Nepoužívam UM. Stačí iba kojiť?

jaroe
25. jún 2009

v obidvoch rodinach ☹ Moje babo ma 4,5 mesiaca a cela rodina sa naramne cuduje, ze ju neprikrmujem. Uz mi lezu tie reci na nervy ("a to jej staci?", "my sme uz v 6 tyzdnoch davali ovocne stavy".... a pod). Mame ked poviem, ze mala v noci zle spala tak automaticky, ze ci mam dost mlieka. No horor. Ved tecie, tak je dost no nie? To vazne sa nenajde ziadna z generacie dnesnych 50tniciek, co svoje dieta IBA kojila? Nechapem ako a kedy vznikli tie povery o slabom, riedkom mlieku, o nedostatku mlieka a podobne blaboly (samozrejme, ze nejake % zien zial mlieko fakt nema). Ved volakedy zeny urcite plne kojili. Kde, kedy a preco dosla moda umelej vyzivy a nutkanie dieta rychlo "dotlacit" niecim "sytejsim"? Ved je to podla mna prirodzene krmit MM, praveka zena v jaskyni urcite nedala dietatu mamuta 😀 . Tak preco tie nase mamy a asi uz aj babky uverili, ze MM jednoducho nestaci.Prepacte len som sa chcela vykecat a vypocut si Vas nazor.

briketa
28. jún 2009

Jaroe, moja mama nas IBA odkojila troch! do 15 mesiacov. Ja som maleho iba odkojila do 24 mesiacov, z toho do 9 mesiacov bol ciste iba kojeny bez prikrmov.

bianka234
28. jún 2009

No kašli na všetkých, čo som sa ja napočúvala, malého som výlučne kojila 6a pol mesiaca až keď večer nevedel zaspať som mu začala dávať umelinu, ale stále ho kojím, pomohlo mu to pekne prespí do rána. Teraz má 8 mesiacov a som fakt hrdá že môžem stále kojiť. Moju dcéru som kojila 13 mesiacov. Na pôrodnici so mnou bola jedna babenka, ktorá veľmi chcela kojiť, lebo pri prvom nemala mlieko a tak som ju k tomu dokopala, chúďatko, utrápila som ju, stále odsávala, ale pomohlo. Bola mi veľmi vďačná. Tak nech nám to vydrží. 😉

knedlik544
29. jún 2009

no ja som maleho len kojila 6 mesiacov a potom sme postupne presli aj na prikrm ale stale ho este kojim. nie je nic lepsie ani pohodlnejsie ako kojenie. a hlavne kolko penazi sa tym usetri. ja som tiez pocuvala o prikrmoch a podobne ale ja som bola vzdy toho nazoru a aj som to povedala. Nech sa kazdy stara o svoje dieta a tie ine nech necha na pokoji. ved my mami aj tak vieme co je pre nase deti najlepsie. a urcite to nevie nejaka svokra alebo mudra suseda. takze baby pekne kojte pokial mozete. je to dobre hlavne pre mimino a aj pre vas.

janka1122
15. júl 2009

Ahoj, mam už dvojročného syna a ..... kojim ho( už iba 4 krat denne 😀 ). Do šiesteho mesiaca nepapal nič iné iba moje mliečko a ani nepil čaj či vodu.Veď mlieko zaženie aj smäd ( pokiaľ nie je veľmi teplo myslím že to nie je potrebné podávať mu čajík) Kojila som ho pomaly každé dve hodiny, ale za tie dva roky bol iba jeden krát chorí - mal chrípku. Je to riadna fuška - ale myslim , že stoji za to. A laktačné krízy - aj tie boli , najhoršia bola po 4 - mesiacoch , ale zvladli sme ju. Po šiestich mesiacoch - začal pomaly papať polievočky, výživy ... .
Takže moja rada - urob pre svoje dieťa to najlepšie- ty si mama a ty sama vieš čo je dobre pre drobca a nepočuvaj rady tých, ktorí ti vravia aby si prestala kojit. Veľa šťastia 🙂

espri25
15. júl 2009

ahoj tak u nas to bolo podobne sice som kojila iba dva tyzdne bohuzzial kazdy ma presiedcal o tom ze detom v 2 mesiaci uz davali ovocne stavy a v 6 mesiaci fazulu ze som neni normalna atd aj tak som si spravila po svojom davala som mojmu synovi mliecko co nam odporucila dok a az v siestom mesiaci som zacal s mrkvickou ach jaaaaaaaaaaj

mumtobe
18. júl 2009

my mame 5 mesiacov a 8dni a len kojime 😀 axcem zacat dokrmovat az od ukonceneho 6teho mesiaca,aj ked maly mi uz dava na javo ze uz by xcel aj on papkat snamy,ale aj tak este pockam 😉 mne tiez mama a aj segra vraveli ze co uz nedokrmujes na co este cakas 😒 cakam na to kedy my budeme pripraveny a nie oni to je moja podpoved,naco este zatazovat take mlade telicko jedenim ked nam plno staci MM 😉

masko
18. júl 2009

mamutka, niektore matky skutocne robia uplne vsetko pre to,aby kojili. aj kazdu hodinu a kludne aj polhodinu.dieta im vraj place cely den. a dost pravdepodobne,ze z nedostatkue mlieka. tomu ja hovorim kojenie za kazdu cenu. a potom im rupnu nervy a trasu nim a podobne. tak ja hovorim,ze radsej nech im daju umele. a teraz sa do mna pustite. 😉 😉 😉 😉

maruska22
18. júl 2009

mumtobe mám podobny problem ako ty...sice moj dorobec je trosku mladsi, ale tiez ho iba kojim, dokonca aj cajik mu davam iba ked je velmi teplo, aj to iba trosku lyzickou a tiez sa ma vsetci stale dookola vypytuju kedy mu uz idem davat nieco ine 😒 lenze malemu moje mliecko uplne staci..v pondelok mal styri mesiace a vazi 7100 g aj doktorka mi hovori ze mame este cas..aj mne to takto vyhovuje, ale vela kamosiek, tetusiek a babiciek si mysli, ze ked oni svojim babatkam zacali davat prikrmy skorej musim to urobit aj ja... 😖

mamutka
18. júl 2009

masko, ked si niekto necha dieta plakat od hladu, je to chore, ja som mala malo mlieka a maly ani nevedel co je plac, proste pocuckal trochu, podriemal, pocuckal, podriemal a postupne telu doslo ze ma produkovat viac, lebo je dopyt a vsetko sa rozbehlo.....je uplna blbost rozpravat ze ked je malo mlieka tak ked dieta dopapa treba ho nechat dalsie dve hodky tak, nedat UM a potom zase skusit MM, ako tu vraj jedna MUDr.kazala.....takto to vobec nefunguje a ziadna zena co robi vsetko pre kojenie si dieta nenecha plakat od hladu. to mi ver, keby sa jej s mliekom nedarilo, tak musi dat UM a hotovo, ale ked vie maleho zasycovat po troskach a on je spokojny a takto sa docieli plne kojenie, tak kde je problem.....nechapem preco tie co nekoja su schopne tvrdit, ze radsej dam UM ako nechat dieta plakat od hladu ako tie co za kazdu cenu chcu kojit aj ked nemaju dost mlieka, to je len taky nejaky ukludnovak, ze ved sme lepsie matky ako tie co si trapia dieta hladom alebo co tym myslis?
nic v zlom, ale chybu robi kazda co posluchne dajaku ubohu Dr.co nevie o kojeni nic, knihu do ruky nevzala odkedy vysla zo skoly a potom dievca place, ze dieta ma hlad, mlieka malo, ze male sa trapi...treba konzultovat s lakt.poradk, je ich relativne dost, kto ma net, nema problem si nejaku najst.

naozaj nemam rada zovseobecnovanie typu, dieta im vraj place cely den - tym co furt prikladaju a snazia sa kojit za kazdu cenu....to si mala byt u nas, ked sme to my rozbiehali, maly na mne furt, cele tyzdne, len som pomaly sledovala ako sa dokaze zo dna na den skor zasytit ale co je plac zistil az potom pri kolikach, aj to len trosku....to si skor poplacu deti ktore maju na nejake UM alergiu a mamicky musia kopu typov vyskusat kym najdu nejake dobre.
takze ak ma niekto dieta placuce od hladu, je to nie preto ze ma malo mlieka ale preto ze si necha nakecat, ze ma kojit kazde dve tri hodky, podla tabulky, potom nema ako telu dojst ze to co vyraba nestaci a kojenie postupne zanika uplne...
kebyze vidim, ze ked je maly cele dni na mne lebo ja sa snazim o mlieko ale jeho take cuckanie nezasyti a nezaspinka ani na chvilu a dokonca mi place, tak to UM dam, to je snad jasne, ved sama som par krat na zaciatku dokrmila, ale je to na dlhu rec, co a ako vsetko, aby to tomu blbemu telu doslo, ze ma vyrabat viac, no dieta si plakat nenecham, to sa neboj. ani ine co chcu silou mocou kojit, je velmi smutne, ze im niekto chce pomoct radami o kojeni podla tabulky, takto uz mnohe dokojili, lebo dodrzovali odstup dve hodky ☹

mamutka
18. júl 2009

maruska22 a spol, ved povedzte tym co tak mudruju, ze "my sme volakedy to a to...." ze ved volakedy si ludia ani zuby neumyvali, ci sa mame vracat naspat a postupne az do jaskyne...... dnes su ludia zase o nieco mudrejsi, dnes vieme ze sa napr sol do roka nema koli oblickam, ako to mohli oni vediet? nemohli....
ved napokon UM bolo vymyslene preto aby mohli zit aj deticky mamiciek ktore zomreli pri porode alebo deticky tych par percent ktore naozaj kojit nemohli, lebo maju nefunkcne mliecne zlazy, ale kedze je to dobry biznis, tak reklama presvedcila kopu zien, ze im to ulahci zivot a hlavne nase matky museli ist zavcasu naspat do prace, takze sa ani velmi o kojenie snazit nemohli, bolo treba naucit dieta na flasku ☹ vtedy to zacalo preto, dnes to pokracuje pre biznis, cele to presviedcanie, ze nesnazte sa kojit ked je problem, UM je suprove, staci mi obcas precitat diskusiu dakujeme annaq ake hrozne bolesti a problemy sa daju prekonat, a mliecko je, ved to telo mame na to prisposobene takmer vsetky. tak preco sa o to oberat. skoda len ze mnohe zeny sa citia k tomu tlacene okolim a pritom skutocnu rozumnu a citlivu podporu nedostanu ☹

masko
18. júl 2009

mamutka,narazala som na temu Chteli jste nekdy ublizit svemu diteti?? ☹.kojenie je vacsinou velmi narocne. ked mamicka pise,ze babatko taha len 2 az 3 minutky a potom len dudka,musi ho strasne casto prikladat a to je samozrejme narocne na psychiku. a potom vznikaju situacie,ze to nezvlada a hadzu deti na postel,trasu nimi atd.to povazujem za kojenie za kazdu cenu. vtedy ja hovorim Prosim UM. pokial zena nema podporu okolia a nezvlada to psychicky,tak preco kojit? myslim,ze to UM je mensie zlo.
inak gratulujem vsetkym mamickam,ktore koja a nespustilo sa im hned mlieko. ked si to museli vybojovat.mate moj obdiv. 😉 😉 😉

maruska22
18. júl 2009

mamutka presne ako pises aj mna zo zaciatku vsetci presviadcali ze kojit sa ma kazde tri hodiny..lenze malemu to samozrejme nestacilo..tiez som bola vtedy z toho zufala a citila som sa ako nemozna matka lebo ma vsetci presviadcali, ze moje mliecko mu stacit nebude...nastastie som si zavcasu precitala diskusie tu na konikovi o dojceni a s kludnim svedomim som maleho zacala kojit ked si pytal...tiez bol niekedy na ceciku zaveseny kazdu chvilu, ale vdaka tomu som mliecko nestratila a nemusela som malemu davat UM...
prizanam sa tiez som si na zaciatku kojenie predstavovala velmi jednoducho...maly sa hned vedel pekne prisat a myslela som ze mame vyhrate..no boli dni ked mliecko uplne odmietal, no zmenila som polohu pri dojceni a maly zacal krasne papat..tiez sme prekonali hnacky, vtedy som sa tiez bala ze moje mliecko malemu nerobi dobre...no stacilo len na par dni vysadit mliecne vyrobky a davat pozor aby maly pil aj zadne mliecko...tieto veci som ja vobec nevedala ked som zacala kojit...takze tiez vdacim za vela teme dakujeme annag 😉 ....takze myslim si ze sa naozaj oplati hladat co najviac informacii o kojeni, da sa tym prekonat laktacna kriza aj ine problemy ohladom kojenia

mumtobe
18. júl 2009

masko nam kojenie islo dobre od zaciatku,a nie preto som hodila maleho na postel ze reval od hladu alebo ze som mala nervy z kojenia!!! bolo to z vycerpanosti!a nechapem preco pleties dve temy do kopy??

masko
18. júl 2009

mumtobe nepisala som o tebe. a je zakazane spajat 2 temy,ked podla mna suvisia?

mumtobe
18. júl 2009

hmm neviem ci je zakazane ,ale nemyslim si ze nejak spolu suvisia,ty ano???

masko
18. júl 2009

myslim,ze ano. ale ak ti to vadi,tak o nezvladani kojenia a psychiky napisem inde. 😎

zuzana030
18. júl 2009

no musím sa pridať..teda, nedá mi nepripojiť sa, skôr ale k téme svokra a názory...
no to, že sa staví raz mesačne na 15min.maximálne..to mi úplne vyhovuje a zvykla som si, aj keď mi bude asi dosmrti divné, že jediné vnúča jediného syna a žiadny záujem.. 😉
ale tie drísty, čo spustí, no ešte keď rozprávala, ako svojmu synovi,teda môjmu mužovi dávala v 2,5 mesiacoch šťavičky a potom milupy, nezabudla zdôrazniť, že dovoz!!!!!tak pozor.... 😀 😀 😀
tak akože no...ale keď naposledy zapotila, že malému chceli vytrhať zúbky v štyroch mesiacoch, lebo že ak ho kojí, tak jej pohryzie bradavky, tak na to som sa nezmohla a nemám slov..a že to pediatrička povedala..
no ja neviem, či som divná ja alebo svokra, ktorá má teda 42 rokov, ja mám 30 a druhú dcérku, ale teda toto som ešte nepočula a ani by ma to nenapadlo..keby mi to povie lekár, tak mu dám zobrať papiere, to je betón,
tak maminy, zasmejte sa a som zvedavá, ktorá z vás trhne moju svokru...čakááááám 😀 😀 😀
a ešte že nechodí tak často

marosko08
18. júl 2009

ahoj.neobavaj sa ,ze robis zle.aj ja som len kojila a prikrmovat som zacala az vtedy,ked mi lekarka na poradnach povedala,kedy a co mu uz mozem davat papat.ani cajik mi moc nechcel.maly ma uz 9esiacov a az teraz,ked je teplo pije cajik.a vobec mu nic nechybalo.neboj,napapa sa este v zivote vselicoho vela...Kata

zuza.m
18. júl 2009

ja som velmi tužila kojit ,nebol problem ho prikladat aj každu hodinu cez den alebo aj v noci.len maly sa prisal ib ana klobučik a neskor sa jedoval aj nan.tiež domna hhučali že mam malo mlieka za to plače a podobne.aj ked to nebola pravda.stres urobil svoje a tak som dala flašu.do dnešneho dna si to vyčitam a pri druhom to určite neurobim.aj keby som ho prikladala nonstop.ale tiež mi lezu na nervy mudre rady mam ktore rodili pred 20timi rokmi.ale ja poviem raz a hotovo.aj tak si robim podla seba.teras najnovšie ma mama terorizuje že mu davam mäso a zeleninu kupovanu v pohari.ked nestihnem uvarit alebo na cesty mu jednoducho kupim a ona sa vždy hneva že mu davam umeliny.

masko a naozaj to nieje fer aby si tu plietla druhu temu kde sa niekto sdoveril čo niekedy urobil a teras to lutuje.ved malinke detičky plaču aj pre koliky a nie len od hladu.tak že to nemuselo ist o kojenie na silu.
myslim že žiadna matka nekoji na silu ked vidi že jej dieta nepribera alebo mu viditelne nestači.

zuza.m
18. júl 2009

zuzi tak sa teš že nechodi často to by som brala aj ja.tiež si radčej spravim sama ... 😅
ale to že davali v 6týž.už štavičky počuvam aj ja.naštastie ale nikto neotravoval že ich mam davat aj ja.ja som sa riadila čo mi hovorila doktorka a nebanujem ,vždy poradila dobre tak že som povedala to mi ešte nekazala a bol klud.

masko
18. júl 2009

a ako suvisi kupovany prikrm s touto temou? 😢
mala place.ma koliku.ale neboj. uz se nenapisem

inkinka
18. júl 2009

Aj ja som plne kojila 7 mesiacov bez prikrmovania a potom ešte do 18 mesiacov v dobe, keď to nebolo veľmi rozšírené. Veľmi mi vtedy pomohla kniha profesora Švejcara, českého pediatra svetového významu. Túto literatúru možem doporučiť, často som po nej siahala, keď som potrebovala odbornú radu.

mumtobe
18. júl 2009

masko nie o to nam ide aby si sem uz nepisala ☹ forum je tu pre vsetkych tak len sa vrat a pridavaj svoje nazory 😉

zuza.m
18. júl 2009

masko nemaš dovod sa uražat a kludne si piš len mi to naozaj pripadalo že pišeš prave mumtobe.ja som si čitala aj tu druhu temu je to dost chulostive tak že to netreba moc roztahovat.
no a ten kupovany prikrm stym moc nesuvysi akurat v tom že stare mami si vždy najdu dovod na mudrovanie a povzdvihovanie svojich skusenosti. 😉 tak že som chcela stym povedat že aj ked už prikrmovat bude to neznamena že už jej do toho nebude nikto mudrovat. 😉

zuzana030
18. júl 2009

maruska,mamutka..no ťažko povedať, či ste si zažili niečo podobné ako ja, preto chápem aj nedojčiace maminy a nekrivdím im a neosočujem ich..tiež som stráááášne veľmi chcela kojiť, naštudované som mala kopu vecí, vše od a do z. veď prvú dcéru som kojila tiež. no po pôrode sa mi spustilo mliečko na tretí deň, malá sa nevedela prisať a sama laktačná poradkyňa mi povedala, že kojiť pravdepodobne nebudem..moje bradavky sa po naliatí prsníkov tak vtiahli dnu, že sa jednoducho nedalo a prsia som mala väčšie snáď aj ako moja hruď..a tú bolesť..no neprajem nikomu..ani tej najhoršej ženskej na svete
mala som kopec mliečka, ale jednoducho nešlo von, nech sme robili čo robili, odsávali ručne s odsávačkou, cez klobúčiky a čím ďalej tým horšie..jediný spôsob ako tieklo, tak to bolo v predklone v horúcej sprche..
domov som odchádzala v hroznom stave, pôrod bol malina oproti tomu, na 4deň mi začali opúchať nohy, chrbát, trpnuť ruky, kríže..doma som celý deň celú noc(2týždne doma+4dni v nemocnici) sedela a odsávala a počúvala ako malá plače, ku koncu už som spolu s ňou..takže niekedy nepomôže ani svetená voda ako sa hovorí, nieto ešte laktačná poradkyna a bolo ich viac ...no u mňa neuspeli, mohli sme aj po nebo skákať
a keď som si nedokázala už ani malú chytiť a prebaliť a vôbec vstať z postele, tak som si povedala dosť, nemá to význam
tak na toto mi teda povedzte, čo zlé som robila, čo som mala urobiť a neurobila som, fakt by ma zaujímal váš názor
a podotýkam, že nie každé kojené dieťa je úplne zdravé, stretla som kopec detičiek, ktoré sú večne choré..a boli kojené dosť dlho
aj moja švagriná kojila obe svoje deti do cca 2,5roka a sú alergici, večne chorí a so všetkými možnými chorobami sa stretli..(v rodine žiadny alergik)
a moje decká sú na UM(prvú sa mi podarilo kojiť tak 3mesiace)a druhá má 4 mesiace a ešte žiadne vážne ochorenie, prvá max. bolesť hrdla, kašel, prechladnutie...má 12rokov(prvýkrát bola chorá v 2rokoch aj to soplíky a nádcha) a druhá ešte nič a pevne verím, že ani nič vážne nebude

sirinka
19. júl 2009

vcera som kojila malu v obchode pri nakupoch a okoloiduce fifinky, co zrejme este o detoch ani nerozmyslaju krutili hlavami, ze "ta uz nema fakt s nicim problem" a ohrnali nosom... keby som tam malej davala flasu s UM tak by sa nikto nad tym nepozastavil...

umele je normalnejsie ako prirodzene....

mamutka
19. júl 2009

zuzana, nerobila si nic zle, podla toho co pises si z tych co naozaj maju objektivny a velmi vazny problem, ale je vela takych ktore maju mliecka malo a nesnazia sa prilis o to aby sa to rozbehlo a potom hovoria, ze tie co chcu velmi kojit si dieta trapia hladom kym sa nerozkoja, to nenarazam teraz na ziadnu z vas, to clovek kde tu pocuje, zrovna od tych co nezazili bolesti ani trapenie, ale pride im pohodlnejsie hned davat flasu ako by si s laktacnou p.naplanovali postul, alebo to nacitali tu....
inak toto je fakt o hubu, mne hned po porode o mojich bradavkach sestricka povedala take veci ze som mala dojem ze ani nema zmysel pokusat sa prikladat dieta.....mozno to bolo aj tou psychikou, ze sa mi mlieko nie a nie spustit, ale to je na inu temu ☹

sirinka, vitaj v klube 😀 ale ja uz na verejnosti mozem aj prikrmovat, ale predtym, kde ho to prepadlo, tam sa cucalo, co sa da robit

zuzana030
19. júl 2009

mamutka, ja si myslím, že kočka, ktorá prišla k bábatku ľahkou cestou a neprežije niečo zlé, tak nepochopí, až vtedy, ke´d sa jej to výsostne dotýka,
ja preto vôbec nekomentujem a nenarážam na iné maminy, veď každá z nás vie, čo je pre bábo najlepšie, radšej poradím, ak sa spýta, že takto som to robila ja a tak..veď nech skúsia
ale máš pravdu, niektoré sú fakt.... nou comment..
ja sa ale teším, že sme už všetci spokojní, priberáme, napredujeme a sme smejkovia a nie mrzuté bábatko 🙂 🙂 😉

sirinka
19. júl 2009

no ja hlavne nemam rada vetu...urobila som preto vsetko.... lebo kolkokrat tu citam a pocujem take rozne postupy, mnohokrat uplne nespravne...ale ked potom chce clovek poradit, tak je oznaceny za fanatika do kojenia a pod... a najme mnohe zeny to vnimaju ako trapenie seba ale hlavne babatka... no co uz.

zuzana030
19. júl 2009

ja si dovolím tvrdiť, že som preto naozaj urobila všetko aj s odbornou pomocou
hádam sa na mňa sirinka nenahnevkáš 🙂