdravšia voľba. Nielen pre deti, pre všetkých.

juhseverzapad
20. apr 2016

@katrinka8 Súhlasím s tebou, že ani to prezentované ako zdravé, vôbec nie je zdravé. 🙂

tornocziovalea
20. apr 2016

@katrinka8 presne tak ja suhlasim s tebou, treba sa aspon trosku snazit zit zdravo a nie len zo zaciatku zivota ale po cely zivot. Potom aspon nie je tak vela zdravotnych problemov a podobne veci 🙂

juhseverzapad
20. apr 2016

@tornocziovalea Osobne som poznala 3 ľudí, ktorý dodržiavali zdravé stravovanie a už nie sú medzi nami. Čo už zdravá strava. Všetci ochoreli na rak. hrubého čreva a neboli príbuzní 😀 😀

tornocziovalea
20. apr 2016

@juhseverzapad to naozaj? ako ja som zastanca ze vsetkeho s mierou. Ja sa sice snazim zdravsie ale kludne si dam aj kolacik, pecivo a jem vsetko rad radom, ale skor sa drzim toho ze vecer uz len zeleninku 🙂

juhseverzapad
20. apr 2016

@tornocziovalea To naozaj. Preto ja sa držím hesla, čo si telo vypýta, tak to potrebuje a ja mu to dám.

anne_mary2
autor
20. apr 2016

jasne, urcite to je fajn, to v ziadnom pripade nezatracujem! Vsetko + je prospesne. A podla diskusii roznych a co pocuvam potom musim sudit se hadam 90% slovenska zije maxi zdravo :D alebo iba ti drobci? 🙂) o to ide, ak tak funguje cela rodina, a dlhodobo, alebo chce, tak ved fajn, ale ak.. dnesny priklad z ihriska : kedy mamicka pouca ostatne ktore samozrejme potvrdzuju ze jej mala vobec nie je sladke, nepije sladke vody, atd atd proste prednaska :D a vedla na lavicke starsi syn v ruke fantu a v ruke sladkosti, ona na kolenach sacok z mcdonaldu :D :D obdalec som sa citila ako zla mater, lebo sme tlacili vianocku do maleho.
Tak v takom pripade je tato snaha skor len propagacia dnesneho zivotneho stylu, byt in aspon s tym deckom, naooko, tie zdrave nakupy... ( ano ano aj uvedomenie si ze aspon to dieta vystravujě zdravo je fajn, o to nejde), ale dokedy sa to takto da, do 2 rokov a potom sups na zivotny styl zauzivany 35 rokov ? 🙂) Zacat zdravo a inak treba od seba, ked uz. Cakat ze dieta vychovam na oriesku a jablcku miesto horalky a cakat ze si to jablcko vypyta ked zvysok rodiny tlaci na gauci horalky je nonsens 🙂) aj ked niektore tvrdia aj to , nemam skusenost.. :D
a teraz nevravim o prvom roku zivota kedy sa urcite kazda snazi najlepsie ako vie, to uz neriesim kto co dava nedava .. ale co potom 2-5 rokov ;)
Uprimne ked vidim niekde koment v style saliem ked sk predstavim co varia v tej skolke , usmejem sa, lebo ja saliem z toho..
Chceme mat deti ktore pojdu s dnesnym " in" zivotnym stylom ale sami taki nie sme. Kto je, klobuk dole, a kto to zvlada s celou rodinou tak uplne najviac! Dufam ale ze sa aj tym deckam venuje, a sportuje, chodi von ;))

anne_mary2
autor
20. apr 2016

@mimikas nehovorim o problemoch ako celiakia ci laktozove a ine intolerancie to vobec.. Ale myslim ze 95% raw bio eko gluten sugar lactose free mamiciek na ihrisku take problemy neriesia...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli