Nepoužívam UM. Stačí iba kojiť?

jaroe
25. jún 2009

v obidvoch rodinach ☹ Moje babo ma 4,5 mesiaca a cela rodina sa naramne cuduje, ze ju neprikrmujem. Uz mi lezu tie reci na nervy ("a to jej staci?", "my sme uz v 6 tyzdnoch davali ovocne stavy".... a pod). Mame ked poviem, ze mala v noci zle spala tak automaticky, ze ci mam dost mlieka. No horor. Ved tecie, tak je dost no nie? To vazne sa nenajde ziadna z generacie dnesnych 50tniciek, co svoje dieta IBA kojila? Nechapem ako a kedy vznikli tie povery o slabom, riedkom mlieku, o nedostatku mlieka a podobne blaboly (samozrejme, ze nejake % zien zial mlieko fakt nema). Ved volakedy zeny urcite plne kojili. Kde, kedy a preco dosla moda umelej vyzivy a nutkanie dieta rychlo "dotlacit" niecim "sytejsim"? Ved je to podla mna prirodzene krmit MM, praveka zena v jaskyni urcite nedala dietatu mamuta 😀 . Tak preco tie nase mamy a asi uz aj babky uverili, ze MM jednoducho nestaci.Prepacte len som sa chcela vykecat a vypocut si Vas nazor.

sofik
19. júl 2009

ahojte 🙂

Ja som dojčila malú výlučne iba materským mliečkom do konca 6 mesiaca a netuším prečo by som ju mala prikrmovat ked mi pekne priberala. Ja som predsa jej matka a je to moje dieta, nikdy som si rečami okolia velkú hlavu nerobila aj keby ma mali za blázna. Treba najviac pozerat na dieta a na seba a až tak na okolie 😉

vanish1
19. júl 2009

zuzana, tak to mi je ľúto, ale aspoň si môžeš povedať, že si preto urobila všetko, čo bolo v tvojich silách, chcela som reagovať na to, že samozrejme mat. mlieko je nenahraditeľné, ale zdravie dieťaťa nezávisí len od neho, napr. ak spomínaš alergie, tak tam zohráva rolu viacero faktorov, cez dedičnosť, prostredie, očkovanie a pod....

osmicka
19. júl 2009

Sirinka,nehnevaj sa na mna,ale ja by som sa podivovala aj nad tym,keby niektora mamicka davala medzi regalmi svojmu dietatku flašu s UM a nieto este kojila.To uz je babatko take hladne,že nevydrži,ked rychlo dokoncis nakup,niekde si v klude sadnes a nakojis? 😒

Zuzana030 - urobila si naozaj vsetko a držim ti palce,nemusis mat vycitky 🙂

A este chcem napisat,že DISKUZIA je od slova DISKUTOVAT a nie,že ked niekdo napise odlisny nazor,tak sa do neho vsetky pustite. Alebo je treba,aby tu bol nazor jednotny? 🤐 🤐 🤐

maruska22
19. júl 2009

Zuzana030 samozrejme ja nechcem hadzat vsetky maminy, ktore nekoja, do jednoho vreca, viem ze su pripady ked mamicka jednoducho kojit nemoze..ale naozaj aj osobne poznam zeny, ktore jednoducho prestali kojit pri prvom probleme, ktory sa vyskytol...no ale v konecnom dosledku bolo to ich rozhodnutie a ja tu nechcem nikoho odsudzovat...tak ako ja som sa rozhodla plne kojit mojho maleho do siesteho mesiaca, tak sa oni rozhodli nekojit, takze ja proti maminam, ktore nekoja nic nemám 😉
skor som tým mojim prispevkom chcela povedat, ze keby som pocuvala rady tetiek, babiciek a neviem koho este kto rodil minimalne pred tridsiatimi rokmi, tak dnes by som uz urcite nekojila 😒

osmicka neviem ci mas deti a ci si zazila male bábo ked je hladne...jemu je vacsinou jedno kde sa nachadza, proste je hladne a chce papat...ja som tiez maleho viackrat krmila na verejnosti a tiez sa na mna viaceri kukali, ze co to robim, lenze ja na tom nevidim nic cudne..no ale ako pises nemusime mat na vec jednotný názor 🙂

zuzana030
19. júl 2009

vanish1, no práveže švagrinej decká sú obe alergici a v rodine oboch sa široko ďaleko aj na generácie späť nevyskytuje alergia a tie deťúrence obchytili fakt všetko asi, len zafúka a už niečo a to ich teda vôbec nehýčka mamina,prostredie je podľa mňa v poho, bývajú vedľa mňa v paneláku a očkovanie..to teda neviem sa vyjadriť 🙂
a ďakujem vám všetkým, ktoré ste ma podporili, dobre mi to padlo na srdiečku, lebo už som začínala mať výčitky 😉
a inak, ja nemám problém vytiahnuť na verejnosti fľašku s UM, a to hockde, nosím stále so sebou termosku s horúcou vodou a fľašku so studenou, zmiešam s mliečkom a šup šup do bruška, veď hádam nebudem utekať z niekade rýchlo dom, lebo treba papať, ke´d môžem aj v parku na lavičke a pod. kde je trošku kľud a vôbec ma nezaujímajú ostatní ľudia, sú mi ukradnutí, prvoradé je pre mňa moje dieťatko a jeho spokojnosť, ono si nevyberá, kedy je hladné a smadné, čakať teda vonkoncom nebude
v strede nákupu nás to ešte nechytilo, ale nemala by som problém ani medzi regálmi.. 😀 😀 😀
ale chytilo nás kakanie medzi regálmi a keby len to, malá mi bola trošku mrzutá v kočíku a ja som potrebovala dokúpiť v dm-ku už len pár vecičiek, tak som ju zobrala na rúčky, trošku pomojkať, jasne, že hneď šabla na moje plece, a zachvíľu už len veľké prdky a strááášne sa pokakala, tak to u nás je obchodík strašne malinkatý, tak som nabehla do veľkého obchodného domu, tak dozadu k butikom a tam som ju prebalila, no ako na potvoru bola taká posratá s prepáčením, že aj bodíky mala trošku obkakané aj gaťušky..no ale čo už vie ona čo urobila? veď jej len ľahšie bolo na bruško hneď a okamžite zahajala, no hanba nehanba, také sme donakupovali a šli domov,
a preto som zlá mama? no myslím, ž e som úplne v pohode 😀 😀 😀 a že nemám žiadnu diagnózu...hihi
ale poviem vám, že keď som tam malú prebalovala, tak všeliaké pohľady na mňa lietali, no ale budem ju vonku na vetre? veď bábo si nevyberá, kde to má urobiť
podľa mňa sú takýto ľudia, čo kývajú hlavičkami trošku trhlí a v hlavičkách majú vyfúkané
pre mňa nie je nič čudné, čo je dobré pre naše drobce

sirinka
19. júl 2009

zuzana nemas mat preco vycitky, svojmu dietatku predsa davas vela lasky a ako pise marushka, kazda z nas sa musi rozhodnut sama za seba co je pre nu a babo v urcitych situaciach najlepsie.

k tomu kojeniu v obchode...kupovali sme oblecenie pre mna aj pre mm...trvalo to vcelku dlho a kedze mam stravu pre malinku po ruke, nebudem stresovat ju plakanim a hladom a ani seba surit k rychlemu ukonceniu nakupu. to sa tyka aj potravin...robim velky nakup na viac dni a vtedy potrebujem kludne uvazovat a nie sa hnat pomedzi regale s placucim dietatom.
ja sa ani necudujem, ze niekomu pride dojcenie ako obmedzujuce, ked to vnimaju takto.

zuzana030
19. júl 2009

sirinka a na fotke máš magdalénku? to ste riadne velké na 2 mesiace, ale krásne samozrejme 🙂

sirinka
19. júl 2009

zuzana nie, to je klarka... 🙂

sissik
19. júl 2009

vobec nie je divne, ze vylucne kojite, ked ma mabo 6-7 mesiacov. vsak mu davate to najlepsie, co moze dostat. reci okolia treba pustit jednym uchom dnu, druhym von. ja som sa tiez napocuvala - nemas slabe mlieko, ked si pyta po pol hodine (hlavne, ze predym sa sice hladno tvarila, ale cucla iba 3x a zacala vymyslat. a vymyslat teda nebude, dam prec od prsa a o par minut uz nevymysla, ale saje). - doniesli sme ti maliny zo zahradky, vsak jej vytlac stavu a daj - to mala 5 mes. - a nedas jej uz polievocku? to mala 4 mesiace. samozrejme polievocku posolenu a nakorenenu tak, ako babetka nemaju jest. ignorovat, ignorovat a ignorovat, pripadne povedat nieco v zmysle, ze ked budu dalej provokovat, uz ich nepustite na navstevu. a kojim vsade, kde treba. nenecham si hladne dieta. 😉

zuzana030
19. júl 2009

no idem ja už hajať, veď sa mi už aj marí...
to som sa dobre sekla.... 🙂 🙂 🙂
tak dobrú

osmicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
masko
20. júl 2009

cha,cha to som sa teraz ale pobavila. 🙂 🙂 🙂 🙂 sissik, dakujeme za tvoj nazor. ale nesuhllasim. kojit na verejnosti ano,ale priamo v jednote pri masle,alebo v Bille? ani prsnik ani flasu. snad si viem nakrmit dieta ,aby aspon pol hodinu vydrzalo v klude. ja chodim s babatkom von vzdy po papani a viem si to tak zariadit,aby som si nakupi,a v klude a nemusela sa ponahlat. a ze sa pokaka? to je predsa nieco uplne ine. samozrejme dieta prebalim. ale urcite nie v jednote medzi regalmi. myslim,ze sa ma vrat aj ohlad na druhych ludi,ktori nakupuju jedlo a nebudu nuchat hovienko mojej dcery. a tych 5 minut urcite vydrzi,kym zaplatim. sissik, tak gratulujem. 🙂 🙂 🙂

zuzana030
20. júl 2009

masko, s tým kakaním narážaš asi na mňa, prebalovala som nie medzi regálmi v potravinách, tak si prečítaj lepšie, a ty by si kde prebalila, keby široko ďaleko nič..a vonku vetrisko? a fľašu som tam tiež ešte nevytiahla..ale však nechám tak, niektoré sa fakt asi len hádať chcete alebo čo?
vidím, že príspevkov máš málo a si nová...tak je to o tom, že tu jedna druhej radíme, pomáhame a posúvame skúsenosti a nie sa osočujeme
ale zaujíma ma teda, kde prebalíš...lebo samozrejme to urobíš, ale kde, to si neuviedla..

sirinka
20. júl 2009

a masko nezabudaj...kazde dieta je ine...tvoje v obchode v pohode vydrzi, ine zase nie...a moje nakupy napr. netrvaju polhodku... 😉

sirinka
20. júl 2009

mimochodom, preco konkretne sa vam niektorym zda kojenie, resp. podanie flase v obchode az take nepripustne? nejaky konkretny dovod?

zuzana030
20. júl 2009

tiež by ma zaujímalo..., toto je v pohode vec, ktorú rozumní človek dokáže tolerovať, veď iné veci sa robia v obchode a to je v poriadku?napr. krik, keď mi malá spí...a vidia,že spí a aj tak naschvál..tak prečo iní netolerujú napr. toto?
sirinka, zdieľam tvoj názor

ali27
20. júl 2009

osmicka, sorry ze sa vam tu miesam do rozbehnutej debaty, ale nejako som to cele od teba nepochopila. to je akoze zle ked da mama najest dietatu v obchode?? a to ma pocuvat placuce babatko az kym nepride domov? nechapem co je na tom zle.
masko, niekedy nakupy mozu trvat aj dlhsie ako pol hodinku... byvam vo vacsom meste a uz len kym niekam do obchodu pridem, tak to by som sa mohla otocit na pate a ist domov lebo treba kojit... popravde neznasam kojenie na verejnosti, lebo ani moja dcera sa takto neviem poriadne najest, ale niekedy to proste inak nejde. to by som mohla kludne vkuse doma sediet...

inkinka
20. júl 2009

u nás je kojenie na verejnosti stále ešte tabu, aj keď zažila som minulé leto na našej málo frekventovanej ulici mamičku, otecka a malé bábatko, neboli tunajší, sadli si k potoku, mamina kojila a ocko robil trochu křoví. A prečo nie? Mne to pripadlo celkom milé.(a snažili sme sa čo najrýchlejšie prejsť okolo a moc neočumovať)

zuzi118
20. júl 2009

Baby, tak mna by niektori tiez mali za super divnu. Ja kojim vsade,kde sa da v klude si sadnut (v parku, v restike, v cukrarni, v aute, v ochode...). Raz mi ale tak plakal, ze som myslela, ze mu dam jest aj po stojacky. (Ale to len nevedel zaspat a jedine riesenie ma napodlo prso. Vtedy nastastie zabral dudel a stacilo mu mliecko iba citit aby sa ukludnil.) Je mi uplne jedno ci ma ludia ocumuju alebo nie. Je hladny alebo smadny tak mu dam jest. A ked ideme von s kamoskami, to mate vidiet ten kojaci regiment 😀

sirinka
20. júl 2009

zuzi my sme raz boli s klarkou pozriet na dostihoch a zacalo strasne liat...vsetci sme sa natlacili pod taku malu striesku. no ale klarka sa po chvilke zobudila a strasne plakala, nic sa nedalo robit, tak som ju tam nakojila...to bolo prvy krat, co som kojila postojacky, teraz uz zvladam aj pocas chodze... 😝
a na tych dostihoch sme boli na seba natlaceni ako haringy pod tou strechou a nikto si nevsimol, ze kojim.

zuzi118
20. júl 2009

Pocas chodze zvladam, ale iba doma 😉 Ked zrovna peciem a zacne mi pipat, tak musim ist, lebo mi to zhorelo. Tak idem aj s nim. Tvari sa sice prekvapene, ze preco sa zrazu cely natriasa, ale cucka poctivo 🙂

masko
20. júl 2009

baby, myslim,ze urazat tu zacala sissik. ja som sa nad tym len pozastavila. modry konik milujem a chodim sem po rady. hlavne ohladom sooru a koliky a podobnych veci. mam vsak pocit,ze niektore radikalne nazory su tu napisane velmi ostro a ked s nim niekto nesuhlasi,tak je hned vyhlaseny za mentalneho chudaka.

a ze mam malo prispevkov?to neviem ako suvisi.

flasu nevytiahnem v obchode,pretoze mozem vyjst pred obchod a tym nemyslim von z budovy na vietor,ale minimalne prec od regalov,kde sa nakupuje tovar.zaplatim a poriesim. ved obchod je na nakupovanie. treba brat aj ohlad na druhych ludi. to ze som matka a mam babatko neznamena,ze mam narok na vsetko a vsade. aspon tak to chapem ja.
kojenie na verejnosti je uplne v poriadku,ale aj tu vidim urcite hranice. ako som uz napisala. kojit sa da skoro vsade a decentne. ale priamo v obchode povazujem za riadny extrem.
myslim,ze miesate dve na tri. osmicka napisala,ze kojenie priamo v obchode je extrem,ale netvrdi,ze mate nechat revat decko az domov. da sa predsa ist niekde nabok a tam v klude nakojit. kludne aj postojacky v satke. ja ju teda nemam,ale malu som uz kojila v ergonomickom nosici a bolo to super. hned sa aj sama odgrgla.

sirinka
20. júl 2009

masko no ale ked pri tom nikomu nezavadziame? nikomu nebranime v jeho nakupe? to potom by sa tam nemalo ani telefonovat, ani podebatit ak nahodou stretnes znameho...
ja ohlad na druhych ludi beriem...len si myslim, ze ked kojim svoje vlastne dieta, nikoho tym neobmedzujem a to za ziadnych okolnosti.

ikke
20. júl 2009

zaujimave, ako tu niekto trpi samohadanim sa... 🙄

prosim, skuste dodrziavat pravidla fora, hlavne body 6. - 8. !!! v opacnom pripade moze byt niektorym zablokovany pristup na stranky, pripadne zamknuta cela diskusia...

masko
20. júl 2009

no ale ja si myslim,ze aj telefonovanie v obchode nie je spravne. myslim teda tie polhodinove volania typu,ze co robis a co vecer atd. mne osobne by kojenie bolo neprijemne voci druhym. nikto ti to otvorene nepovie,ze mu to vadi.ale ludia na teba urcite zazeraju.
myslim,ze ludia maju byt voci sebe slusni a ohladuplni. a to myslim aj krik,telefonovanie,oblizovanie a co ja viem co v obchode.
a co sa tyka nenapadnosti kojenia. myslim,ze to nieje len o tom,ze kojenie este nie je na verejnosti normalne. vy sa v dnesnej dobe nebojite aj uchylakov? ved dnes su naozaj vselijake uchylky a ked na vas ziza cudzi chlap.. len ta myslienka,ze ho to vzrusuje a je mi zle 😲 😲 😲 😲
ja som teda za decent a nenapadko.

sirinka
20. júl 2009

masko 😀 nase nazory su na toto skutocne celkom rozdielne...

emjee
20. júl 2009

ja tiez iba kojim a kecy o stavickach, cajikoch, polievockach, rozmixovanom jablcku pustam jednym uchom dnu druhym von (nedavam ani vodu, ani v najvacsom teple, radsej dam mliecko, sice kojim takto kazdu hodinu, ale nech)

jo a minule som to rozbalila v blave na zastavke mhd 😀 ked je mlady hladny, tak vresti, ze urcite putame viac pozornosti a nechtiac viac obtazujeme ako ked potichu papa hoci na verejnosti 😀 inak na zastavke zastavili asi 4 autobusy, nastupilo a vystupilo plno ludi a nikto nemal ani blbe reci ani blbe pohlady 😉

sirinka
21. júl 2009

emjee presne, aj mam taku skusenost...placom uputame ovela skor ako kojenim.

katka2808
31. júl 2009

ahojte
ja mam dvojmesacneho krasneho chlapceka, pri porode vazil skoro 3 kila, dnes ma mozno 4500, neviem presne. na zaciatku mu stacilo moje mlieko, pytal kazde dve hodiny, bol ako hodinky, ale priberal minimalne a ked sme boli dat si ho odvazit pred a po kojeni u pediatricky, zjedol minimalnu hranicnu hodnotu. potom sme boli hospitalizovani v nemocke, kde mi dokonca z materskeho mlieka chudol a tak nam tam rozladili cely rezim, ze dneska ho behom jednej hodiny kolkokrat musim krmit z jedneho, potom druheho prsnika a este mi vypije za tym celych 100 ml nutrilon... takze uz mi to zacina liezt na nervy, uvedomujem si, ze materske mlieko je to najlepsie a najzdravsie, co mozem dietatku dat a povodne som chcela kojit min. rok... ale teraz je to takto uz skoro mesiac a chvalabohu, ze existuje nutrilon, konecne nam dieta zacalo priberat... uz uvazujem dat si predpisat tie tabletky na zastavenie kojenia... pretoze nic ine nerobim, len davam malemu papat a jemu to nestaci... mlieka mam asi dost, ale ktovie ake je vyzivne... jedine v noci nam to staci. cez den ked chceme ist hoci len na prechadzaku okolo cinziakov, dam mu predtym radsej nutrilon, lebo po mojom mlieku by mi zacal plakat mozno za prvym rohom... a ked ho davam spinkat na noc, detto... nutrilon. a ja si radsej svoje odsajem...nech do rana nemam prilis tvrde prsia.
kazdej zene, co iba koji, to doprajem, je to super, ked to detickam staci 🙂 ...
mna nikto nekritizuje z rodiny, ale ja sama si uz pripadam ako blazon a mam pocit, ze trapim jednak jeho, jednak seba.

sirinka
31. júl 2009

katka skusala si kontaktovat laktacnu poradkynu? ak mas mliecka dost, nevidim dovod, preco z neho tvoj chlapcek nepribera....slabe mlieko totiz neexistuje, tak ako sa to traduje...